Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

catalin2 16.09.2011 18:19:13

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 400678)
Catalin, nu esti nici o gazda aici, era doar o figura de stil. Ai o conceptie deformata nu doar despre penticostali ci si despre forumuri.
Orice forum este un spatiu public in care se comunica si se dezbat idei.
Toti utilizatorii sunt egali. Au drepturi si obligatii. Singurii care fac regulile si vegheaza la respectarea lor sunt propietarii site-ului, administratorii, moderatorii.

M-am referit la tara si la ortodoxie, pentru ca voi sunteti veniti din SUA.
Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 400678)
Tu nu ai cum sa fii „om cu mine”. Esti prea indoctrinat in lupta impotriva crestinilor diferiti de tine. Am vazut asta la destui oameni inclusiv in confesiunea mea. Decat un miracol al lui Dumnezeu sau multi ani de informare, de invatatura si educatie crestina te mai pot transforma.

Dar poate nici nu e nevoie. Vei putea intra in Rai si cu aversiunea pe care o ai fata de alti crestini. O faci din nestiinta. Daca eu te pot ierta, iti imaginezi ca si Dumnezeu poate

Aceeasi judecata pe baza principiilor tale ecumenist penticostale, omule, vad ca nu ai niciun bun simt in a nu mai mai ataca si judeca pe baza conceptiilor tale de prost gust. Probabil suferi de aroganta si nesimtire crasa, scuze ca ti-am luat apararea in mesajul precedent, se pare ca tie chiar ti se potrivesc acele lucruri.
Cum nu sunt administrator, eu doar pot sa te rog frumos sa pleci de pe forumul ortodox cu toate nick-urile tale de pana acum, poti promova neadevarurile tale si ecumenismul penticostal si pe alte forumuri.

catalin2 16.09.2011 18:23:28

Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 400714)
Admirabil! Bun-simt, obiectivitate, ponderatie! Si mai presus de acestea, si incluzandu-le, spirit crestin. Felicitari, domnule!

Pentru ca ti-a placut discursul si de multe ori faci aceste lucruri si incerci crearea unor tabere te rog si pe tine sa-l urmezi pe penticostal in locuri mai bune in care va puteti impartsasi multe pareri si va puteti bucura de lipsa granitelor intre religiile eterodoxe.

penticostalul 16.09.2011 18:34:37

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 400735)
M-am referit la tara si la ortodoxie, pentru ca voi sunteti veniti din SUA.

Probabil tu esti venit din Grecia.
Dar eu sunt roman get-beget. Din mosi-stramosi. De 2000 de ani.
Dar nici dac-as fi american nu ar avea de ce sa imi fie rusine.
Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 400735)
nu ai niciun bun simt
conceptiilor tale de prost gust.
suferi de aroganta si nesimtire crasa

Se pare ca apropierea de prietenul Savonarola nu ti-a priit.

El e un pic mai bun decat tine la teologie.
Punctul tau forte este a spune duritati intr-un mod neagresiv.

Te-ai contaminat exact de ce nu trebuia: agresivitate si vorbe urate.
Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 400735)
eu doar pot sa te rog frumos sa pleci

Si eu pot sa te rog frumos sa pleci. Dar nu o fac. Inca.

Savonarola 16.09.2011 22:20:20

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 400678)
Catalin, nu esti nici o gazda aici, era doar o figura de stil. Ai o conceptie deformata nu doar despre penticostali ci si despre forumuri.
Orice forum este un spatiu public in care se comunica si se dezbat idei.
Toti utilizatorii sunt egali. Au drepturi si obligatii. Singurii care fac regulile si vegheaza la respectarea lor sunt propietarii site-ului, administratorii, moderatorii.

"Prietene", cred că nu ai înțeles că acesta este un forum creștin ortodox. Nu este un forum public așa simplu, și prin urmare este un forum destinat creștinilor ortodocși vorbitori de limbă română. Se dezbat subiecte ortodoxe sau de altă natură de către ortodocși. Heterodocșii, ca simpli oaspeți trecători, pot participa la discuții în anumite limite.

După cum ai sesizat, administrația acestui forum are o anumită politică extrem de laxă când vine vorba despre heterodocși. Eu personal nu sunt pus pe insulte dar când văd ticăloșia voastră a heterodocșilor (adică a ereticilor, ai înțeles) nu pot să mă abțin când văd că nu există moderație și administrație ortodoxă. Altfel nu am nimic împotriva ereticilor, puteți să dispăreți liniștiți de pe forum.

