Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Homosexualitatea (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5043)
-   -   Nu este asa pacat lucrul asta (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1214)

romandragut 30.05.2007 22:11:19

Citat:

În prealabil postat de veilur
Eu vroiam sa evidentiez fatptul ca omului astuia ii place sa faca afirmatii aberante, pentru ca aici majoritatea sunt de o parere contrara a ce sustine el. Atat.

baiete tu ai ceva personal cu mine.

1. nu am venit sa conving pe nimeni sa devina ateu. din contra.
2. daca nu esti in stare sa intelegi ceea ce zic, nu fa aberant. spune ca nu esti de acord.
3. spala pacatele tale intai si apoi ocupa-te de ale mele.
4. nu trebuie a fiti de acord cu mine. din dezbateri si contraziceri se invata. daca am fi cu toti de acord nu am invata nimic unul de la celalalt.

romandragut 30.05.2007 22:16:40

Citat:

În prealabil postat de veilur
Normal ca este aberant ce sustin ei, ati luat-o razna si voi? Nu vedeti cum putin cu putin incepem sa le acceptam pretentiile? iar cei ca mine sunt considerati ca cei "rai" ce vor sa extermine pe homosexuali si alte multe atrocitati. Eu nu sunt decat impotriva pacatului, dar vad ca nu puteti sa va dati seama de acest lucru. Eventual poate ar trebui sa va desenez, ca poate asa veti intelege ce vreau sa sustin.
Am citit ca roman dragut tot sustine faptul ca homosexualitatea nu este abuz. Dar asta e cu atat mai grav pentru ca el este constient de ceea ce face, dar ignora faptul ca este un mare pacat fix din pricina ca ar fi foarte mustrat de situatia in care se afla fata de Dumnezeu si nu ii place sa accepte ca ce face el il duce spre pierzare, atat d.p.d.v. social cat si religios, la fel cum facem si noi toti, dar cu alte pacate poate la fel de grave ca ce face el sau chiar mai grave.
Si daca nu este un abuz, atunci de ce in inchisoare, "bobocii" care scapa sapunul la dusuri sunt pusi la respect fara voia lor?

atrcitate va fi cand iti voi ucide copii, omori sotia, sodomiza fara propria vointa. pana una alta nu cer decat sa fiu liber. si sa pot sa spun ca sunt homosexual fara sa imi sara nimeni in cap.

nu vrea bimeni sa te extermineze. si nu inteleg de ce iti este frica de mine. nu te consider "rau". mai degraba prost informat, fricos si limitat. una din cele trei trebuie sa fie.

sunt constient de ceea ce fac. nu este un abuz. nu vb de inchisoare. de ce alaturi inchisoare cu homosexualitate? majoritatea criminalilor sunt heterosexuali, oricum.

este o diferenta dintre viol si homosexualitate. gandeste-te la diferenta.

cozia 30.05.2007 22:36:11

Tu nu intelegi ca problema apare in momentul cind orasele vor arata similar Sodomei si Gomorei adica cind homosexualii si pedofilii se vor inmulti si vor cere sa le deschizi usa si sa te impreunezi cu ei sa-ti "distrezi" copiii ca este "fun" si nu vor intelege de ce nu accepti invitatia din moment ce legislatia i-a facut liberi sa faca ce vor simturile lor perverse, si mai mult cei veniti in vizita vor trebui sa fie "botezti" adica sa fie dati pe brazda , ca pe ei "nu i-am cunoscut inca" asa se va vorbi in curind... acum poate o sa ne intelegi ingrijorarea mai bine, si asta in contextul ca asemenea atrocitati deja exista si sunt acceptate in grupuri "speciale si selecte" si diverse comunitati prin orasele lumii.

romandragut 30.05.2007 22:39:52

Citat:

