Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Postul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5059)
-   -   Mancarea de post care INGRASA. (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12318)

AndreiM 25.02.2011 10:27:28

Mancarea de post care INGRASA.
 
Doamne ajuta!
As dori sa stiu ce mancare de post ingrasa. Mereu imi spun si parintii si unii prieteni ca dupa post sigur o sa slabesc, ca nu mananc lucrurile care ingrasa cel mai mult. Vreau sa le schimb parerea si sa le arat ca, cu atat mai mult mancam sanatos in post. Deci, ce mancare de post stiti ca ingrasa? :-D

Florin-Ionut 25.02.2011 10:51:11

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...67&postcount=6

Tinand cont ca mai e pana la vara, cele mai hranitoare si sanatoase seminte sunt: soia, nautul, lintea, hrisca, fasolea, care pot fi mancate cu paine integrala. De remarcat sa le cumparati boabe, nu prelucrate. Recomand in special pasta de naut si pasta de fasole cu facuta cu usturoi.

Desert: miere de albine cu alune, caju, miez de nuca, fistic samd.

camy_d 25.02.2011 12:29:51

Citat:

În prealabil postat de AndreiM (Post 341833)
Doamne ajuta!
As dori sa stiu ce mancare de post ingrasa. Mereu imi spun si parintii si unii prieteni ca dupa post sigur o sa slabesc, ca nu mananc lucrurile care ingrasa cel mai mult. Vreau sa le schimb parerea si sa le arat ca, cu atat mai mult mancam sanatos in post. Deci, ce mancare de post stiti ca ingrasa? :-D

Cartofii prăjiți.

Florin-Ionut 25.02.2011 14:12:19

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 341853)
Cartofii prăjiți.

Mai bine copti pe plita.

I.Calin 25.02.2011 14:22:07

Mâncarea de POST nu îngrașă. Eventual, menține greutatea. Postul înseamnă și CÂT mănânci. Însă, dacă există în meniu prăjituri, dulciuri de post sau tot soiul de rețete pe care le văd pe net, care mai de care mai sofisticate, nu mai știu ce să spun prin cuvinte...:30:, asta e, fiecare cum crede de cuviință, cu îndrumarea duhovnicului și cu credință, Doamne ajută! Dar, iarăși, e adevărat că orice post, dublat spiritual, sigur, nu va îngrășa fiindcă "nu numai cu pâine trăiește omul".

glykys 25.02.2011 16:17:36

Sa stii ca, de obicei, daca mananci 3 mese pe zi in post, nu te ingrasi, ci iti mentii greutatea. Foarte satioase sunt alunele si nucile. Ciupercile inlocuiesc cu succes carnea.

Pana la urma, painea ingrasa. Si cartofii prajiti. Si pastele fainoase (poti gati paste fara ou si fara branza - le fierbi si adaugi peste ele nuca pisata). Si sucurile carbogazoase (dar alea nu sunt sanatoase).

Raoul 25.02.2011 18:27:11

Soia are cele mai multe proteine,deci trebuie la greu! Apoi fasole,cartofi fierti si prajiti. Si tot ce e prajit ingrasa,precum si alimente bogate in carbohidrati! Carbohidrati,prajeli si paine la greu si sa veteti cata burta faceti :21:

Vorbesc foarte serios.

I.Calin 25.02.2011 18:38:01

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 341954)
Soia are cele mai multe proteine,deci trebuie la greu! Apoi fasole,cartofi fierti si prajiti. Si tot ce e prajit ingrasa,precum si alimente bogate in carbohidrati! Carbohidrati,prajeli si paine la greu si sa vedeti cata burta faceti :21:

Cred și eu. Dar tocmai prăjelile ar trebui evitate, spun eu, în post. Pentru mine: orice-i prăjit, nu-i de post, face rău, de' stomacul devine mai sensibil nu trebuie "sufocat" cu cartofi prăjiți sau altele. Dar, până la urmă, câte bordeie...

camy_d 25.02.2011 19:39:46

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 341954)
si sa veteti cata burta faceti :21:

Eu n-o să fac burtă:21:

Fani71 25.02.2011 20:16:52

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 341962)
Eu n-o să fac burtă:21:

Da, ca esti tanara.. ia sa vezi dupa ce faci un doi copii si te apropii de 40 de ani, apare si problema asta ;-)

Dupa rgulile cele mai aspre (pe care le tin si unii mireni), in postul mare nu se mananca nici ulei in afara de sambata si duminica. Deci nu prajeli, deci mai putin risc de ingrasare.

