Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Povesti cu talc (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4538)

silverstar 24.12.2008 06:53:23

[COLOR=#008000]O fabula indiana straveche spune ca un soarece se temea atat de tare de pisici incat traia intr-o teroare continua. Unui magician i s-a facut mila de el si l-a transformat intr-o pisica. Dar animalul a continuat sa traiasca terorizat, caci se temea acum de caini. De aceea, magicianul l-a transformat intr-un caine. Cainele se temea insa de pantere, asa ca magicanul l-a transformat intr-o pantera. Pantera se temea insa de vanatori. Exasperat magicianul a renuntat si a transformat pantera din nou intr-un soarece:

- Nimic nu te poate ajuta, i-a spus el, caci in orice animal te-as transforma, tu ai aceeasi inima de soarece. :57:[/COLOR]

C.tin 28.12.2008 14:12:12

Omul de pe cruce
 
Un om stã si se uitã la Crucea pe care este rãstignit Iisus Hristos. Si, multã vreme, se roagã fierbinte sã îi ia locul.
In cele din urmã o voce tunãtoare din cer se aude: "Vrei sã îmi iei locul?". "Da", rãspunde omul nostru. "Bine, atunci treci pe cruce, dar sã stii cã nu vei avea voie sã scoti nici o vorbã indiferent ce se va întîmpla". "Sunt de acord", spune omul nostru.
Oamenii vin, trec se roagã fãrã sã realizeze cã pe cruce se afla omul nostru. Vine un bogãtas. Se roagã si, la plecare, îsi uitã portmoneul cu bani. Omul de pe cruce nu spune nimic. Vine un tînãr ce se roagã si el si gãseste portmoneul pe care îl ia. Vine apoi un alt tînãr ce doreste sã primeascã o binecuvîntare înainte de a pleca într-o cãlãtorie lungã. Dupã care bogãtasul se întoarce , îl înjurã pe tînãr si începe sã îl batã.
Omul de pe cruce se trezeste spunând: "Nu este el vinovatul".
Cei doi fug îngroziti de aceastã neasteptatã interventie. Vãzând ce s-a întâmplat, Iisus Hristos îl mustrã pe omul de pe cruce :
"Vezi ? Nu ai putut sã îti tii gura, nu ai putut sã taci. Nu stii cã bogatasul dorea sa cumpere cu acei bani fecioria unei fete si sa o necinsteascã. Iar tînãrul ce vroia sã plece în calatorie trebuia sã primeascã bãtaie pentru a nu putea cãlãtori...pentru cã vasul lui s-ar fi scufundat si el ar fi murit.
Iata de ce trebuia sã taci.
Acum da-te jos de pe cruce pentru ca tu nu poti sa Imi tii locul."

laraG 28.12.2008 15:44:46

Citat:

În prealabil postat de C.tin (Post 106125)
Un om stã si se uitã la Crucea pe care este rãstignit Iisus Hristos. Si, multã vreme, se roagã fierbinte sã îi ia locul.
In cele din urmã o voce tunãtoare din cer se aude: "Vrei sã îmi iei locul?". "Da", rãspunde omul nostru. "Bine, atunci treci pe cruce, dar sã stii cã nu vei avea voie sã scoti nici o vorbã indiferent ce se va întîmpla". "Sunt de acord", spune omul nostru.
Oamenii vin, trec se roagã fãrã sã realizeze cã pe cruce se afla omul nostru. Vine un bogãtas. Se roagã si, la plecare, îsi uitã portmoneul cu bani. Omul de pe cruce nu spune nimic. Vine un tînãr ce se roagã si el si gãseste portmoneul pe care îl ia. Vine apoi un alt tînãr ce doreste sã primeascã o binecuvîntare înainte de a pleca într-o cãlãtorie lungã. Dupã care bogãtasul se întoarce , îl înjurã pe tînãr si începe sã îl batã.
Omul de pe cruce se trezeste spunând: "Nu este el vinovatul".
Cei doi fug îngroziti de aceastã neasteptatã interventie. Vãzând ce s-a întâmplat, Iisus Hristos îl mustrã pe omul de pe cruce :
"Vezi ? Nu ai putut sã îti tii gura, nu ai putut sã taci. Nu stii cã bogatasul dorea sa cumpere cu acei bani fecioria unei fete si sa o necinsteascã. Iar tînãrul ce vroia sã plece în calatorie trebuia sã primeascã bãtaie pentru a nu putea cãlãtori...pentru cã vasul lui s-ar fi scufundat si el ar fi murit.
Iata de ce trebuia sã taci.
Acum da-te jos de pe cruce pentru ca tu nu poti sa Imi tii locul."

