Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intamplari adevarate (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5035)
-   -   minunile Sf. Nectarie 2 (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2059)

cosmin_82 20.07.2007 16:23:31

minunile Sf. Nectarie 2
 
A doua minume ,, febra care a interzis inceperea chimioterapiei”

Am revenit in Spania, pe data de 16.06.2007, mai obosita si fara vlaga, decat atunci atunci cand am venit in Romania. Asteptam cu nerabdare ziua de 18.07.2007, sa merg la Clinica deoarece ma simteam foarte rau si in acelasi timp voiam sa aflu rezultatul analizelor ce urma sa le fac. Ma simteam din ce in ce mai rau.
Odata, ajunsa la Clinica Universitara Navara din Pamplona, insotita ca de fiecare data de prietena mea ,,LOLA” – 68 ani, care nu stiu cum sa-i spun ,,prietena” sau ,,mama” si Daniel sotul acestei (pentru care ma rog Sfantului Nectarie, Maicutii Domnului si Mantuitorului Hristos sa le dea sanatate vesnica), am efectuat un set de analize, care nu au fost foarte convingatoare pentru doctor. Acesta mi-a prescris internarea, ramanand pana a doua zi dupa amiaza cand au revenit Lola si Daniel. A fost o zi cumplita pe care nu am s-o uit toata viata, intrucat am primit vestea de la medic prin Lola, pentru ca niciun cadru medical nu a avut curajul sa-mi spuna ca eu am facut ,,recadere”, aparuse din nou leucemia; adica toata munca medicilor si chinurile mele fusese zadarnice. In acelasi timp medicul o anuntase pe Lola, ca v-a trebui sa incepem din nou tratamentul cu citostatice si un nou transplant de maduva, astfel nu imi poate garanta ca voi putea trai mai mult de doua luni. In acele clipe m-a cuprins disperarea, bani se apropiau de sfarsit, organismul meu nu stiam daca o sa mai reziste la inca o serie de citostatice. Ma hotarasem sa renunt pentru a nu mai fi o povara.
Dar, cei apropiati: sotul, surorile (mama mea nu aflase nimic) si Lola prietena mea care a sugferit foarte mult pentru mine, m-au incurajat spunandu-mi ca nimic nu este pierdut, ei imi vor sta alaturi iar, sotul mi-a transmis ca banii sa fie ultima mea preocupare. Am hotarat ca el si fetita noastra sa vina la mine in Spania pentru ai simtii mai aproape de mine. Asa cum am spus, imi rememoram clipele din urma si nu stiam unde am gresit fata de Dumnezeu, fata de Sf. Nectarie. Aducandu-mi aminte de promisiunea facuta Sf. Nectarie, sa scriu despre minunea infaptuita, astfel sa pot impartasi si altora despre minunile Sf. Nectarie.
Astfel, pe data de 24.06.2007, am revenit impreuna cu sotul la Clinica Universitara Navara din Pamplona, unde urmau sa-mi inceapa din nou acele serii de citostatice. Vreu sa va marturisesc ca in zilele premergatoare internarii am avut dureri ingrozitoare la picioare, burta si maini.
Din momentul cand sotul a inceput scrisoarea catre Sf. Nectarie si mama mea a mers la duhovnicul meu pentru rugaciuni (sfantul maslu), au inceput sa-mi dispara durerile. Odata cu sosirea sotului si a copilului ma simteam din ce in ce mai bine.
A urmat internarea, in cursul zilei de luni au fost efectuate seturi de analize, a venit medicul la mine incurajandu-ma si spunandu-mi ca au mai fost cazuri ca al meu, iar a doua zi voi incepe taratamentul cu citostatice-chimioterapie, in acest sens inmanandu-mi un plic cu medicamentele ce urmau sa m-i le administreze si pretul acestora. Dar, surpriza, nu au putut sa-mi inceapa tratamentul deoarece faceam febra. O clipa ne-am gandit la bunul Dumnezeu si Sf. Nectarie, ca asa s-a vrut sa nu incep tratamentul, in scopul infaptuirii unei noi minuni cu mine. In acele momente ne gandeam ca ar fi bine ca medicul sa-mi repete inca o data ,,punctia medulara”, dar nu indrazneam, ai spune din motive de a nu il desconsidera profesional si cine ar crede ca la un interval asa de mic sa se produca vre-o minune. In dimineata zilei de marti ne-am trezit ca in camera, a intrat un preot catolic, fara ai spune nimeni ca in acea camera se afla cineva care are mare nevoie de ajutorul Mantuitorului Hristos. Ne-a vazut ca suntem nedumeriti si ne-a intrebat pentru ce ne aflam, deoarece pe sotie o cunoastea de data trecuta cand efectuase transplantul de maduva. Dupa scurta poveste pe care i-am relatat-o si spunandu-i ca suntem crestini, preotul ne-a asigurat ca se v-a ruga pentru mine, sens in care a aratat spre cer cum ca exista un singur Dumnezeu. Primisem un semn de la bunul Dumnezeu si Sf. Nectarie ca sunt alaturi de mine. In urmatoarele minute am primit vizita medicilor anuntandu-ma ca recidiva boli era mult mai accentuata decat stiam, dar ei au hotarat sa imi mai faca inca o data analize la maduva, sens in care au prelevat din nou probe medulare, rezultatul urmand a mi-l comunica a doua zi. In acea seara sotul a inceput sa sune in tara mai multi preoti, sa se roage Maicii Domnului, Mantuitorului Hristos pentru a mai infaptui o minune cu mine; in acelasi timp eu cu sotul si familia rugandu-ne neacetat Sfantului Nectarie sa se roage pentru mine Maicutii Domnului si Mantuitorului Hristos intr-u tamaduirea bolii de care sufar. A sosit ziua de miercuri, asteptand sa vina medicul sa-mi spuna rezultatul analizelor, iar cand medicii au aparut, se uitau nedumeriti la mine si nu stiau ce sa creada, anuntandu-ma ca celulele ,, stem” pe care mi-au fost donatae de catre sora mea in urma cu aproximativ 4 luni au inceput sa lucreze de cateva zile, cazul meu fiind cu siguranta unul special. Rugaciunile catre Sf. Nectarie, iar rugaciunile Sfantului Nectarie catre Maica Domnului si Mantuitorului Hristos au dat roade, minunea se infaptuise. Insusi medicul, recunoscand ca nu s-a mai intalnit cu un asemenea caz, doarece in maxim o luna, o luna si jumatate de la transplant, celulele ,,stem” incep sa lucreze, in cazul de fata numai Dumnezeu face minuni, EL este primul, tamaduitorul tuturor bolilor, medicii fiind pe planul al doilea.
Ne rugam in continuare Sf. Nectarie, pentru tamaduirea celor ce sufera din cauza cumplitelor boli, El fiind cel ce se roaga pentru noi toti , Maicutii Domnului si Mantuitorului Hristos-Dumnezeul nostru. Asa sa ne ajute bunul Dumnezeu.