Cum au mai spus si altii, in post ar trebui sa nu incercam sa compensam calitatea mancarii cu cantitatea. Suntem tentati sa mancam multi cartofi si multa paine, ca sa compensam carnea si branza.
Se spune ca ar trebui sa ne ridicam de la masa usor nesatuli..
Este bun pentru suflet lucrul asta, si este bun si pentru a nu ne ingrasa. ;-)

Raoul 25.02.2011 20:47:08

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 341979)
Da, ca esti tanara.. ia sa vezi dupa ce faci un doi copii si te apropii de 40 de ani, apare si problema asta ;-)

Dupa rgulile cele mai aspre (pe care le tin si unii mireni), in postul mare nu se mananca nici ulei in afara de sambata si duminica. Deci nu prajeli, deci mai putin risc de ingrasare.

Cum au mai spus si altii, in post ar trebui sa nu incercam sa compensam calitatea mancarii cu cantitatea. Suntem tentati sa mancam multi cartofi si multa paine, ca sa compensam carnea si branza.
Se spune ca ar trebui sa ne ridicam de la masa usor nesatuli..
Este bun pentru suflet lucrul asta, si este bun si pentru a nu ne ingrasa. ;-)

Decat slabi mai bine grasi. Acum ma rog,depinde de fiecare... Plus ca mai conteaza si cum asimileaza fiecare.

Vlad-Alexandru91 25.02.2011 20:49:13

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 341838)
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...67&postcount=6

Tinand cont ca mai e pana la vara, cele mai hranitoare si sanatoase seminte sunt: soia, nautul, lintea, hrisca, fasolea, care pot fi mancate cu paine integrala. De remarcat sa le cumparati boabe, nu prelucrate. Recomand in special pasta de naut si pasta de fasole cu facuta cu usturoi.

Desert: miere de albine cu alune, caju, miez de nuca, fistic samd.

Mierea este de post?

Fani71 25.02.2011 20:49:30

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 342012)
Decat slabi mai bine grasi. Acum ma rog,depinde de fiecare... Plus ca mai conteaza si cum asimileaza fiecare.

Vrei sa zici poate, decat prea slabi?
Ca se stie ca greutatea prea mare respectiv grasilea prea multa nu ete buna pentru sanatate.

Dumitru73 25.02.2011 20:50:01

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 342012)
Decat slabi mai bine grasi. Acum ma rog,depinde de fiecare... Plus ca mai conteaza si cum asimileaza fiecare.

depinde ce intelegi prin slab si ce intelegi prin gras.

Raoul 25.02.2011 20:57:10

Citat:

În prealabil postat de Vlad-Alexandru91 (Post 342013)
Mierea este de post?

Da,normal. Parca asa stiam... Sunt curios si eu.

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 342015)
depinde ce intelegi prin slab si ce intelegi prin gras.

Adica decat uscat mai bine sa fii mai "facut",putin plinut.

camy_d 25.02.2011 21:08:07

Discriminare
 
Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 342012)
Decat slabi mai bine grasi. Acum ma rog,depinde de fiecare... Plus ca mai conteaza si cum asimileaza fiecare.

Heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee eeeeeeeeeeeeeei!

camy_d 25.02.2011 21:09:38

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 342024)
Adica decat uscat mai bine sa fii mai "facut",putin plinut.

Da???? Mai bine uscat, decât cu mușchi umflați cu chimicale.
Normal că nu-ți place, o fată e defectă dacă n-are sâni și fund, nu? Dă-o la râpă!

caty_deea 25.02.2011 21:23:22

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 342032)
Da???? Mai bine uscat, decât cu mușchi umflați cu chimicale.
Normal că nu-ți place, o fată e defectă dacă n-are sâni și fund, nu? Dă-o la râpă!

Nu cred ca la asta se referea Raoul.
In fine,ideea e ca eu in post ma ingras un pic 1 sau 2 kg.Poate pt ca mananc mai sanatos.De exemplu pe langa pasta de fasole sau naut cum spunea cineva mai devreme mai fac pasta de masline care e f gustoasa.Si fierb grau in care pun apoi miere si nuci sau alune ca sunt mai ieftine si eventual stafide(asta ca desert..un fel de coliva).Si alteori mai fac paste cu ciuperci si masline sau musaca de soia si iata de ce nu slabesc

AlinB 25.02.2011 21:24:49

Citat:

În prealabil postat de AndreiM (Post 341833)
Doamne ajuta!
As dori sa stiu ce mancare de post ingrasa. Mereu imi spun si parintii si unii prieteni ca dupa post sigur o sa slabesc, ca nu mananc lucrurile care ingrasa cel mai mult. Vreau sa le schimb parerea si sa le arat ca, cu atat mai mult mancam sanatos in post. Deci, ce mancare de post stiti ca ingrasa? :-D

Scopul postului ar fi sa te ingrasi?

