Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Ce avem în comun? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7643)

AndruscaCIM 02.12.2009 21:45:17

Citat:

În prealabil postat de drumetul (Post 187232)
"Stati neclintiti si tineti predanile pe care le-ati invatat fie prin cuvant fie prin epistola noastra"

Se vorbeste de invataturi care au fost date de pe vremea Sfintilor Apostoli. Nu se spune nimic despre invataturi care vor fi adaugate de-a lungul timpului. Dimpotriva, Sfintii Apostoli ne-au invatat sa pastram invatatura lor.

Se vede, din versetul postat, ca sunt doua categorii de invataturi:
- primite prin viu grai de la Sfintii Apostoli;
- primite prin epistolele Sfintilor Apostoli.
Eu nu mai am privilegiul sa primesc invataturile prin viu grai. Dar, ma bucur de invaturile Sfintilor Apostoli, primite prin epistolelel lor.

Mai aveti si altfel de invataturi? Unde se incadreaza cele adaugate de-a lungul anilor?

White le-a primit direct de la Dumnezeu, fara nicio legatura cu ce a fost pana atunci...sau cum ca nu ma prind?

Cum poti afirma ca s-ar fi putut pierde cele spuse prin viu grai de catre Sfintii Apostoli si ucenicii lor...sau ca s-ar fi pierdut succesiunea apostolica?

Nu mai respecta nimeni nimic din Cuvantul lui Dumnezeu si noroc de "cuvioasa " White( care a plagiat, a furat, mintit si pretins atatea lucruri pe baza bolii de care suferea)...ca asa s-o fi gandit Dumnezeu sa ne aduca la Credinta cea Adevarata, nu?

Tu realizezi pe urma carui exemplu mergi acum macar si pe cine contesti pentru cine?

drumetul 02.12.2009 22:10:21

Citat:

În prealabil postat de AndruscaCIM (Post 187236)
Ce s-a discutat la Sinoadele Ecumenice, ce erezii s-au combatut, care au fost participantii????...ca tare am impresia ca te tii de glume pe aici, dar nu cunosti subiectul :1:

Vorbeam de anumite sinoade considerate eretice.

S-a deviat de la subiect si, se pare, ca au aparut si unele deviatii comportamentale. Sa punem totul pe seama oboselii.

P.S. Nu mai raspund inca o data la minciunile pe care le-ai repostat. Raman la rugamintea de a purta o discutie in spiritul adevarului.

Citat:

În prealabil postat de AndruscaCIM (Post 187236)
De ce te numesti adventist si mergi pe urmele acestor fondatori,

Nu are importanta ca ma numesc adventist. Important este sa fiu un "adventist" (asteptator al revenirii Mantuitorului). Referitor la fondatori: pentru mine fondatorul "adventismului" (asteptatorilor revenirii) este Sfantul Apostol Pavel. As vrea sa calc pe urmele lui:

"Calcati pe urmele mele intrucat si eu calc pe urmele lui Hristos."(1 Corinteni 11:1)

drumetul 02.12.2009 22:14:26

Citat:

În prealabil postat de AndruscaCIM (Post 187240)

"cuvioasa " White

Eu zic sa o lasam la o parte pe "cuvioasa White" (contestata chiar si de unii adventisti) si sa discutam avand ca baza invataturile Mantuitorului si ale Sfintilor Apostoli, pe care nu le contesta nici un crestin adevarat.

Danut7 02.12.2009 22:43:20

Citat:

În prealabil postat de drumetul (Post 187245)
Vorbeam de anumite sinoade considerate eretice.

S-a deviat de la subiect si, se pare, ca au aparut si unele deviatii comportamentale. Sa punem totul pe seama oboselii.

P.S. Nu mai raspund inca o data la minciunile pe care le-ai repostat. Raman la rugamintea de a purta o discutie in spiritul adevarului.



Nu are importanta ca ma numesc adventist. Important este sa fiu un "adventist" (asteptator al revenirii Mantuitorului). Referitor la fondatori: pentru mine fondatorul "adventismului" (asteptatorilor revenirii) este Sfantul Apostol Pavel. As vrea sa calc pe urmele lui:

"Calcati pe urmele mele intrucat si eu calc pe urmele lui Hristos."(1 Corinteni 11:1)



Prietene asta e cam strigator la cer.Adica dumneata vii din una dintre cele mai perverse si mincinoase secte crestine care rastalmaceste evanghelia pe toate partile si mai si faci o afirmatie de genul asta :

P.S. Nu mai raspund inca o data la minciunile pe care le-ai repostat. Raman la rugamintea de a purta o discutie in spiritul adevarului.

Ce spui dumneata de SF Parinti , Traditie si Sinoade Ecumenice, ne cam arata ignorantul din tine,cand vi aci data viitoare amice, vino cu lectiile invatate.Cu cifre si numere si cu lucruri care sa-ti sustina afirmatiile.

Nu are saracul Pavel nici un fel de legatura cu secta adventista.Pavel a trait cu cel putin 1700 de ani inainte sa apara aceasta secta, ca multele dintre ele.
Unul din cei ce au stat la baza acestei secte W.Miller a profetit de doua ori venirea lui Iisus , desigur de ambele dati dovedindu-se a fi o mare deceptie.Odata in 1843 si apoi in 1844, vezi The Great Deception.Marea deceptie si amagire pe care acesta a adus-o.Unul din discipolii acestui om a fost un alt profet Ellen.Aceasta care a infiintat mai apoi secta adventista in 1863.Desigur si aceasta tanti a avut multe profetii care tot asha nu s-au implinit, a profetit si ea venirea lui Hristos, impreuna cu alte lucruri care tot asha nu au ajuns la indeplinire.Din scrierile ei ne putem da seama ca nu prea statea bine cu capu.Cand a fost mica a fost lovita la cap de altfel.Deci la baza acestei secte stau mai multe amagiri si deceptii, si niste oameni care daca zicem ca erau tralala , sau bolnavi cu capu , nu gresim prea mult.De asemenea White de multe ori a schimbat doctrina adventista, schimbat radical, de la o marturie la alta.

