Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Homosexualitatea (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5043)
-   -   ROMANI , VI SE PREGATESTE CEVA (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2975)

Liliana82 05.03.2012 18:44:34

In mesajul de mai sus ma refeream ca asupra cuplurilor de gay de adulti.
Orice actiune de natura sexuala asupra minorilor adica copiilor este pedofilie sau corupere de minori care sunt considerate crime.

Adriana Cluj 05.03.2012 18:51:57

Citat:

În prealabil postat de Liliana82 (Post 433250)
In mesajul de mai sus ma refeream ca asupra cuplurilor de gay de adulti.
Orice actiune de natura sexuala asupra minorilor adica copiilor este pedofilie sau corupere de minori care sunt considerate crime.

Apucatura, naravul asta trebuie stopat, care duce la acele consecinte despre care vorbeam, si care mai devreme sau mai tarziu apar. Acele persoane trebuie ajutate, indreptate...
Plus ca mai doresc sa creasca si copii, ca parinti, ceea ce mi se pare extrem de grav. Pai care-i mama, care-i tata?

Liliana82 05.03.2012 18:52:17

Citat:

În prealabil postat de Adriana Cluj (Post 433245)
Poate ar trebui ajutati sa se indrepte, sa-si revina, macar sa nu fie incurajat un astfel de comportament deviat...
sunt atatea consecinte nefaste ale acestor apucaturi..inclusiv coruperea, atragerea tinerilor, minorilor in astfel de relatii, apoi urmeaza pedofilia, ajungem sa o toleram social si pe asta? este o consecinta a homosexualitatii

Rusii incep sa puna punct si bine fac, ortodoxia nu poate accepta acest comportament:
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...i-transexuala/

Adriana gay sunt considerati din pct de vedere psihiatric devianta sexuala. Consider ca atata timp cat nu se comporta rezervati , si pretind..casatorii in biserica sau adoptii de copii nu ar trebui acceptate. Deci eu pot fii toleranta pentru acei gay adulti, rezervati in comportament social. Nu cred ca eu sau oricare dintre noi astia heterosexuali putem intelege ce ii determina. dar macar ii putem educa pana unde sa le fie limita si pretentiile.

Adriana Cluj 05.03.2012 19:00:37

Homosexualitatea este un pacat. Si mare din cate am inteles eu, desi eu nu pot afirma ca am o educatie ortodoxa solida.. Sodoma, Gomora.
Nu poate fi acceptat cu ingaduinta. Iar cel care a cazut in acest pacat, trebuie ajutat sa isi revina, sa nu mai cada.

Reamintesc cele spuse si citez din cuvantul lui Richard Weller, fost homosexual:
""Trebuie să înțelegeți că aici e vorba despre protejarea copiilor. În campania de strângere de semnături pentru o petiție civică, aveam un banner pe care scria "Protejații pe copii de homosexualitate". Nimic nu i-a înfuriat mai tare pe homosexuali! De ce? Vor ca acest comportament periculos și nesănătos să fie experimentat și de copii? Vă pot spune din proprie experiență - DA.""

Iuliana_crestina 05.03.2012 19:39:21

Doamne ajuta!

Draga Liliana, am intilnit si eu o persoana cu orientari..."neortodoxe"...Am aflat abia dupa ce am rupt relatiile ca respectiva era bisexuala. Si abia atunci am inteles multe dintre comportamentele foarte ciudate fata de mine, pe care, nestiind de "orientarea" ei, le pusesem in seama educatiei precare de stil occidental (respectiva este australianca). Eu am fost foarte buna prietena cu ea, si i-am gasit la un moment dat gazda in Bucuresti, la cumatra mea. Pentru ca..."nu am pus botul" la avansurile ei fine (scuzati expresia vulgara), s-a "razbunat pe mine" intr-un mod mizerabil - in ultima seara, inainte sa plece in SUA (fusese cu o bursa de doctorat in Romania), a adus la cumatra mea niste nenorociti dintr-un bar de homosexuali, si cind a batut la usa si a intrat cumatrul ca sa o trezeasca (credea el!) si sa ii spuna ca a venit taxiul comandat in ajun pentru cursa la aeroport, a gasit iadul insusi in sufragerie - erau goi si faceau sex in grup. Asa ca pot spune din proprie experienta ca promiscuitatea este, a fost si va fi cuvintul de ordine in ce priveste mentalitatea homosexuala. Mai ales ca logodnicul meu (pe atunci), lucrind la Stockholm, a avut de a face cu homosexuali care l-au intrebat pe fata(desi stiau ca e pe cale sa se casatoreasca) daca n-ar fi de acord sa aiba relatii intime. Ei stiu una si buna - numai (homo)sexualitatea ii intereseaza. Dealtfel, mie mi se pare cumplit de autoumilitor sa iti definesti toata identitatea ta ca om printr-un termen referitor la sexualitate...

