Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa si Massmedia (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=508)
-   -   Noutati de la Centrul de Presa Basilica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5160)

cristiboss56 28.11.2009 19:53:19

Nașterea Domnului pe 25 decembrie la Chișinău
 
Praznicul Nașterii Domnului va fi sărbătorit, oficial , pe 25 decembrie, la Chișinău, informează RADIO TRINITAS. Este pentru prima dată în ultimii 50 de ani când Crăciunul va fi sărbătorit pe stil nou în Basarabia , prin manifestări cu caracter oficial. Deja în premieră în Republica Moldova, ziu de 25 decembrie , când creștinii din Europa sărbătoresc Crăciunul pe stil nou, a fost declarată zi de odihnă , printr-o hotărâre adoptată de Guvern săptămâna aceasta. Primarul Chișinăului a declarat că bradul de Crăciun va fi instalat în centrul Chișinăului încă din primele zile ale lunii decembrie. Creștinii ortodocși care sărbătoresc Crăciunul pe stil nou vor putea asista astfel la slujbele religioase specifice Marelui Praznic al Nașterii Domnului care vor fi oficiate în bisericile din cadrul Mitropoliei Basarabiei. Mitropolia Moldovei , care ține de Moscova refuzând să se serbeze Nașterea Mântuitorului Iisus pe 25 decembrie.

cristiboss56 28.11.2009 22:50:45

Preasfințitul Gurie Georgiu va fi intronizat mâine Episcop al Devei și Hunedoarei
 
Peste 10.000 de credincioși sunt așteptați , mâine , 29 noiembrie , la ceremonia de întronizare a primului Episcop al Eparhiei Devei și Hunedoarei , Preasfințitul Gurie Georgiu. Festivitatea va avea loc în Catedrala "Sfântul Nicolae"din Deva după oficierea Sfintei Liturghii săvârșită de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel împreună cu un sobor de ierarhi, preoți și diaconi. Părintele consilier cultural Vasile Pop a oferit detalii despre programul de mâine pentru RADIO TRINITAS: "la ora 9.30 va avea loc întâmpinarea Preafericitului Părinte Daniel în fața Catedralei , iar apoi Sf. Liturghie arhierească oficiată de Preafericirea Sa și ceremonia înscăunării ierarhului ".

cristiboss56 29.11.2009 17:54:55

Comunicat de Presă : Slujbă de Te Deum la Ziua Națională a României
 
Potrivit tradiției bisericești , la 1 Decembrie , Ziua Națională a României , în toate catedralele eparhiale, bisericile parohiale , de la mănăstiri și cele ale școlilor de teologie ortodoxă va fi oficiată slujba de Te Deum și vor fi pomeniți eroii neamului românesc care au înfpăptuit unitatea națională a românilor în anul 1918. La Catedrala patriarhală , slujba de Te Deum va fi oficiată de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel , la orele 12.00 , după săvârșirea Sfintei Liturghii.
În aceeași zi , începând cu orele 9.00 , la Mormântul Ostașului Necunoscut din Parcul Carol din București , va fi oficiată o slujbă de pomenire a eroilor români care au luptat pentru apărarea țării , credinței , libertății , unității și demnității naționale .

cristiboss56 01.12.2009 17:19:22

Ziua Națională la Catedrala Patriarhală
 
Ziua Națională a României a fost sărbătorită astăzi și la Catedrala Patriarhală din București , informează RADIO TRINITAS.
Aici Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a oficiat o slujbă de Te Deum, pentru binefacerile pe care Dumnezeu le-a revărsat peste poporul român. În cuvântul de învățătură rostit la finalul slujbei Preafericirea Sa a vorbit credincioșilor despre cum trebuie să păstrăm darurile pe care Dumnezeu le-a făcut poporului nostru.

cristiboss56 01.12.2009 17:26:45

Manifestări dedicate Zilei Națińale la Mormântul Ostașului Necunoscut
 
Manifestările dedicate Zilei Naționale a României au debutat în această dimineață în Capitală la Mormântul Ostașului Necunoscut din Parcul Carol , informează RADIO TRINITAS.
Sărbătoarea a început cu slujba de pomenire a eroilor români care au luptat pentru apărarea țării , credinței , libertății și unității naționale. Au urmat apoi depuneri de coroane și jerbe de flori. La manifestări au fost prezente oficialități naționale și internaționale , alături de reprezentanți ai armatei și de foarte mulți români.