icamilin 21.07.2007 02:13:47

Draga Veronica Stanciu _ Cosmin_82, am citit cele doua postari cu minunile infaptuite se Sfantul Nectarie si ma cutremur nu de spaima ci de bucurie ca ai primit un asa imens ajutor de la Sfantul Nectarie, fiindca v-ati rugat cu totii din tot sufletul si cu credinta ca veti putea fi ajutati. Doamne fi laudat! Te cred si simt tot ce ai scris, este minunat ce ti s-a intamplat, intradevar daca promiti Sfantului ceva, sa te tii de cuvant ca trebuie sa te tii de cuvant. Pur si simplu, asa trebuie. Iti doresc din suflet multa, multa sanatate, sa povestesti tuturor minunile ce le-ai simtit personal, e bine sa afle si altii ce putere are rugaciunea spusa din tot sufletul. Draga Veronica, cineva acolo sus , TE IUBESTE ! Este foarte clar tot ce ai scris, multumeste-i Sfantului Nectarie toata viata pentru ca a mijlocit pe langa Maica Domnului si bunul Iisus sa te ajute. Multumesc frumos pentru postari, sunt tare emotionata de tot ce ai scris.MULTA SANATATE si s-auzim de bine!icamilin

ralu_dom 28.07.2007 15:48:56

Sf.Nectarie m-a ajutat si pe mine...si as vrea sa spun sa stie o lume intreaga ca daca ne rugam cu credinta si inima curata ajutorul vine negresit.N-a fost cine stie ce...dar pentru mine a fost o minune.Am scapat de o interventie chirurgicala doar cu un tratament medicamentos si cu ajutorul Sf. Nectarie caruia m-am rugat mult cu lacrimi...si spre rusinea mea nici macar nu apucasem sa citesc macar odata acatistul...doar plangeam si spuneam SF. NECTARIE AJUTA-MA...

