Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Ce ne lipseste pe forum? Smerenia, iertarea...etc. (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9162)

georgeval 14.04.2010 22:46:29

Ce ne lipseste pe forum? Smerenia, iertarea...etc.
 
Constat ca pe forum ducem lipsa de smerenie, iertare..., etc. Parca suntem intr-o competitie. Fiecare dintre noi devine un cautator de vreme ce isi sacrifica timpul pentru dialog, numai ca dialogul uneori nu este constructiv. Observ ca sunt uitate topicurile care puneau accentul pe aspectele duhovnicesti, probabil ca s-a stins dorul dupa cele duhovnicesti, parca suntem ispititi sa ne etalam cunostintele, sa ne raportam la semenii nostri si sa uitam ca adevarata smerenie este atunci cand ne raportam la Dumnezeu.
Sa ne smereasca Dumnezeu.

LapetiteMoc 14.04.2010 22:50:58

dreapta cumpatare
 
Poate lipseste dreapta masura.

carmina 14.04.2010 22:55:43

Mai mult ca sigur, o va face, iar asta mai curand decat ne putem inchipui noi.

Imi amintesc de povestirea parintelui Paisie Aghioritul:
“ – Parinte,grija indeparteaza intotdeauna de Dumnezeu?
- Asculta de la mine urmatorul lucru : cand un copil se joaca si este absorbit de jucarii,nu-si mai da seama daca tatal lui este alaturi si-l mangaie.Dar daca-si va intrerupe putin joaca,atunci isi da seama.Tot astfel si atunci cand avem vreo grija,nu putem simti dragostea lui Dumnezeu.Dumnezeu da,dar noi nu simtim.Ia aminte sa nu risipesti puterile tale pretioase in griji de prisos si in lucruri desarte,care intr-o buna zi se vor face toate praf.Asa te obosesti si trupeste si mintea ti-o imprastii fara rost,iar dupa aceea ii dai lui Dumnezeu oboseala si cascaturile in vremea rugaciunii,la fel cu jertfa pe care a facut-o Cain.In mod firesc si starea ta launtrica va fi la fel cu starea lui Cain,cu neliniste si oftaturi pe care ti le va pricinui aghiuta,ce va fi alaturi de tine.
(…) Daca vezi ca mintea ta fuge mereu si se duce la treburi, (…) sa intelegi ca esti mai aproape de lucruri decat de Dumnezeu,de zidire decat de Ziditor.
(…) Omul este zidit sa faca binele in mod firesc,pentru ca Ziditorul lui este bun.(…)
Cu munca si grija multa se uita de Dumnezeu.Parintele Tihon spunea:”Faraon dadea munca si mancare multa israelitilor ,ca sa uite de Dumnezeu.”In vremea noastra,diavolul i-a absorbit pe oameni in materie,in raspandire.Munca multa,mancare multa,ca sa uite de Dumnezeu si astfel sa nu poata – sau mai bine zis sa nu vrea – sa puna in valoare libertatea ce li se da ca sa-si sfinteasca sufletul.Insa,din fericire,de aici iese si ceva bun,fara ca diavolul sa vrea:oamenii nu mai au prilejul sa pacatuiasca atat cat ar voi. “

forfota 14.04.2010 23:11:59

Lipseste responsabilitatea de a te considera crestin, credincios Mantutorului.

eodor nastasa 14.04.2010 23:50:53

Lipseste etc...
Glumeam.
Lipsesc crestinii ortodocsi, din pacate.

iustin10 15.04.2010 00:25:12

Ar trebui infiintat un nou forum:
Forumul Crestinilor ortodoxi smeriti
Pe acel forum sa nu intre pentru inceput ereticii si ne-ortodocsi,pana ce se sudeaza legatura dragostei intre crestini ortodocsi.Si nici sa nu se discute subiecte care pot provoca divergente de genul 'pot fi mantuiti ereticii'
Si asa cum zice apostolul,sa se vorbeasca doar in psalmi si cantari de lauda,si fiecare,in cinste,sa dea intaietate aproapelui sau.
Ceea ce ne lipseste de fapt pe acest forum este COMUNIUNEA

heaven 15.04.2010 07:15:10

Citat:

În prealabil postat de iustin10 (Post 235187)
Ar trebui infiintat un nou forum:
Forumul Crestinilor ortodoxi smeriti
Pe acel forum sa nu intre pentru inceput ereticii si ne-ortodocsi,pana ce se sudeaza legatura dragostei intre crestini ortodocsi.Si nici sa nu se discute subiecte care pot provoca divergente de genul 'pot fi mantuiti ereticii'
Si asa cum zice apostolul,sa se vorbeasca doar in psalmi si cantari de lauda,si fiecare,in cinste,sa dea intaietate aproapelui sau.
Ceea ce ne lipseste de fapt pe acest forum este COMUNIUNEA

