Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Forum crestin ? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18977)

elenoirmiro 12.08.2017 22:45:58

Despre a judeca
 
Imi pare rau ca ajung la concluzia ca acesta nu este un forum crestin.De fapt cati suntem cu adevarat crestini? Vine cineva aici pe forum si isi pune sufletul inainte (mare greseala) si are nadejdea ca va primi sfaturi, nu pietre aruncate.Si culmea, poate cineva are o boala.Dar daca ar fi sa vorbeasca cineva de patimi ,probabil e pus la esafod. Deci da suntem crestini, dar judecam mai aspru decat probabil cei mai severi Sfinti.(nici nu cred ca exista Sfinti severi). Imi pare rau ca vad asta, imi pare rau sa vad ce se intampla chiar si intre noi care spunem ca suntem crestini, eu nu ma exclud, judec la fel, dar si altii vad ca o fac aici.Suntem toti la fel. S-a dus iubirea, a ramas dreptatea pe care o impartim ca regii intre noi, din tronul autosuficientei si arogantei extreme, ironia, persiflarea, criticarea, ipocrizia, fariseismul extrem.Iubirea s-a dus. Nu putem sa nu judecam pentru nu putem sa iubim.Habar nu avem.
Sa ne ajute Dumnezeu sa ne dam seama si sa ne caim pana ce probabil va fi cam tarziu.
P.s. as dori sa vorbesc cu un moderator, daca se poate.Multumesc.

Demetrius 12.08.2017 23:44:04

Citat:

În prealabil postat de elenoirmiro (Post 650418)
... Imi pare rau ca vad asta, imi pare rau sa vad ce se intampla chiar si intre noi care spunem ca suntem crestini, eu nu ma exclud, judec la fel, dar si altii vad ca o fac aici.Suntem toti la fel. S-a dus iubirea, a ramas dreptatea pe care o impartim ca regii intre noi, din tronul autosuficientei si arogantei extreme, ironia, persiflarea, criticarea, ipocrizia, fariseismul extrem.Iubirea s-a dus. Nu putem sa nu judecam pentru nu putem sa iubim.Habar nu avem...

Daca va recunoasteti barnele, de ce va suparati pe cei cu aschii? Daca n-ati avea barne, atunci nu v-ati supara deloc.

elenoirmiro 12.08.2017 23:57:49

Pentru ca
 
eu nu am intrat aici ca sa judec pe cineva. Am postat o problema personala si au sarit altii sa ma judece fara sa le zic nimic rau, fara sa ma iau de absolut nimeni. Si asta ma doare si ma afecteaza. Oricum se pare ca se continua pe aceeasi idee, eu sunt cea mai vinovata, dvs si ceilalti sunteti mult mai buni si mai curati,nu?
Ok, ma retrag definitiv de aici.O sa apelez la altfel de forumuri si la altfel de oameni.
De aceea doresc sa vorbesc cu un moderator, macar cu asta poate ma puteti ajuta, pentru ca vreau sa imi fie sterse toate postarile.Va rog frumos, este singura mea dorinta, vreau sa ma retrag de aici si sa aflu cum pot sterge toate postarile, deci chiar nu mai doresc sa mai raman aici.

flying 13.08.2017 00:46:59

Citat:

În prealabil postat de elenoirmiro (Post 650421)
eu nu am intrat aici ca sa judec pe cineva. Am postat o problema personala si au sarit altii sa ma judece fara sa le zic nimic rau, fara sa ma iau de absolut nimeni. Si asta ma doare si ma afecteaza. Oricum se pare ca se continua pe aceeasi idee, eu sunt cea mai vinovata, dvs si ceilalti sunteti mult mai buni si mai curati,nu?
Ok, ma retrag definitiv de aici.O sa apelez la altfel de forumuri si la altfel de oameni.
De aceea doresc sa vorbesc cu un moderator, macar cu asta poate ma puteti ajuta, pentru ca vreau sa imi fie sterse toate postarile.Va rog frumos, este singura mea dorinta, vreau sa ma retrag de aici si sa aflu cum pot sterge toate postarile, deci chiar nu mai doresc sa mai raman aici.

Uite ca am aflat de ce esti singura la 30 de ani(hint:nu din cauza altora).Probabil esti "fata lu' mama" care nu suporta sa fie atinsa nici cu petale de trandafiri(sau iasomie?).Crezi despre tine ceva gresit .
Cum spunea un sfant :cand crezi despre tine ca esti pamant si cenusa nu te tulburi de nimic.Tu te crezi vre-o printesa ceva care nu esti inteleasa de taranii de pe aici si iti iei jucariile si pleci...fara sa inveti nimic.

