Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Homosexualitatea (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5043)
-   -   Nu este asa pacat lucrul asta (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1214)

andreicozia 12.06.2009 03:26:04

Eu unul nu cred ca actul de colectare prin masturbare pentru procreere ulterioara mai poate fi considerat pacat, mai ales daca si sotia participa la colectare asa cum a sugerat Fani.
In nici un caz nu m-as intepa sau nu mi-as introduce o siringa lungaaaaa pentru colectare. Poate sa-mi spuna si Papa Pius ca asa este mai bine ca nu mi-ar pasa. Asa sa-si faca el daca vrea.
Daca constiinta nu-i patata, deoarece lucrezi la un proiect ziditor, atunci nu-i pacat. Altceva ar fi in cazul unui coitus interuptus cind intradevar ai cadea intr-una din subdefinitiile onanismului

anita 12.06.2009 09:01:18

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 145109)
Atunci hai sa desfiintam si medicina, ca nu e naturala, nu? Cristi, cred ca exagerezi.
Un cuplu care nu are copii si doreste este un lucru frumos si bun, nu? ca ni se spune ca cnasterea de prunci este unul din cele mai bune lucruri.. si rodul casniciei.

Nu vad de ce nu am putea recurge la aceasta metoda. Masturbarea este pacat pentru ca este o forma de autoerotism, deturneaza sensul sexualitatii care este de unire intre un barbat si o femeie in cadrul casatoriei, si reduce sexualitatea la placere 'solitara'. In cazul de care vorbim insa, nu s-ar face pentru placere, ci pentru una din urmarile naturale ale unei relatii sexuale: conceperea unui copil. In plus, se pare ca in asemenea conditi nici nu poate fi vorba de placere, este foarte neplacut. Un barbat ar prefera sa i se extraga altfel sperma.. dar daca nu i se ofera posibilitatea?

Fani , nu stii ca inseminarea in vitro presupune pastrarea unui singur embrion si sacrificarea celorlalti ,deci omorare?
Esti credincioasa si ar trebui sa constientizezi ca a avea un copil este un dar de la Dumnezeu ,daca unele cupluri nu sunt binecuvantate ,Dumnezeu stie de ce .

simiondumitru 12.06.2009 09:45:33

Mult folos aduce acest forum celor mai putin initiati. Va multumesc tuturor!

Fani71 12.06.2009 11:07:10

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 145206)
Fani , nu stii ca inseminarea in vitro presupune pastrarea unui singur embrion si sacrificarea celorlalti ,deci omorare?
Esti credincioasa si ar trebui sa constientizezi ca a avea un copil este un dar de la Dumnezeu ,daca unele cupluri nu sunt binecuvantate ,Dumnezeu stie de ce .

Pai ai dreptate, daca prin inseminarea in vitro se pierd embrioni este ca un avort, deci nu ar trebui sa acceptam, dar metodele mai noi fac posiobila conceperea unuia sau a doi embrioni care se implanteaza toti. Asa am citit.
Mai este si insemnarea artificiala in care nu se pierde nici un embrion (intoducerea spermei cu o siringa in uter).
Biserica Ortodoxa nu s-a pronuntat impotriva acestor practici, daca nu se 'sacrifica' embrioni. Stiu de cazuri concrete (si in Romania).

anita 12.06.2009 12:04:40

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 145228)
Pai ai dreptate, daca prin inseminarea in vitro se pierd embrioni este ca un avort, deci nu ar trebui sa acceptam, dar metodele mai noi fac posiobila conceperea unuia sau a doi embrioni care se implanteaza toti. Asa am citit.
Mai este si insemnarea artificiala in care nu se pierde nici un embrion (intoducerea spermei cu o siringa in uter).
Biserica Ortodoxa nu s-a pronuntat impotriva acestor practici, daca nu se 'sacrifica' embrioni. Stiu de cazuri concrete (si in Romania).

