Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Cornel Urs 30.12.2017 11:24:04

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656490)
Doar daca promiti tu sa citesti 1 Corinteni 14.

Toți ortodocșii au citit acel capitol biblic.
Problema este că tu trebuie să demonstrezi că limbile tale sunt limbi biblice, nu babilonice. Până la proba evidentă, eu sunt de părere că bolborosești și că nu ai o limbă de rugăciune.
Acest lucru pot spune despre limbile în care se roagă toți harismații, fiindcă pentru mine mișcarea harismată este montanism redivivus, cuprinzând: penticostali trinitari, penticostali oneness - UPC, penticostali Jesus only, credincioși tabernacolul lui Branham, mormoni, carismatici neoprotestanți, carismatici catolici reînnoiti.
Gândește-te, montanismul exista ca și mișcare religioasă separată de Biserică și nu parte din Biserică, având ca și conducători nu prelații creștini ci pe Montanus și cele 2 profetese Maximila și Prisca!

catalin2 30.12.2017 11:33:00

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656490)
Doar daca promiti tu sa citesti 1 Corinteni 14.

Vad ca tot insisti cu acest pasaj, despre care ti-am raspuns ca infirma exact ce sustin penticostalii. https://www.crestinortodox.ro/forum/...&postcount=693
In acel capitol se arata clar ca limbile in care vorbeau cei ce aveau acest dar erau limbile popoarelor, penticostalii au facut o interpretare falsa ca sa-si sustina credintele lor. Tu crezi, pentru ca repeti ce sustine cultul penticostal, ca acest pasaj ar sustine vorbirea in limbi pasaresti (practica la penticostali), dar e exact opusul, citind cateva pasaje mai sus se arata ca e vorba de limbile popoarelor de atunci. E un contraargument, care ingroapa dogma protestanta.

Penticostalul Traditional 30.12.2017 12:02:07

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656503)
Ce lucrători ne recomanzi din cadrul mișcării carismatice - reînnoirea charismata?

Am mai recomandat dar tu nu vrei sa mergi pe urmele lor si nici sa le examnezi viata macar. Ci te intorci necontenit tot la yoghinii, kundalinii si latratorii tai.
1. Stefan, Martirul.
Cel mai mare dintre ei, in opinia mea. Facea semne si minuni mari in norod. Era de o intelepciune uluitoare. Saul, viitorul apostol Pavel era mic pe langa el. Probabil, daca ar fi trait, ar fi fost cel mai de seama crestin al Bisericii Primare. Un studiu amanuntit al acestui om al lui Dumnezeu iti va revela o sumedenie de lucruri extraordinare legate de caracterul si lucrarea acestui titan al Bisericii.

2. Apostolul Pavel, cel mai faimos slujitor crestin carismatic. Cu o educatie aleasa, o gandire sistematica, unita cu dorinta fierbinte de a experimenta supranaturalul lui Dumnezeu au facut din fostul Saul din Tars, figura emblematica a crestinismului charismatic, apostolul care a lucrat cel mai mult pentru Domnul, a intemeiat cele mai multe biserici, a scris cele mai multe carti ale Noului Testament.

3. Apostolul Petru. Fost pescar, conducatorul celor doisprezece Apostoli alesi de insusi Domnul Isus. A avut harul sa traiasca ani de zile alaturi de Mantuitorul. L-a vazut traind o viata fara de pacat, l-a auzit vorbind cuvintele vietii vesnice, l-a vazut inviind mortii, umblad pe ape si potolind furtuna. Apostolul Petru a fost un predicator cartismatic, in urma unui singur mesaj de-al lui, se pocaiau mii de oameni. De asemenea facea lucrari mari prin Duhul pana colo incat oamenii puneau bolnavii pe strazi pentru ca macar umbra lui Petru sa treaca peste ei si sa fie vindecati.
De ce acesti oameni ai lui Dumnezeu iti provoaca oroare si te intorci tot la ghena si canale?

Daca cei de mai sus nu-ti plac pentru ca fac semne si minuni, iti recomand fierbinete sa vorbim despre Barnaba, un alt personaj fascinant si vrednic de urmat, al Noului Testament.



Prin prilejul sa te avertizez: devii ceea ce privesti!
Apostolul Pavel marturisea: Iar noi toți, privind ca în oglindă, cu fața descoperită, slava Domnului, ne prefacem în același chip din slavă în slavă, ca de la Duhul Domnului.

Daca vei privi spre Domnul te vei asemana tot mai mult cu Domnul.
Daca in mod intentionat iti petreci viata printre nimicuri, nimic vei ajunge. Dupa cum mustra Domnul pe poporul sau prin profetul Ieremia: Ce nelegiuire au găsit părinții voștri în Mine, de s-au depărtat de Mine și au mers după nimicuri și au ajuns ei înșiși de nimic?

Ia aminte! Aceasta este a cincizeci si saptea lectie de o valoare inestimabila, pe care ti-o dau in cei sapte ani de cand tot conversam pe net!