Pe urma, mai este o chestiune de fond - homosexualitatea este promovata foarte agresiv, la scara planetara, ca modalitate de a reduce natalitatea si prin asta populatia. Toate amanuntele, cu trimiteri la documente oficiale si declaratii explicite in presa, le gasesti in cartea Jaquelinei Kasun, Razboiul impotriva populatiei.

Si nu, homosexualitatea NU TREBUIE tolerata, nici social, nici altcumva. Nimeni nu trebuie sa se faca judecatorul si calaul semenului sau. Dar nici nu trebuie"tolerata" faradelegea, mai ales cea facuta ostentativ, asa cum este "orientarea" sexuala a "emancipatilor". Prin 2002, lucram la o pensiune in Bucuresti, si au venit un grup de vreo 20 de persoane, toti homosexuali, care au stat vreo saptamina pentru niste conferinte la ACCEPT. In ultima seara, voiau sa ma scoata in oras si sa faca petrecere in cinstea mea, pentru ca au zis ca nimeni, nici macar in strainatate, nu i-a tratat asa de bine cum i-am tratat eu. Si asta desi le-am spus in fata, in mod repetat, ce gindesc eu despre homosexualitate, si i-am contrazis in orice chestiune legata de homosexualitate discutata intre noi. Deci se poate detasat condamna homosexualitatea, fara sa condamni pe cei care sufera de aceasta boala sufleteasca. Conceptul de toleranta este unul dintre cele mai parsive si stupide concepte moderniste, pentru ca acest concept inseamna nici mai mult nici mai putin decit legalizarea si oficializarea nepasarii. Sa fii tolerant inseamna in mod concret sa nu iti pese de ce face omul de langa tine, dupa principiul ca e democratie, toata lumea are dreptate, si oricine e liber sa faca ce vrea. Libertatea absoluta este un truism, iar faptul ca ni se pune in fata, "sub nas", nu e altceva decit o miscare de intimidare.

E adevarat ca refuzind sa accepti ideea de homosexualitate, le iei homosexualilor ce au ei mai.."scump". Si nu vor..."tolera" asta. Vor incerca sa ne refuze dreptul la opinie si la libera exprimare. Si poate ca vor si reusi. Poate ca va veni vremea cind nu vom putea spune nimic care "raneste sentimentele minoritatii". Asa cum au patit locuitorii din cartierul in care am stat eu la Stockholm. Am locuit acolo trei ani si jumatate, si, in calitate de bona, am ajuns la un moment dat cu copiii la o serbare de sf.Lucia la biserica din cartier. Acolo m-a intimpinat "pastorita", o lesbiana care m-a sfredelit cu privirea pina ce m-am subtilizat subtil, ca sa scap de..."cercetarea" obscena... Oamenii din cartier, mai ales cei in virsta, educati mai traditional si mai consistent, au protestat ca nu e "biblic" sa fie pastor o lesbiana, si reprezentantii lor erau cit pe-aci sa faca puscarie (au primit pina la urma detentie cu suspendare). Fapt e ca nu poti protesta impotriva homosexualitatii fara sa protestezi si impotriva persoanelor care-o promoveaza si-o practica. Daca spui ca homosexualitatea este nefireasca si faradelege, homosexualii se vor simti lezati si vor cere "reparatie". Solutia ar fi ca acele comunitati crestine in raza carora apar cazuri de homosexualitate sa-i "trateze" cu blindete si dragoste, si sa incerce sa-i angreneze in activitatile lor. Ca in orice ratacire, la radacina faradelegii homosexualitatii sta o suferinta sufleteasca, si acolo trebuie lucrat. Mai ales ca numai acolo se poate lucra crestineste si onorabil. Aratatul cu degetul, bataia, invectivele, si orice alte mizerii nu fac decit sa adinceasca complexul de victimizare de care sufera aproape fara exceptie acesti oameni, si-i leaga mai tare de boala lor. Trebuie sa ne comportam cu ei ca si cu orice om intreg, si sa le spunem cu fiecare ocazie ce credem noi despre pacate, fie pacatele lor sau ale noastre proprii si personale.