Chiar nu poti sa vezi cum frazele tale se bat cap in cap?
Vorbesti de psalmi,cantari de lauda,intaietatea aproapelui,comuniune,dar,in acelasi timp spui ca ereticii (orice o fi insemnand asta pentru tine) si ne-ortodocsii nu au ce cauta acolo.
Insusi cuvantul crestin se opune fundamental acestei excluderi,ce sa mai vorbim de alte lucruri sfinte.
Ce se petrece pe forumul acesta are loc si in viata de zi cu zi,de aceea,cel mai intelept lucru ar fi sa lucram cu noi insine mereu pentru a domina aceste zvarcoliri ale ego-ului uman.

antoniap 15.04.2010 08:41:49

Buna provocare duhovniceasca. Nu pot sa spun ce lipseste de pe acest forum pana nu vad ce-mi lipseste mie. Uneori jignesc fara sa vreau persoane care au alte pareri despre cipuri sau despre ecumenism sau stiu eu despre ce. Se intampla sa ma contrazica cineva si sa-mi demonstreze ca el si numai el are dreptate, iar eu m-am cam tacanit, vezi Doamne, daca nu impartasesc parerile lui. Iert si merg mai departe.

Dar sunt unii crestini buni care nu suporta vocile stridente si pleaca fara sa priveasca in urma, desi poate ar ava ceva interesant de spus si de marturisit. Si lasa loc liber nu se stie cui.

Cand intri pe un forum ortodox, ai anumite asteptari. Poate ar fi bine sa mentinem, totusi, un anumit standard duhovnicesc si sa ne rugam inainte de a scrie pentru a fi astfel in acord cu poruncile evanghelice referitoare la iubirea lui Dumnezeu si a aproapelui.

Poate ar fi bine sa purtam discutiile contradictorii cu mai putina patima, si sa dezbatem mai multe subiecte duhovnicesti care ne privesc pe toti. Caci cu totii avem inca de invatat.

eduardd 15.04.2010 08:56:43

Hristos a inviat!
 
:1:Fratilor, dragilor,

asa cum Biserica se "identifica" prin madularele ei ( monahi, laici, clerici) asa si forumul acesta este "cartea noastra de vizita". Nu e corect sa afirmam ca forumul este urat doar pentru ca X sau Y este ateu sau necrestin sau patimas sau fara cei 7 ani de acasa..
Din punctul meu de vedere (poate gresit, Stapana stie..) corect este sa incepem sa schimbam fiecare dintre noi ceva, in dreptul nostru. Exact ca un goblen...daca un punct este cusut gresit ...cel de langa el sa se moduleze astfel incat sa-i redea si lui...frumusetea..
Nu ajuta doar sa aratam cu degetul.. "Cartea mea de vizita" va fi scrisa de faptele (NU vorbele) mele catre fratele meu..

Mantuirea sta in cel de langa noi dragilor!!! Ceea ce daruiesti aceea primesti!!

Daca un frate este mai manios..sa nu-i mai dam ocazia sa o faca. Daca altul ne jigneste, sa-l lasam sa se linisteasca apoi cu duhul blandetii sa ii aratam ce nu e frumos sa se exprime astfel.. daca este nestiutor, coboara la nivelui lui, nu-l trata cu superioritate..nici nu-i vorbi ca un profesor pentru ca se va simti jignit..

Ortodoxia este o scoala, unul este la gradinita, altul cl I, altul la gimanziu, altul la liceu si unii la doctorate... Fericit de cel ce stie sa "predea" tuturor cu aceeasi dragoste...

Daca doar strigam dar nu facem nimic...pierdem timpul dragilor.. iar Timpul este ireversibil..
Nu stiu de ce dar de cate ori citesc forumul imi vine in minte cuvantul;"Ceea ce am in traista aceea vand la magazin"...
Credinta, este ca o banca...ca sa primesti "dobanda" trebuie sa depui tu intai ceva...

Sa incercam din acest moment, acum , nu maine...sa jertfim fiecare din noi cate ceva, in favoarea celuilalt. Daruind vei Dobandi..alta cale Nu exista!

Domnul si Maicuta Domnului sa ne miluiasca sa punem inceput bun din aceasta clipa!

carmina 15.04.2010 08:57:23

- Rabdarea de a-mi asculta semenul pana la capat in vorbele lui, disponibilitatea de a invata unii de la altii, puterea de a da dreptate celuilalt si de a recunoaste atunci cand ceea ce spune este bun si folositor.

De cele mai multe ori preferam sa ne cramponam de tot soiul de orgolii marunte, cu satisfactii ca atare.

Si mai ales, ceea ce este cel mai important lucru - recunoasterea si acceptarea ca in tot ceea ce am si sunt acum nu este nici un merit personal, ci numai bunavointa lui Dumnezeu care, cu infinita rabdare, asteapta pe fiecare dintre noi sa-si vina in fire.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:44:07.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.