Dacă politica aceasta va continua atunci îi prevăd acestui forum viitorul în viitoarea configurație: administratorul și ereticii. Pentru că încet, încet creștinii ortodocși o să își ia tălpășița de pe un forum care nu îi reprezintă și care nu face efortul, prin administrația lui, să îi reprezinte.

Citat:

Pana acum ai spus neadevaruri despre penticostali, acum ai inceput sa le spui si despre mine.
1.N-am spus niciodata ca penticostalii si charismaticii sunt cata frunza si iarba.
Am spus ca sunt 600 de milioane. Nu i-am numarat eu. Sunt statisticile oficiale.

Se pare ca tu i-ai numarat personal pe penticostali si sunt 10 milioane. Si carismaticii sunt mai putini decat penticostalii...:))

Prietene, stiu ca te supara cifrele pe care le auzi dar trebuie sa revii la realitate: doar carismaticii catolici sunt peste 140 de milioane. Citeste aici cati erau in anul 2000: http://www.reinnoirea-carismatica.ro...x#140_milioane
Sau si catolicii tot de statistici mincinoase se tin?
Referitor la așa-zișii "carismatici" statisticile nu sunt doar mincinoase, false, ci sunt pur și simplu abracadabrante. Sunt pur și simplu niște făcături care nu au de fapt nici cea mai mică valoare și nici o corespondență reală în practică.

Faptul că ar fi niște habarniști membri prin nu știu ce organizații, ong-uri care își spun "carismatice" nu are valoare reală. Pentru că nu orice urechist și cântăreț de cântece "carismatice" are vreo legătură cu carismaticii. A fi harismatic presupune a avea harisme dumnezeiești. Ai înțeles, sectantule? Nu orice popicar și fermier care își leagănă brațele pe sus este harismatic. Eventual poate fi considerat un meloman simpatizant al Bibliei, și cam atât. Ai înțeles treaba, ai înțeles cum stau lucuruile de fapt, sectarule? Ca să fii harismatic trebuie să ai harisme dumnezeiești și să faci parte din Biserica lui Hristos. În rest ești un simplu băgător în seamă. Așa cum este de fapt majoritatea sectarilor, și nu doar de la noi din țară. Cine nu manifestă harisme dumnezeiești nu este harismatic și de și-ar pune 100 de insigne cu "carismatic". Este un simplu băgător în seamă. Așa cum ești și tu de fapt.

stefan florin 16.09.2011 23:13:05

Citat:

În prealabil postat de Ecaterina Cojoca (Post 400642)
Mani, vorbesti de avva Pimen, din Siria, care a inceput a vorbi "elineste" cind a fost vizitat de avva Ioan (Pateric, 205). Avva Pimen avea o traire duhovniceasca deosebita obtinuta prin multa nevointa si smerenie in pustnicie, cum putem compara starea lui cu ceea ce se crede a fi asemanator cu ceea ce traiesc Penticostalii? Acest dar vine prin bunavointa lui Dumnezeu numai asupra acelor parinti care ajung la un nivel duhovnicesc superior, nu oricui. Poate gresesc, dar din cite stiam eu "limbile" vorbite de Penticostali in momentele lor de extaz nu sunt intelese sau cunoscute, limbi pamintesti, ci sunt considerate limbi "ceresti" care ulterior sunt interpretate numai de persoana care a avut acea traire extatica, ea fiind singura in masura sa traduca maselor presupusul mesaj divin. Din ce am vazut eu pe internet, ce se pretinde a fi un mesaj divin e o insiruire aleatorie de semne lingvistice care ar putea avea orice inteles atat timp cit numai persoana care le rosteste cunoaste/poseda sensul.

nu draga mea, penticostalii vorbesc in limbi extraterestre, demne de Star Wars. Cred ca din aceste "limbi" vorbite de penticostali s-a inpirat in filmul sau celebrul producator George Lucas. Forta sa fie cu voi penticostalilor mai ales cu adventistii pentru ca ei zic ca Iisus Hristos si ingerii sunt extraterestrii!

catalin2 16.09.2011 23:17:05

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 400740)
Probabil tu esti venit din Grecia.
Dar eu sunt roman get-beget. Din mosi-stramosi. De 2000 de ani.
Dar nici dac-as fi american nu ar avea de ce sa imi fie rusine.