cristiboss56 02.12.2009 21:42:33

Arhiepiscopia Aradului și-a sărbătorit ierarhul
 
Întâistătătorul Arhiepiscopiei Aradului , Înaltpreasfințitul Arhiepiscop dr. Timotei Seviciu, împlinește , la 2 decembrie a.c. un sfert de veac de arhipăstorie rodnică la cârma trisecularei eparhii arădene, ridicată de curând la rang de arhiepiscopie.
Înaltpreasfinția Sa a fost sărbătorit de către clerul și credincioșii eparhiei în cadrul unei festivități la reședința arhiepiscopală, ca în fiecare an , la care au participat preoți și credincioși , reprezentanți ai cultelor locale, oficialități. Dumnezeu să-i hrănească ani mulți , cu sănătate, încărcați de binecuvântate realizări ! .

cristiboss56 03.12.2009 16:53:06

Mănăstirea Cernica l-a sărbătorit astăzi pe Sfântul Cuvios Gheorghe
 
Peste patru sute de credincioși au participat în această dimineață la Mănăstirea Cernica din Capitală la Sfânta Liturghie oficiată de Înaltpreasfințitul Casian , Arhiepiscopul Dunării de Jos în ziua de prăznuire a Sfântului Cuvios Gheorghe de la Cernica .
Acest sfânt a trăit între anii 1730 - 1806 iar de numele său se leagă organizarea , la Cernica , a unei mănăstiri după tipicul Muntelui Athos și al obștilor paisiene din Moldova. Sfântul Cuvios Gheorghe a fost canonizat de Sfântul Sinod al B.O.R. în octombrie 2005 , la propunerea Sinodului Mitropolitan al Moldovei Munteniei și Dobrogei. Proclamarea canonizării a avut loc pe 3 decembrie, același an , la Mănăstirea Cernica.

cristiboss56 04.12.2009 20:10:13

"Sfântul Nicolae în mijlocul copiilor"-program cultural-artistic la Patriarhie
 
Duminică, 6 decembrie 2009, orele 17 , în Aula Magna Teoctist Patriarhul din Palatul Patriarhiei, va avea loc programul cultural artistic intitulat" Sfântul Nicolae în mijlocul copiilor . Vor participa elevi din clasele I - VI , îndrumați de către cadre didactice ( învățători , profesori de religie , profesori de educație muzicală ) de la mai multe școli din municipiul București.
Programul va fi precedat, de vernisajul expoziției-concurs "Icoana din sufletul copilului" si de vernisarea expoziției de desene cu tematică religioasă "Sfântul Nicolaf în mijlocul copiilor " , ce se vor desfășura în sala Europa Christiana din Palatul Patriarhiei cu începere de la orele 16.30. La sfârsitul spectacolului , organizatorii vor împărți daruri tuturor copiilor , atât participanților la spectacol , cât și micilor spectatori aflați în sală , darurile fiind oferite cu sprijinul Protoieriilor I , II și III Capitală.

cristiboss56 04.12.2009 20:19:55

Procesiune cu moaștele Sfântului Nicolae, la Biserica Gheorghe Nou București
 
Biserica Sfântul Gheorghe Nou din București își va sărbători , duminică 6 decembrie , în ziua de prăznuire a Sf. Ierarh Nicolae , cel de-al doilea hram. Locașul de cult, aflat aproape de kilometrul 0 al Capitalei , este cunoscut și pentru faptul că adăpostește de 400 de ani mâna dreaptă a Sfântului Nicolae. În aceste zile, la Biserica Sfântul Gheorghe Nou, sunt oficiate slujbe speciale.

cristiboss56 04.12.2009 21:19:36

Mitropolitul Moldovei și Bucovinei , la înmormântarea Principesei Margareta St.
 
