Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Homosexualitatea (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5043)
-   -   Nu este asa pacat lucrul asta (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1214)

ioanhodean 19.06.2008 11:53:53

malahia e pacat maareeee!
mai bine curvesti k tot pe acolo i..

vsovi 19.06.2008 13:08:37

domnule shtii ce este CAFEAUA? un fel de drog pentru a ieshi din sevraj in altul mai mare ca sa mai potzi pacatui shi mai mult, iar stiristrutzul cu botochiul intamplator format sa adulmece nalucile este defapt un prooroc mincinos ca zice mereu ca nu e pacat shi nu tzi se va intampla nimic... shi nu se lasa convins... zice doar lacomie, placere shi nu este nici un pacat deci mandreshte-te in omnimpiada pacatuirilor deshuchiate ca sa fi haios... ca asta e moda, cat mai haios shi cat mai sexY adica cat mai disponibil de a fi tarfalaul duhului rau din vazduh shi din tine cu care eshti unit oridecateori ridici privirea spre a-tzi baga botochiul sau boturechea pe unde nu e voie, sau printre shtiri ???:(:( caci defapt ne place sa mergem spre gLumea condusa de BARnavinil marele arhicon cu care te te mandreshti in necrutzatoria ipocriziei ce minte ca mintzi ca sa crezi in minciuni ca eshti ipocrit shi mintzi shi astfel ipocrit, dar dragostea nefatzarnica, credintza omului nefatzarnic este atunci dupa cum spunea o sfanta foarte noua, cand credinciosul nu-shi cauta lucruri gLumeshti de care n-are nevoie, nu-shi strange ce nu-i trebe... unde am ajuns de la problema cafelei :dontgetit:

MGg:
"Dar ce este credinta fătarnică? Omul credincios care se încântă cu cele ale slavei desarte, omul care nu cunoaste ce este iubirea de Hristos si de mântuire si de viată vesnică, omul care-si strânge pe el si pe lângă el cele ce nu-i trebuie nici măcar pentru vremelnicia lui, acela este om cu credintă fătarnică si cu inima la cele netrebuincioase."
"Dar ce este slava desartă? Ea se numeste închinare la idoli, ea este chipul cel cioplit al omului slavei desarte. Omul cel cu chip cioplit este omul care-si dă chipului său altă înfătisare decât cea pe care a pus-o Dumnezeu peste om. Omul slavei desarte este omul cel făcut din carne si din sânge, si acela nu-L poate iubi pe Domnul cu credintă nefătarnică. Un asa om învată mereu să ceară de la Dumnezeu iertare, căci un asa fel de credintă are omul slavei desarte. Omul cel duhovnicesc este cel care se ridică deasupra trupului său si care face din trupul său împărătie a cerurilor. Omul cel trupesc, omul slavei desarte este cel care se coboară dedesubtul trupului său si face din trupul său împărătie a sa, împărătie a slavei trecătoare si desarte. Iată ce este slava desartă si credinta cea fătarnică a omului care crede în Dumnezeu, zice el."

shi bineintzelesc ca naluca unitoare a desfranarii ca o fata morgana pe care calaresc ochii tai itzi da impresia ca e shi mai satisfacuta daca itzi pui nedejdea in fortzele tale bine trezit de la Cafea sa potzi fi foarte atnt la shtirile ce vin din trup, sa simtzi orice daor sa simtzi... ca din trup vin numai placeri... tari, asha ca shi Cafeaua... sau de ce nu, snaksurile ori mai nou dieta pe baza de verdetzuri... sa rozi tot ce-i verde shi ce-i crud... delicatesele alea puse putzin shi ornate pe o farfurie curata shi ornate.... shi multa cafea sau sucuri preparate chimic... cu cat este mai multa mancare parca nimic nu mai este comestibil, nu ca nu pot fi mancate ci fiindca sunt nishte luxuri lipsite de orice sens... bagi in tine doar sa fie plin... iar cu omul ce e plin cu ceva in stomac nu mai ai ce discuta ca nu vorbeshte el ci mancarea din el... deci n-are sens nici sa stai de vorba... nu are cum sa aude ca is urechile pline de gratare shi plescaieli... sau mici sau carnatzi shi cartofi prajitzi, sau legume shi fructe.... aprozar shi macelarie shi fastfood este omul modern shi multa bere shi suc chimic la care se adauga nelipsita CAFEA... :(??????

vsovi 19.06.2008 17:18:54

ce ash putea sa zic nou? era vorba ca unii confunda gustul cu dragostea. in loc sa caute gustul Cerului ei se pierd in gustul pierzarii shi mai shi li se pare ca e dulce shi fierbinte, cam ca shi Cafeaua neagra naturala ???:(:(

veilur 19.06.2008 19:53:56

Eu cred ca daca bei cu masura, cafeaua nu este nociva, asa cum si vinul baut 1-2 pahare nu face nimica, dar daca te apuci sa golesti paharele deja e cu totul alta treaba, la fel si pentru cafea, daca ajunge sa constituie licoarea fara de care nu poti sta treaz dimineata inainte sa pleci la servici, iarasi ai dat-o in bara, ca depinzi de cafea, si tot asa...etc.
Si inca ceva: am simtit pe propria piele ca orice baut fara motivatie aduce disconfort. Prefer sa beau atunci cand imi este sete, ca macar sa beau cu rost.