Sau ai o problema medicala in acest sens?

Raoul 25.02.2011 23:13:32

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 342032)
Da???? Mai bine uscat, decât cu mușchi umflați cu chimicale.
Normal că nu-ți place, o fată e defectă dacă n-are sâni și fund, nu? Dă-o la râpă!

1. Nu-s adeptul muschilor umflati cu chimicale (steroizi,FNC-uri etc.),ci a celor facuti printr-o alimentatie mai mult decat consistenta si munca/efort pe masura! Crezi ca e usor sa faci acei muschi??
2. Chiar nu la asta ma refeream,nu sunt obsedat de lucrurile astea.

Citat:

În prealabil postat de caty_deea (Post 342044)
Nu cred ca la asta se referea Raoul.
In fine,ideea e ca eu in post ma ingras un pic 1 sau 2 kg.Poate pt ca mananc mai sanatos.De exemplu pe langa pasta de fasole sau naut cum spunea cineva mai devreme mai fac pasta de masline care e f gustoasa.Si fierb grau in care pun apoi miere si nuci sau alune ca sunt mai ieftine si eventual stafide(asta ca desert..un fel de coliva).Si alteori mai fac paste cu ciuperci si masline sau musaca de soia si iata de ce nu slabesc

Cum am spus mai sus,nu la asta ma refeream. Pur si simplu sunt de parere ca e periculos sa fii deshidratat,exista anumite riscuri,corpul are unele insuficiente etc.

PS Andreea de tine e bine ca stii sa gatesti,dar eu,ca nu stiu sa fac nici macar cartofi prajiti,si mai nou nici mama nu mai e langa mine... ce sa ma fac? :2: Mananc si eu ce pot.

caty_deea 25.02.2011 23:30:04

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 342074)
1. Nu-s adeptul muschilor umflati cu chimicale (steroizi,FNC-uri etc.),ci a celor facuti printr-o alimentatie mai mult decat consistenta si munca/efort pe masura! Crezi ca e usor sa faci acei muschi??
2. Chiar nu la asta ma refeream,nu sunt obsedat de lucrurile astea.


Cum am spus mai sus,nu la asta ma refeream. Pur si simplu sunt de parere ca e periculos sa fii deshidratat,exista anumite riscuri,corpul are unele insuficiente etc.

PS Andreea de tine e bine ca stii sa gatesti,dar eu,ca nu stiu sa fac nici macar cartofi prajiti,si mai nou nici mama nu mai e langa mine... ce sa ma fac? :2: Mananc si eu ce pot.

Pai daca nu inveti sa gatesti ,cum vrei sa te insori?Tre sa stii si de.astea
Eu cred ca barbatii gatesc fff bine, atunci cand o fac bineinteles!

Raoul 25.02.2011 23:36:06

Citat:

În prealabil postat de caty_deea (Post 342081)
Pai daca nu inveti sa gatesti ,cum vrei sa te insori?Tre sa stii si de.astea
Eu cred ca barbatii gatesc fff bine, atunci cand o fac bineinteles!

Pai eu sper sa site viitoarea sotie,pe toate fetele care le cunosc nu ezit sa le intreb si asta :21: Acum voi vedea ce va randui Dumnezeu... :22:

sophia 25.02.2011 23:47:11

Am niste obiectii:
1. In post nu te poti scula de la masa satul, niciodata. Aparent te-ai saturat, dar se duce f.repede. Alimentele de dulce tin mai mult de foame.
De aceea avem tendinta sa compensam calitatea prin cantitate.

2. Este posibil sa te ingrasi sau slabesti in post. Depinde de persoana.
Multe produse de post ingrasa: paine, paste, nuci, alune, dulciuri.
Cei care rezista sa nu manance decat dietetic (!) in post: numai legume fierte si fructe, paine putina, fara grasimi, nuci, alune, dulciuri, etc., pot slabi.
Dar repet: trebuie sa poata rezista si aibe un stomac sanatos.