Penticostalul Traditional 30.12.2017 12:10:28

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 656518)
Vad ca tot insisti cu acest pasaj, despre care ti-am raspuns.

Ai raspuns la ce ti-a convenit si apoi te-ai eschivat.
Cum te eschivezi si acum si nu raspunzi la intrebarea simpla pe care am pus-o:
- Vorbeste apostolul Pavel acolo despre vorbirea in limbi, ca rugaciune?

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 656518)
penticostalii au facut o interpretare falsa ca sa-si sustina credintele lor

Cu "eu sunt adevarat si altii falsi" stiu ca esti artist. Cu blablablaurile stiu ca le ai. Intrebarea e: ce spune Apostolul Pavel despre vorbirea in limbi e important pentru tine? La intrebarea de mai sus poti raspunde? Cum vezi tu rugaciunea in limbi despre care vorbeste Apostolul Pavel? Asta e esential.

Cornel Urs 30.12.2017 13:36:07

Ce rugăminte am, discuția despre vorbirea în limbi să fie dusă pe topicul respectiv și nu aici. Mișcarea de rennoire carismatică, fie că este de sorginte catolică ori neoprotestantă (sub toate culorile doctrinare, de fapt, primul care a început show-urile cu vindecări și exorcizări a fost W. Branham, credincios modalist) îmbracă mai ales forme de expresie cunoscute ca ”odihna în duhul”, ”rîsul sfînt”, ”torturarea demonilor”. Vorbirea în limbi există din plin în mișcarea carismatică, dar asta se regăsește și la penticostali ori mormoni. Carismatismul este definit de ”power evangelism”, care nu înseamnă vorbire în limbi ci vindecări la comandă, cădere pe spate sub puterea Duhului, show-uri de eliberare de demoni, chestii strong, mă înțelegeți? Deci cu vorbirea în limbi vă aștept cu drag pe topicul respectiv! Aici rămâne să discutăm doar despre subiectul topicului, mișcarea carismatică de reînnoire.

Penticostalul Traditional 30.12.2017 15:14:43

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656524)
Ce rugăminte am, discuția despre vorbirea în limbi să fie dusă pe topicul respectiv și nu aici.
Aici rămâne să discutăm doar despre subiectul topicului, mișcarea carismatică de reînnoire.

Sunt de acord cu rugamintea ta si o respect. Cu conditia sa faci si tu ceea ce ceri noua. Respectiv, sa vorbesti despre harismele si reinnoirea facuta de Duhul , NU despre latraturi la luna, kundalini magnetic si yoghini sintetic.

Decat sa vii tu cu ce colectezi zilnic din gheena, de o suta de milioane de ori mai bine sa vorbim despre darul Duhului Sfant, vorbirea in limbi.

Cornel Urs 30.12.2017 17:20:35

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656531)
sa vorbim despre darul Duhului Sfant, vorbirea in limbi.

Asta se poate face pe topicul dedicat, care există deja.
Reînnoirea carismatică presupune alte aspecte decât vorbire în limbi, fiindcă vorbire în limbi avem începând cu frații irvingieni pe la anii 1875, și oficial din 1906 - Azusa Street, locul nașterii penticostalismului.
Reînnoirea carismatică a început cu anii 60 ai secolului trecut, deci mult mai târziu și se identifică prin fenomenele amintite aici, existente inclusiv la catolici.

Penticostalul Traditional 30.12.2017 17:41:43

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656533)
vorbire în limbi, fiindcă vorbire în limbi avem începând cu frații irvingieni

Tu ai citit o carte cu coperti negre si o cruce?
Acolo scrie ca vorbirea in alte limbi a aparut incepand cu fratii apostoli.

Cornel Urs 30.12.2017 20:40:15

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656537)
Tu ai citit o carte cu coperti negre si o cruce?
Acolo scrie ca vorbirea in alte limbi a aparut incepand cu fratii apostoli.

Modernistule, mișcarea carismatică nu are ceea ce apostolii au avut, respectiv evenimentul Penticostei, confirmat de apostolul Pavel când scrie: ”prin urmare...limbile sunt semn pentru necredincioși”.
Cum spumele mării să fie unitate - Ioan 17:11 - între oneness vorbitri în limbi și catolicii harismați ? Tu gândești puțin câte diferențe sunt ? Orice oneness american îți va spune să nu te duci la catolici fiindcă aceștia sunt anticriști. Dar și unii și alții sunt harismați! Poftim chestie! Modaliștii sunt cei mai fervenți contra catolicilor.

Cornel Urs 30.12.2017 20:45:43

Părerea unui carismat exorcist american, mare vedetă în acest mediu, cunoscut și în România, Chris Lasala, despre catolicism:

https://youtu.be/zINFVXmIB58

Vine vremea, predicatorule, când credincioșii din biserica ta, vor veni la tine să-ți spună despre acest Chris Lasala, ce mare exorcist este! O să vezi....nu va dura mult.


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:53:04.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.