Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Homosexualitatea (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5043)
-   -   Nu este asa pacat lucrul asta (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1214)

veilur 01.05.2007 20:59:34

Citat:

În prealabil postat de euftalia
Cunoaste Dumnezeu sufletul fiecaruia, exista pacate mai grave si altele mai putin grave si mai exista si circumstante atenuante.
Numai Dumnezeu poate judeca cat de grav este un pacat.
Sigur ca este bine sa ne ferim sa gresim, iar daca o facem, stiti cum spune slujba sf. maslu: " de cate ori vei gresi scoala-te si ridica-te"
Mare este mila Domnului!

Asa sa fie!

Saurian 02.05.2007 09:53:37

Citat:

În prealabil postat de erzbet
Deci pentru tine, omul numai prin suferinta se poate mantui, nu? Atunci de ce ne mai nastem si nu ramanem in starea superioara de dinaintea nasterii? De ce Dumnezeu ne da viata, daca ne face atat sa suferim? Daca in mainile mele ar sta soarta si suferinta unui biet copil bolnav, si as avea puterea sa il vindec, nu as mai sta pe ganduri.
Atat timp cat se sustine ideea ca Dumnezeu nu se amesteca in liberul arbitru, exemplul tau nu este relevant. S-a amestecat in mod indirect, prin uciderea copilului. Deci copilul nu a mai avut ocazia sa isi ucida parintii, sa faca o alegere. In schimb Dumnezeu putea interveni in alte moduri, putea sa ii ajute pe toti trei sa se mantuiasca, fara sa ucida un prunc nevinovat pentru pacatele parintilor.
Ma pune pe ganduri: Chiar ai putea sa ii spui unui copil de 5 ani sa zicem, bolnav de leucemie, ca este norocos,sa se bucure pentru boala lui, cand ii citesti in ochi o dorinta vie de viata?
Gandeste-te ca pentru noi moartea cuiva drag reprezinta o pierdere. Pentru cel ce moare, moartea il desparte de toti. Pentru el, moartea e moartea tuturor.
Sunt de acord ca moartea este calea spre implinire, atunci vom intelege tot ce nu putem intelege acum. Dar momentan, viata asta concreta e singura existenta reala, dovedita, palpabila, pe care o avem. Mai ales cand ni se spune cat de bun este Dumnezeu si daca te uiti putin in jur, vezi numai nedreptati, crime, morti; de ce permite Dumnezeu asa ceva? In aceste conditii, ideea de viata vesnica si dreapta pentru cei ce sufera este mai mult o consolare pentru nereusitele vietii pe pamant. De aceea nu mi-as irosi viata pe care o am slujind si sacrificandu-mi tineretea respectand niste dogme si o ideologie in care nu prea mai pot crede. Daca voi ajunge in Iad, daca exista, macar voi stii ca scurta mea existenta umana a reprezentat fericirea mea suprema, considerata poate iluzorie. Dar as sti ca mi-am trait "ora de iubire". De asta mi se pare atat de tragica moartea copiilor nevinovati: ei nu au dreptul sa aleaga.

Iarta-ma, dar nu m-am gandit la ca ai astfel de ganduri. Ce pot sa spun? Si eu mult timp aveam astfel de nemultumiri. Dar pana la urma totul consta in a avea o incredere oarba in Dumnezeu. Trebuie sa crezi ca Dumnezeu ne-a creat din dragoste si tot ce face e ca sa ne duca la fericirea vesnica. Sunt niste intrebari care inca ma mai tulbura si la care nu le-am gasit raspunsul. Totusi ceva pot sa fac. Sa iti prezint o intamplare pe care am trait-o si care te va putea mangaia ( cel putin asa sper ). Eu am vreo 20 ani dar am o sora de 3 ani. Tin la ea foarte mult, mai mult ca la paintii mei sau fratii mei. Am avut impreuna parte de greutati ce a facut sa ne apropiem foarte tare ( si nu-ti doresc sa ai parte de astfel de greutati cu un copil de vreo 2-3 ani. Ce poti sa-i faci? ). Nu demult timp nu stiu din ca cauza ( nimeni nu stie ) sora mea s-a imbolnavit, vomita toata noaptea. Ma rugam la Dumnezeu fara rost ca nu ma asculta. Era groaznic. Mai tarziu se intampla ceva ce are legatura cu mine. Sunt prea multe greutati. Ma rog la Dumnezeu sa-mi dea o mangaiere orice. La Dumnezeu nu-I pasa. Urmatoarea seara Il hulesc groaznic pe Dumnezeu si sfinti. Apoi imi amintesc de o veche prietena. O persoana credincioasa care m-a mai ajutat in astfel de necazuri. Dar prietenia noastra fusese rupta din cauza mea. Intr-un gest de disperare apelez la ea. Imi spune ca se va ruga pentru mine. Iar in acea seara visez ceva. Visul e mai lung dar in esential ajung sa vorbesc cu o pustnica care imi zice ca ce a patit sora mea e ceva normal. Si se schimba visul iar apoi ma trezesc. Peste o zi doua imi spune sora mea ca a visat un ingeras ( mi-l descrie mare cu galben) care i-a zis sa nu-i fie frica ca Doamne-Doamne si ingerasul sunt cu ea. Apoi s-a transformat ingerasul in niste pui pui care au zburat pe capul ei. Sper sa nu te fi smintit. Ai putea sa gasesti tot felul de scuze sa-mi dai explicatii. Dar eu vad aici mana lui Dumnezeu care nu ne-a parasit. Da, Dumnezeu deseori ni se pare nedrept dar stie El ce face.