3. Eu inca n-am gasim solutia optima de a putea posti si rezista la eforturile vietii in acelasi timp. Chiar am o perioada f.grea si nu stiu cum sa fac. Am nevoie de energie si calciu.

Navydul 25.02.2011 23:51:20

Depinde si de activitatea desfasurata: altfel posteste un preot sau un profesor, altfel unul care cara zilnic roabe cu ciment. Vreau sa spun ca pentru un preot sau profesor sau medic, pentru acestia este indamisibil sa nu posteasca "ca la carte", cu exceptia cazurilor de boala si alte derogari duhovnicesti.

sophia 26.02.2011 00:02:35

Citat:

În prealabil postat de Navydul (Post 342093)
Depinde si de activitatea desfasurata: altfel posteste un preot sau un profesor, altfel unul care cara zilnic roabe cu ciment. Vreau sa spun ca pentru un preot sau profesor sau medic, pentru acestia este indamisibil sa nu posteasca "ca la carte", cu exceptia cazurilor de boala si alte derogari duhovnicesti.

Concret? Cum posteste unul care depune mult efort intelectual (student, elev, contabil, etc.) ? Cum posteste unul care "cara roabe cu ciment"?
Dar unul care face din toate?

Navydul 26.02.2011 00:16:30

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 342097)
Concret? Cum posteste unul care depune mult efort intelectual (student, elev, contabil, etc.) ? Cum posteste unul care "cara roabe cu ciment"?
Dar unul care face din toate?

Pentru Postul Paștelor care vine trebuie sa tina postul asa cum scrie aici:
http://www.crestinortodox.ro/calenda...x/2011-martie/, respectiv aprilie.

Ala care cara roabe cu ciment nu stiu daca le-ar cara mai mult de trei zile doar cu fierturi de doua ori pe zi fara a-si distruge organismul si a-l imbolnavi. In schimb, "unul care face din toate", nu o sa spun eu ce post trebuie sa tina, nu stiu cum e sa faci din toate si sa iasa toate bine, poate-s eu mai neindemanatic, dar duhovnicul lui sigur va sti.

Dar cum am spus depinde de la om la om, dupa putinta si dupa indrumarile duhovnicului. Suntem diferiti si decat sminteala printre noi, mai bine sa vedem cu duhovnicul nostru ce si cum.
Si oricum nimeni nu trebuie sa ne stie postul, asta nu se striga in gura mare.

Raoul 26.02.2011 00:16:54

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 342097)
Concret? Cum posteste unul care depune mult efort intelectual (student, elev, contabil, etc.) ? Cum posteste unul care "cara roabe cu ciment"?
Dar unul care face din toate?

Nu compara munca intelectuala,de puturosi,cu munca fizica! Munca fizica de cele mai multe ori este mai grea,sau cel putin consuma mai multe resurse,mai multi nutrienti,e logic. Eu insa nu as pune accentul pe efortl fizic sau psihic,caci fiecare se descurca cum poate,ci mai degraba as pune accentul pe situatia financiara! Daca ai bani treiesti boiereste si mancand doar de post,daca nu... postul e chiar o problema si un adevarat test de rezistenta,credinta si ambitie!


Citat:

În prealabil postat de Navydul (Post 342106)
Si oricum nimeni nu trebuie sa ne stie postul, asta nu se striga in gura mare.

Acesta este intr-adevar cel mai important aspect! Nu trebuie sa stie nimeni cand postim! Nici prieteni,vecini etc.

Navydul 26.02.2011 00:25:21

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 342107)
Eu insa nu as pune accentul pe efortl fizic sau psihic,caci fiecare se descurca cum poate,ci mai degraba as pune accentul pe situatia financiara! Daca ai bani treiesti boiereste si mancand doar de post,daca nu... postul e chiar o problema si un adevarat test de rezistenta,credinta si ambitie!

Pentru mine nu este o legatura necesara intre resursele financiare si post. Stiu niste insi care nu folosesc asa-zisele mancaruri de post (pateuri vegetale, margarine si tot soiul de produse de post cumpărate din magazin). Cuvantul de ordine pentru ei in post: fierturi de legume, la dezlegare, ulei crud pe deasupra, mancare uscata cand e cazul, paine goala la masa, e drept cu apa sunt mai darnici si intre mese. Un singur lucru au in comun: nu lucreaza fizic (la meserie ma refer) si sunt convinsi ca asa trebuie sa faca.

