Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Homosexualitatea (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5043)
-   -   ROMANI , VI SE PREGATESTE CEVA (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2975)

AlinB 14.05.2009 16:17:20

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 137383)
Am inteles, tu vorbesti despre o altfel de toleranta, mai putin laxa decat cea despre care vorbesc eu. Problema ta este ca CNCD si alte organisme din tara asta fac intotdeauna referire la toleranta pomenita de mine cand iau decizii si dau amenzi. Ma bucur ca traiesc intr-un astfel de stat.

Pai da, la toate lucrurile lui Dumnezeu, diavolul a creat o replica, care seamana dar de fapt este total opusa..o mascarada.
Ca tie iti place mascarada, nu am ce sa comentez, chestie de gusturi.

Citat:

Din nou, societatea umana se schimba, indiferent de ce crezi tu cu morala ta statica. Generatiile tinere de azi si de maine sunt si vor fi din ce in ce mai tolerante cu minoritatile de orice fel. Discursul tau se va pierde si din ce in ce mai multi il vor vedea ca unul ce incurajeaza la ura.
Dupa cum merg lucrurile cu societatea noastra toleranta, se pare ca a trecut apogeul si se afla pe partea cealalta a pantei.
Taman cand ajunsese in culmea perfectiunii sistemului moral..ca sa vezi.
Exact ca magarul care a murit taman cand se obisnuiese sa nu mai manance.
Ghinion curat..

Citat:

Tarile membre ale UE, inclusiv Romania, sunt mai nou obligate sa recunoasca casatoriile homosexuale care au avut loc intr-un alt stat membru unde acestea se incheie legal. Se fac pasi mari in combaterea homofobiei si intolerantei iar cei care gandesc ca tine vor fi din ce in ce mai putini. Rasismul nu mai e ce-a fost, dovada ca ura poate fi combatuta. Traim vremuri interesante.
Curat interesante. Miroase a bubuiala mare.
Asa se intampla de fiecare date cand omului i se uraste cu binele.
Dovada ca Dumnezeu exista ;)
Dar tu, poti sa-i zi zici ghinion.. :24:

Scuze. :25:

AlinB 14.05.2009 16:33:46

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 137377)
Stii ce? Nici mie nu-mi place gay-pride, deoarece e o forma de discriminare pozitiva, concept cu care n-am fost de acord niciodata. Dar problema ta cu gay pride nu este discriminarea pozitiva, ci faptul ca iti reamintesc in fiecare an ca exista homosexuali. Ceea ce este, pana la urma, scopul acestor parade.
Dar ce, se ia de la tine si se da la ei?

Sa inteleg ca prin "discriminare pozitiva" definesti un act de agresvitate a minoritatii la adresa majoritatii?

Poate tu ai probleme de memorie, eu n-am, stiu ca exista si fara sa iasa in fatza, insa ne este dat sa asistam la o tragedie, cea a omului bolnav care nu vrea sa fie sanatos ci isi idolatrizeaza boala.

Citat:

Te rog, nu discuta semantica cu mine. Daca furi din avutul altuia, e infractiune. Daca incalci libertatea altora, e infractiune. Te poti gandi la fiinta umana ca se naste cu toate libertatile posibile, din care statul substrage apoi prin coduri penale, civile etc. Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. E simplu. E spiritul legii de peste tot.
Inca o data, e modul tau de a defini libertatea, nu a unui om credincios.
In spatele lui se ascunde frustrarea ca desi poate si nu simte nici o ingradire morala sa faca
orice ii trece prin cap, statul si frica il opreste.


Citat:

Nu, ma refeream la inversul a ceea ce spui tu. Nu stiu de unde ai inteles invers, am scris de doua ori.

Din contra, nu l-am deteriorat. Este un mesaj care este unul de ura, indiferent la ce face referire. L-am modificat tocmai ca sa-ti arat ca in orice context l-ai pune, intoleranta din el ramane. Dar tu vrei sa-mi spui ca atunci cand se refera la homosexuali nu este vorba de ura, ceea ce nu este adevarat.
Nu ai schimbat contextul, ai schimbat si mesajul.
Si ai facut-o fara a clipi macar, fara a te obosi sa intelegi o iota, pentru ca ai deja pe creer modelate niste circumvolutiuni care iti dicteaza aprioric "crestinul este intolerant".
N-am de gand sa-ti arat unde ai luat-o razna, cred ca am facut-o suficient pana acum.