De luat aminte:"Tacerea este remediul tuturor relelor."(Talmudul)

silverstar 28.12.2008 15:48:47

Citat:

În prealabil postat de laraG (Post 106137)
De luat aminte:"Tacerea este remediul tuturor relelor."(Talmudul)

[SIZE=3][COLOR=green]Cine tace inseamna ca-si accepta resemnat conditia umana.[/COLOR][/SIZE]

silverstar 29.12.2008 09:25:47

[COLOR=#008000][SIZE=5]Despre recunostinta...[/SIZE][/COLOR]

[COLOR=#008000][SIZE=3]O poveste reala spune ca intr-un orasel din America, traia un om care s-a imbogatit din petrol. Dorind sa sprijine localitatea unde s-a nascut si a crescut a facut un gest surpriza. De Craciun, in fiecare an, fiecare om din cei 10.000 - 15.000 de locuitori primea acasa un plic cu o suma de bani de la prietenul nostru.[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=#008000]Asta s-a intamplat an de an, timp de 5-6 ani.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#008000]Intre timp, copii omului au crescut si a venit vremea sa se duca la facultate. Tatal s-a gandit ca poate intrerupe traditia cu plicurile de Craciun pentru a le cumpara copiilor un apartament si a le plati facultatea. Asadar, in acel an…nimeni nu si-a mai primit plicul cu bani acasa. Mai intai au crezut ca e doar o intarziere, apoi au inceput sa se enerveze, iar dupa o saptamana de la Craciun au intrat in panica. Oare nu-si vor mai primi banii ?[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#008000]Dupa o discutie la carciuma…incet incet tot mai multi locuitori s-au indreptat catre casa unde locuia cel care ii ajutase atatia ani. Au inceput sa vocifereze, au venit cu bannere, lozinci si pancarte. Intr-un final omul nostru iese din casa si incearca sa le explice situatia :[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#008000]- Dragii mei, acum am doi copii mari, trebuie sa ii dau la universitate, sa le cumpar o casa, sa isi continue si ei studiile, sa am grija de viitorul lor.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#008000]La care toata multimea a raspuns in cor :[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#008000]- Pai tu iti dai copii la facultate pe banii nostri ?[/COLOR][/SIZE]

adrian2008 29.12.2008 15:13:01

Craciun de supermarket...
 