ory 05.05.2007 13:50:10

Daca despre erzbet este vorba,Veliur,ca l-ar fi hulit pe Dumnezeu,nu mi se pare ca a vrut sa spuna chiar acest lucru,mi se pare ca a fost cat se poate de realist cu viata si trasaturile ei palpabile pe care le traim toti,dar absolut toti.Tocmai in acest sens si intr-un mod similar a exprimat ieri intr-o emisiune documentara,viata unui succesor la tron care a fost pus in situatia sa aleaga intre nemurire si viata muritoare,dupa lungi cercetari si simtiri a ales nemurirea prin perpetuare,a ales sa se casatoreasca si sa aiba fii,ca acestia sa duca mai departe numele si sangele sau si astfel sa fie nemuritor.A precizat intr-un mod extraordinar faptul ca viata in sine este mai interesanta si mai complexa decat cea a zeilor,ca nu merita sa si-o sacrifice pentru o perceptie incerta si fara diversitate.
In ceea ce priveste suferinta copiilor,cu adevarat este cea mai grea de suportat durere care poate exista pe pamant,dar sunt lucruri pe care nu putem sa le-ntelegem ,insa,care fac un tot necesar al existentei pamantene,fiindca daca totul ar fi atat de perfect,atunci notiunea vietii in sine ar fi imperfecta,fiindca doar prin lucruri negative putem sa le percepem pe cele pozitive...Este fosrte greu sa putem intelege complexitatea vietii pe pamant,mai ales in conformitate cu simtirile diverse si coplesitoare care ne domina,insa cu adevarat religia,mai ales prin legile ei mult prea extremiste a devenit un sacrificiu ajuns aproape pana la paroxism,aici incadrandu-se cei care dau TOTUL si nimic in numele ei,adica tin cont de partea aspra materiala a ei,dar nu si de cea spirituala si profunda cu care ar trebui sa se defineasca.O confuzie de neimaginat care afecteaza relatiile social interumane.
Cu certitudine Dumnezeu exista,si mari savanti afirma acestea,insa cu aceiasi certitudine principiile existentei Lui au fost mult distorsionate de-a lungul timpului,si astfel s-a ajuns la INCERTITUDINE,mai ales prin caracterul acestor principii care se contrazic aproape permanent.



romandragut 08.05.2007 01:11:16

Citat:

În prealabil postat de veilur
Citat:

În prealabil postat de romandragut
a fi homosexual nu este pacat. a te masturba nu este pacat. a ucide este pacat. a distruge si a uri este pacat.

Aceste cuvinte ne doare! :) De unde stii tu ce e pacat si ce nu? Cu totii suntem praff si pulbere in fata lui Dumnezeu, dar cu toate astea El tot ne iarta si ne iubeste, cu o singura conditie: sa ne iubim si noi intre noi. Dar nu sex, fapt efemer, ci iubirea spirituala ce ne va conduce in Imaparatia Cereasca. Hehe, dar cine mai iubeste astazi cu sufletul?

pentru ca si eu casi tine cred in ceea ce vreau sa cred. Sunt milioane de pagini care spun cat de futil este omul, cat de mic si de neputincios. Si suntmilioane de pagini care spun cat de puternic esteomul, cate frumuseti si cate oribilitati a cladit.