Înalt Preasfințitul Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iașilor și Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, a participat astăzi, la orele 14 , la slujba de Înmormântare a Principesei Margareta Sturdza , mama Prințului Dimitrie Sturdza . Prințul Dimitrie Sturdza desfășoară o bogată activitate filantropică, ajutând mai multe așezăminte sociale din Moldova și din țară. Alteța Sa este strănepotul lui Mihail Sturdza, domn al Moldovei , care a ridicat între anii 1834 - 1849 , la Baden-Baden, în amintirea fiului său care a plecat din lumea aceasta la doar 17 ani, o capelă Ortodoxă în care slujbele să se țină după rânduiala din Moldova. Sfântul lăcaș a fost sfințit în toamna anului 1866. Biserica din Baden-Baden, la dorința ctitorului , este sub jurisdicția Mitropoliei Moldovei și Bucovinei.

elizabeta 04.12.2009 21:29:42

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 188035)
Biserica Sfântul Gheorghe Nou din București își va sărbători , duminică 6 decembrie , în ziua de prăznuire a Sf. Ierarh Nicolae , cel de-al doilea hram. Locașul de cult, aflat aproape de kilometrul 0 al Capitalei , este cunoscut și pentru faptul că adăpostește de 400 de ani mâna dreaptă a Sfântului Nicolae. În aceste zile, la Biserica Sfântul Gheorghe Nou, sunt oficiate slujbe speciale.

Unde este aceasta biserica?

glykys 04.12.2009 21:37:41

Citat:

În prealabil postat de elizabeta (Post 188063)
Unde este aceasta biserica?

Tu unde stai, Elizabeta, ca sa iti putem explica mai bine? E aproape de Universitate, la kilometrul 0 al capitalei, se gaseste langa Biserica Coltei.

elizabeta 04.12.2009 21:41:56

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 188068)
Tu unde stai, Elizabeta, ca sa iti putem explica mai bine? E aproape de Universitate, la kilometrul 0 al capitalei, se gaseste langa Biserica Coltei.

Aaa, stiu unde este Biserica Coltei, chiar langa spital, acuma cred ca este in renovare, nu? E bine, sa o luam de reper. Daca sunt chiar in fata ei, la stanga mea e Universitate, iar la dreapta Unirii. In spate am strada cu OSIM-ul, nu?

cristiboss56 04.12.2009 21:43:47

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 188068)
Tu unde stai, Elizabeta, ca sa iti putem explica mai bine? E aproape de Universitate, la kilometrul 0 al capitalei, se gaseste langa Biserica Coltei.

Universitate spre Piata Unirii , capul tramvaiului 21 .

glykys 04.12.2009 21:51:06

Citat:

În prealabil postat de elizabeta (Post 188069)
Aaa, stiu unde este Biserica Coltei, chiar langa spital, acuma cred ca este in renovare, nu? E bine, sa o luam de reper.

Da, exact. Bun, de la Biserica Coltei mergi pe jos, drept inainte (sensul e de la Universitate inspre Unirii), vreo 2-3 minute pana dai de o statie unde isi au capatul multe tramvaie. Biserica se vede, e mare, are o statuie in fata, e intr-un parculet, e imposibil sa o ratezi!

elizabeta 04.12.2009 21:56:39

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 188071)
Da, exact. Bun, de la Biserica Coltei mergi pe jos, drept inainte (sensul e de la Universitate inspre Unirii), vreo 2-3 minute pana dai de o statie unde isi au capatul multe tramvaie. Biserica se vede, e mare, are o statuie in fata, e intr-un parculet, e imposibil sa o ratezi!

Aaaaa, o stiu, o stiu!!! E cumva retrasa in stanga (cum cobor spre Unirii), nu e chiar in strada, si sunt intr-adevar tramvaie (eu circul mai mult cu metroul, Cristi, asa ca nu prea stiu altceva), si mai este si o parcare... Mi-ai explicat foarte bine (daca nu o confund cumva). Multumesc, multumesc amandorura!

cristiboss56 04.12.2009 22:01:15

Citat:

În prealabil postat de elizabeta (Post 188072)
Aaaaa, o stiu, o stiu!!! E cumva retrasa in stanga (cum cobor spre Unirii), nu e chiar in strada, si sunt intr-adevar tramvaie (eu circul mai mult cu metroul, Cristi, asa ca nu prea stiu altceva), si mai este si o parcare... Mi-ai explicat foarte bine (daca nu o confund cumva). Multumesc, multumesc amandorura!