Iertati lungimea plictisitoare!

Post cu roada buna tuturor!

Iuliana_crestina 05.03.2012 19:43:15

P.S. Prin 2003, cred, Primul Nenorocit al Marii Britanii Tony Blair spunea undeva ca trebuie incurajati adolescentii sa faca numai sex oral, ca sa se evite "sarcinile nedorite". La fel se incearca si "educarea" copiilor in privinta oricarei "orientari" sexuale in afara de cea "traditionala".

Si nu te gindi ca "orice actiune sexuala asupra copiilor este pedofilie", ca si cum asta ar fi o aparare pentru copii. Virsta legala pentru decizii in acest domeniu va scadea considerabil in viitor. Adica se va ajunge la un moment dat ca la 10-12 ani copiii sa fie considerati apti sa decida in privinta propriei vieti sexuale. Nu uita ca relatiile sexuale intre minori nu sunt purtatoare de raspundere penala. Astfel, daca un baiat de 13 ani face sex "consimtit" cu o fata de 12 ani, nu este urmarit penal pentru "statutory rape". Desi, din punct de vedere psihologic, pentru fetita penetrata nu este o diferenta prea mare daca cel care a penetrat-o "consimtit" are 13, 20, sau 40 de ani. Premisele juridice sunt create de mult...

TunsDiana 05.03.2012 20:20:08

Citat:

În prealabil postat de saccsiv (Post 56590)
Voi comenta articolul „ Președintele ACCEPT vrea educație gay în școli „ din Adevarul , 13.01 , deoarece consider deosebit de grav ceea ce au fost pusi sa faca cei de la Accept si probabil ca se va si face .

Citez din interviu :

„ Câteva studii făcute în 2007 de ANT și Barometrul de opinie publică a Fundației Soros indică evoluții îngrijorătoare pentru că se referă la tineri, care se presupune a fi cei mai deschiși la diversitate: 60% nu și-ar dori prieteni gay și 74% nu ar accepta ca în familia lor să existe persoane gay. 52% din români nu acceptă homesexualii în societate. „

Comentariu :

De ce este preocupata Fundația Soros de acest aspect ? De ce este ingrijoratoare evolutia procentelor ? Nu este vorba de ars pe rug , de lapidari , de exmatriculari sau pierderea serviciului . Atunci care le este problema ? Solutia lor este obligativitatea ca Ministerului Educației , Ministerul Sănătății și Ministerul Tineretului sa faca „ campanii de politici publice protoleranță care să includă și grupul minorităților homosexuale. „ Dar cine nu-i tolereaza ? Ii alearga cineva ? Prin definitie , grupul reprezinta un ansamblu de persoane reunite (în mod stabil sau temporar) pe baza unei comunități de interese, de concepții etc. Deci cine are dreptul sa impuna ca intr-un grup sa fie prezenti musai si sodomiti ? Se incearca incalcarea unor drepturi , in cazul de fata , cel de a apartine unui grup dupa cum ii e cheful . Si de a accepta sau nu pe altii . Adica scoatem icoanele din scoli pentru ca lezam ateii , dar daca facem astfel de campanii nu mai conteaza . In ceea ce priveste familia , dorinta lor de amestec este si mai tupeistica . Fiecare familie are dreptul sa-si educe copii sa fie normali . Nu mi se pare normal ca mama sa-i explice fiicei aflata la pubertate ca „ draga mea uite cum e cu sexul : o vei face cu un barbat iar daca nu-ti place , exista si alternativa de a o face cu o femeie „ . Mai mult , daca o familie renega un membru al ei betiv sau cartofor sau curvar sau sodomit , e dreptul ei .

