Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Un sfat va rog (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7419)

potoceanc 28.10.2009 21:09:04

Un sfat va rog
 
Fiul meu este in clasa a V-a si cu profesoara de biologie fac o materie "educatia sanatatii" si a avut ca tema sa faca un referat (cu date de pe internet) "bolile cu transmitere sexuala". Ce-i de facut?

hmiron 28.10.2009 21:27:33

Cum adica ce-i de facut?

pacatoasa 28.10.2009 21:29:25

Citat:

În prealabil postat de potoceanc (Post 176902)
Fiul meu este in clasa a V-a si cu profesoara de biologie fac o materie "educatia sanatatii" si a avut ca tema sa faca un referat (cu date de pe internet) "bolile cu transmitere sexuala". Ce-i de facut?


La clasa a V-a asa ceva?!!! Mi se pare devreme...saracii copii ii smintesc cei mari...Cred ca la 10 ani trebuie invatati altceva despre sexualitate, dar chiar si asa e prea devreme.Nu stiu mie mi se pare anormal!

potoceanc 28.10.2009 21:34:07

Tocmai ca si eu si sotia consideram ca sunt mult prea mici pentru asemenea "educatie". In consecinta am scris doamnei un bilet. Maine trebuie sa ma prezint la directorul scolii pentru explicatii.
Doamna le-a vorbit la ora despre PREZERVATIVE SI SPERMA in contextul tematic de care am mentionat.

Noesisaa 28.10.2009 21:44:48

Din experienta mea, clasa a cincea nu e prea devreme, din pacate :( Nici nu va inchipuiti ce stiu copiii incepand cu clasa a cinecea. Poate nu fac, dar de stiut stiu, si nu mai e mult pana cand unii chiar vor face...Poate e putin prea devreme sa se intre in multe detalii cum e un referat, dar nu cred ca e prea devreme sa stie ca exista asa ceva.

hmiron 28.10.2009 21:46:58

Nu inteleg de ce spuneti ca este prea devreme. E prea devreme pentru ca copiii sa intretina relatii sexuale? Absolut. E prea devreme sa ii facem constienti de pericolele la care se expun odata cu inceperea vietii sexuale? Deloc.

potoceanc 28.10.2009 21:54:04

Mi se pare aberant ca in spatele acestei asa zise educari sa le starnim curiozitati. Dar pot fi eu deplasat. Iertati-ma!

cora43 28.10.2009 22:03:44

Doamne ajuta!
 
Cred ca ar trebui sa scrieti totusi lucrarea (spun "scrieti" pt ca un copil de 11 ani are nevoie de ajutor sa faca asa ceva!!!!)ca sa nu il "impovareze profesoara cu o nota f mica (o asemenea profesoara asa procedeaza, indiferent de argumente...), dar faceti-i o mica surpriza: lucrarea sa contina 3/4 de educatie moral-crestina si 1/4 o scurta trecere in revista a acestor boli... sau... vezi, de exemplu, un mesaj cu parerea copilului tau despre cat de folositoare ii era abordarea acestui subiect. Cauta in publicatiile de pe-aici sau de pe alte site-uri si scrieti cateva lucruri esentiale, de priceput la nivelul lor (Bunul Dumnezeu stie ce si cat vor pricepe!!!) cuprinzand sfaturile parintilor si nevoitorilor crestini-ortodocsi despre acest subiect!
Ce sa mai spun ca sa nu gresesc... e o incercare... dar nu una careia sa nu i se poata face fata! Copilul tau trebuie sa fie puternic si sa faca fata eventualelor "bashcalii" in eventualitatea ca va treb sa-l prezinte in fata clasei.
Mi se pare totusi, cel putin nepotrivita si tema in sine si abordarea ei (referat!!!!!! facut de un copil de 11ani! din niste surse ce contin obligatoriu termeni medicali greu de inteles si de retinut pt aceasta varsta). Ma intreb, de profesie cadru didactic fiind, care este finalitatea acestui demers didactic? S-o fi gandit dna prof. la educatie (pentru sanatatea unui copil de 11 ani!!) sau doar la o informatie ( de care nu stiu cata nevoie are la varsta asta!)??????
Doamne ai mila de sufletele copiilor nostri! Ajuta-i sa-si pastreze curatia sufletului si a trupului!
Doamne ajuta!
P.S.Daca rugaciunea face parte din viata ta, roaga-te pentru asta!
Cu toata dragostea pentru voi,
Cornelia

cora43 28.10.2009 22:32:49

Un sfat!
 
Cat am scris eu mesajul, am vazut ca ai mai adaugat ceva... Ce te sfatuiesc eu... Inteleg ca esti chemat de directiunea scolii... Dupa cate mi-am dat eu sama, se pare ca este vorba de o disciplina optionala aceasta: "Educatie pentru sanatate". Iata care sunt obligatiile unui cadru didactic pentru a putea include in schema orara o disciplina optionala:
1. Intocmeste o programa scolara (care va avea, printre altele, precizate si continuturile ce vor fi abordate, adica ce teme se vor face in cadrul lectiilor)
2. Prezinta propunerea directiunii scolii, cu toata documentatia de rigoare (argument, obiective-cadru si de ref. cu exemple de activit de invatare, continuturi, descriptori de performanta, modalit de evaluare si bibliografie), aceasta aproba, sub semnatura directorului scoli si stampila
3. Toata documentatia, careia i se ataseaza un soi de fisa de apreciere a acestui optional, este prezentata inspectorului de specialitate pentru aprobare.
IN DOSARUL CU DOCUMENTATIA ESTE OBLIGATORIU UN TABEL NOMINAL CU SEMNATURILE PARINTILOR CA SUNT DE ACORD CU ACEST OPTIONAL (ATENTIE!!!) PROPUS! DE C. DID. IN CAUZA!... Te intreb: vi s-a solicitat parerea, ca parinti? Disciplina optionala inseamna o disciplina sc pt care opteaza elevii/c.did/parintii, deoarece sunt interesati de anumite lucruri pe care programa scolara obligatorie nu le acopera. Cere-i directorului sa-ti arate ca aceste continuturi au fost aprobate de el si de inspectorat, pt a fi predate copiilor de 11-12 ani. Nu incepi nici un fele de discutie fara sa vezi toate astea!
Dna prof avea obligatia sa va informeze despe obiectivele si teme urmarite de dumneai la aceasta disciplina! DISCIPLINELE OPTIONALE SUNT OBLIGATORII DOAR DACA ATI SEMNAT CA SUNTETI DE ACORD!

ai2 28.10.2009 22:38:40

Citat:

În prealabil postat de potoceanc (Post 176918)
Mi se pare aberant ca in spatele acestei asa zise educari sa le starnim curiozitati. Dar pot fi eu deplasat. Iertati-ma!

Asemenea curiozitati exista oricum si se cheama instincte. Clasa a cincea inseamna 11-12 ani, nu 10 cum spunea cineva care probabil are un copil precoce. La aceasta varsta ati uitat ca apar tot felul de intrebari care au nevoie de raspuns. Mai bine sa stii raspunsul inainte sa iti pui intrebarea decat invers.
Care ar fi fost varsta potrivita pt asa ceva dupa parerea unui parinte grijuliu?
Dupa cum foarte bine zicea Noesia, copii stiu multe in clasa a cincea (rusine pentru ca va desconsiderati copilul!) Dar la fel de adevarat este ca exista tot felul de legende care dauneaza grav sanatatii si tocmai asemenea mituri sunt inlaturate printr-o educatie corecta timpurie nu tardiva!


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:38:42.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.