Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Intrarea in Rai (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13223)

ggmarius 02.07.2011 13:05:36

Intrarea in Rai
 
Salut. Am o intrebare mai neobisnuita. Un om poate intra in rai daca are cateva pacate de care ii pare rau, dar inca nu le-a spovedit?

grasu77 02.07.2011 14:25:31

Citat:

În prealabil postat de ggmarius (Post 373892)
Salut. Am o intrebare mai neobisnuita. Un om poate intra in rai daca are cateva pacate de care ii pare rau, dar inca nu le-a spovedit?

Dumnezeu te asculta. Marturiseste-i. Nu este nevoie de mijlocirea vreunui om.

Nici talharul de pe cruce nu a avut nevoie de o spovedanie la preot. A fost iertat si a primit fagaduinta ca va intra in rai.

glykys 02.07.2011 14:31:13

Nu stim. De aceea trebuie sa mergem sa ne spovedim la timp, sa facem fapte bune, sa avem credinta, nu sa asteptam pana in ultimul moment.
Se spune ca nimic necurat nu va intra in imparatia cerurilor...
Conditiile mantuirii subiective sunt credinta, faptele bune si prezenta harului. Or, harul se gaseste in cele 7 Sfinte Taine.

Mihnea Dragomir 02.07.2011 15:10:22

Citat:

În prealabil postat de ggmarius (Post 373892)
Salut. Am o intrebare mai neobisnuita. Un om poate intra in rai daca are cateva pacate de care ii pare rau, dar inca nu le-a spovedit?

Dacă respectivul om moare cu păcate mici și se căiește pentru ele (atenție: pocăința înseamnă mai mult decât simpla părere de rău), atunci se va mântui și va ajunge, după un timp mai lung sau mai scurt, să vadă raiul.

Dacă respectivul moare cu păcate mari pe suflet, atunci legătura lui cu Dumnezeu este ruptă. Ea nu poate fi reînnodată decât prin Taina Spovezii. Fără aceasta, va suferi damnarea perpetuă și nu Îl va vedea pe Dumnezeu decât ca Judecător. O modalitate excepțională de mântuire este ceea ce catolicii numesc "pocăința perfectă" (extrema contrițiune), ale cărei condiții sunt greu de îndeplinit și nimeni nu ar trebui să se bazeze pe ea, deși toți ar trebui să o cunoaștem.

maria_june 02.07.2011 15:20:12

cine poate sti?
 
si eu cred ca trebuie sa lucram la mantuirea noastra aici, pe Pamant, si cat mai avem timp, spovedind orice fara nici o rusine! nu e nici o grozavie pe care sa n-o fi auzit preotul, daca ti-era frica de asta, adica de interfata dintre tine si Dumnezeu. mergi la Spovedanie si nu amana, te vei simti infinit mai bine dupa ce ai scapat de mizeria din sufletul tau. Si cum zicea cineva aici, parerea de rau este o atitudine superficiala, nu ajunge sa zici" well, sorry about that" si gata. schimbarea trebuie sa se produca radical si definitiv la nivelul conceptiei tale asupra a ceea ce s-a intamplat si ai facut, in sensul sa nu mai faci VREODATA acel lucru si sa impiedici cu toata forta si pe altii sa mai faca, sa fii un militant impotriva acelui pacat, nu sa taci cand vezi pe ceilalti ca il fac, sau, cum mai e moda astazi " sa nu te bagi, ca nu e treaba ta" . deci , retrage-te in tine putin, pocaieste-te( desi are un sens negativ printre unii, " a se pocai" nu are legatura cu vreo secta si nu trebuie sa te feresti de pocainta ca de ciuma!) si la sfarsit mergi la Dumnezeu acasa si spune-i ca te-ai hotarat sa iti ceri iertare si nu mai faci. Asa e spovedania.
Doamne ajuta!

maria_june 02.07.2011 15:38:14

daca te referi la faptul ca tu te-ai marturisit insa ai omis voit/ nevoit sa spui acele pacate din varie motive(rusine, indoiala ca ar putea fi socotite ca pacate etc.) , scrie-le pe o hartie si le spui negresit la urmatoarea spovedanie. eu cred ca iti pasa de marturisirea lor , daca ai intrebat daca poti ajunge in Rai cu ele pe suflet. discutia e mai adanca si solutia nu tine decat de eforturile tale spirituale.
Dumnezeu sa te lumineze si sa te ajute!

georgeval 02.07.2011 20:55:21

Intrarea in rai nu se dobandeste in urma unei judecati prin care s-au pus in balanta virtutile si pacatele noastre. Pilda celor zece fecioare ne descopera ca daca Hristos nu este imprimat in noi si nu straluceste prin noi, nu-si regaseste chipul in noi nu ne poate oferi intrarea in rai.

Mihai36 02.07.2011 21:15:08

Intradevar raiul si iadul nu sint locuri ci stari ale profunzimii caraterului asadar caracterul trebuie sa ajunga sa fie desavirsit.
iar el nu se poate desavirsi decit in timpul vietii pe pamint -prin asimilarea lectiilor vietii, trecerea de incercari, binecuvintari divine, deprinderi spirituale, abilitati de a implini lucrari divine ,intelegerea superioara a realitatilor nevazute si o cunoastere de sine deplina.

Iisus spune ca cei care Il urmeaza vor face fapte mai mari chiar si decit El.
Asadar trebuie sa devenim sfinti arhanti, desavirsire fara de care cu nici un chip nu putem fi ceea ce este nevoie. In acest fel El este calea.
Dumnezeu spune in VT ca pe oricne lucreza neprihanirea il ia la El.
Nu poti fi inger daca nu ai devenit mai intii inger.
Chiar daca pentru asta este nevoie de mai mult de o viata, vom invia , vom trai pina vom dobindi cu ajutorul lui Dumnezeu desavirsirea deplina posibila omului.

richard_d 03.07.2011 03:29:35

timpul nu este pierdut. credinta sa ai

Delirul 03.07.2011 17:44:04

Citat:

În prealabil postat de ggmarius (Post 373892)
Salut. Am o intrebare mai neobisnuita. Un om poate intra in rai daca are cateva pacate de care ii pare rau, dar inca nu le-a spovedit?

Lucrurile sunt foarte complicate ca sa le judecam noi, dar in principiu este bine sa te spovedesti ca sa stii sigur ca ti-ai mai usurat sufletul. Se spune ca in rai vom fi judecati dupa cum am judecat si noi pe pamant acesta fiind unul dintre motivele pentru care in principiu este bine in a te abtine a judeca pe cineva, ca sa lasi judecata ta cu totul si cu totul in seama milei lui Dumnezeu si nu in seama ta.


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:44:17.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.