Deci Pavel saracu nu are nici o legatura cu bolnavii psihici care au facut acest cult.

Pavel unul credea in viata dupa moarte si in suflet.

Uite ce a zis despre sine :
20. După așteptarea și nădejdea mea că întru nimic nu voi fi rușinat, ci, întru toată îndrăzneala, precum totdeauna, așa și acum, Hristos va fi preaslăvit în trupul meu, fie prin viață, fie prin moarte;
21. Căci pentru mine viață este Hristos și moartea un câștig.
22. Dacă însă a viețui în trup înseamnă a da roadă lucrului meu, nu știu ce voi alege.
23. Sunt strâns din două părți: doresc să mă despart de trup și să fiu împreună cu Hristos, și aceasta e cu mult mai bine;

Uite un site unde ti-o "demasca" pe tanti Ellen : http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/index.html

Si poti sa citeste in plus mai ales aici pe forum la "secte si culte" "Inselatoriile doamne E.G White".

am sa-ti dau referinta la cateva posturi de acolo :

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=435

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=436

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=437

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=425

Danut7 02.12.2009 22:45:07

Citat:

În prealabil postat de drumetul (Post 187247)
Eu zic sa o lasam la o parte pe "cuvioasa White" (contestata chiar si de unii adventisti) si sa discutam avand ca baza invataturile Mantuitorului si ale Sfintilor Apostoli, pe care nu le contesta nici un crestin adevarat.

Si atunci de cine sa ne mai luam , cine mai e de vina pentru ratacirile astea?

AndruscaCIM 03.12.2009 01:13:53

Citat:

În prealabil postat de drumetul (Post 187247)
Eu zic sa o lasam la o parte pe "cuvioasa White" (contestata chiar si de unii adventisti) si sa discutam avand ca baza invataturile Mantuitorului si ale Sfintilor Apostoli, pe care nu le contesta nici un crestin adevarat.

Adica sa discutam pe baza interpretarii data de White Invataturii Mantuitorului, nu???...sa nu pomenim numele ei pentru ca te deranjeaza, dar sa discutam despre secta care a aparut din cauza interpretarii ei eretice, sau cum alftel?

Pai daca nu mai crezi in White, esti salvat...intoarce-te la Credinta cea Adevarata, ce te retine...de ce mergi pe urmele batatorite de White in continuare?

AndruscaCIM 03.12.2009 01:25:14

Citat:

În prealabil postat de drumetul (Post 187245)
Vorbeam de anumite sinoade considerate eretice.

Pai te cam trage ata spre erezii...insa eu vorbeam de cele 7 Sinoade Ecumenice, tu nu le respecti? :1:
Citat:

În prealabil postat de drumetul (Post 187245)
P.S. Nu mai raspund inca o data la minciunile pe care le-ai repostat. Raman la rugamintea de a purta o discutie in spiritul adevarului.

Minciunile "profetesei" White????...bineinteles ca nu ai ce sa mai raspunzi, dar le-am adus in discutie mai mult pentru a-ti arata pe cine ar trebui sa cinstesti, de moment ce ti-a creionat cultul in care crezi acum...si nu sa eviti sa ii pomenesti numele ca si cum ti-ar fi rusine, parerea mea!
Citat:

În prealabil postat de drumetul (Post 187245)
Nu are importanta ca ma numesc adventist. Important este sa fiu un "adventist" (asteptator al revenirii Mantuitorului). Referitor la fondatori: pentru mine fondatorul "adventismului" (asteptatorilor revenirii) este Sfantul Apostol Pavel. As vrea sa calc pe urmele lui:

"Calcati pe urmele mele intrucat si eu calc pe urmele lui Hristos."
(1 Corinteni 11:1)

Pai tu calci pe urmele lui White pentru ca ea e fondatoarea, de ce pomenesti de Sfantul Apostol Pavel ca si cum White ar fi primit Cuvantul lui Dumnezeu prin succesiune apostolica sau ar avea vreo legatura cu Crestinismul Adevarat...stii bine ca nu e asa!

tricesimusquintus 03.12.2009 12:15:24

Și uite așa am reușit să mâzgâlim până și acest topic... În ciuda diferențelor de opinii și a contradicțiilor, rămâne totuși adevărul că avem în comun tot ceea ce zice simbolul de credință ortodox: Crezul.

Putem găsi și alte puncte comune? Eu sper că da!
Doamne ajută!

glykys 03.12.2009 12:18:06

Citat:

În prealabil postat de tricesiusquintus (Post 187364)
Și uite așa am reușit să mâzgâlim până și acest topic... În ciuda diferențelor de opinii și a contradicțiilor, rămâne totuși adevărul că avem în comun tot ceea ce zice simbolul de credință ortodox: Crezul.

Si din Maria Fecioara si S-a facut om. Voi credeti ca Maica Domnului este Fecioara? Noi asa credem, nu stiu voi.

tricesimusquintus 03.12.2009 12:21:35

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 187366)
Si din Maria Fecioara si S-a facut om. Voi credeti ca Maica Domnului este Fecioara? Noi asa credem, nu stiu voi.

Bineînțeles credem că a fost sfântă și fecioară, doar de aceea a fost aleasă de Dumnezeu. Nu trebuie să credeți toate minciunile ce ne fac pe noi hulitori de maica Domnului.


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:14:59.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.