Citez din interviu :

„nu alegi să fii gay, ci așa te naști „

Comentariu :

Cine spune ? Gata , s-a stabilit ? PolitiCA COrecta a trasat sarcini cercetarii stiintifice ?

Cintez din interviu :

„ E vorba de campanii de diversitate în rândul școlilor. Câte dintre ele au componente LGBT? De ce nu există componenta LGBT reflectată în curricula școlară? „

Comentariu :

Deci scoala , nu facultate . Si acolo in scoala , sodomitul Florin Buhuceanu vrea componente LGBT in curricula . Si asta ar revolutiona sistemul educational , probabil .

Citez din interviu :

„ Vreau ca acei oameni care au deja convingeri creștine să le poată articula, să se simtă siguri pe identitatea lor sexuală și identitatea lor creștină și să vadă că acele două identități nu intră în conflict. „

Comentariu :

Aici individul depaseste granita tupeului . Cam ce si-ar dori ? Ca biserica sa renunte , si impreuna cu ea toate cele trei mari religii monoteiste , la a socoti sodomia un pacat ? Nu vor si cununie religioasa ? Nu poti fi in veci si crestin si sodomit . Sa fie clar , crestinismul nu vrea moartea pacatosului , ci a pacatului . Crestinismul accepta pe sodomizat , nu-l alunga , ci doreste sa-l faca sa renunte la acest pacat , singurul pentru care au fost distruse cetati prin interventie divina directa . Dumnezeu si biserica ii iubeste pe oameni , oricat de pacatosi ar fi ei , caci nu este pacat atat de mare incat sa nu poata fi acoperit de jertfa de pe Golgota . Dar nu poti avea tupeul sa vrei sa fi si sodomit si crestin . Mai grav , sa acuzi biserica de dorinta ei de a te scapa de sub robia acestui pacat .

http://saccsiv.weblog.ro/

Homosexualitatea a fost catalogata in cartile de psihiatrie nu demult boala psihica.

Lucrurile s-au schimbat intre timp la presiunile gruparilor de homosexuali din America, foarte potente financiar, dovada ca banii rezolva orice in ziua de azi.

Propaganda homosexuala este posibila datorita puterii financiare a minoritatilor sexuale.

Raoul 05.03.2012 20:47:17

Citat:

În prealabil postat de Liliana82 (Post 433250)
Orice actiune de natura sexuala asupra minorilor adica copiilor este pedofilie sau corupere de minori care sunt considerate crime.

Stii definitia juridica pentru "act sexual cu un minor"? Daca are 15 ani impliniti e totul ok. Si eu pot sa-mi iau o fata care are 15 ani si o zi,si atata timp cat raportul sexual se desfasoara cu acordul ei e totul ok,nu are nimeni treaba. Ca moral nu e in regula,asta e altceva,dar dpdv legal nu este nicio problema.

Liliana82 05.03.2012 22:37:46

Raoul...minor inseamna sub 18 ani.
Iuliana... imi pare rau de experienta ta cu astfel de gay. De persoanele de care am mentionat eu stiam ca sunt gay . Cum am spus mie mi se par de neinteles si sincer,, dupa experienta colegul polonez care spunea de fiecare data si neintrebat de ce e gay..ce simte si etc... nu ma interesat niciodata sa ii intreb ce si cum sau de ce... discutii doar generale. Presupun ca pe langa faptul ca sunt gay mai au asociate si alte bube precum anxietate.. depresie. nevroze etc..
Nu pot sa ii inteleg si deci nu pot nici sa ii condamn sau sai apar.
.Eu spun doar ca acest comportament de gay respectiv colegu polonez si prietena ta trebuie educati de societate sa se poarte rezervat si cu bun simt.

Pana la urma si romanii sunt de vina ca vedem pe la televizor ziua in amiaza mare , caricaturi precum Naomi..si mai nu stiu cine.. Sa sio traga ei cu cine vor dar sa ramana in dormitorul lor..nu al altora... si sa se poarte decent.