Raoul 26.02.2011 00:31:33

Citat:

În prealabil postat de Navydul (Post 342112)
Cuvantul de ordine pentru ei in post: fierturi de legume, la dezlegare, ulei crud pe deasupra, mancare uscata cand e cazul, paine goala la masa, e drept cu apa sunt mai darnici si intre mese. Un singur lucru au in comun: nu lucreaza fizic (la meserie ma refer) si sunt convinsi ca asa trebuie sa faca.

Doar cele doua exemple subliniate sunt suficiente! Tu ai vazut pretul legumelor? Sa marturiseasca SINCER cei de pe forum cati au acum legume in frigider sau cati isi permit sa cumpere? Iar uleiul... tu ai vazut ce pret are?? Ca sa nu mai vorbesc ca cine isi permite sa cumpere ulei de masline sau mai stiu eu de care...

Navydul 26.02.2011 00:34:54

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 342116)
Doar cele doua exemple subliniate sunt suficiente! Tu ai vazut pretul legumelor? Sa marturiseasca SINCER cei de pe forum cati au acum legume in frigider sau cati isi permit sa cumpere? Iar uleiul... tu ai vazut ce pret are?? Ca sa nu mai vorbesc ca cine isi permite sa cumpere ulei de masline sau mai stiu eu de care...

Nu spun ca nu ai dreptate, dar pretul carnii si al produselor din carne, lactatelor, produselor "de dulce" nu este mult mai piperat decat al legumelor, uleiului etc.? Nu cred ca mancarea de post ar fi mai scumpa decat cealalta si probabil ca nici mai ieftina.

Raoul 26.02.2011 00:49:08

Un salam,un iaurt,niste organe de porc de la macelarie... sunt mult mai ieftine si mai hranitoare! Iar uleiul toata lumea il foloseste cu maxima economie la ce pret are,deci nimeni nu se va "grabi" sa-l iroseasca. Plus ca la ce pret au legumele intri in faliment daca vrei sa mananci cat sa compenseze valoarea nutritiva a unei bucati de carne! In afara de soia,fasole si nuci nu prea vad de unde poti lua proteine din alimentatia de post...

glykys 26.02.2011 00:51:57

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 342124)
In afara de soia,fasole si nuci nu prea vad de unde poti lua proteine din alimentatia de post...

Din ciuperci, alune si nuci ... mda, si alea sunt scumpe.

caty_deea 26.02.2011 00:53:41

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 342107)
Nu compara munca intelectuala,de puturosi,cu munca fizica! Munca fizica de cele mai multe ori este mai grea,sau cel putin consuma mai multe resurse,mai multi nutrienti,e logic. Eu insa nu as pune accentul pe efortl fizic sau psihic,caci fiecare se descurca cum poate,ci mai degraba as pune accentul pe situatia financiara! Daca ai bani treiesti boiereste si mancand doar de post,daca nu... postul e chiar o problema si un adevarat test de rezistenta,credinta si ambitie!



Acesta este intr-adevar cel mai important aspect! Nu trebuie sa stie nimeni cand postim! Nici prieteni,vecini etc.

Nu sunt de acord cu tine ca munca intelectuala este a puturosilor.Sa stai 4 zile sa inveti cate 14 ore pe zi si sa vezi ce foame ti se face.......Eu cand invatz asa in focuri chiar simt nevoia de duuulce.Iar in post imi cumpar rahat.Serios, pt ca e ceva dulce f concentrat si ma ajuta

Navydul 26.02.2011 00:59:21

Posibil, pentru cei care traiesc in marile orase si singura posibilitate de a-si asigura hrana zilnica sunt magazinele. Prin zona mea, acestea mai pot achizitionate, inca, pana la restrictiile legale viitoare, si altfel. Legumele pastrate din toamna prin camari, nuci la fel, ciupercile de la congelator sau din borcane care-cum etc. E o problema la orase cand veniturile sunt cum sunt si nu exista alta sursa alternativa de trai. Sa multumim din inima... partidelor pentru asta.

Raoul 26.02.2011 01:09:20

Citat:

În prealabil postat de Navydul (Post 342128)
Posibil, pentru cei care traiesc in marile orase si singura posibilitate de a-si asigura hrana zilnica sunt magazinele. Prin zona mea, acestea mai pot achizitionate, inca, pana la restrictiile legale viitoare, si altfel. Legumele pastrate din toamna prin camari, nuci la fel, ciupercile de la congelator sau din borcane care-cum etc. E o problema la orase cand veniturile sunt cum sunt si nu exista alta sursa alternativa de trai. Sa multumim din inima... partidelor pentru asta.