Sa fie asa cum spui ,dar mie mi-a explicat cineva tehnica asta si nu are cum sa rezulte un singur embrion .
Nu vreau sa intru in amanunte ,ca nu este cazul aici .
In principiu eu nu sunt de acord cu inseminarea artificiala ,sa lasam sa se faca voia Domnului .
Sunt persoane care au avut prunci dupa ce s-au rugat ,au postit ,poate daca nu aveau aceasta incercare nu s-ar fi intors la credinta si nu s-ar fi mantuit.

anita 12.06.2009 12:18:44

Sa ma ierti ,m-am referit la inseminarea in vitro ,cea artificiala e mai aproape de natural.
Nusunt de acord cu inseminarea in vitro.

Fani71 12.06.2009 15:39:23

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 145248)
Sa ma ierti ,m-am referit la inseminarea in vitro ,cea artificiala e mai aproape de natural.
Nusunt de acord cu inseminarea in vitro.

A, OK.
Ei, nu suntem noi in situatia aia. Adica, sa vorbesc de mine: nu sunt eu. Slava Domnului ca nu. E greu de judecat asa, teoretic, si trebuie sa se vada de la caz la caz.
Trebuie cercetat mai intai daca intr-adevar nu se produc embrioni supranumerari. Daca persoana care ti-a zis se pricepea si ti-a zis ca da, poate avea dreptate si ma insel eu!

Oricum, medicina nu exclude rugaciunea.. Si daca Dumnezeu nu vrea sa ai copii, apoi nu vei avea nici prin metodele medicinei moderne.

florinbrasov0 13.06.2009 10:55:45

Re
 
E mai bine sa ne ferim de masturbare si sa ne consultam duhovnicul daca daam de o situatie grea pentru ca atunci Dumnezeu va vorbi prin el, nu sa facem totul de capul nostru fara Dumnezeu. De asemenea sa ne ferim sa cautam scuze pentru pacatele noastre pentru a asta e o alta capcana a vrajmasului si sa nadajduim ca Dumnezeu ne va ajuta sa scapam de patimi(asta se va intampla daca vrem si noi acest lucru).

Meritoriu 25.09.2009 19:25:25

Din cate stiu eu doctorul nu are voie sa se atinga de embrioni fara acordul mamei. Ea decide daca raman toti sau renunta la un anumit numar din ei. Insa nerenuntand ajungi la situatii de genul octupletilor. Si atunci stai sa te gandesti daca poti sa mai cresti cu adevarat 8 copii daruindu-le fiecaruia aceeasi iubire si aceeasi atentie fara sa-l discriminezi pe niciunul dintre ei.

Cat priveste masturbarea, lipsa ei completa insotita de lipsa unei vieti sexuale duce de cele mai multe ori la frustrari. E o chestiune normala, fiziologica. La fel cum cautam placere in muzica, pictura, lectura, de ce nu am cauta placere in partener/partenera sau in noi insine ?

cristiboss56 25.09.2009 19:54:17

Citat:

În prealabil postat de Meritoriu (Post 168621)
Din cate stiu eu doctorul nu are voie sa se atinga de embrioni fara acordul mamei. Ea decide daca raman toti sau renunta la un anumit numar din ei. Insa nerenuntand ajungi la situatii de genul octupletilor. Si atunci stai sa te gandesti daca poti sa mai cresti cu adevarat 8 copii daruindu-le fiecaruia aceeasi iubire si aceeasi atentie fara sa-l discriminezi pe niciunul dintre ei.

Cat priveste masturbarea, lipsa ei completa insotita de lipsa unei vieti sexuale duce de cele mai multe ori la frustrari. E o chestiune normala, fiziologica. La fel cum cautam placere in muzica, pictura, lectura, de ce nu am cauta placere in partener/partenera sau in noi insine ?

O, Doamne, cu ce am ajuns sa comparam masturbarea ? ? ? ? ? ? ?


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:49:43.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.