Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intamplari adevarate (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5035)
-   -   Cand nu te regasesti in nici un topic... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6520)

ClaudiuT 14.06.2009 21:19:15

Cand nu te regasesti in nici un topic...
 
Se intampla de multe ori, mai ales in ultima perioada, sa colind toate topicurile si sa nu ma regasesc niciunde, cu toate ca parca am ceva de zis.

Observ si la unii useri, o perioada mai activi, apoi se mai calmeaza si nu-i mai vezi pana ce nu se mai "inoieste" ceva... ii inteleg perfect. De regula suntem tot noi care ne stim intre noi, cu toate ca vad pe un topic sute de vizite, pareri sunt doar cateva... poporul asta roman are multe de spus, dar nu zice nimic.
Ideea asta imi vine in cap de fiecare data cand ma uit la raportul dintre vizionari si raspunsuri, idee insotita de cate un suspin, acompaniat si el la radul lui de speranta ca intr-o zi va fi mai bine.
Ii vad foarte activi pe romanii de "afara", au cu adevarat ceva de spus si nu se feresc, ii admir! Dar noi cei de aici din tara? Parca asa am stiut din totdeauna, sa privim si sa tacem. "N-ai cu cine" parca auzi pe la toate colturile... eu cred ca avem cu cine, doar sa zicem odata!
Nu stiu ce s-ar putea face, pana una alta am infiintat acest topic, pentru cei care nu-si "gasesc" locul cu toate ca au ceva de spus, ii invit sa se "refugieze" aici, pana ce se vor regasii undeva printre multimea de link-uri.
Va astept cu drag iubiti frati!


Har si Pace de la Domnul!

Doamne ajuta!

ClaudiuT 14.06.2009 21:21:34

Cred ca am omis un amanunt .... majoritatea topicurilor sunt foarte pertinente, imi plac la o prima vedere, postez o perspectiva si apoi e gata... devine aceiasi monotonie.

Har si Pace de la Domnul!

windorin 14.06.2009 21:38:23

Nu trebuie trecut cu vederea faptul ca niciodata un element intermediar nu va reusi sa redea aceeasi pace si unitate ca o intalnire directa.

Totul este de folos atunci cand este luat cu multumire, insa uneori, cand oboseala ajunge sa se instaleze, nevoia de o intalnire nemijlocita se face mai dorita decat orice alt instrument intermediar.

Ma simt vizat, intre cei care au perioade mai active si apoi dispar o vreme. Insa, de fiecare data revin cu aceeasi bucurie, gasind oameni dragi si cuvintele de folos. Din pacate ma si intristez cand vad lipsa de dragoste a multora.

Sa aveti o seara cu pace, dragii mei. Si sa ne intalnim de fiecare data cu bucurie.

mirelat 15.06.2009 00:03:47

Citat:

În prealabil postat de ClaudiuT (Post 145707)
... poporul asta roman are multe de spus, dar nu zice nimic.
Ideea asta imi vine in cap de fiecare data cand ma uit la raportul dintre vizionari si raspunsuri, idee insotita de cate un suspin, acompaniat si el la radul lui de speranta ca intr-o zi va fi mai bine.

Har si Pace de la Domnul!

Doamne ajuta!

:25:Doamne ajuta! Eu zic ca nu ai de ce sa te intristezi, e bine ca forumul este vizionat si ca nu se fac postari la kg. cred ca multi dintre cei care citesc se regasesc intr-o postare sau alta, sau pur si simplu prefera sa asimileze cele citite intr-un mod personal, nu in vazul lumii.

dar au fost si vremuri cand forumul devenise un veritabil chat-room in care se trancaneau verzi si uscate, asta da ca era insuportabil.:107:

Spor in toate cele bune si sa ne lumineze Domnul pe toti! :58:

ClaudiuT 15.06.2009 00:14:58

[quote=mirelat;145750
dar au fost si vremuri cand forumul devenise un veritabil chat-room in care se trancaneau verzi si uscate, asta da ca era insuportabil.:107:
[/QUOTE]

Sunt de acord ... dar cred ca ar putea fi loc si de mai bine.

Har si Pace de la Domnul!

carmina 15.06.2009 13:38:33

Citat:

În prealabil postat de ClaudiuT (Post 145707)
Se intampla de multe ori, mai ales in ultima perioada, sa colind toate topicurile si sa nu ma regasesc niciunde, cu toate ca parca am ceva de zis.