Citat:

Eu cand spun ca esti intolerant se vede cu ochiul liber, transpira prin spusele tale. Tu insuti te declari intolerant cu privire la homosexualitate. Sunt sigur ca schizofrenia mea, daca ai impresia ca exista, nu poti s-o dovedesti, pentru ca pe forumul asta am vorbit mereu ca o singura persoana, nu ca doua. In schimb, dac-as fi schizoid, ar fi o afectiune, nu o alegere a mea. Tu alegi sa fii intolerant, ceea ce-ar fi mult mai grav.
Pot sa o dovedesc daca as face ce am scris mai sus, dar cum am spus, deraierile matale prin care incerci sa ma incarci cu lucruri care nu le-am afirmat, nu ma privesc.
Pentru asta poti sa-ti platesti psiholog.

Citat:

Handicap? Singurul handicap pe care-l au homosexualii este discriminarea care se face impotriva lor. Altminteri crezi ca se simte vreunul cu mai putine sanse in viata decat un heterosexual? Crezi ca nu e in stare de aceleasi meserii, sporturi, descoperiri, creatii artistice?
Iti scapa din vedere un lucru: nu sunt capabili sa procreeze sau sa intemeieze o familie normala (trecem peste artificiile care le poate face stiinta pentru a ajuta pe cei cu probleme..)

De asta si incearca sa redefineasca notiunea de "familie normala".
Cu alte cuvinte, nu noi suntem strambi, ci lumea din jurul nostru. Hai sa o strambam si pe ea ca noi sa ne integram cat mai bine.
Asta ii face cu adevarat dezgustatori si declanseaza intoleranta care in felul asta este perfect justificata.

Citat:

Stiu ca asa iti place sa crezi, insa comunitatea LGBT nu spune nimanui "fiti ca noi", "come to the dark side, we have cookies". Pur si simplu cer sa nu mai fie discriminati.
Raspunsul la afirmatia asta il ai mai sus.

Phoenix 25.12.2010 19:38:24

...
 
Citat:

În prealabil postat de cod_gabriel (Post 57572)
Ma tem ca totusi profesorii erau mai maturi, nu voi. Lasa Judecatorul sa judece, nu te erija in judecator si nu arunca tu primul cu piatra. Iar gravitatea faptei ii priveste pe ei, pentru ca ei vor plati - dar nu in fata ta sau a colegilor tai.

Nu este vorba despre asa ceva.
Absolut nimeni in ziua de astazi nu vorbeste despre dat cu pietre.
Ceea ce fac ei la acele parade este mai mult decat o ''sarbatorire'' a orientarii lor sexuale, deloc necesara oricum (heterosexualii nu au nevoie de o parada...) - destui homosexuali cu care am stat de vorba sprijina orice fel de destrabalare, mai precis sprijina libertinajul. Se prezinta acolo aproape dezbracati (sau chiar dezbracati, in alte tari), au un comportament obscen samd.
Scopul lor nu este doar de a fi acceptati, ci de a sprijini multe stiluri de viata imorale. Religia este cel mai mare impediment in calea acestui scop, drept pentru care intra pe forumuri si incearca sa decredibilizeze Biserica. Tacticile lor sunt identice.
Nu ii judeca nimeni pentru ce fac in particular. Pentru propaganda lor agresiva, da. Deja este vorba de aparare.

camy_d 25.12.2010 19:48:02

Citat:

În prealabil postat de saccsiv (Post 56590)
Voi comenta articolul „ Președintele ACCEPT vrea educație gay în școli „ din Adevarul , 13.01 , deoarece consider deosebit de grav ceea ce au fost pusi sa faca cei de la Accept si probabil ca se va si face .

