Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Pocainta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5019)
-   -   Vopsitul parului (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11587)

Darkanian 20.12.2010 21:50:20

Vopsitul parului
 
As vrea sa stiu si eu cate fete de pe acest forum s-au vopsit la par si de ce au facut asta. Nu vreau suparare sau sa existe vreo cearta este doar o intrebare din curiozitate.

cristiboss56 20.12.2010 22:14:12

Citat:

În prealabil postat de Darkanian (Post 315075)
As vrea sa stiu si eu cate fete de pe acest forum s-au vopsit la par si de ce au facut asta. Nu vreau suparare sau sa existe vreo cearta este doar o intrebare din curiozitate.

Incepe deci , spovedania pe net :106:! Dupa ce-ti raspund fetele :5:, iti voi pune si eu niste intrebari , dar daca te superi , amar va fi !:3:

ap2010 20.12.2010 23:47:40

Citat:

În prealabil postat de Darkanian (Post 315075)
As vrea sa stiu si eu cate fete de pe acest forum s-au vopsit la par si de ce au facut asta. Nu vreau suparare sau sa existe vreo cearta este doar o intrebare din curiozitate.

Femeile isi vopsesc parul,atunci cand nu o fac pentru ca si-a pierdut din frumusetea culorii,pentru ca vor o schimbare.
Deci e preferabil sa ai o partenera care prefera sa modifice culoarea parului cand vrea o schimbare,decat sa treaca la altele schimbari mai drastice.

Darkanian 21.12.2010 06:44:52

Nu judec pe nimeni si nu este nici spovedanie. Am intrebat ca am vazut ca in ultima perioada mai multe fete de varsta mea vor sa se vopseasca. Am inteles ca sa isi schimbe culoarea parului dar nu inteleg un lucru: nu le place culoarea parului lor? De asta ma intrebam si pentru ca chiar ieri disctasem cu o fata despre vopsitul parului si nu stiu pare hotarat de acest lucru.

medusa 21.12.2010 07:10:56

ar trebui sa primeasca canon acea fata care e nemultumita de cum a lasat-o Dumnezeu si si-a vopsit parul.

dragandorin1 21.12.2010 08:21:07

Citat:

În prealabil postat de medusa (Post 315134)
ar trebui sa primeasca canon acea fata care e nemultumita de cum a lasat-o Dumnezeu si si-a vopsit parul.

Bine ai spus Medusa!

camy_d 21.12.2010 10:43:37

E chiar rău să-ți vopsești părul, sau să-ți faci șuvițe?

florinbrasov0 21.12.2010 11:09:06

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 315153)
E chiar rău să-ți vopsești părul, sau să-ți faci șuvițe?

E si asta o abatere de la cum ne-a lasat Dumezeu. Mai bine sa incercam sa evitam pe cat putem asta.

Cand cineva spune ca vopsitului parului, machiatul sau alte lucruri asemenea sunt si ele pacate cei nemultumiti sar si spun lucruri de genul: "dar ce, trebuie sa umblam in ultimul hal pe strada, ciufuliti nespalati etc" facand trimitele la o extrema cu care sa se compare pentru a se justifica. Solutia este, evident, echilibrul in toate: sa fim ingrijiti samd.
Un alt aspect pe care vreau sa-l remarc este acela ca de multe ori ne dam seama ca avem niste patimi, dar in loc sa recunoastem asta, incepem sa ne justificam. Spre exemplu daca suntem prinsi de patima fumatului in loc sa recunoastem, "da sunt robit de patima asta si imi face rau sufletului" incepem sa zicem"eh, toata lumea fumeaza, suntem oameni si oricum trebuie sa murim de ceva".(daca omul avea nevoie sa fumeze, Dumnezeu ii facea si un filtru ca sa nu il afecteze fumul) Recunoasterea pacatelor este un pas inainte spre a obtine ajutorul Lui Dumnezeu pentru a ne indrepta.

camy_d 21.12.2010 11:20:54

Dar totuși părul crește la loc și nu mai e nici urmă de vopsea. Dar niște șuvițe subțiri și restul culoarea naturală?

o nestiutoare_ 21.12.2010 11:22:26

Darkanian,nu-ti vopti parul,indiferent ce fac fetele din jurul tau.Dumnezeu ne-a lasat asa cum suntem si are El un moriv si pentru acest lucru.
La urma urmei,trupul este doar un invelis,in care traieste(sau mai bine zis ne dorim sa traiasca)harul lui Dumnezeu.Fiecare om are in el o particica din Hristos,trebuie doar sa o lasam sa se dezvolte:).


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:13:05.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.