Doamne ajuta !:25::53::53::53:

glykys 04.12.2009 22:02:51

http://images.google.ro/imgres?imgur...a%3DN%26um%3D1

Iata aici, ai imaginea bisericii!

elizabeta 04.12.2009 22:07:38

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 188077)

Da, da, da! Multumesc din nou.
Ce ignoranta sunt - atatea comori in orasul asta si eu habar n-am!!!

glykys 04.12.2009 22:22:48

Citat:

În prealabil postat de elizabeta (Post 188078)
Da, da, da! Multumesc din nou.
Ce ignoranta sunt - atatea comori in orasul asta si eu habar n-am!!!

Cu placere. Sa stii ca avem in Bucuresti muulte biserici frumoase, care adapostesc moaste! :25:
http://www.google.ro/#hl=ro&source=h...bb083ec07996d3
Da click pe prima afisare care iti apare aici si ai sa vezi cat de multe sunt!

elizabeta 04.12.2009 22:24:52

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 188089)
Cu placere. Sa stii ca avem in Bucuresti muulte biserici frumoase, care adapostesc moaste! :25:

Da, vad, dar din pacate nu le stiu; de multe ori, doar un nume de strada nu este suficient...

glykys 04.12.2009 22:25:59

Vezi ca am dat edit si am pus un link.

cristiboss56 04.12.2009 23:46:49

Zilele << Apostolia >> la Paris : 5 - 6 decembrie 2009
 
În zilele de 5 - 6 decembrie 2009 , au loc la Paris Zilele << Apostolia >> , în organizarea Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, avându-l ca invitat pe Pr. Prof . Dr. Constantin Coman, profesor la Facultatea de Teologie Ortodoxă din București , informează www.mitropolia.eu

elizabeta 05.12.2009 00:02:34

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 188089)
Cu placere. Sa stii ca avem in Bucuresti muulte biserici frumoase, care adapostesc moaste! :25:
http://www.google.ro/#hl=ro&source=h...bb083ec07996d3
Da click pe prima afisare care iti apare aici si ai sa vezi cat de multe sunt!

O, ia uite, cu explicatii, foarte bun link, multumesc!...

cristiboss56 05.12.2009 21:13:50

Slujbă de pomenire la Mănăstirea Sihăstria
 
La Mănăstirea Sihăstria din județul Neamț va fi oficiată mâine , 6 decembrie , o slujbă de pomenire a părinților Cleopa Ilie și Ioanichie Bălan, informează RADIO TRINITAS.
Slujba va fi oficiată la mormântul celor doi mari duhovnici de Preasfântul Calinic Botoșăneanul Episcop - Vicar al Arhiepiscopiei Iașilor. În acest an , pe data de 22 noiembrie s-au împlinit 2 ani de la trecerea la Domnul a Părintelui Ioanichie Bălan , iar pe 2 decembrie , 11 ani de la mutarea în veșnicie a părintelui Cleopa Ilie.

cristiboss56 06.12.2009 20:46:39

Preafericitul Părinte Daniel : Sf. Ierarh Nicolae- chip al bunătății milostive
 
Preafericitul Părinte Patriarh Daniel : Sfântul Ierarh Nicolae - chip al bunătății milostive- un articol publicat în săptămânalul "LUMINA DE DUMINICA" . "În Sfântul Nicolae s-a arătat bunătatea Harului Preasfintei Treimi. Sfinții, în general , dar mai ales sfinții milostivi , reflectă în ei lucrarea harului și bunătatea lui Dumnezeu Cel preamilostiv , pentru că împlinesc în ei îndemnul Mântuitorului : " FIȚI MILOSTIVI PRECUM TATĂL VOSTRU ESTE MILOSTIV" ( Luca 6 , 36 ) și " FACE SĂ RĂSARĂ SOARELE PESTE CEI RĂI ȘI PESTE CEI BUNI ȘI TRIMITE PLOAIE PESTE CEI DREPȚI ȘI PESTE CEI NEDREPȚI " ( Matei 5 , 45 ) . Rugăm pe Sfântul Ierarh Nicolae să ne ajute și cu rugăciunile sale , nu numai cu pilda vieții sale , pentru că, adesea , știm foarte bine ce ar trebui să facem, dar nu avem puterea spirituală suficient de mare de a traduce în faptă ceea ce cunoaștem teoretic. De asemenea , rugăm pe Sfântul Nicolae să ocroteasä pe toți cei ce poartă numele de Nicolae , Nicoleta ori derivatele acestora ! Dorim tuturor ani mulți binecuvântați ! " - + DANIEL - PATRIARHUL BISERICII ORTODOXE ROMÂNE