The Most Spoiled and Entitled Kids in History.

Demetrius 13.08.2017 07:17:36

Citat:

În prealabil postat de elenoirmiro (Post 650421)
eu nu am intrat aici ca sa judec pe cineva. Am postat o problema personala si au sarit altii sa ma judece fara sa le zic nimic rau, fara sa ma iau de absolut nimeni. Si asta ma doare si ma afecteaza. Oricum se pare ca se continua pe aceeasi idee, eu sunt cea mai vinovata, dvs si ceilalti sunteti mult mai buni si mai curati,nu?
Ok, ma retrag definitiv de aici.O sa apelez la altfel de forumuri si la altfel de oameni.
De aceea doresc sa vorbesc cu un moderator, macar cu asta poate ma puteti ajuta, pentru ca vreau sa imi fie sterse toate postarile.Va rog frumos, este singura mea dorinta, vreau sa ma retrag de aici si sa aflu cum pot sterge toate postarile, deci chiar nu mai doresc sa mai raman aici.

Nu puteti sa stergeti ceea ce s-a scris, insa puteti sa modificati doar cat va permite formatul forumului; pe langa asta ceea ce au citat cei implicati in dialog nu mai poate fi modificat decat de ei, deci improbabil sa mai fie modificat.

In dreapta, sus, dati clik(dupa autentificare) pe numarul mesajului si se va deschide optiunea edit, iar de acolo puteti modifica cat vi se permite.

Imi pare rau ca va manifestati in acest fel, insa m-as mira daca n-ar fi asa din moment ce sunteti singura, singura.
Eu zic ca v-ar fi prins bine sa ramaneti mai mult timp aici, pe forum, chiar daca veti spune(mai mult ca sigur) despre acest forum ca e inselator ca barbatul pe care ati vrut sa-l cuceriti desi stiati ca are prietena si ca mai flirta si cu altele.

elenoirmiro 13.08.2017 08:39:41

Păcat
 
Păcat.Dumnezeu sa ne ierte pe toți.

elenoirmiro 13.08.2017 08:56:38

Vă rog frumos
 
Aveti› o limita. Nu credeam ca dacă spun frânturi din viata personala o sa ajung motiv de batjocura. Dacă as fi scris ca m.am culcat cu zece bărbati cred ca primeam nu pietre, ci bolovani si pumni în cap.Bine ca domniile voastre sunteti asa de sfinti si netulburati de nimic.Vai de cel ce nu îsi vede greseala.Dumnezeu sa ne ierte pentru cât de rai cu totii›am ajuns. Vai de capul nostru.Ne meritam soarta toti›™si suferinta› ™si moartea.

elenoirmiro 13.08.2017 15:28:07

Final
 
Eu sunt cea vinovata am greșit așa e sunt alintata egoista și supărăcioasa. Eu am greșit cel mai mult. În regula. Îmi pare rău pentru faptul de a va fi deranjat cu aberațiile mele.îmi cer iertare de orice v.am supărat.
Doamne ajuta.

AlinB 13.08.2017 20:23:28

N-ai deranjat pe nimeni, oamenii au incercat sa te inteleaga, iar unele probleme poate ca nu pot fi discutate public, mai ales daca ai ales sa nu pastrezi anonimatul. Dar poti incerca in privat, daca tu crezi ca se merita.
Te-ai gandit si sa vorbesti cu un psiholog?
Ai un mod aparte de a percepe lucrurile si reactii la fel...nu lasa lucrurile asa, va trece si mai mult timp, se vor aduna mai multe frustrari...

Iorest 20.08.2017 16:46:37

Citat:

În prealabil postat de elenoirmiro (Post 650418)
S-a dus iubirea, a ramas dreptatea pe care o impartim ca regii intre noi, din tronul autosuficientei si arogantei extreme, ironia, persiflarea, criticarea, ipocrizia, fariseismul extrem.Iubirea s-a dus. Nu putem sa nu judecam pentru nu putem sa iubim.Habar nu avem.

Acuma câți oameni crezi că au atins desăvârșirea pt că asta înseamnă să nu judeci și care ar fi șansa probabilistică să aibă cont pe forum, facebook etc ?

Dacă ar fi desăvârșiți s-ar feri de pricinile de judecată, deci tot ce înseamnă chat și content făcut de alții în care e loc de dat cu părerea, le-ar ajunge luptele din viața reală, de mirenie sau călugărie și nu s-ar mai complica cu netul pentru că ispitele din viața reală sunt de 10 x ori mai mari ca niște cuvinte aruncate de după un monitor, de către niște oameni cu care cel mai probabil nu te vei întâlni vreodată sau care vor trece pe lângă tine fără să te știe și care poate or fi avut și ei o zi groaznică și media lor de comportare nu e așa în viața reală.