Raoul 05.03.2012 23:32:31

Liliana,eu nu am cerut definitia minorului ci a "actului sexual cu un minor". Sunt prea putine cazurile de exceptie ca sa zic asa,cand intra in categoria asta si persoanele intre 15 si 18 ani,si mai ales extrem de greu de demonstrat. Dar in principiu de 90%,daca a implinit 15 ani si actul sexual e cu consimtamant,atunci e totul ok.

radulucian 06.03.2012 14:51:43

Cod_Gabriel sau Cod_faracap(peste) ?????
 
Heyyyyyyyyyyyyy tu ti dai seama ce vorbesti ?????vorbesti la bautura????? Ce daca tanarul acela si a exprimat repulsia ca la el in scoala profii fac educatie pro homosexualitate si toleranta??????? Daca el si a exprimat dezgustul fata de actiunea profilor are dreptate. Iar faza cu aruncat cu piatra nu o lua ad literam ok ? Ca daca noi nu reactionam acum se va intampla ca pe viitor anumiti tineri din intoxicarea psihica si combinata poate cu slabiciune sa faca pasul spre a incerca ceva gay si atunci vor fi oameni care isi vor pierde sufletul. DE LA CINE SE VOR CERE SUFLETELE ACELEA? De la cel care acum (COD PORTOCALIU GABRIEL ) invoca spusele Mantuitorului ?

Mai nea Gabi Cod daca e vorba aia : te plesneste cineva pe un obraz intoarce i l si pe celalalt. O respecti mereu ? Zi da sau nu ? Si sa zicem ca un gay vine la tine si te jigneste propunandu ti sa fiti prieteni ca ai trasaturi mai feminine (adica te a plesnit peste un obraz ) tu atunci o sa ii intorci si celalalt obraz (acceptand chiar si punand in practica invitatia lui ) ???????? Hmmmm . Toleranti trebuie sa fim dar in sensul ca nu trebuie noi sa le facem judecata. Dar nu trebuie sa ne lasam copii neocrotiti in fata smintelilor. O sa ajungem ca generatiile trecute care nu au reactionat brutal intre ghilimele la fumatul in scoli . Acum fumeaza aproape toti si foarte multi fumeaza porcarii. asa se va intampla daca nu reactionam violent la propaganda sodomica. Homosexualii sunt oameni PUNCT. Au dreptul la viata (viata lor particulara ascunsa de societate si fara a rani societatea prin afisarile lor) . Nu ii tine nimeni departe de scoala serviciu sau orice. Dar sa fie homosexuali la ei in casa nu in societate da? Iar daca ti se pare ca arunc cu piatra te injsheli . As arunca cu muntii in problemele de inselare si amagire si ispitire a copiilor si generatiilor viitoare. apropo stii ca psihicul unui copil e mult mai activ in receptarea unor idei sau sugestii ? Stii ce inseamna sa spui unui copil ca homosexualitatea e ceva normal? Ce sa mai spun pana mai acum 10 ani s-a mers in discutie ca masturbarea e ceva normal nu ? si prin reviste de culturalizare gen Libertatea de vineri cu pagina de la sfarsit intitulata fara perdea. Si cu emisiuni gen de labe unu tv aia andresan sau cum o chema. Si cum a ajuns Malahia sa fie asa de raspandita in romanaia??????? acum nu mai facem propaganda malahiei ca deja e raspandita. Mai lipseste un pic de porpaganda homosexualitatii. Apoi trecem la zoofilie. Terminam cu necrofilie. Si punem capac cu pedofilie. MAi avem nevoie si de alceva ca sa ne stabilim in fundul iadului ?
Chiar sa nu reactionam ? Da ce suntem o tara de prosti sau de prostiti
?
Chiar ni s-a dus sangele din ... vene ca sa zicem asa?
Nu mai suntem crestini . Desfiiintam asta si gata. Asa ca nu incepe tu sa ii spui unui elev care a contrazis pe profesori sa ii spui tu ca nu are dreptul sa arunce primul cu piatra. Poti sa ii spui altfel: Da draga elevule ai dreptate dar voi stiti ca profesorii fac greseli . Acum nu trebuie sa nu ii mai considerati profesori trebuie doar sa luati ce e bun de la ei . Si daca ai probleme in a intelege ceva , copilul mezu dute la duhovnic daca ai unu. Daca nu ai te ajut eu sa iti gasesti unul. asa ar fi fost mai echitabil. Atept contraziceri.


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:33:06.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.