Observ si la unii useri, o perioada mai activi, apoi se mai calmeaza si nu-i mai vezi pana ce nu se mai "inoieste" ceva... ii inteleg perfect. De regula suntem tot noi care ne stim intre noi, cu toate ca vad pe un topic sute de vizite, pareri sunt doar cateva... poporul asta roman are multe de spus, dar nu zice nimic.
Ideea asta imi vine in cap de fiecare data cand ma uit la raportul dintre vizionari si raspunsuri, idee insotita de cate un suspin, acompaniat si el la radul lui de speranta ca intr-o zi va fi mai bine.
Ii vad foarte activi pe romanii de "afara", au cu adevarat ceva de spus si nu se feresc, ii admir! Dar noi cei de aici din tara? Parca asa am stiut din totdeauna, sa privim si sa tacem. "N-ai cu cine" parca auzi pe la toate colturile... eu cred ca avem cu cine, doar sa zicem odata!
Nu stiu ce s-ar putea face, pana una alta am infiintat acest topic, pentru cei care nu-si "gasesc" locul cu toate ca au ceva de spus, ii invit sa se "refugieze" aici, pana ce se vor regasii undeva printre multimea de link-uri.
Va astept cu drag iubiti frati!


Har si Pace de la Domnul!

Doamne ajuta!

Depinde acum si de ceea ce se discuta pe forum sau nivelul la care se poarta aceste discutii.
Spun asta pt.ca,neavand studii teologice,e greu uneori sa urmaresti,daramite sa mai intervii in asemenea discutii. Eternele discutii despre ecumenism pe mine incep sa ma plictiseasca ca dealtfel si inevitabilele divergente care apar aici.
Eu una ma chinui la ora actuala sa mai recitesc cate ceva din scrierile Sf.Parinti,din Biblie,din Psaltira.Mi-e greu,din ce in ce mai greu cu lectura;posibil si din cauza caldurii,a oboselii acumulate din pricina grijilor inevitabile (la noi in firma criza economica a inceput de mult) ;observ insa pe fetele oamenilor din ce in ce mai multa ingrijorare,crispare,resemnare...

Este,cred eu,binevenita ideea acestui topic.
Ehei,ce bine ar fi pt.mine daca ar mai fi cineva dispus sa parcurga cateva capitole din Sf.Scriptura si apoi sa discutam pe marginea lor...
Doamne,ajuta tuturor!

ClaudiuT 15.06.2009 15:39:28

Citat:

În prealabil postat de carmina (Post 145826)
Ehei,ce bine ar fi pt.mine daca ar mai fi cineva dispus sa parcurga cateva capitole din Sf.Scriptura si apoi sa discutam pe marginea lor...
Doamne,ajuta tuturor!

Sora, tocmai asta era ideea acestui topic, daca ai ceva de spus si nu ai unde, pune aici.
Te astept cu propunerea de lectura!

Har si Pace de la Domnul!

Danette 15.06.2009 17:10:05

Da, eu sunt una dintre cei care tac. De altfel multa vorbire este un pacat, sa nu uitam.
Crestinul din tara, vorba ta, e foarte obisnuit sa patimeasca in tacere. Sa nu supere pe nimeni. Sa nu deranjeze. Cred ca este de admirat aceasta atitudine. Ma duce cu gandul la monahii nostrii.

Altfel, de mult vroiam sa postez si eu cateva randuri..dar parca nu gaseam cuvintele potrivite.

Pe mine m-au ajutat mult cele postate la diverse topicuri, de-a lungul timpului. Intr-un fel am gasit raspuns la multe intrebari.

Doamne ajuta!

The_Fallen 15.06.2009 19:48:53

Da, nici eu nu prea postez, incerc sa imi structurez intrebarile, pentru ca nu pot sa intreb ceva fara sa am habar de ce vorbesc.

The_Fallen 15.06.2009 19:54:01

Regret sa iti spun dar "crestinul nu patimeste in tacere la noi".Nu sunt intrebari pentru ca :nu multi oameni stiu de existenta acestui site, cei care vor sa scrie se tem ca vor fi luati in ras sau ca nu vor primi un raspuns, altii nu stiu cum sa intrebe.Sa patimeasca in tacere, lol.Crestinul?De la noi?Patimeste?In ce consta aceasta patimire?Nu patimeste nimeni, marea risipa de energie este in directia micilor dispute si orgolii sau in directia pe care o arata ziarele si emisiunile care te determina sa participi pe plan psihic la evenimente aflate in afara razei tale de influienta si care te fac dependent de ele.Sentimentul ca esti prea slab ca sa schimbi ceva care te afecteaza in mod negativ este pregnant si daca este sa fie cineva pus la punct este tanarul crestin a carui curiozitate si incercare de adaptare (suferi un soc cand vezi ca socoteala de acasa nu se potriveste DELOC cu cea din targ) este luata drept teribilism si lumea incearca sa te inteleaga (putinii) punandu-te in linie cu stereotipurile lor intitulate rokeri, satanisti, wika, emmo si alte tampenii.


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:58:56.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.