Se pare ca apropierea de prietenul Savonarola nu ti-a priit.

El e un pic mai bun decat tine la teologie.
Punctul tau forte este a spune duritati intr-un mod neagresiv.

Te-ai contaminat exact de ce nu trebuia: agresivitate si vorbe urate.

Si eu pot sa te rog frumos sa pleci. Dar nu o fac. Inca.

Ti-am acordat destul credit si am fost binevoitor cu tine, dar se pare ca tu asa esti si nu o sa te schimbi niciodata. Asa ca eu nu mai sunt dispus sa-ti citesc toate aberatiile. Te-am rugat sa pleci, probabil sunt si penticostali care nu sunt agresivi si fara bun simt care sa poata purta o discutie amiabila. Nu e ceva nou pentru tine, pentru ca ai mai fost dat afara de cateva ori, dar reintri de fiecare data cu nick nou si aceleasi naravuri.

osutafaraunu 16.09.2011 23:57:44

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 400777)
mai ales cu adventistii pentru ca ei zic ca Iisus Hristos si ingerii sunt extraterestrii!

Dacă ai stăpâni mai bine limba română, ai realiza că ai emis o dublă minciună, te las s-o descoperi măcar pe a doua...

Apropos, tu de unde zici că au venit îngerii și Hristos? Din fundu' pământului? Ai?

penticostalul 17.09.2011 01:52:16

Un indemn la calm!
 
Dragii mei s-au cam incins spiritele pe acest thread, haideti sa ne mai calmam!

Probabil unul dintre noi are dreptate in ceea ce prezinta.
Dar ce folos, daca ne certam si ne acuzam si ne intepam pe un registru coborat dincolo de minimumul admis?

Mai bine sa ne rugam sa ne dea Dumnezeu Lumina Lui.
Eu ma voi ruga pentru mine.

Realitatea este ca îi apreciez si pe Catalin2 si pe Savonarola pentru interesul lor in teologie si pentru postarile lor nu o data inteligente si folositoare.

Imi vine in minte de un verset in care Apostolul Pavel il indeamna pe Timotei:
„Amintește-le acestea și îndeamnă stăruitor înaintea lui Dumnezeu să nu se certe pe cuvinte, ceea ce la nimic nu folosește, decât la pierzarea ascultătorilor.”

Probabil ca sunt unii care doar „asculta”, doar citesc postarile noastre.
Eu unul nu-mi doresc pierzarea lor.

Mult har!

Savonarola 17.09.2011 02:03:15

sper că ai prins ideea: Nu ai harisme de la Dumnezeu, NU ești harismatic. Poți să spui ce vrei despre tine, să te acoperi cu insigne și medalii de "carismatic", că la nimic nu îți folosește.

catalin2 17.09.2011 08:58:00

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 400808)
Dragii mei s-au cam incins spiritele pe acest thread, haideti sa ne mai calmam!

Probabil unul dintre noi are dreptate in ceea ce prezinta.
Dar ce folos, daca ne certam si ne acuzam si ne intepam pe un registru coborat dincolo de minimumul admis?

Mai bine sa ne rugam sa ne dea Dumnezeu Lumina Lui.
Eu ma voi ruga pentru mine.

Realitatea este ca îi apreciez si pe Catalin2 si pe Savonarola pentru interesul lor in teologie si pentru postarile lor nu o data inteligente si folositoare.

Imi vine in minte de un verset in care Apostolul Pavel il indeamna pe Timotei:
„Amintește-le acestea și îndeamnă stăruitor înaintea lui Dumnezeu să nu se certe pe cuvinte, ceea ce la nimic nu folosește, decât la pierzarea ascultătorilor.”

Probabil ca sunt unii care doar „asculta”, doar citesc postarile noastre.
Eu unul nu-mi doresc pierzarea lor.

Mult har!

Acestea le-ai spus de atatea ori incat suna ca niste minciuni. Probabil in carcaterul tau este si duplicitatea, prefacatoria. De fiecare data ti-am acordat credit, dar tu ai facut la fel de fiecare data, asadar nu e nevoie sa ne calmam noi, ci sa pleci tu de pe forum, nu ai ce cauta pe acest forum. Pana acum ti-am raspuns cu bunavointa la toate prostiile pe care le-ai scris, dar vad ca tu nu esti om. Asadar te rog de fiecare data sa pleci de pe forum.


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:30:14.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.