icamilin 29.07.2007 02:06:44

Draga Ralu, de multe ori rugaciunea spusa din tot sufletul asa simpla cum spui ca ai zis-o: " SFINTE NECTARIE,AJUTA_MA! " are un efect benefic puternic fata de citirea cu atentie a acatistului aceluiasi sfant. Esti modesta, spui ca n-a fost cine stie ce, asa pot considera persoanele care inca nu au simtit puterea rugaciunii, insa cand tu esti constienta ca o minune s-a intamplat, e clar ca ai simtit binecuvantarea Sfantului Nectarie, scapand de o interventie chirurgicala ( este o minune de netagaduit, operatia o vei putea simti toata viata pe cand tratamentul luat dupa o vreme uiti ca l-ai luat). Sa nu uiti sa-i multumesti Sfantului pentru ajutorul dat si sa-i citesti cu drag acatistul. Te vei simti minunat.cu drag, icamilin DOAMNE AJUTA_NE !

tigerAvalo9 24.12.2008 01:51:57

M-a impresionat asa de mult cele relatate de tine si celelalte subiecte cu Sf.Nectarie incat am sa ma rog lui si am sa citesc rugaciunea cu el in fiecare zi.Ce-i drept nu prea stiam multe despre Sf.Nectarie ci stiu multe despre Sf.Andrei,Ioan etc dar m-a uimit foarte mult.Am citit viata lui si este foarte emotionanta.Sarbatori fericite!Sa nu uitam ca de la Mantuitorul Iisus Hristos,de la Dumnezeu vin acesti Sfinti,de la ei sunt inzestrati,in primul rand sa multumim Domnului.

geo.nektarios 24.12.2008 02:04:06

Minunea cea mai mare!!!
 
...este un mare Sfant!!! stiti ce m-a uimit pe mine la Sf.Nectarie? RASPUNDE CU IUBIRE DEPLINA!!! Nu pot exprima in cuvinte Iubirea mea pt sfntul, dar eu i-am spus asa in mintea mea: "O, sfinte de mi-ai darui si mie o particica mica din Sf.tale moaste... sunt peste tot... dat pt mine nu ai cat un varf de ac sa imi dai si mie?" asa am gandit... apoi imi ziceam doar asa, ca imi doresc sa am... si dupa ani de "asteptare", anul trecut a randuit Sfantul ca este timpul ca sa imi dea... si iata ca de ziua mea de nastere am primit o particica din Sf.Sale moaste... stiti cata BUCURIE am de atunci??? si nu un varf de ac, ci cat un bob de orez...!!! Frumos nu??? le-am pus in crucea de la gat si le am tot tp cu mine... si mereu suntem in dialog... simt prezenta sa ca aerul ce il respir... Nu va puteti inchipui cat de mult raspunde la Dragostea ce i-o poarta cineva... inmiit fata de iubirea cuiva... ca el e desavarsit, si le are pe cele ale lui Hristos!!!
De aceea va indemn sa va rugati la acest MINUNAt sfant ca rasounde grabnic si mult mai mult decat ne asteptam... dar sa avem grija, ca daca ii cerem ceva si nu ne implineste imediat rugaciunea, asta e pt ca dansul stie ca nu ne este de folos atunci cand cerem, si cand nu ne asteptam, ne da... si atunci iti aduci aminte de rugaciunea ta si te umpli de lacrimi de bucurie ca nu te-a uitat... Este MINUNAT!!!

Sf.Nectarie sa va binecuvinteze pe TOTI!!!

tigerAvalo9 24.12.2008 14:37:58

http://www.trilulilu.ro/miha_mihaela/7f7baac1c908c1


Acatistul Sf.Nectarie audio,este extraordinar de frumos ,iti da o stare de bine.

A_M 26.12.2008 16:37:15

La inceput mergeam la Manastirea Radu Voda in timpul saptamanii si ma rugam la racla Sfantului Nectarie si la cea a Sfantului Ioan Gura de Aur care s-au aflat, pana de curand, acolo.

Am vazut apoi schimbarile care au avut loc, treptat am capatat tarie si putere in lupta cu raul care ma incerca.