cristiboss56 06.12.2009 21:11:26

Liturghie românească în Africa de Sud , de sărbătoarea Sf. Ierarh Nicolae
 
Duminică , 6 decembrie , de ziua Sfântului Ierarh Nicolae , la Capela "Saint George" din Centurion, Pr. Răzvan Tatu , paroh al Parohiei Ortodoxe Române "Sfântul Apostol Andrei" de la Johannesburg , a săvârșit prima Sfânta Liturghie în limba română pentru românii de aici , de la venirea sa .La Sfânta Liturghie de astăzi de la Johannesburg , a participat și Domnul Ambasador al României în Africa de Sud , Radu Safta.

cristiboss56 06.12.2009 23:48:13

Biserica "Sfântul Gheorghe - Plevna "din București își sărbătorește ocrotitoarea
 
Biserica Sfântul Gheorghe - Plevna din București își sărbătorește ocrotitoarea , Sfânta Muceniță Filoteea . Manifestările dedicate celui de-al doilea hram al acestui sfânt locaș din sectorul 6 al Capitalei au început din această seară , când s-a oficiat slujbele Vecerniei și Litiei , urmate de Acatistul Sfintei Mucenița Filoteea , al cărei moaște se află la Curtea de Arges. Mâine 7 decembrie 2009 , va fi oficiată Sfânta Liturghie , urmată de un concert de colinde. Biserica Sfântul Gheorghe - Plevna din București este primul locaș de cult din capitala țării care are ca ocrotitoare pe Sfânta Muceniță Filoteea.

cristiboss56 07.12.2009 14:52:37

"Sfântulița " de la Argeș
 
Biserica Ortodoxă Română pomenește astăzi , 7 decembrie , pe Sfânta Muceniță Filofteia , valahă de neam , ale cărei sfinte moaște sunt venerate în paraclisul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului de la Curtea de Argeș , informează "ZIARUL LUMINA".
"Sfântulița" , așa cum este numită în popor Sfânta Filofteia , a trăit în secolul al XIII-lea în orașul Târnovo , capitala de la sud de Dunăre a imperiului româno-bulgar , condus de frații Petru și Asan. Pentru milostenia sa , Filofteia , al cărei nume înseamnă " iubitoare de Dumnezeu" , a pătimit moarte mucenicească din partea tatălui său pe când avea doar 12 ani , fiind una dintre cele mai tinere sfinte din calendarul ortodox. An de an , pașii pelerinilor se îndreaptă către orașul de pe malul râului Argeș , unde are loc o procesiune la moaștele "Sfântuliței".

cristiboss56 07.12.2009 21:46:05

Externe : "Faliment ? "
 
Biserica Catolică din Statele Unite ale Americii se pregătește să vândă 50 din cele 250 de biserici care aparțin minorităților : ungară, poloneză , cehă și lituaniană. Cei mai revoltați s-au arătat ungurii. Purtătorul de cuvânt al comunității , Miklos Peller , a declarat că veniturile din vânzarea celei mai mari biserici ungare americane, construite acum 105 ani din donații, vor ușura dificultățile financiare ale Bisericii Catolice, informează RADIO TRINITAS. Comunitatea maghiară a cerut fără speranță episcopului Richard Lennń salvarea sfântului lăcaș , iar apelul enoriașilor locali către Vatican are de asemenea puține șanse să schimbe situația - informează MTI.

glykys 07.12.2009 22:23:51

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 188844)
Biserica Catolică din Statele Unite ale Americii se pregătește să vândă 50 din cele 250 de biserici care aparțin minorităților : ungară, poloneză , cehă și lituaniană. Cei mai revoltați s-au arătat ungurii. Purtătorul de cuvânt al comunității , Miklos Peller , a declarat că veniturile din vânzarea celei mai mari biserici ungare americane, construite acum 105 ani din donații, vor ușura dificultățile financiare ale Bisericii Catolice, informează RADIO TRINITAS. Comunitatea maghiară a cerut fără speranță episcopului Richard Lennń salvarea sfântului lăcaș , iar apelul enoriașilor locali către Vatican are de asemenea puține șanse să schimbe situația - informează MTI.