Citat:

În prealabil postat de elenoirmiro (Post 650421)
eu nu am intrat aici ca sa judec pe cineva. Am postat o problema personala si au sarit altii sa ma judece fara sa le zic nimic rau, fara sa ma iau de absolut nimeni. Si asta ma doare si ma afecteaza. Oricum se pare ca se continua pe aceeasi idee, eu sunt cea mai vinovata, dvs si ceilalti sunteti mult mai buni si mai curati,nu?

Nu trebuie să arăți că te doare, altfel cel mai probabil se va continua în aceeași manieră trebuie să înveți asta.

Citat:

În prealabil postat de elenoirmiro (Post 650421)
Ok, ma retrag definitiv de aici.O sa apelez la altfel de forumuri si la altfel de oameni.

Asta dacă le găsești, până la urmă tot ce e content ortodox se împarte în două categorii content cenzurat și content mai puțin cenzurat, aici e avantaj totuși că discuțiile curg liber spre deosebire de situri oficiale gen doxologia sau basilica unde nici măcar nu sunt aprobate comentariile sau forumuri de tipul lui popa Pruteanu unde cenzureaza la câteva postări ori saccsiv și cuvantul ortodox unde orice părere contrară e catalogată ca frondă și dușmănie, doar pentru că e contrară.
Deocamdată nu am găsit forumul pe care să nu se judece deloc chiar dacă are bătute zeci de ortodox peste tot și icoane, sau că e pagina ori vlogul vreunui preot sau teolog ori „anti-sistem”, asta este, lumea laică judecă și mai crud decât aici chiar dacă uneori nu-ți zice și te judecă în casa lor, nici a 10-a parte nu am fost judecat aici pe cât în viața de zi cu zi, de către oameni care au fost colegi sau sunt rude și cunoștințe și teoretic ar trebui să fie măcar empatici.


Citat:

În prealabil postat de elenoirmiro (Post 650429)
Aveti› o limita. Nu credeam ca dacă spun frânturi din viata personala o sa ajung motiv de batjocura. Dacă as fi scris ca m.am culcat cu zece bărbati cred ca primeam nu pietre, ci bolovani si pumni în cap.Bine ca domniile voastre sunteti asa de sfinti si netulburati de nimic.Vai de cel ce nu îsi vede greseala.Dumnezeu sa ne ierte pentru cât de rai cu totii›am ajuns. Vai de capul nostru.Ne meritam soarta toti›™si suferinta› ™si moartea.

Legat de palmele și pietrele sunt totuși virtuale, tu ai putere de a opri switchul virtual și de a alege o zi de recreere în natură în locul unei atmosfere saturate sau presante, pe când în viața reală nu scapi de anumiți oameni, aici telecomanda e la tine, poți alege pe cine să ignori.
Dacă vrei specialiști gen preoți, psihologi care să aibă o etică a abordării omului și o deontologie cel mai probabil nu-i vei găsi decât pe unde-și exercită meseria, din care încearcă să facă și ei un ban, ori prin cărți, ori prin situri cu reclame și donații etc, timpul lor de câștigare a traiului e limitat, dar și ei pot blufa, destul de dezamăgitor.

Cât despre tine personal, te înțeleg că ai ajuns în floarea vârstei cu structura nervoasă afectată de mediile ostile de la slujbe, în urma unor relații și experiențe dezamăgitoare, de lupta cu traiul într-un oraș îndepărtat de cel natal ca femeie care a răzbit singură în medii noi, incomode și schimbătoare, dar crezi că alții nu le au aceste ispite ?

Există însă femei care-și regăsesc mereu puterea de a rămâne optimiste și a avea un cuvânt cald chiar dacă poate trăiesc iadul, pe ele nu cred că le evită lumea, mingea e la fiecare om nu poți pretinde de la altul să aibă resurse vitale mai mari decât tine, poți tu în schimb să-ți organizezi viața pentru a trage bucuria de a trăi.

Asta este, nicio răutate nu poate umbri bucuria omului de a trăi și recunoștința lui față de Dumnezeu nici tu nu cred că ai putea trăi lângă un om urâcios, din care sar lucrurile ca și cum te-ai lovi mereu de colțul mesei la cea mai mică provocare.

Era un bărbat care înainte să intre în casă dădea o tură prin cartier ca să nu strice cu stresul și nervozitatea de la serviciu liniștea căminului.


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:38:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.