În prealabil postat de erzbet
veilur, ai inceput mesajul pe un ton asa calm(sau cel putin asa mi s-a parut)"Bine spus, ba chiar ar trebui sa ne rugam pentru tine, dar nici atat nu facem" si reciteste si tu unde cum ai terminat :P - si ai plecat de la rugaciune

Romandragut nu a venit pe acest forum sa socheze daca cititi cu atentie; a fost mai mult atacat decat a atacat. Nu cred ca sunt asa importante motivele lui pentru care a decis sa discute pe acest forum, este tot dreptul lui; isi apara cauza pentru ca biserica este aceea care se opune legalizarii homosexualitatii. Si nici nu apara cauza lui proprie pentru ca am inteles ca nu locuieste din Romania;

Luptand impotriva homosexualitatii lupti implicit si imptriva homosexualitatii. Stiu ca opiniile tale sunt adanc inradacinate si nu le va schimba nimeni, dar daca accepti un sfat, fi putin mai detasatt. La urma urmei nu este pacatul tau, nu te obliga nimeni sa faci ce nu vrei(lucru pe care biserica lor le face).

cred ca am spus de ce am intrat pe acest forum. in cateva randuri.

sunt ateu. da. sunt homosexual. da. sunt om. da.
voi sunteti majoritatea credinciosi. majoritatea heterosexuali. majoritatea oameni.

vreau sa schimb opinii cu alti oameni. oameni care se considera uneori superiori pentru sunt mai credinciosi. sau poate se considera inferiori pentra uneori considera ca pacatuiesc prea mult.

la fel ca voi mi-am spus opinia. astfel eu am invatat despre voi si voi ati invatat despre mine. si astfel cunoc noi idei, noi cincepte. ma fac lucrurile acestea mai aproape de dzeu?! nu, in nici un caz, dar sunt mai aproape de oameni... diferiti... prin diversele lor sisteme de valori.

apoi este un forum public. oricine are dreptul sa se isi spuna parerea. daca nu dau raspunsuri de genul "asa e", "ai dreptate", absolut", "aha", "sunt de acord" inseamna ca locul meu nu ar trebui sa fiu aici.

sau "daca nu esti cu mine esti impotriva mea?" unii m-au intrebat daca nu crezi in dumnezeu inseamna ca esti satanisti. eu raspund ca daca nu cred in dumnezeu, evident exclud existenta lui satan.

apoi, nu imi plac extremele. alb - negru. sunt atatea culori de ce trebuie sa fie doar sau negru. plus minus. exista si neutru. sus jos. yin yang. exista echilibru.


romandragut 01.06.2007 15:51:04

Citat:

În prealabil postat de cozia
Tu nu intelegi ca problema apare in momentul cind orasele vor arata similar Sodomei si Gomorei adica cind homosexualii si pedofilii se vor inmulti si vor cere sa le deschizi usa si sa te impreunezi cu ei sa-ti "distrezi" copiii ca este "fun" si nu vor intelege de ce nu accepti invitatia din moment ce legislatia i-a facut liberi sa faca ce vor simturile lor perverse, si mai mult cei veniti in vizita vor trebui sa fie "botezti" adica sa fie dati pe brazda , ca pe ei "nu i-am cunoscut inca" asa se va vorbi in curind... acum poate o sa ne intelegi ingrijorarea mai bine, si asta in contextul ca asemenea atrocitati deja exista si sunt acceptate in grupuri "speciale si selecte" si diverse comunitati prin orasele lumii.

stai linistit. ma gandesc ca daca ar fi fost problema de inmultire atunci vestul europei ar fi fost pur homosexual.

cristiboss56 01.06.2007 19:08:12

Discutiile in contradictoriu pe aceasta tema nu o sa aiba nici o finalizare .Orbirea lor este prea mare si patima asisderea. S-a ajuns in situatia cind revolta raului trebuie respectata, aplaudata, protejata chiar. Democratia din pacate naste si astfel de monstrozitati . "Dumnezeu este Domnul si s-a aratat noua, bine este cuvintat. Cel ce vine intru numele Domnului " +

