Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   2 intrebari despre munca (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15811)

Cosmin3 02.12.2012 22:28:20

2 intrebari despre munca
 
As avea 2 intrebari.
Pe mine ma mai cheama prietenii/cunoscutii sa le rezolv probleme cu calculatoare.
De cele mai multe ori nu le cer bani sau le cer putin dar ei vor sa-mi dea asa ca tot sfarsesc a face cateva sute de lei pe luna. Bani care-mi folosesc mult pentru ca abia ma mai descurc in rest...
Prima intrebare:
Munca mea se considera a fi la "negru", deci ilegala? In consecinta este si necrestina? Daca da, ce sa fac - sa renunt la ea sau sa gasesc o modalitate de a fi legala (si daca da, cum)?
A doua intrebare:
De obicei ma cheama cand au ei timp liber si evident acest timp liber apara mai ales duminica si in zile de sarbatoare crestina. Incerc si eu sa-i refuz politicos ca sa nu se supere dar nu intotdeauna reusesc. Uneori ma duc totusi sa-i ajut in aceste zile iar banii ii refuz; daca totusi insista mult sa-i iau si vad ca s-ar supara tare daca n-as face-o, iau banii dar ii dau la saraci.
Exemplu: acu cateva saptamani m-a sunat un cunoscut duminica. L-am refuzat, s-a suparat nitel. Joi, cand era sarbatoare crestina, ma suna din nou. N-am mai avut inima sa-l refuz din nou, am mers la el si i-am rezolvat problemele. Am insistat sa nu-mi dea bani, el mi i-a bagat in buzunar.
Ce sa fac in asemenea cazuri? Stiu ca ar trebui sa fiu crestin ortodox in primul rand si sa respect aceste zile, dar e greu totusi in lumea asta...

Multumesc anticipat pentru orice ajutor.

N.Priceputu 02.12.2012 23:02:22

1. Îți poți înregistra un PFA la Registrul Comerțului (trebuie să vezi care e codul CAEN pentru depanarea calculatoarelor), după care vei putea să dai facturi pentru serviciile prestate
2. Spune-le că nu lucrezi duminica pentru că te duci la biserică (consider că e mai important să faci asta decât să stai acasă nefăcând nimic).
3. În privința zilelor de sărbătoare, mă gândesc că oricine are un serviciu lucrează, fără mustrări de conștiință.

AlinB 02.12.2012 23:14:32

Cel mai importat lucru este prezenta la Sf. Liturghie.

Poti sa te duci dimineata la biserica iar dupaamiaza sa-ti ajuti prietenii.
Iar ca sa arati ca nu o faci din interes material si sa faci si o fapta buna, banii castigati in zilele de sarbatoare sa-i dai la saraci si altii in nevoi.

Nu cred ca ai genul de activitate pentru care e cazul sa platesti impozite si taxe.
Gandeste-te ca pana la 18 ani Statul ofera o suma ridicola pentru intretinerea ta.
Invatamantul gratuit a ajuns mai degraba o lozinca decat o realitate -in afara de salariul profesorilor, parintii suporta restul costurilor care sunt mult mai mari, justitia scartie, sistemul medical la fel, etc.

Iar o data ce incepi sa muncesti, mai bine de 80% din venitul tau se duce pe impozite si taxe - cca. 45% taxarea muncii (daca esti salarit) + 24% tva + impozite si taxe locale + accizele pe benzina de ex. + taxa de drumuri (rovigneta) + altele...

Chiar Legea, recunoste Statului "de drept" ca un infractor - Statul are o pozitie de monopol si ofera servicii care calitativ vorbind sunt mult sub costuri, nu ai alternative si nici nu poti sa le refuzi.

Desigur, asta nu e un sfat pentru a face tot ce e posibil sa devii un infractor fiscal si pasibil de puscarie pentru evaziune fiscala.

Dar la genul asta de activitate si nivel de venituri, nu cred ca e cazul sa se puna problema astfel.

Cosmin3 02.12.2012 23:26:44

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 485742)
1. Îți poți înregistra un PFA la Registrul Comerțului (trebuie să vezi care e codul CAEN pentru depanarea calculatoarelor), după care vei putea să dai facturi pentru serviciile prestate
2. Spune-le că nu lucrezi duminica pentru că te duci la biserică (consider că e mai important să faci asta decât să stai acasă nefăcând nimic).
3. În privința zilelor de sărbătoare, mă gândesc că oricine are un serviciu lucrează, fără mustrări de conștiință.

