Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Muzica Bisericeasca (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5040)
-   -   Gramatica muzicii psaltice (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8155)

sophia 16.01.2010 14:45:06

Gramatica muzicii psaltice
 
Va rog sa nu dati cu rosii si sa ma lamuriti si pe mine. Am citit pe un fir mai sus de existenta acestei gramatici si m-am uitat pe google.
Ma deruta termenul de "gramatica" in muzica. Chiar asa, de ce gramatica?
Pe urma eu cant la strana si in cartile noastre sunt si notele normale, iar unele cantari au si aceste semne ale muzicii psaltice,, peste notele obisnuite.
Acum am priceput si ce reprezinta aceste semne, ca nu stiam.
Intrebarile mele:

1. Exista doua felurile de catnatri bisericesti (psaltica si ?). Adica mai precis, de ex. cantarile liturghiei, sau de la alte slujbe sunt psaltice, sau altceva?

2. Muzica psaltica (in cazul cand este altceva decat cantarile de la slujbe) se noteaza numai cu acele semne speciale? Iar notele sunt pentru celalalt tip de muzica? Sau este o combinatie?

3. Care este diferenta (daca exista) si ce cantari de ex, sunt psaltice?

In fine, m-ar fi interesat si pe mine acea carte de gramatica a muzicii psaltice, poate mai aflu cate ceva din ea. Exista in format electronic si o pot gasi undeva?

Va multumesc.

Marius22 16.01.2010 22:14:22

Sophia, muzica psaltica este muzica Bisericii Ortodoxe, deoarece a luat nastere in sanul ei. Dupa cum in pictura bisericeasca este intrebuintata Erminia, in cantarea bisericeasca ne folosim de Gramatica si Tipic.

Gramatica muzicii psaltice ne invata neumele (semnele acelea ciudate :- ) ) precum si regulile dupa care ele se combina pentru a forma fraze melodice. Tipicul ne arata randuiala slujbelor sau regulile dupa care se combina cantarile bisericesti in cadrul acestora.

Astazi, pe langa notatia psaltica se mai intrebuinteaza notatia liniara (cea occidentala, pe portativ). Aceasta din urma, nu exprima, insa, in aceeasi masura, cu cea psaltica, spiritualitatea ortodoxa.

Toata imnele, intrebuintate in cultul ortodox, se canta dupa unul din cele opt glasuri. Acestea au fost randuite de catre imnografi pentru a se canta psaltic.

danyel 06.03.2010 18:41:10

Citat:

Īn prealabil postat de sophia (Post 201226)
Va rog sa nu dati cu rosii si sa ma lamuriti si pe mine. Am citit pe un fir mai sus de existenta acestei gramatici si m-am uitat pe google.
Ma deruta termenul de "gramatica" in muzica. Chiar asa, de ce gramatica?
Pe urma eu cant la strana si in cartile noastre sunt si notele normale, iar unele cantari au si aceste semne ale muzicii psaltice,, peste notele obisnuite.
Acum am priceput si ce reprezinta aceste semne, ca nu stiam.
Intrebarile mele:

1. Exista doua felurile de catnatri bisericesti (psaltica si ?). Adica mai precis, de ex. cantarile liturghiei, sau de la alte slujbe sunt psaltice, sau altceva?

2. Muzica psaltica (in cazul cand este altceva decat cantarile de la slujbe) se noteaza numai cu acele semne speciale? Iar notele sunt pentru celalalt tip de muzica? Sau este o combinatie?

3. Care este diferenta (daca exista) si ce cantari de ex, sunt psaltice?

In fine, m-ar fi interesat si pe mine acea carte de gramatica a muzicii psaltice, poate mai aflu cate ceva din ea. Exista in format electronic si o pot gasi undeva?

Va multumesc.


poi exista 2 feluri de muzica Bisericeasca, cea psaltica si cea trasata dupa criteriile lui Dimitrie Cuntan care a reformat muzica, paremi-se ca si Gavril Musicescu a adus o oarecare reforma a muzicii bisericesti
Oricum in ardeal intalnesti o linie melodica cuntana , probabil dupa aceeasi linie canti si tu

arwein 06.03.2010 22:50:00

Poate da cineva un link despre muzica psaltica...adica teoria de la inceput, pana la lucrurile complexe? Si simpli credinciosi trebuie sa inteleaga ceva din ceea ce cse canta in biserica, cum e cu glasurile "treiste' etc.

Marius22 09.03.2010 11:23:28

Citat:

Īn prealabil postat de arwein (Post 221163)
Poate da cineva un link despre muzica psaltica...adica teoria de la inceput, pana la lucrurile complexe? Si simpli credinciosi trebuie sa inteleaga ceva din ceea ce cse canta in biserica, cum e cu glasurile "treiste' etc.

Am intalnit cateva informatii introductive pe acest blog:

http://www.crestinortodox.ro/comunit...end=1243803600

http://www.crestinortodox.ro/comunit...end=1246395600

Aghioritul 09.03.2010 13:43:12

www.psaltica.ro este siteul dedicat muzicii psaltice. Aici puteti gasi tot ce va intereseaza, de la istorie la practica muzicii, gamatica, partituri, carti in format pdf, exercitii psaltice...

Marius22 30.03.2010 13:31:38

Gramatica muzicii psaltice on-line
 
Citat:

Īn prealabil postat de sophia (Post 201226)
In fine, m-ar fi interesat si pe mine acea carte de gramatica a muzicii psaltice, poate mai aflu cate ceva din ea. Exista in format electronic si o pot gasi undeva?

Sophia, acceseaza urmatorul link pentru a vizualiza Gramatica muzicii psaltice on-line.

Elena Solomon 06.02.2019 21:40:36

Psaltica - muzica lineara
 
Buna seara,

Va rog frumos sa-mi raspundeti si mie, la aceste intrebari:

1. Muzica psalitica se numeste muzica sufletului?
2. Muzica lineara se numeste la fel?
3. Care este diferenta intre cele doua, concret?
4. Psaltica este cantata de catre barbati, iar cea lineara de femei? De ce ?

Va multumesc mult.


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:39:48.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.