Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Bravo, rusia inchide cazinourile (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6624)

Nevrednicul 02.07.2009 11:40:01

Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 149646)
[COLOR=darkred]Este trist[/COLOR] faptul ca mii de lucratori (vanzatori, oameni de serviciu, etc) vor ramane fara locuri de munca, intr'o capitala cuprinsa de o asa'numita "criza", mai ales cand un loc de munca va fi greu de gasit. Desi pare o masura buna, nu stiu ce sa zic.

Cei care isi mancau banii in cazinouri sau bagau tot salariu la masinute sunt mult mai multi decat angajatii acestor unitati.

windorin 02.07.2009 12:11:22

Citat:

În prealabil postat de Nevrednicul (Post 149671)
Cei care isi mancau banii in cazinouri sau bagau tot salariu la masinute sunt mult mai multi decat angajatii acestor unitati.

Da, ai dreptate, insa acei angajati munceau pe rupte pentru un castig micut, din care traiau insa. Cu siguranta Domnul le va purta de grija, insa este greu tare.

Era mai bine si mai frumos daca omul ar fi avut [COLOR=darkred]dreapta masura[/COLOR].

Nevrednicul 02.07.2009 12:22:13

Nu se puteau impaca ambele parti. Asa ca s-a luat decizia care avantaja majoritatea,ceva de genu :)

andreicozia 02.07.2009 17:49:46

Ambele parti se pot impaca doar cind gindesti MIC, doar atunci impaci capra cu varza(asa cum este specific tarilor mici, cu fundul in doua luntrii), insa cind gindesti MARE prioritatea numarul unu devine sanatatea majoritatii, a omului, nu crearea de noi "locuri de munca" care duc la crima organizata, trafic de droguri, dezbinari de familie din cauza jocurilor de noroc si a adictiilor, a sinuciderilor care se tin lant din cauza acestor patimi
Ce sa-i faci, mai nou, rusii, in frunte cu cei doi, Putin si Medvedev, au ramas cu "prostul obicei" de a pune sanatatea omului inainte de profiturile a la Las Vegas.
Asa ca georgienii-evrei care detin majoritatea cazinourilor sa-si vada de hotiile lor la ei in Georgia,...numai ca nici acolo nu-i lasa...

Aici nu-i loc de drepata masura.
Drepata masura se aplica doar celor folositoare sufletului nu celor NIMICITOARE.

Daca ai pretentia ca esti ortodox, niciodata nu vei putea spune, :
Nu inchidem bordelul, ci doar reducem la jumatate numarul de prostituate

Dar se pare ca unii ortodocsi sunt altfel decit ceilalti

Anca-Miha 04.07.2009 22:28:26

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 149724)
Daca ai pretentia ca esti ortodox, niciodata nu vei putea spune, :
Nu inchidem bordelul, ci doar reducem la jumatate numarul de prostituate

Ar mai fi o varianta: dezcriminalizarea prostitutiei...

cristiboss56 05.07.2009 06:49:20

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 150227)
Ar mai fi o varianta: dezcriminalizarea prostitutiei...

Asta da "gândire" ortodoxă !

andreicozia 05.07.2009 19:37:47

Este trist cind cineva care vrea sa aibe dreptate intr-o discutie da intr-o extrema bizara si isi calca in picioare principiile de viata.
Anca, mai cu grija, si sa cintarim ceea ce scoatem pe gura

heaven 05.07.2009 19:55:11

Acum cativa ani de zile eram intr-o situatie critica din viata mea si imi cautam disperata un loc de munca.Intamplarea a facut sa mi se ofere sansa de a lucra intr-un cazino,mai precis la casieria acestuia.Parea un noroc nesperat ca am fost aleasa pentru ca acolo nu intra oricine,iar salariul era bun si ofereau chiar si cazare.
Aveam 23 de ani,eram mai naiva la varsta aceea,insa,in pofida acestui lucru,ceea ce am simtit intrand in acel loc chiar si pentru acel interviu a fost groaznic.Parca innotam intr-o mare de laturi,oamenii erau pervertiti pana in maduva oaselor,desi zambeau foarte frumos si pareau extrem de amabili.
Nimeni nu m-a influentat cu nimic,insa,sentimentul pe care l-am avut acolo m-a oripilat intr-atat,incat,a doua zi am decis sa dau cu piciorul acelui "noroc" nesperat si sa imi caut un alt drum,care intr-adevar s-a dovedit a fi benefic pentru mine si mi-a aratat ca sufletul imi este cel mai bun barometru in viata.

Anca-Miha 05.07.2009 19:56:43

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 150288)
Asta da "gândire" ortodoxă !

In caz ca nu esti la curent, prostitutia in Romania a fost dezcriminalizata, alaturi de incest. Avem si un topic pe acesta tema. este deci un fapt real! Doar nu credeti ca eu imi permit sa gandesc astfel de lucruri!

Anca-Miha 05.07.2009 19:58:52

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 150401)
Este trist cind cineva care vrea sa aibe dreptate intr-o discutie da intr-o extrema bizara si isi calca in picioare principiile de viata.
Anca, mai cu grija, si sa cintarim ceea ce scoatem pe gura

Andrei, faceam doar referire la o realitate romaneasca. Este intr-adevar trist ca am ajuns sa vedemprostitutia dezcriminalizata. Exista lege in acest sens.
M-as bucura daca v-ati informa, inainte de a arunca cu cuvinte...


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:19:53.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.