Multumesc pentru raspuns.
1. Nu stiam ca se poate face asta. Am totusi cateva nelamuriri:
a) ce anume imi trebuie pentru asta (acte)? De exemplu trebuie sa ai o diploma care sa ateste ca stii ceva in ceea ce faci? In cazul eu am ceva scoala dar nicio diploma in "service calculatoare". Oricum ce stiu eu le-am invatat din mers.
b) Evident motivul principal pentru care se apeleaza la "mesteri" ca mine e acela ca suntem si ieftini. In Romania noastra unde e saracie mare e de inteles...
Problema e daca si cat va trebui sa dau si statului. Evident, e normal sa dau, de asta am venit aici sa intreb, dar acum problema e cu cat va trebui sa maresc preturile ca sa nu ies chiar in pierdere. Daca le maresc prea mult, pierd ceva clienti sau poate pe toti... In asemenea situatie, sa ma las de meserie sau sa maresc preturile - tot aia...
2. Da, ma duc la biserica dimineata pina la pranz (cand se termina slujba) - in acest timp imi si inchid telefonul. Dar daca ma suna seara ce sa le spun...?
3. Da, o fi asa, nu spun nu, dar totusi stiam ca nu se munceste in zilele de sarbatoare crestina? Sau gresesc...?

AlinB 02.12.2012 23:30:23

Costurile cu taxele si impozite la pfa sunt in jur de 22-25%. (depinde de venituri).
Cu atat trebuie sa cresti preturile.

Cosmin3 02.12.2012 23:50:40

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 485746)
Cel mai importat lucru este prezenta la Sf. Liturghie.

Poti sa te duci dimineata la biserica iar dupaamiaza sa-ti ajuti prietenii.
Iar ca sa arati ca nu o faci din interes material si sa faci si o fapta buna, banii castigati in zilele de sarbatoare sa-i dai la saraci si altii in nevoi.

Nu cred ca ai genul de activitate pentru care e cazul sa platesti impozite si taxe.
Gandeste-te ca pana la 18 ani Statul ofera o suma ridicola pentru intretinerea ta.
Invatamantul gratuit a ajuns mai degraba o lozinca decat o realitate -in afara de salariul profesorilor, parintii suporta restul costurilor care sunt mult mai mari, justitia scartie, sistemul medical la fel, etc.

Iar o data ce incepi sa muncesti, mai bine de 80% din venitul tau se duce pe impozite si taxe - cca. 45% taxarea muncii (daca esti salarit) + 24% tva + impozite si taxe locale + accizele pe benzina de ex. + taxa de drumuri (rovigneta) + altele...

Chiar Legea, recunoste Statului "de drept" ca un infractor - Statul are o pozitie de monopol si ofera servicii care calitativ vorbind sunt mult sub costuri, nu ai alternative si nici nu poti sa le refuzi.

Desigur, asta nu e un sfat pentru a face tot ce e posibil sa devii un infractor fiscal si pasibil de puscarie pentru evaziune fiscala.

Dar la genul asta de activitate si nivel de venituri, nu cred ca e cazul sa se puna problema astfel.

AlinB, multumesc si tie pentru raspuns.
Da, normal, prezenta la Sf. Liturgie e foarte importanta. De asta totdeauna ma duc la ei dupa. Dar totusi restrictia de a nu munci se aplica toata ziua.
Deja, cum am spus, dau acesti bani la saraci.

Posibil, la acest gen de activitate si la cati bani fac, sa nu fie cazul la mine. Dar totusi as vrea sa fiu sigur, sa nu ma trezesc ca mi se socoate acest pacat...
Da, stiu ca statul ne "stoarce" mult (prin cate mijloace poate), dar sa fac si eu evaziune fiscala nu mi se pare corect. Desi sunt multi care o fac, in lume si mai ales la noi, 2 rele nu fac un lucru bun. De fapt si tu zici ca nu ma sfatuiesti la asta...