Citez din interviu :

„ Câteva studii făcute în 2007 de ANT și Barometrul de opinie publică a Fundației Soros indică evoluții îngrijorătoare pentru că se referă la tineri, care se presupune a fi cei mai deschiși la diversitate: 60% nu și-ar dori prieteni gay și 74% nu ar accepta ca în familia lor să existe persoane gay. 52% din români nu acceptă homesexualii în societate. „

Comentariu :

De ce este preocupata Fundația Soros de acest aspect ? De ce este ingrijoratoare evolutia procentelor ? Nu este vorba de ars pe rug , de lapidari , de exmatriculari sau pierderea serviciului . Atunci care le este problema ? Solutia lor este obligativitatea ca Ministerului Educației , Ministerul Sănătății și Ministerul Tineretului sa faca „ campanii de politici publice protoleranță care să includă și grupul minorităților homosexuale. „ Dar cine nu-i tolereaza ? Ii alearga cineva ? Prin definitie , grupul reprezinta un ansamblu de persoane reunite (în mod stabil sau temporar) pe baza unei comunități de interese, de concepții etc. Deci cine are dreptul sa impuna ca intr-un grup sa fie prezenti musai si sodomiti ? Se incearca incalcarea unor drepturi , in cazul de fata , cel de a apartine unui grup dupa cum ii e cheful . Si de a accepta sau nu pe altii . Adica scoatem icoanele din scoli pentru ca lezam ateii , dar daca facem astfel de campanii nu mai conteaza . In ceea ce priveste familia , dorinta lor de amestec este si mai tupeistica . Fiecare familie are dreptul sa-si educe copii sa fie normali . Nu mi se pare normal ca mama sa-i explice fiicei aflata la pubertate ca „ draga mea uite cum e cu sexul : o vei face cu un barbat iar daca nu-ti place , exista si alternativa de a o face cu o femeie „ . Mai mult , daca o familie renega un membru al ei betiv sau cartofor sau curvar sau sodomit , e dreptul ei .

Citez din interviu :

„nu alegi să fii gay, ci așa te naști „

Comentariu :

Cine spune ? Gata , s-a stabilit ? PolitiCA COrecta a trasat sarcini cercetarii stiintifice ?

Cintez din interviu :

„ E vorba de campanii de diversitate în rândul școlilor. Câte dintre ele au componente LGBT? De ce nu există componenta LGBT reflectată în curricula școlară? „

Comentariu :

Deci scoala , nu facultate . Si acolo in scoala , sodomitul Florin Buhuceanu vrea componente LGBT in curricula . Si asta ar revolutiona sistemul educational , probabil .

Citez din interviu :

„ Vreau ca acei oameni care au deja convingeri creștine să le poată articula, să se simtă siguri pe identitatea lor sexuală și identitatea lor creștină și să vadă că acele două identități nu intră în conflict. „

Comentariu :

Aici individul depaseste granita tupeului . Cam ce si-ar dori ? Ca biserica sa renunte , si impreuna cu ea toate cele trei mari religii monoteiste , la a socoti sodomia un pacat ? Nu vor si cununie religioasa ? Nu poti fi in veci si crestin si sodomit . Sa fie clar , crestinismul nu vrea moartea pacatosului , ci a pacatului . Crestinismul accepta pe sodomizat , nu-l alunga , ci doreste sa-l faca sa renunte la acest pacat , singurul pentru care au fost distruse cetati prin interventie divina directa . Dumnezeu si biserica ii iubeste pe oameni , oricat de pacatosi ar fi ei , caci nu este pacat atat de mare incat sa nu poata fi acoperit de jertfa de pe Golgota . Dar nu poti avea tupeul sa vrei sa fi si sodomit si crestin . Mai grav , sa acuzi biserica de dorinta ei de a te scapa de sub robia acestui pacat .

http://saccsiv.weblog.ro/

Cred că face parte dintr-o conspirație mai mare, care în cazul de față vrea să încurajeze homosexualitatea. E adevărat că trebuie să-i tolerăm, dar mă îndoiesc că e vorba doar de toleranță.

„nu alegi să fii gay, ci așa te naști „ -> poți fi tolerant și fără să accepți asta

Nu cred că putem face mare lucru, cred că există o conspirație care vrea să prostească masele și să le facă să renunțe la valorile lor culturale și morale, căci așa pot fi mai ușor manipulate. Dar să fim buni creștini și atunci pe noi nu ne vor manipula ușor.

George.m 25.12.2010 20:12:40

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 316285)
Cred că face parte dintr-o conspirație mai mare, care în cazul de față vrea să încurajeze homosexualitatea. E adevărat că trebuie să-i tolerăm, dar mă îndoiesc că e vorba doar de toleranță.