Cine sta la tara mai are alternative,intr-adevar,dar in mediul urban e mult mai greu.


Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 342126)
Din ciuperci, alune si nuci ... mda, si alea sunt scumpe.

Pai vezi...

Citat:

În prealabil postat de caty_deea (Post 342127)
Nu sunt de acord cu tine ca munca intelectuala este a puturosilor.Sa stai 4 zile sa inveti cate 14 ore pe zi si sa vezi ce foame ti se face.......Eu cand invatz asa in focuri chiar simt nevoia de duuulce.Iar in post imi cumpar rahat.Serios, pt ca e ceva dulce f concentrat si ma ajuta

E greu sa inveti 14 ore pe zi,dar nu imposibil. Daca te straduiesti,mananci etc. vei putea,drept exemplu fiind tu inseti. Insa fac pariu ca nu ai rezista nici 4 ore sa cari cu roaba sau sa dai la tarnacop,baros etc. Sau cate ore ai putea sta intr-o mina,ori sa lucrezi la inaltime foarte mare etc. etc.

caty_deea 26.02.2011 01:17:37

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 342133)
Cine sta la tara mai are alternative,intr-adevar,dar in mediul urban e mult mai greu.



Pai vezi...


E greu sa inveti 14 ore pe zi,dar nu imposibil. Daca te straduiesti,mananci etc. vei putea,drept exemplu fiind tu inseti. Insa fac pariu ca nu ai rezista nici 4 ore sa cari cu roaba sau sa dai la tarnacop,baros etc. Sau cate ore ai putea sta intr-o mina,ori sa lucrezi la inaltime foarte mare etc. etc.

Cu siguranta nu as putea,dar pt mineri se si fac dezlegari din cate stiu tocmai ca e f greu ce fac ei acolo

Raoul 26.02.2011 01:30:30

Deci nu mai trai cu impresia ca munca intelectuala e cea mai grea :5:

AndreiM 26.02.2011 01:52:54

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 342045)
Scopul postului ar fi sa te ingrasi?

Sau ai o problema medicala in acest sens?

Nu e ceva medical, doar ca m-i s-a spus ca sunt slab si ca ar trebui sa ma ingras, apoi polemica cu "vezi ca in post slabesti nu stiu cate kile".
Nu stiu sa fie ceva neinregula cu ingrasatul in post, daca te infranezi la oua,carne,lapte dar totusi iti prepari ceva consistent, e ok(?)


Parerea mea e ca mai bine mai slab decat mai gras(un). Medical vorbind e mai bine sa fii slab, cat de estetica, pai de gustibus...

sophia 26.02.2011 11:44:30

1. Asa este, nu trebuie sa ne laudam cu postul. Eu caut doar solutii, ca sa le imbin pe cele doua (munca si postul).

2. Munca intelectuala - depinde ce intelegeti voi prin ea.
In fond nu se pot compara cele doua tipuri de munci. Fiecare insa foloseste parti ale corpului care au nevoi cumva diferite.

Cum bine zice Caty - creierul are nevoie de dulciuri, de minerale, albumine, proteine. Ochii au nevoie si ei de vitamine si minerale.
Muschii, inima, alte organe solicitate la munca fizica, au nevoie de proteine multe. Oasele de calciu.

In general, poti sa tii postul (cel mai) bine daca stai linistit si nu faci efort si stai...acasa. Acolo poti sa-ti gatesti si sa mananci ce vrei, te mai culci.
La serviciu si la scoala/facultate, e mai greu sa mananci de post. Miros preparatele de post, trebuie sa le incalzesti.

Nu mai stiu cine comenta: combinatia dintre cele doua munci: serviciu, alergat, treaba casa si scoala + invatat. Exista si asa ceva.

camy_d 26.02.2011 11:48:56

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 342074)
1. Nu-s adeptul muschilor umflati cu chimicale (steroizi,FNC-uri etc.),ci a celor facuti printr-o alimentatie mai mult decat consistenta si munca/efort pe masura! Crezi ca e usor sa faci acei muschi??
2. Chiar nu la asta ma refeream,nu sunt obsedat de lucrurile astea.

Să nu te mai iei de oamenii slabi.


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:13:33.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.