Unde am ajuns! Se vand biserici facute cu banii altora ca sa se usureze "dificultatile financiare"! Nu era mai bine sa faca o colecta?

cristiboss56 07.12.2009 22:54:30

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 188857)
Unde am ajuns! Se vand biserici facute cu banii altora ca sa se usureze "dificultatile financiare"! Nu era mai bine sa faca o colecta?

Poate colecta ar fi fost o solutie , dar mai mult ca sigur , sunt si alte interese ascunse noua

Noesisaa 07.12.2009 23:05:56

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 188844)
Biserica Catolică din Statele Unite ale Americii se pregătește să vândă 50 din cele 250 de biserici care aparțin minorităților : ungară, poloneză , cehă și lituaniană. Cei mai revoltați s-au arătat ungurii. Purtătorul de cuvânt al comunității , Miklos Peller , a declarat că veniturile din vânzarea celei mai mari biserici ungare americane, construite acum 105 ani din donații, vor ușura dificultățile financiare ale Bisericii Catolice, informează RADIO TRINITAS. Comunitatea maghiară a cerut fără speranță episcopului Richard Lennń salvarea sfântului lăcaș , iar apelul enoriașilor locali către Vatican are de asemenea puține șanse să schimbe situația - informează MTI.


A, pacat ca Trinitas nu da si contextul. Arhiepiscopiile catolice din America sunt nevoite sa vanda aceste biserici din cauza ca trebuie sa plateasca despagubiri uriase celor care au fost abuzati sexual de preoti in copilarie in urma cu 20-30 de ani. Se pare ca episcopii stiau de unele obiceiuri rusinoase si necrestinesti ale unora dintre preotii lor, si in loc sa ia atitudine, sa ii de-a afara, sau oricum sa faca ceva, au preferat sa ii mute dintr-o parohie in alta, acoperind problema. Nici credinciosii nu au prea spus nimic, ci au preferat sa paraseasca biserica. De asemenea selectia candidatilor de preoti nu era foarte riguroasa din punct de vedere moral, mai ales ca si asa nu erau prea multi candidati...in fine, cam asa ajungi cand ascunzi problemele si nu le infrunti cum apar. Apoi fiecare arhiepiscopie este responsabila financiar pentru problemele pe care le fac preotii ei, asa ca Vaticanul nu este obligat sa trimita bani ca sa rezolve problemele pe care si le-au facut singuri americanii.

Pe de alta parte, cel putin in America, dar mai ales in Europa, sunt din ce in ce mai putini catolici. Pur si simplu din punct de vedere financiar nu este convenabil sa incalzesti si sa ingrijesti ditamai cladirea inalta de 50 de metri si lunga de 200 pentru 50-100 de oameni care vin la slujba duminica. Asa ca acei 50 de oameni sunt invitati sa mearga la o alta biserica, iar cladirea este deconsacrata, se iau toate icoanele, obiectele sfinte, si se vinde cu toata parerea de rau.

In orasul in care am locuit in SUA era o fost biserica catolica transformata in berarie. :D Apoi comunitatea romaneasca din oras cumparase (la un pret foarte mic ce-i drept din cate am inteles) o capela catolica care nu mai era folosita.

Noesisaa 07.12.2009 23:08:48

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 188863)
Poate colecta ar fi fost o solutie , dar mai mult ca sigur , sunt si alte interese ascunse noua

Sumele care trebuiesc platite sunt de asa natura de uriase incat nici o colecta nu ar fi ajutat. :D Plus ca pur si simplu nu mai sunt atat de multi catolici, si dintre ei sunt si mult mai putin dornici sa dea bani ca sa plateasca greselile pedofililor si celor care i-au tolerat. Am impresia ca au socotit si ras-socotit si vanzarea cladirilor este cam ultima si singura solutie.

cristiboss56 07.12.2009 23:40:25

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 188870)
Sumele care trebuiesc platite sunt de asa natura de uriase incat nici o colecta nu ar fi ajutat. :D Plus ca pur si simplu nu mai sunt atat de multi catolici, si dintre ei sunt si mult mai putin dornici sa dea bani ca sa plateasca greselile pedofililor si celor care i-au tolerat. Am impresia ca au socotit si ras-socotit si vanzarea cladirilor este cam ultima si singura solutie.

