Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Despre iertare (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=753)

dan73 26.09.2006 12:26:09

Consider ca pentru a obtine iertarea de la Dumnezeu, nu este de ajuns sa acordam iertarea, trebuie sa o si cerem celorlalti. Ma intreb, mai are valoare iertarea pe care noi o dam altora, daca ea nu este insotita si de cererea iertarii?

Darius 26.09.2006 14:26:45

Clausemi, la numarul de posturi cate ai acumulat trebuie sa fi mai intelegator si mai intelept. nu trebuie sa raspundem numai de dragul raspunsului. sunt persoane care chiar vor sa discute probleme mai putin interesante pentru altii care le-au pus in alta data. si pe de alta parte chiar nu e rau pusa problema.
parerea mea e ca nu e obligatoriu sa ti se ceara iertare. trebuie sa ne gandim ca multi nu isi cer iertare pentru ca te considera vinovat pe nedrept de un anumit lucru chiar ei convinsi fiind de dreptatea lor. aceasta poate fi un fel nedreptatire care ti se aduce, iar in fata lui Dumnezeu este o nevointa placuta Lui, prin faptul ca nu incerci sa te disculpi.
e posibil sa nu am dreptate da nu am gasit problema nicaieri ridicata de vreun parinte.
tu oricum trebuie sa acorzi iertarea, dar cum? probabil in sufletul tau cu rugamintea catre bunul Dumnezeu sa fie iertat si din partea Lui. daca ceri sa iti fie adresata iertarea risti, zic eu, sa nasti o polemica nesanatoasa si neconstructiva. cererea iertarii poate fi considerata de celalalt drept o izbucnire de orgoliu, iar tu ca si crestin nu trebuie sa o faci dintr-un simplu motiv. nu-l spun sa nu nasc polemica.
Dumnezeu sa ne lumineze.

26.09.2006 14:48:42

Darius
Nu am spus ca nu este bine pusa problema...am spus ca este prea simplista ca sa fie discutata...uite...de ex..am scris eu o parere,ai scris si tu una care este buna,mai vin 2-3 si gata..se poate trage concluzia finala.
Eu cred ca la astfel de probleme iti poti gasi singur rezolvarea....dar,in fine...este un subiect si este normal sa ne dam cu pareri pro si contra...ce iese,nu mai conteaza...Dzeu cu mila.

Iar faza asta cu "Dzeu sa ne lumineze" mi se pare cam trasa de par...scuze dar eu sunt mai directa si cand ceva imi suna gresit in ureche reactionez...dar nu sunt fata rea...din contra.:p
Si acum sa va spun secretul..am bagat ultima fraza sa vad daca tine si la mine cum tine la Tibi...:D :D :D

MARIUS_DANIEL 26.09.2006 15:14:53

Dar cine a spus ca tine la el acest lucru?Fie a fost combatut cu argumente,fie nu i s-a mai raspuns,in ideea de a nu i se mai da apa la moara,ceea ce te rog si pe tine sa faci,sa nu le mai tineti isonul,cand ei nu cauta adevarul,ci cauta sa discrediteze dreapta credinta cu astfel de idei.

Acum revenind la subiect,fratele DAN are dreptate,atunci cand ceri iertare implicit recunosti ca ai gresit,ceea ce este primul pas spre reconciliere.

Sa fie pace.

26.09.2006 15:19:31

MARIUS
Eu nu cred ca se cauta discreditare....ci eu cred case cauta cunoasterea...cum vrei sa se lamureasca omul daca nu intreaba,daca nu cerceteaza,daca nu studiaza???
Iar datoria noastra este sa raspundem si sa lamurim atat cat putem,daca putem...nimeni nu s-a nascut invatat si nu este rusine sa spui "nu stiu" atunci cand nu stii sa raspunzi la o intrebare...eu cred ca este mai rusinos sa intorci spatele unui om care doreste sa stie.

MARIUS_DANIEL 26.09.2006 15:58:50

Sora,ai si tu dreptate,dar chiar eu i-am spus sa cerceteze"cercetati scripturile"scrie in Biblie,dar cand vezi ca unii nu vor sa inteleaga ceea ce citesc ce sa-i mai spui unui astfel de om, care orice i-ai spune,el sustine ca scrie altceva acolo.Eu de asta vorbesc,nu ca nu a inteles ca putea sa intrebe si i se explica,dar el nu cere explicatii ,ci impune el singur explicatia a ceea ce a citit si in opinia lui este corect.

26.09.2006 16:07:36

Marius
Eu am observat adeseori ca se face o mare greseala...si anume,trimiterea permanenta la Sf.Scriptura....voi nu intelegeti un lucru...nu toata lumea intelege ce cuprinde aceasta carte si cu atat mai mult un om care este in cautare...imagineaza-ti ca tu acum vrei sa stii ce este crestinismul ortodox,avand totusi cunostinte despre alte religii...esti sigur ca lectura Scripturii te-ar convinge atat de mult incat ti-ai da viata pt crestinismul ortodox???
Sincer iti spun ca ma indoiesc...deci,parerea mea este ca ar fi mai bine sa incepem cu partea practica si cu lecturi si invataturi mai usoare...mai ales ca in ziua de azi omul inca de la o varsta frageda este foarte evoluat intelectual,nu mai merge sa-l duci cu zaharelul ca sa-l convingi ca trebuie sa faca nu stiu ce si sa nu faca nu stiu ce.

theodor 27.09.2006 00:39:44

Citat:

În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Eu de asta vorbesc,nu ca nu a inteles ca putea sa intrebe si i se explica,dar el nu cere explicatii ,ci impune el singur explicatia a ceea ce a citit si in opinia lui este corect.

Ai dreptate. Sub falsa dorinta de a "dori sa cunoasca" de fapt doreste sa-si impuna opinia proprie. Una e sa raspunzi sincer si sa zici: asta e parerea mea si alta e sa zici: spuneti-mi parerile voastre, ca sa le contrazic si apoi sa va zic care e adevarul (pentru ca doar eu gandesc rational de pe tot forumul acesta).

theodor 27.09.2006 00:53:20

Clausemi
In cazul de care vorbea si Marius, persoana "in cautare" facea trimitere la Biblie, nu invers, mai uita-te o data peste discutie.
"nu mai merge sa-l duci cu zaharelul ca sa-l convingi ca trebuie sa faca nu stiu ce si sa nu faca nu stiu ce" - desi expresia "a duce cu zaharelul" nu e cea mai potrivita ai dreptate. Si nu stiu cat de mult suntem "autorizati" noi, muritorii de rand, sa convingem pe necredinciosi ce sa faca, cred ca tot ce putem face este sa dam niste explicatii si sa ne aparam credinta proprie, in rest sa se faca Voia Domnului.

theodor 27.09.2006 01:00:27

Si intr-un sfarsit despre iertare...
Cred ca atunci cand iti ceri iertare renunti la mandria ta sau mai bine zis la orgoliu, dar trebuie sa fii convins ca ai gresit fata de acea persoana si ca iti pare rau, restul vine de la sine.
Cat despre a ierta pe altii rugaciunea Tatal Nostru zice totul: "si ne iarta greselile noastre precum si noi iertam gresitilor nostri" - daca vrei sa fii iertat atunci iarta.


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:31:18.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.