CRACIUN DE SUPERMARKET

Ce bine e cand vine Craciunul! Magazinele se gatesc frumos, apar ofertele de iarna si rafturile se indoaie sub greutatea marfurilor colorate. Miroase a mirodenii si a vin, a carnati usturoiati si a slanina fiarta in boia; rade cozonacul din cuptor, cu dintii patati de cacao si stafide, iar chiftelele se inghesuie unele in altele în farfurii lustruite de gospodine grijulii. Te gandesti ce mai ai de cumparat, cui mai ai de cumparat...
Alergi prin magazine si iti bucuri ochii cu abundenta de marfuri, alegi ce te lasa buzunarul si imparti banii asa incat sa simti ca e sarbatoare si sa faci cate un cadou mic celor la care tii si celor cu care trebuie sa fii atent. Ai chiar un sentiment de implinire atunci cand casiera iti ia banii si vezi ca ai cosul plin cu de toate, macar acum. Esti in randul lumii, iesi multumit din magazin si te gandesti ca ar fi bine sa pui pe tine si un parfum placut mirositor, care sa arate ca traiesti modern, in U. E. si in NATO.
Dar parca tot nu e bine si nu stii de ce. De ce? DE CE? Aaa, daa... Ai facut cumparaturi la acelasi mic magazin de cartier de la care cumperi si peste an, in timp ce lumea cu adevarat moderna se plimba acum prin cash and carry, super-hipermarketuri, impingand carucioare silentioase printre rafturi elegante si bine garnisite. Ce e rau in asta? Nu e rau. E chiar bine ca in Romania exista asemenea magazine elegante si practice, si ca lumea da semne ca progreseaza. Incet, dar sigur. Canta in ele Stille nacht-uri si Jingle bells-uri, sau chiar colinde romanesti, dar acestea nu sunt bune, caci n-au ritm si nu indeamna lumea sa se miste mai repede catre casa de marcaj.
Oricum, pluteste in aer sarbatoarea...cum, "care sarbatoare"? Cea din 25 decembrie. N-o stiti? E anuala si are de-a face cu Mos Craciun. Si cu inca cineva, parca... Nu stiu sigur, fiindca in supermarketuri n-am vazut decat Mosi Craciuni vii sau impaiati, sau mai degraba impapusiti. Nici macar prin brazii scosi la vanzare n-am vazut altceva decat mosi si globuri. Eventual cutii de cadouri... Dar, parca mai era ceva, totusi, in 25 decembrie. Poate ca strainii stiu mai multe decat mine despre asta? Aiurea! Americanii nici macar nu-i mai zic Christmas. Acum e X-mas.
Ce bine ca am intrebat-o pe bunica... Am aflat ca, de fapt, e sarbatoarea Nasterii lui Iisus Hristos, Dumnezeul intrupat, adus pe lume de Fecioara Maria, intr-o iesle care nu se gaseste la nici unul din supermarketuri. Am auzit ca ea s-ar gasi in biserici, unde miroase a tamaie si a rugaciune si unde oamenii grabiti ca mine invata sa iubeasca si sa fie mai buni. Am mai auzit ca m-as putea spovedi si ca pacatele mele ar putea fi iertate de acest Dumnezeu nascut in iesle. Am auzit chiar ca sufletul meu ar putea fi mantuit. Cred ca am sa incerc sa petrec acest Craciun in biserica, bucurandu-ma de Nasterea Domnului.
(Acest articol reprodus de mine il are ca autor pe Cristian Tabara)

MarinaAlca 29.12.2008 20:38:37

Nimic nu este fara rost
 
Ochii mei sunt ptr lumina, ptr verdele primaverii, ptr albul zapezii, ptr cenusiul norilor si ptr albastrul cerului, ptr stelele noptii si ptr incredibila minune ca in jurul meu exista atatia oameni minunati.
Gura mea este ptr cuvant, ptr o vorba buna pe care o asteapta cineva.
Buzele mele sunt ptr sarut, iar mainile mele ca sa fiu bland si delicat, ca sa ofer unui sarac paine sau magaiere.
Picioarele mele, ca sa merg pe drumul catre aproapele meu.
Inima mea este ptr iubire, ptrr caldura, ptr cei care traiesc in singuratate si raceala.
Peste tot sunt cu trupul. Nimic nu este fara sens. Totul isi are semnificatia sa profunda.
Atunci de ce nu sunt fericit?
Sunt ochii mei inchisi?
Este gura mea amara?
Sunt mainile mele "gheare" fara inima?
Sau s-a uscat inima mea?
Nu stiu ca sunt facut ptr fericire?



mirelat 30.12.2008 06:14:26

Citat:

În prealabil postat de silverstar (Post 105645)
[COLOR=#008000]O fabula indiana straveche spune ca un soarece se temea atat de tare de pisici incat traia intr-o teroare continua. Unui magician i s-a facut mila de el si l-a transformat intr-o pisica. Dar animalul a continuat sa traiasca terorizat, caci se temea acum de caini. De aceea, magicianul l-a transformat intr-un caine. Cainele se temea insa de pantere, asa ca magicanul l-a transformat intr-o pantera. Pantera se temea insa de vanatori. Exasperat magicianul a renuntat si a transformat pantera din nou intr-un soarece:

- Nimic nu te poate ajuta, i-a spus el, caci in orice animal te-as transforma, tu ai aceeasi inima de soarece. :57:[/COLOR]

mi-a placut mult fabula asta!

