Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Postul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5059)
-   -   fara ulei (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8513)

MANUELA 17.02.2010 12:33:46

fara ulei
 
am inteles bine nu am voie in postul mare sa folosesc ulei , numai atunci cand este dezlegare la untdelemn??

Kelly 17.02.2010 12:46:32

dezlegare la untdelemn si vin
 
Da Manuela, este ingaduit vin si untdelemn (in Postul Mare): sambata si duminica; mai sunt cateva zile in care este dezlegare, le gasesti insemnate in calendar.
Un post linistit:25:

Florin-Ionut 17.02.2010 12:59:27

Decat dezbinare in casa, mai bine post cu ulei. Fiecare cu cazul lui particular lui, nu e o regula generala. Cine poate, sa nu manance ulei. Si "cine nu mananca sa nu judece pe cel care mananca", nu stie el care e situatia in familia celuilalt.

Noesisaa 17.02.2010 13:01:38

Citat:

În prealabil postat de Kelly (Post 213176)
Da Manuela, este ingaduit vin si untdelemn (in Postul Mare): sambata si duminica; mai sunt cateva zile in care este dezlegare, le gasesti insemnate in calendar.
Un post linistit:25:


Dinc ate stiu astea-s reguli de post la manastire. In rest, cine poate bine, cine nu, nu cred ca-i bai.

Daniel777 17.02.2010 13:33:06

Citat:

În prealabil postat de MANUELA (Post 213173)
am inteles bine nu am voie in postul mare sa folosesc ulei , numai atunci cand este dezlegare la untdelemn??

In post este dezlegare la ulei doar sambata si duminica,insa totusi nu e o problema prea mare daca folosesti ulei.Dupa o perioada,cand ai sa simti nevoia de mai multa rugaciune,iti vei impune singura mancaruri fara ulei,si in special mancare putina.

Post usor!

Kelly 17.02.2010 13:36:18

Dezlegarile le-am gasit in Cartea de rugaciuni pe care am luat-o de la biserica, deci nu stiu daca se aplica doar in manastari... de fapt atunci cautam sa ma lamuresc despre miere daca se consuma in post sau nu, si n-am gasit nici o insemnare referitoare la asta.
Si cred ca totul conteaza, chiar daca detaliile par fara importanta, cu sau fara ulei, n-au fost ele lasate asa de florile marului.
Pentru mine acesta ar fi de fapt primul post in care voi respecta si regula untdelemnului, mai inainte puneam intr-o salata ceva si putin ulei.
Dar cum spuneti si dvs., sa tinem fiecare dupa putinta si nevoi.:6:

windorin 17.02.2010 13:38:43

Citat:

În prealabil postat de Kelly (Post 213176)
Da Manuela, este ingaduit vin si untdelemn (in Postul Mare): sambata si duminica; mai sunt cateva zile in care este dezlegare, le gasesti insemnate in calendar. Un post linistit.

Foarte putini sunt cei care reusesc sa posteasca fara ulei, vreme de 40 de zile.
Daca s'ar sta in chilie sau in curte, iar nu 3-4 ore pe zi prin autobuze, iar alte 8-9 la munca, da, acestea ar putea fi tinute mai bine.

La oras, lucrurile stau putin altfel (chiar daca nu vreau sa accept asta). Cand omul munceste mult, alearga si mai mult, el nu poate manca numai uscat. Isi distruge trupul, iar atunci va da seama pentru ce a facut cu "templul Duhului Sfant". Nevointa in post, metanii si in orice altceva, difera de la caz la caz, fiecare avand ritmul lui, programul lui, rezistenta lui, talantii lui, puterile lui date de Dumnezeu. Unul care nu poate posti aspru, are darul blandetii, iar altul care posteste de se usuca pe picioare are manie... si tot asa. Domnul le stie pe ale fiecaruia, iar fiecare sa vada de ale lui.

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 213179)
Decat dezbinare in casa, mai bine post cu ulei. Fiecare cu cazul lui particular lui, nu e o regula generala.
Cine poate, sa nu manance ulei. Si "cine nu mananca sa nu judece pe cel care mananca", nu stie el care e situatia in familia celuilalt.