eu sunt om si nu am nimic cu dzeu sau cu oricine altcineva. nu am nevoie de reguli sa imi traiesc viata sexuala, emortionala si spirituala. nu imi trebuie prescris pentru a trai. m-am descurcat destul bine si poate mi-am trait pana acum toata viata, poate doar jumate sau poate doar o treime din ea.

nu imi este frica de dzeu ci imi este frica de oamenii care urasc.

cozia 08.05.2007 16:40:25

Cu noi esti in siguranta deoarece aici nu cred ca te uraste nimeni, ci vrem sa te indrepti, sa te opui, si pe undeva tu simti acest lucru ca altfel nu ai mai aduce vorba incontinuu:)

veilur 08.05.2007 23:34:48

Dragutule ce esti, mancatea-ar mama pe tine de frumusel, tot adevarul este ca homosexualii isi concentreaza toata atentia asupra actului sexual anal propriu zis, asa ca nu ma mai lua tu pe mine cu faze ca ai tu propriul tau mod de a crede, de a vedea si de a simti lucrurile pentru ca obiectivul principal in viata voastra de homosexuali este sa faceti sex cu frumusei si draguti. Voi traiti pentru sex si placere, pe cand noi traim pentru diversitate si normalitate, pentru un mod de viata moral si decent, nu ca voi pentru a ne prosti aiurea cu ideile voastre pederaste si bolnave. Gandeste-te ca actul facut de voi nu aduce nici un folos, pe cand actul sexual normal da viata la noi oameni.

Saurian 09.05.2007 16:31:22

Citat:

În prealabil postat de veilur
Dragutule ce esti, mancatea-ar mama pe tine de frumusel, tot adevarul este ca homosexualii isi concentreaza toata atentia asupra actului sexual anal propriu zis, asa ca nu ma mai lua tu pe mine cu faze ca ai tu propriul tau mod de a crede, de a vedea si de a simti lucrurile pentru ca obiectivul principal in viata voastra de homosexuali este sa faceti sex cu frumusei si draguti. Voi traiti pentru sex si placere, pe cand noi traim pentru diversitate si normalitate, pentru un mod de viata moral si decent, nu ca voi pentru a ne prosti aiurea cu ideile voastre pederaste si bolnave. Gandeste-te ca actul facut de voi nu aduce nici un folos, pe cand actul sexual normal da viata la noi oameni.

Da ce-i vorbeste asa urat? Chiar crezi ca-l vei convinge? Hai sa fim seriosi. Sa luam cazul ipotetic ca reusesti. Tu iti dai seama ce cruce vei avea pe spate? Sa nu te mandresti ca ai intors un homosexual la adevar. Trebuie sa ne cunoastem limitele. Este o ispita de-a dreapta ceea ce faci tu. Incercarera ta de a convinge nu face la nimeni nimic bun. Daca nu vrea in nici un chip sa se intoarca spre Adevar n-ai ce face. Daca nu cumva esti ceva mare sfant. Esti?

Nu stiu dar acest topic nu cred ca e despre homosexualitate. Nu mai tot aduceti vorba despre asta. Nu v-ati saturat sa va tot certati?

veilur 12.05.2007 00:15:49

Sauriene, eu nu ma consider nimica. Pur si simplu ei sunt dusi cu capu in relatia lor de poponari nesimtiti, pentru ca eu nu as avea nimica cu ei daca ar sta in banca lor si ar "pacatui" in pace, dar dupa ce ca se considera oameni normali, mai sunt si cu pliscul pe sus, vor drepturi si legi special elaborate pentru ei, sa nu cumva sa fie discriminati. Ar trebui sa te gandesti totusi ca ei prea se victimizeaza, situatia fiind trasa de par rau de tot in toata treaba asta cu homosexualitatea.

erzbet 12.05.2007 10:11:44

Veilur, oricat de mult te-ar deranja homosexualii, in primul rand sunt oameni, asa ca nu ii mai jigni, te rog frumos

Negroponte 12.05.2007 10:58:00

:)Potrivit Sfintei Scripturi malahia(masturbarea)ca si homosexsualitatea sunt pacate impotriva firii care despart pe om de Dumnezeu.Observ ca se incearca acreditarea ideii ca din spirit de toleranta pentru oameni sa acceptam si pacatele lor cu care ei de altfel se mandresc si chiar le lauda pe un forum unde incercam ne zidim sufleteste unii pe altii.
Nu pot fi de acord cu oameni care trambiteaza pacatul.Doamne ajuta!


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:51:31.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.