„nu alegi să fii gay, ci așa te naști „ -> poți fi tolerant și fără să accepți asta

Nu cred că putem face mare lucru, cred că există o conspirație care vrea să prostească masele și să le facă să renunțe la valorile lor culturale și morale, căci așa pot fi mai ușor manipulate. Dar să fim buni creștini și atunci pe noi nu ne vor manipula ușor.

Subscriu.

Suntem, intr-adevar, martorii unei campanii agresive ce promoveaza homosexualitatea. Ba, mai mult, suntem chiar tinte.

camy_d 25.12.2010 20:16:08

Citat:

În prealabil postat de George.m (Post 316287)
Subscriu.

Suntem, intr-adevar, martorii unei campanii agresive ce promoveaza homosexualitatea. Ba, mai mult, suntem chiar tinte.

Mai am ceva de adăugat...halal mod de a sprijini natalitatea :21:

Phoenix 25.12.2010 20:58:55

Citat:

În prealabil postat de George.m (Post 316287)
Subscriu.

Suntem, intr-adevar, martorii unei campanii agresive ce promoveaza homosexualitatea. Ba, mai mult, suntem chiar tinte.

In tari cum ar fi UK, un homosexual te poate da in judecata daca i se pare ca l-ai jignit. Poti fi amendat sau trimis la inchisoare.
In SUA, in unele state, ''educatia'' despre LGBT incepe la gradinita. Unele scoli au chiar si zile speciale pentru a serba diversitatea. Valorile parintilor deja nu mai conteaza.
In mediul virtual, exista multi activisti pentru ''drepturile'' homosexualilor (ca si cand nu ar beneficia de aceleasi drepturi ca si cetateni ai unei tari, aceeasi educatie, aceleasi oportunitati de angajare, aceleasi salarii samd). Un cuvant daca spui impotriva zelului lor de neinteles, imediat esti comparat cu Hitler.

camy_d 26.12.2010 16:50:35

Citat:

În prealabil postat de Phoenix (Post 316308)
In tari cum ar fi UK, un homosexual te poate da in judecata daca i se pare ca l-ai jignit. Poti fi amendat sau trimis la inchisoare.
In SUA, in unele state, ''educatia'' despre LGBT incepe la gradinita. Unele scoli au chiar si zile speciale pentru a serba diversitatea. Valorile parintilor deja nu mai conteaza.
In mediul virtual, exista multi activisti pentru ''drepturile'' homosexualilor (ca si cand nu ar beneficia de aceleasi drepturi ca si cetateni ai unei tari, aceeasi educatie, aceleasi oportunitati de angajare, aceleasi salarii samd). Un cuvant daca spui impotriva zelului lor de neinteles, imediat esti comparat cu Hitler.

Deci nu ai voie să te atingi de un fir de păr al homosexualilor, dar pe români poți să-i tratezi în cel mai josnic mod. Sunt de acord să nu jignim homosexualii, dar să fie egalitate, să nu avem voie să jignim pe nimeni.

alllinna 01.06.2011 20:18:23

Fundatiile sunt sponsorizate de gay
 
Am mai scris si la alt topic, oameni cu influenta politica si bani multi sugestioneaza tinerii spre inclinatii homosexuale, noroc , ca ne este scris in gena ca nu este normala asa o relatie, altfel ar fi toti gay.

Gast84 08.09.2011 02:09:33

Dar de ce nu?

Romani sunt asa de inapoiati in fata celorlalte tari pentru ca aici nu se accepta homosexualitatea si alte lucruri. Daca invatam copii sa urasca vor trai in ura, le v-om inchide mintea si invata sa uram pe ceilalti pentru ca sunt diferiti, si noi trebuie sa iubim oameni pentru ca sunt diferiti. Daca copii sunt invatati de mici sa iubeasca oameni si sa ii acepte asa v-or avea un viitor mai usor si mai bun cu ceilalti. Nu vad absolut deloc sa fie ceva rau, si nu cred ca religia ar trebui sa intervina in politica si in conducerea tarii, religia ii un lucru si politica ii alta, sa nu le amestecam pentru ca asta fac deja tarile din orientul mijlociu si nu s-a ajuns la nimic bun.

Salutari tuturor :)


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:31:48.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.