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 485752)
Costurile cu taxele si impozite la pfa sunt in jur de 22-25%. (depinde de venituri).
Cu atat trebuie sa cresti preturile.

Multumesc pentru informatie, la acest nivel cred ca e suportabil.

kikyo_ea 02.12.2012 23:55:40

Sa ajuti pe cineva, chiar si in zi de duminica nu este pacat... bine dupa ce participi la Sfanta Liturghie. Cat despre faptul ca vrei sa iti faci firma, este o idee buna dar ai de dat bani la inceput, pana o deschizi... apoi pana iti pui totul la punct cu casa de marcat, acte, nebunii... Nu e usor. Dar daca nu duci lipsa de clienti merita sa incerci sa intri in legalitate. Problema cu legile noastre este ca nicioadata nu poti avea totul in regula. Ar trebui sa mai aduci bani si de acasa. Nu vreau sa te descurajez dar asta este sistemul... :(

Cosmin3 03.12.2012 00:37:09

Citat:

În prealabil postat de kikyo_ea (Post 485767)
Sa ajuti pe cineva, chiar si in zi de duminica nu este pacat... bine dupa ce participi la Sfanta Liturghie. Cat despre faptul ca vrei sa iti faci firma, este o idee buna dar ai de dat bani la inceput, pana o deschizi... apoi pana iti pui totul la punct cu casa de marcat, acte, nebunii... Nu e usor. Dar daca nu duci lipsa de clienti merita sa incerci sa intri in legalitate. Problema cu legile noastre este ca nicioadata nu poti avea totul in regula. Ar trebui sa mai aduci bani si de acasa. Nu vreau sa te descurajez dar asta este sistemul... :(

De ajutat, evident ca nu e gresit. Dar in cazul meu apar 2 probleme:
1. Vreau sa fiu sigur ca ce fac e intr-adevar ajutor si nu munca deghizata in ajutor.
2. Rezolvarea problemelor la calculatoare nu se incadreaza 100% in ceea ce ar trebui sa-i ajutam pe altii (ca crestini). Asta pentru ca, in cele mai multe cazuri, calculatoarele sunt folosite in scopuri necrestine. Sunt si exceptii (cum ar fi acest forum), dar putine pe ansamblu.

Vrei sa spui ca trebuie sa fac firma, nu numai sa fiu PFA..? M-am gandit la asta mai demult dar n-am avut niciodata bani pentru asa ceva. Am ceva clienti, da, dar totusi nu sunt sigur ca s-ar merita... Mai ales ca, din cauza unor probleme de sanatate care se vor agrava, peste cativa ani abia o sa ma pot descurca cu clientii, daramite sa mai am grija si de firma...
Plus ca, de cand am renuntat sa mai instalez programe fara licenta la altii, am pierdut o parte din ei. Stiu ca aproape toti in Romania utilizeaza Windows si programe piratate si deci probabil nu vor intelege dar totusi nu mi s-a parut corect sa profit din munca altora.
In aceste conditii sa fac o firma e si mai riscant...

AlinB 03.12.2012 00:42:21

PFA este "firma" si nu implica cine stie ce munca de administrare, trebuie doar sa te documentezi asupra modului de functionare, eventual sa mai platesti consultanta la un jurist sau poate mai degraba contabil - ca sa abordezi partea practica (iate alte cheltuieli indirecte).

Dar este adevarat ca te poti trezi cu controale si tot felul de probleme daca sunt unii mai zelosi sau asteapta ceva - asta este Statul caruia ii platesti impozit si taxe.

La nivelul tau de activitate nu cred ca e o crima faptul ca nu platesti taxe, insa daca nu esti angajat trebuie sa gasesti o cale sa platesti macar asigurarea medicala mai ales daca ai cum spuneai si probleme de sanatate.

Cosmin3 03.12.2012 00:49:03

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 485787)
La nivelul tau de activitate nu cred ca e o crima faptul ca nu platesti taxe, insa daca nu esti angajat trebuie sa gasesti o cale sa platesti macar asigurarea medicala mai ales daca ai cum spuneai si probleme de sanatate.

Deja o platesc de ceva ani, de fapt in ultimul timp din cauza acelor probleme de sanatate primesc eu bani de la ei. Dar asta-i alta mancare de peste...


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:29:27.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.