Frumos spus, Florin Ionut. Semnez si eu la acest cuvant.
Foarte multi postesc fara ulei in prima si ultima saptamana a Postului Mare. Mi se pare o nevointa mai la indemana pentru omul prins de toate ale lumii.

Daniel777 17.02.2010 13:40:57

Citat:

În prealabil postat de Kelly (Post 213194)
Dezlegarile le-am gasit in Cartea de rugaciuni pe care am luat-o de la biserica, deci nu stiu daca se aplica doar in manastari... de fapt atunci cautam sa ma lamuresc despre miere daca se consuma in post sau nu, si n-am gasit nici o insemnare referitoare la asta.
Si cred ca totul conteaza, chiar daca detaliile par fara importanta, cu sau fara ulei, n-au fost ele lasate asa de florile marului.
Pentru mine acesta ar fi de fapt primul post in care voi respecta si regula untdelemnului, mai inainte puneam intr-o salata ceva si putin ulei.
Dar cum spuneti si dvs., sa tinem fiecare dupa putinta si nevoi.:6:

Si pentru mine este prima data cand vreau sa renunt la ulei,ma bucur atunci cand parca plutesc in aer aceleasi intentii la mai multe persoane,e un semn de revigorare spirituala ma gandesc...

AlinB 17.02.2010 14:12:56

[quote=windorin;213195]Foarte putini sunt cei care reusesc sa posteasca fara ulei, vreme de 40 de zile.
Daca s'ar sta in chilie sau in curte, iar nu 3-4 ore pe zi prin autobuze, iar alte 8-9 la munca, da, acestea ar putea fi tinute mai bine.

La oras, lucrurile stau putin altfel (chiar daca nu vreau sa accept asta). Cand omul munceste mult, alearga si mai mult, el nu poate manca numai uscat. Isi distruge trupul, iar atunci va da seama pentru ce a facut cu "templul Duhului Sfant". Nevointa in post, metanii si in orice altceva, difera de la caz la caz, fiecare avand ritmul lui, programul lui, rezistenta lui, talantii lui, puterile lui date de Dumnezeu. Unul care nu poate posti aspru, are darul blandetii, iar altul care posteste de se usuca pe picioare are manie... si tot asa. Domnul le stie pe ale fiecaruia, iar fiecare sa vada de ale lui.

Citat:

Frumos spus, Florin Ionut. Semnez si eu la acest cuvant.
Foarte multi postesc fara ulei in prima si ultima saptamana a Postului Mare. Mi se pare o nevointa mai la indemana pentru omul prins de toate ale lumii.
Eu cred ca facut niste afirmati tare aiurea:

1. Postul "ca la carte" este doar pentru cei care stau cu mainile in san.

2. Postul "ca la carte" distruge trupul. Dar ce ai mai zice de postul negru de 40 zile atunci?

3. Cei care postesc mai putin au "daruri compensatoare", asta inseamna ca cei care nu postesc deloc sunt cei mai daruiti?

4. Postul trebuie sa fie "indemanatic", "modern".
Unii postesc DOAR in prima si ultima saptamana. Asta e chiar si mai la indemana pentru "omul prins".

Intr-adevar, bine nu iti este in sensul ca dolofan dupa post n-ai sa fii, e clar dar nu cred ca cineva care l-a tinut cum trebuie cu credinta si ceva nevointa a ajuns sa cada din picioare, chiar daca n-a stat toata ziua in pat.

Intr-adevar, Dumnezeu nu-ti cere imposibilul, ci zice "fie tie fiule dupa credinta ta".

Problema este ca atunci cand daruim sau ne nevoim ne impacam si cu putina credinta, dar atunci cand cerem si facem am vrea sa avem si sa se vada pe noi muuuuulta credinta.

Florin-Ionut 17.02.2010 15:23:20

Grasii sa posteasca mai aspru. :)) Si cei care tintesc la desavarsire.

La mine in calendar scrie ca saptamana asta avem voie la paine si apa numai seara (desi aici nu scrie asa)... Sper sa fiu scuzat. :)


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:18:46.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.