Habar nu am numărul sau procentul catolicilor din SUA , dar mă întreb , cine ar dori să cumpere niște biserici , pentru că a da o altă destinație acestora , ar însemna alte cheltuieli din partea cumpărătorilor .

Noesisaa 07.12.2009 23:43:13

Mai putin de 10%.

Ideea este ca pe de o parte cladirile pot fi restaurate in altceva, eu am dat exemplul real al berariei...Apoi mai este vorba de real estate, valoarea pamantului pe care sunt cladirile, care pot fi daramate si se poate construi altceva in loc.

cristiboss56 08.12.2009 17:50:49

Conferința ASCOR în Postul Crăciunului , la Iași
 
Asociația Studenților Creștin Ortodocși Români ( ASCOR ) , filiala Iași , va organiza , începând de astăzi , 8 decembrie , până pe 15 decembrie 2009 , trei conferințe în Aula Magna "Mihai Eminescu" a Universității "Al. I . Cuza "din Iași , informează ZIARUL Lumina . Invitatul de astăzi al tinerilor ascoreni ieșeni este pr. prof. Vasile Păvăleanu de la Seminarul Teologic Liceal Ortodox "Veniamin Costachi" , de la Mănăstirea Neamț , care va susține tema "Lăudați și cântați și vă bucurați". Pe 10 decembrie , conferința "Tinerețea - o valore uitată " , va fi susținută de pr. Siluan Chețe , vicar administrativ al Episcopiei Slatinei și Romanaților , iar pe 15 decembrie, pr. prof. Constantin Coman, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din București , va vorbi studenților ieșeni despre "Biserica din casă" . Toate conferințele încep la ora 18.

cristiboss56 08.12.2009 22:15:20

Externe ( Educație și Cultură ) : Un actor român, ambasador al filmului . . . .
 
Dragoș Bucur este unul dintre cei zece actori europeni selecționați să participe la Festivalul Internațional de Film de la Berlin. Shooting Stars reprezintă o inițiativă europeană ce are drept scop promovarea celor mai talentați tineri actori europeni ai anului. Cei zece finaliști din 2009 au apărut, în total , în 28 de filme de lung metraj și , din ipostaza de noi ambasadori ai cinematografiei europene , au fost prezenți la diferite festivaluri de film și au participat la variate ateliere internaționale de actorie. Proiectul Shooting Stars este organizat de European Film Promotion ( EFP ) în colaborare cu organizațiile membre ale EFP , printre care se numără și Romanian Film Promotion ( sau Asociația pentru Promovarea Filmului Românesc ) , și este sprijinit de Programul MEDIA al Uniunii Europene. Dragoș Bucur ( 32 de ani ) este cel de-al treilea român , după Maria Popiștașu ( 2007 ) și Anamaria Marinica ( 2008 ) , selecționat în acest prestigios program internațional.

cristiboss56 09.12.2009 11:36:45

Simpozionul "Catedrala Mântuirii Neamului" la Palatul Patriarhiei
 
Sectorul "Monumente și Construcții Bisericești " al Patriarhiei Române , organizează astăzi la Palatul Patriarhiei , Simpozionul "Catedrala Mântuirii Neamului" cu arhitecți și ingineri specialiști , în vederea finalizării soluției de proiectare pentru noua Catedrală Patriarhală .
Cu acest prilej vor fi supuse dezbaterii caietul de sarcini și criteriile de selecționare a viitorului proiect pentru noul ansamblu arhitectural , a declarat inginerul Eugeniu Iordăchescu, consilier patriarhal.

cristiboss56 11.12.2009 18:05:13

"Fii bun de Crăciun"
 
Protopopiatul Hârlău a organizat astăzi , 11 decembrie , la sediul primăriei din localitate o expoziție de icoane cu vânzare în scop social-filantropic.
Lucrările expuse au fost realizate de copiii participanți la ultimile trei ediții al taberei de creație religioasă Sf. Apostol Luca ce s-a desfășurat la Mănăstirea Lacuri. În urma vânzării acestor icoane , vor fi achiziționate daruri ce urmează a fi împărțite copiilor nevoiași. Această acțiune se înscrie în programul "Fii bun de Crăciun".


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:24:57.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.