Silviu 01.06.2007 23:37:14

Nu este vorba ca crestinii nu isi recunosc pacatele,cel putin nu in cazul meu.Dar voi cei care va credeti mai sus decat altii coborati cu capul din nori si priviti si la noi pacatosii astia care ne mai masturbam din cand in cand si nu mai judecati caci si voi sunteti vrednici de focul gheenei.Sa stiti ca unii rabda mai mult ca altii in viata asa ca nu mai priviti doar cum vreti voi.Da,masturbarea este un pacat si nu am nevoie de judecatile voastre ca nu aveti voi dreptul sa judecati pe nimeni,doar Dumnezeu are.Va detest pe astia care va credeti intr-un fel sau altul drepti si credeti ca stiti multe si stiti ce trebuie facut in viata.Nu stiti nimic se vede pentru ca mai mult decat ati dat sfaturi ati judecat.Dumnezeu sa aiba mila de sufletele voastre si de al meu.:hmmm::hmmm::hmmm:

Silviu 02.06.2007 00:14:29

In relatie cu ce scria Saurian:am fost si eu indragostit si nu vroiam sa imi imaginez ca fac necuratii cu fata respectiva pentru ca intinam dragostea din mine.Ea nu m-a iubit cum am iubit-o eu dar imi ajunge ca am iubit si ca m-am trezit din somnul ratiunii in care lancezeam.Dumnezeu m-a luminat pentru ca vazuse ce ajunsesem:un urator de oameni si plin de intinaciune.Asta mai sunt si acum dar nu asa ca atunci.Prin dragoste am urcat pe treapta spirituala si am fost nascut a doua oara.

cristiboss56 02.06.2007 00:18:04

Citat:

În prealabil postat de Silviu
Nu este vorba ca crestinii nu isi recunosc pacatele,cel putin nu in cazul meu.Dar voi cei care va credeti mai sus decat altii coborati cu capul din nori si priviti si la noi pacatosii astia care ne mai masturbam din cand in cand si nu mai judecati caci si voi sunteti vrednici de focul gheenei.Sa stiti ca unii rabda mai mult ca altii in viata asa ca nu mai priviti doar cum vreti voi.Da,masturbarea este un pacat si nu am nevoie de judecatile voastre ca nu aveti voi dreptul sa judecati pe nimeni,doar Dumnezeu are.Va detest pe astia care va credeti intr-un fel sau altul drepti si credeti ca stiti multe si stiti ce trebuie facut in viata.Nu stiti nimic se vede pentru ca mai mult decat ati dat sfaturi ati judecat.Dumnezeu sa aiba mila de sufletele voastre si de al meu.:hmmm::hmmm::hmmm:

Draga Silviu, dreptul de a te revolta este al tau. Nu ,Silviu nimeni de pe acest forum nu-i mai presus decit altul. Aici nu-i vorba de critica sau observatii dusmanoase, ci de o trezire a celor ce nu-si constientizeaza pacatul. Masturbarea sau mai corect pacatul malahiei cum este prevazut in canoanele de pocainta tiparite de biserica ortodoxa, este si va fi un mare pacat. Silviu, cred ca majoritatea barbatilor sau adolescentilor au trecut prin astfel de fapta spre pacat. A persista mult timp in acest pacat, fara spovedanie si indreptarea celui cazut,este de condmnat.

Silviu 02.06.2007 00:29:52

Cristi,am recunoscut ca stiu ce este un pacat si stiu ca malahia este pacat.Dar unii ar avea nevoie de mai multa smerenie in suflet cred.Unii se cred prea buni pentru ceilalti si ii privesc de sus judecandu-i,in loc sa li se adreseze bland.Iisus Hristos:"Cel ce se smereste pe sine se va inalta,iar cel ce se va inalta pe sine se va smeri".


Ora este GMT +3. Ora este acum 03:37:04.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.