mirelat 30.12.2008 06:26:06

Citat:

În prealabil postat de silverstar (Post 106253)
[SIZE=3][COLOR=#008000] Despre recunostinta...[/COLOR][/SIZE]

[COLOR=#008000][SIZE=3]De Craciun, in fiecare an, fiecare om din cei 10.000 - 15.000 de locuitori primea acasa un plic cu o suma de bani de la prietenul nostru.[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=#008000][/COLOR][/SIZE]

oamenii trebuie sa inteleaga ceea ce li se intampla, si de ce... asta ca sa nu creada ca li se cuvine "din oficiu".

am mai citit undeva despre un tanar patron de firma care isi trata angajatii bine, le vorbea mereu f. frumos si avea impresia ca ii recompensa cum se cuvine, cu salarii frumoase, zile libere, vacante etc. si dupa o vreme isi da seama ca angajatii sai erau blazati si nu dadeau randament, nu vedea la ei nici un pic de recunostinta pentru modul frumos cum ii trata. asa ca s-a vazut nevoit sa ii stimuleze, adica sa ii faca sa munceasca din greu pentru ceea ce mai inainte le daduse cu atata usurinta in ideea de echitate.

silverstar 30.12.2008 08:54:49

[COLOR=#008000][SIZE=3]DE CE O IUBESC PE MAMA[/SIZE]

Mama si tata se uitau la televizor cand mama a spus: "Sunt obosita si e
tarziu. Cred ca ma voi duce in pat."

O ia spre bucatarie ca sa faca sandvisurile pentru a doua zi.

Spala castroanele de popcorn, scoate carnea afara din congelator pentru
cina din seara urmatoare, verifica cerealele, umple borcanul cu zahar,
pune linguritele si castroanele pe masa si pregateste filtrul de cafea
pentru a doua zi dimineata.

Apoi pune niste rufe la uscat, mai baga niste haine in masina de spalat,
calca o camasa si coase un nasture care cadea la o camasa.

Strange piesele jocului ramas pe masa din sufragerie, pune telefonul la
loc, aseaza agenda de telefon la loc in raft.

Uda cateva plante, goleste un cos de gunoi si pune un prosop la uscat pe
bara.

Se intinde, casca si o ia spre dormitor. Se opreste la birou si scrie o
notita pentru profesoara, numara niste bani pentru excursia de maine si
ridica o carte de scoala cazuta sub scaun.

Scrie o felicitare pentru ziua de nastere a unui prieten, o baga in
plic, scrie adresa, o timbreaza si scrie o notita pentru cumparaturi. Le
pune pe amandoua langa geanta ei.

Mama isi curata fata cu demachiantul ei 3 in 1, isi da cu crema de
noapte antirid, se spala pe dinti si isi curata unghiile.

Tata ii striga: "Credeam ca te duci in pat."

"Sunt pe drum," raspunde ea.

Adauga apa in vasul cainelui, da pisica afara si se asigura ca usile
sunt inchise cu cheia si ca lumina e deschisa pe terasa.

Se uita in camera copiilor, le stinge lampile de pe noptiere si
televizorul, ridica o camasa, arunca niste sosete murdare in cosul de
rufe si vorbeste un pic cu unul dintre copii care inca isi termina lectiile.

In camera ei isi potriveste alarma la ceas, isi aseaza hainele pentru a
doua zi si indreapta raftul de la pantofi.

Mai adauga 3 lucruri pe lista ei de 6 lucruri foarte importante pentru a
doua zi. Isi spune rugaciunea si vizualizeaza implinirea dorintelor ei.

just...Minunat!

In acelasi timp tata inchide televizorul si anunta nimanui in
particular," Ma duc in pat."

Si o si face ... fara nici un alt gand.

Vi se pare ceva iesit din comun? Va mai mirati de ce femeile traiesc mai
mult?
PENTRU CA SUNT FACUTE PENTRU CURSA LUNGA... (si nu am putea
sa murim mai repede pentru ca inca avem atatea de facut!)[/COLOR]


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:14:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.