Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Caderea lui Adam si Eva (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12200)

Danut7 13.02.2011 12:28:50

Caderea lui Adam si Eva
 
Din ce pricina au cazut Adam si Eva si de ce suntem noi pedepsiti pentru asta? de ce suferim pentru ceva ce nu am facut? Care e faza cu caderea omului, suferinta din lume si pacatul stramosesc?

camy_d 13.02.2011 13:04:42

Din pricină că n-au făcut ascultare și că s-au făcut semeți, au mâncat ca să fie ca Dumnezeu, că așa le-a spus șarpele că se va-ntâmpla. Cu siguranță, dacă nu toți, măcar majoritatea am fi făcut același lucru. Pe mine cred că nu m-ar fi lăsat curiozitatea să nu mănânc.:21:

Mihnea Dragomir 13.02.2011 13:23:17

Citat:

În prealabil postat de Danut7 (Post 336987)
Din ce pricina au cazut Adam si Eva si de ce suntem noi pedepsiti pentru asta? de ce suferim pentru ceva ce nu am facut? Care e faza cu caderea omului, suferinta din lume si pacatul stramosesc?

http://www.catehism.ro/cb_Lectia05.htm Citiți în special răspunsul la întrebarea 45.

daniel83 13.02.2011 13:25:17

Nu e reala
 
Povestea cu Adam si Eva este o legenda, un mit, nu cred ca are vreo legatura realitatea. Hai sa fim seriosi, cine mai crede in 2011 in serpi vorbitori, in marul intelgientei, inmultirea unei specii dintr-o singura pereche umana ??? Imaginati-va ca in loc de Greuceanu, Harap-Alb si alte povesti le-ati povesti copiilor aceasta poveste. Nu ar fi nicio diferenta, nu ?

colaps 13.02.2011 13:32:52

Citat:

În prealabil postat de daniel83 (Post 337009)
cine mai crede in 2011 in serpi vorbitori, in marul intelgientei, inmultirea unei specii dintr-o singura pereche umana ???

Eu cred în toate cele expuse.

o nestiutoare_ 13.02.2011 13:36:58

Citat:

În prealabil postat de daniel83 (Post 337009)
Povestea cu Adam si Eva este o legenda, un mit, nu cred ca are vreo legatura realitatea. Hai sa fim seriosi, cine mai crede in 2011 in serpi vorbitori, in marul intelgientei, inmultirea unei specii dintr-o singura pereche umana ??? Imaginati-va ca in loc de Greuceanu, Harap-Alb si alte povesti le-ati povesti copiilor aceasta poveste. Nu ar fi nicio diferenta, nu ?

Ba ar fi o diferenta...Mare!!
Le-ai spune copiilor despre primii oameni si firea noastra, a tuturor,de a cadea in pacat.Ca toti suntem inclinati spre asta.
In ceea ce priveste basmele...e doar lupta binelui impotriva raului,cand binele e reprezentat de un Fat-Frumos cu sabie,iar personajele negative sunt zmei...nici macar narativ nu seamana intamplarile;).

tailgunner4A 13.02.2011 14:00:22

Cartile Vechiului Testament, inclusiv Geneza, au fost scrise ca povesti pline de pilde. Ele au dobandit semnificatie religioasa mult mai tarziu. Dobandind insemnatate religioasa si devenind sfinte, credinciosii au trebuit sa le ia ad litteram si sa nege ca Facerea, Potopul etc sunt altceva decat simboluri si metafore. Odata cu dezvoltarea stiintei, pozitia aceasta devine tot mai evident absurda, incat chiar si Biserica Catolica incepe sa o respinga. Din cate stiu, Biserica Ortodoxa nu are (inca) o pozitie oficiala.

catalin2 13.02.2011 14:07:21

Citat:

În prealabil postat de tailgunner4A (Post 337020)
Cartile Vechiului Testament, inclusiv Geneza, au fost scrise ca povesti pline de pilde. Ele au dobandit semnificatie religioasa mult mai tarziu. Dobandind insemnatate religioasa si devenind sfinte, credinciosii au trebuit sa le ia ad litteram si sa nege ca Facerea, Potopul etc sunt altceva decat simboluri si metafore. Odata cu dezvoltarea stiintei, pozitia aceasta devine tot mai evident absurda, incat chiar si Biserica Catolica incepe sa o respinga. Din cate stiu, Biserica Ortodoxa nu are (inca) o pozitie oficiala.

Dimpotriva, stiinta confirma incetul cu incetul ceea ce era deja scris in Biblie si infirm aberatiile nascute din miturile unor popoare si preluate de o pseudo-stiinta. Dar asta stiti din topicul la care ati participat si dvs. Adica doar ce am scris acolo.
Cateva mici exemple: s-a descoperit ca toti avem un stramos comun. Ba chiar si o Eva comuna. S-au descoperit relatari despre un potop la multe popoare vechi, in parti diferite ale globului.
Genetica arata ca speciile superioare nu pot suferi mutatii decat pana la o anumita limita, dupa aceasta limita exemplarul nu mai poate vietui.

tailgunner4A 13.02.2011 14:30:14

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 337023)
[...]s-a descoperit ca toti avem un stramos comun. Ba chiar si o Eva comuna. S-au descoperit relatari despre un potop la multe popoare vechi, in parti diferite ale globului.

S-a descoperit ca a fost femeie si o chema Eva? Interesant argument!

In legatura cu potopul, erau cumva acele "popoare vechi" urmasii lui Noe? Fiindca altfel nu ar fi putut afla si duce mai departe legenda Potopului.

colaps 13.02.2011 15:56:11

Citat:

În prealabil postat de daniel83 (Post 337009)
serpi vorbitori

Măi, o mică clarificare să facem. Șerpii nu vorbesc, niciodată nu au vorbit, sunt biete animale. A vorbit satana din șarpe, nu altcineva.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:27:52.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.