Am inteles ca experienta prin care am trecut a fost calea prin care trebuia sa ma intorc la credinta, prin care mi-am reevaluat prioritatile si mi-am dat seama ce conteaza cu adevarat. Slujbele de la Manastirea Radu Voda sunt savarsite cu multa daruire de calugarii de acolo si pot spune ca acolo simti cum se inalta rugaciunea la cer.

Minunea care s-a intamplat cu mine a fost, de fapt, reintoarcerea mea la credinta, practicarea efectiva a rugaciunii si apoi minunea cealalta, adica rezolvarea problemelor si raspunsurile la rugaciuni.

Mi-am dat seama ca degeaba mergem la biserici si la manastiri si platim la preoti slujbe si acatiste. Pana nu am invatat sa ma rog eu pentru mine si pentru cei aflati in nevoie, pana nu am participat sufleteste la slujbe, pana nu am invatat sa ingenunchez, sa plang si sa imi cer iertare pentru pacate, nu am primit ajutorul cerut. Le multumesc sfintilor ca nu m-au uitat si nu m-au lasat singura intr-un moment dificil.

NiCcoleta 10.01.2009 23:26:29

Sfantul Necarie a facut ceva si pentru mine....
 
De la mine de la balcon se vede o frumoasa mare biserica alba.Cand inca era in constuctie(acum mai trebuie pusa catapeteasma si mai trebuie pictata) tin mine ca i-am facut o schita cu creionul pe o foaie de desen.Atunci turlele erau deabea incepute si erau de-abia in caramida.Eu nu stiam ce hram-uri are.Intr-o zi am primit de la o fata niste carti in imprumut.Printre ele era si cartea "Sfantul Necatrie Taumaturgul"(http://www.cartiortodoxe.ro/cartea-c...iac.-drd..html). Icoana de pe coperta era copiata,iar cartea era invelita cu o coala alba.Dar am gasit in carte destule imagini si icoane cu Sfantul.Am inceput sa citesc acea carte si nu m-am lasat pana nu am terminat-o.Dupa ce am terminat-o am copiat-o de mana aproape toata,pentru ca vroiam sa o am si eu dar nu-mi perimiteam s-o cumpar.
Intr-o zi cand am trecut pe langa poarta bisericii cu pricina , am vazut deasupra usii bisericutei mici de tabla(unde se faceau slujbele inainte de a se termina biserica mare) icoanele cu hramuri-le bisericii.Una dintre ele era binenteles cu Sf.Necatrie.Cand am vazut icoana cu Sf.Necarie imediat am asociat-o cu o icoana din carte si apoi am aflat ca este chiar Sf.Necarie acolo.M-am bucurat de acest fapt.
Dupa vre-o 2-3 ani, pentru ca biserica mare era cam gata si deoarece cu ocazia hramului Sf.Parascheva s-au adus la Iasi moastele Sf.Nectarie , s-a hotarat sa se sfinteasca altarul acestei biserici mari albe.Tin minte ca a fost o zi plina de bucurie.Bucuria era cu atat mai mare cu cat Mitropolitul venit cu Sf.Moaste din Grecia a daruit bisericii cu hramul Sf.Necatrie o particica din moatele Sfantului.De atunci se savarseste zilnic(cu mici exceptii)Sf.Liturghie in aceasta biserica.


Intr-o zi....tot auzind eu de noi si noi minuni ale Sf.Nectarie...m-am gandit eu asa in sinea mea(fara smerenie )"Sf.Nectarie a facut si face pentru fiecare cate ceva...pentru mine ce-a facut?".Si nu dupa mult timp mi-am dat seama.Sfantul facuse pentru mine ceva cu totul deosebit .O data cu venirea sa mai aproape de noi(prin sfintele moaste) a adus si Sf.Liturghie mai aproape de mine.El stia ca pentru mine nu exista bucurie mai mare intr-o zi ca participarea la Sf.Liturghie.Si daca nu s-ar savasi la biserica Sf.Necatie Sf.Liturghie zilnic eu n-as putea lua parte la ea si in cursul saptamanii.

Pentru Sf.Liturghie multumesc din suflet Sf.Nectarie!

tigerAvalo9 11.01.2009 00:43:34

Dumnezeu ofera daruri si bucurii pentru toti numai ca unii nu isi dau seama ca bucuriile si darurile vin de la Dumnezeu si uite asa se naste mandria.


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:15:31.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.