cristiboss56 19.06.2008 21:03:19

Citat:

În prealabil postat de veilur
Eu cred ca daca bei cu masura, cafeaua nu este nociva, asa cum si vinul baut 1-2 pahare nu face nimica, dar daca te apuci sa golesti paharele deja e cu totul alta treaba, la fel si pentru cafea, daca ajunge sa constituie licoarea fara de care nu poti sta treaz dimineata inainte sa pleci la servici, iarasi ai dat-o in bara, ca depinzi de cafea, si tot asa...etc.
Si inca ceva: am simtit pe propria piele ca orice baut fara motivatie aduce disconfort. Prefer sa beau atunci cand imi este sete, ca macar sa beau cu rost.

Asa Stefane, foarte bine ce spui! Ti-ai dat seama pe propia piele, ca ce-i mult nu-i bun. Abuzul de orice fel dauneaza. Pai, de ai realizat aceasta , esti pe drumul cel bun , in toate. Cat despre fratele nostru Ovidiu, este firesc ce spune, mai putin , despre cafea. Asta in conceptia mea, ce poate sa nu fie valabila in conceptia lui. Si totusi i-as da dreptate putin si cu, cafeaua, ea, cafeaua atrage la multi , nenorocita de tigare, sau , foarte multi fumigeni, consuma abuziv si cafea, si daca mai au si patima masturbarii , a desfranarii in general, cafeaua, alcoolul si fumigena isi cam dau mana, asa ca prea mult, fratele nostru Ovidiu nu greseste. In general patimile se leaga si o patima, genereaza alta patima

veilur 19.06.2008 21:20:22

Sex/masturbare + alcool/cafea + tigara = viata. Astea sunt telurile dupa care trebuie sa fugim macar dupa unul din ele, ca sa nu fim considerati nebuni sau dusi cu capu. Daca nu facem nici macar unu din cele de mai sus, suntem jeguri.
Stiti ce e mai nasol? Ca daca traim fara a face nimic din cele de mai sus, tot exista riscul sa ratam mantuirea, pentru ca uneori nu iertam gresitilor nostri, ii judecam si avem tinere de minte a raului, care ne va opri cu siguranta dela intrarea in Rai.

cristiboss56 19.06.2008 21:42:32

Citat:

În prealabil postat de veilur
Sex/masturbare + alcool/cafea + tigara = viata. Astea sunt telurile dupa care trebuie sa fugim macar dupa unul din ele, ca sa nu fim considerati nebuni sau dusi cu capu. Daca nu facem nici macar unu din cele de mai sus, suntem jeguri.
Stiti ce e mai nasol? Ca daca traim fara a face nimic din cele de mai sus, tot exista riscul sa ratam mantuirea, pentru ca uneori nu iertam gresitilor nostri, ii judecam si avem tinere de minte a raului, care ne va opri cu siguranta dela intrarea in Rai.

Nu avem nici un risc Stefane! Cu siguranta, ratam mantuirea cu una din cele enumerate mai sus. Credinta nu are risc! Ea ori e, ori nu e! Simplu, fara complicatii si fara riscuri. Am mai spus si pe alte topicuri, jumatatile de masura nu-si au rostul si mai ales locul in credinta.

aurel1211 20.06.2008 23:15:04

Citat:

În prealabil postat de veilur
Sex/masturbare + alcool/cafea + tigara = viata. Astea sunt telurile dupa care trebuie sa fugim macar dupa unul din ele, ca sa nu fim considerati nebuni sau dusi cu capu. Daca nu facem nici macar unu din cele de mai sus, suntem jeguri.
Stiti ce e mai nasol? Ca daca traim fara a face nimic din cele de mai sus, tot exista riscul sa ratam mantuirea, pentru ca uneori nu iertam gresitilor nostri, ii judecam si avem tinere de minte a raului, care ne va opri cu siguranta dela intrarea in Rai.

Oricum daca te lupti dupa o vreme te scapa Domnul de aceste ispite , numai sa vrei sa lupti continuu si sa urasti pacatul, altfel nai nici o sansa.

anya_dor 21.06.2008 02:20:34

va salut pe toti...as vrea sa va pot spune multe despre acest pacat..am suferit ani si ani din pricina lui...de multe ori spuneam ca "un vant rau ma ia impotriva vointei mele"..stiu ca incepea cu o stare de tristete...nu am timpsa va spun mult.Nu am putut sa postesc dupa sf pravila,ma spovedeam, ma rugam si sufeream..dupa ani si ani minunea s-a petrecut..Cel care m-a ajutat a fost SFANTUL IOAN MAXIMOVICI...cred ca cerul tot s-a adunat in consiliu si a trimis un reprezentant...Si , inca ceva, prietenii mei se rugau ptr mine...strigam ca leprosii toti..sa fiti binecuvantati

anya_dor 21.06.2008 02:23:47

si nu uitati" de cate ori cazi..sa te ridici"


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:42:34.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.