Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intamplari adevarate (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5035)
-   -   minunile Sf. Nectarie 2 (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2059)

cosmin_82 20.07.2007 15:23:31

minunile Sf. Nectarie 2
 
A doua minume ,, febra care a interzis inceperea chimioterapiei”

Am revenit in Spania, pe data de 16.06.2007, mai obosita si fara vlaga, decat atunci atunci cand am venit in Romania. Asteptam cu nerabdare ziua de 18.07.2007, sa merg la Clinica deoarece ma simteam foarte rau si in acelasi timp voiam sa aflu rezultatul analizelor ce urma sa le fac. Ma simteam din ce in ce mai rau.
Odata, ajunsa la Clinica Universitara Navara din Pamplona, insotita ca de fiecare data de prietena mea ,,LOLA” – 68 ani, care nu stiu cum sa-i spun ,,prietena” sau ,,mama” si Daniel sotul acestei (pentru care ma rog Sfantului Nectarie, Maicutii Domnului si Mantuitorului Hristos sa le dea sanatate vesnica), am efectuat un set de analize, care nu au fost foarte convingatoare pentru doctor. Acesta mi-a prescris internarea, ramanand pana a doua zi dupa amiaza cand au revenit Lola si Daniel. A fost o zi cumplita pe care nu am s-o uit toata viata, intrucat am primit vestea de la medic prin Lola, pentru ca niciun cadru medical nu a avut curajul sa-mi spuna ca eu am facut ,,recadere”, aparuse din nou leucemia; adica toata munca medicilor si chinurile mele fusese zadarnice. In acelasi timp medicul o anuntase pe Lola, ca v-a trebui sa incepem din nou tratamentul cu citostatice si un nou transplant de maduva, astfel nu imi poate garanta ca voi putea trai mai mult de doua luni. In acele clipe m-a cuprins disperarea, bani se apropiau de sfarsit, organismul meu nu stiam daca o sa mai reziste la inca o serie de citostatice. Ma hotarasem sa renunt pentru a nu mai fi o povara.
Dar, cei apropiati: sotul, surorile (mama mea nu aflase nimic) si Lola prietena mea care a sugferit foarte mult pentru mine, m-au incurajat spunandu-mi ca nimic nu este pierdut, ei imi vor sta alaturi iar, sotul mi-a transmis ca banii sa fie ultima mea preocupare. Am hotarat ca el si fetita noastra sa vina la mine in Spania pentru ai simtii mai aproape de mine. Asa cum am spus, imi rememoram clipele din urma si nu stiam unde am gresit fata de Dumnezeu, fata de Sf. Nectarie. Aducandu-mi aminte de promisiunea facuta Sf. Nectarie, sa scriu despre minunea infaptuita, astfel sa pot impartasi si altora despre minunile Sf. Nectarie.
Astfel, pe data de 24.06.2007, am revenit impreuna cu sotul la Clinica Universitara Navara din Pamplona, unde urmau sa-mi inceapa din nou acele serii de citostatice. Vreu sa va marturisesc ca in zilele premergatoare internarii am avut dureri ingrozitoare la picioare, burta si maini.
Din momentul cand sotul a inceput scrisoarea catre Sf. Nectarie si mama mea a mers la duhovnicul meu pentru rugaciuni (sfantul maslu), au inceput sa-mi dispara durerile. Odata cu sosirea sotului si a copilului ma simteam din ce in ce mai bine.
A urmat internarea, in cursul zilei de luni au fost efectuate seturi de analize, a venit medicul la mine incurajandu-ma si spunandu-mi ca au mai fost cazuri ca al meu, iar a doua zi voi incepe taratamentul cu citostatice-chimioterapie, in acest sens inmanandu-mi un plic cu medicamentele ce urmau sa m-i le administreze si pretul acestora. Dar, surpriza, nu au putut sa-mi inceapa tratamentul deoarece faceam febra. O clipa ne-am gandit la bunul Dumnezeu si Sf. Nectarie, ca asa s-a vrut sa nu incep tratamentul, in scopul infaptuirii unei noi minuni cu mine. In acele momente ne gandeam ca ar fi bine ca medicul sa-mi repete inca o data ,,punctia medulara”, dar nu indrazneam, ai spune din motive de a nu il desconsidera profesional si cine ar crede ca la un interval asa de mic sa se produca vre-o minune. In dimineata zilei de marti ne-am trezit ca in camera, a intrat un preot catolic, fara ai spune nimeni ca in acea camera se afla cineva care are mare nevoie de ajutorul Mantuitorului Hristos. Ne-a vazut ca suntem nedumeriti si ne-a intrebat pentru ce ne aflam, deoarece pe sotie o cunoastea de data trecuta cand efectuase transplantul de maduva. Dupa scurta poveste pe care i-am relatat-o si spunandu-i ca suntem crestini, preotul ne-a asigurat ca se v-a ruga pentru mine, sens in care a aratat spre cer cum ca exista un singur Dumnezeu. Primisem un semn de la bunul Dumnezeu si Sf. Nectarie ca sunt alaturi de mine. In urmatoarele minute am primit vizita medicilor anuntandu-ma ca recidiva boli era mult mai accentuata decat stiam, dar ei au hotarat sa imi mai faca inca o data analize la maduva, sens in care au prelevat din nou probe medulare, rezultatul urmand a mi-l comunica a doua zi. In acea seara sotul a inceput sa sune in tara mai multi preoti, sa se roage Maicii Domnului, Mantuitorului Hristos pentru a mai infaptui o minune cu mine; in acelasi timp eu cu sotul si familia rugandu-ne neacetat Sfantului Nectarie sa se roage pentru mine Maicutii Domnului si Mantuitorului Hristos intr-u tamaduirea bolii de care sufar. A sosit ziua de miercuri, asteptand sa vina medicul sa-mi spuna rezultatul analizelor, iar cand medicii au aparut, se uitau nedumeriti la mine si nu stiau ce sa creada, anuntandu-ma ca celulele ,, stem” pe care mi-au fost donatae de catre sora mea in urma cu aproximativ 4 luni au inceput sa lucreze de cateva zile, cazul meu fiind cu siguranta unul special. Rugaciunile catre Sf. Nectarie, iar rugaciunile Sfantului Nectarie catre Maica Domnului si Mantuitorului Hristos au dat roade, minunea se infaptuise. Insusi medicul, recunoscand ca nu s-a mai intalnit cu un asemenea caz, doarece in maxim o luna, o luna si jumatate de la transplant, celulele ,,stem” incep sa lucreze, in cazul de fata numai Dumnezeu face minuni, EL este primul, tamaduitorul tuturor bolilor, medicii fiind pe planul al doilea.
Ne rugam in continuare Sf. Nectarie, pentru tamaduirea celor ce sufera din cauza cumplitelor boli, El fiind cel ce se roaga pentru noi toti , Maicutii Domnului si Mantuitorului Hristos-Dumnezeul nostru. Asa sa ne ajute bunul Dumnezeu.

icamilin 21.07.2007 01:13:47

Draga Veronica Stanciu _ Cosmin_82, am citit cele doua postari cu minunile infaptuite se Sfantul Nectarie si ma cutremur nu de spaima ci de bucurie ca ai primit un asa imens ajutor de la Sfantul Nectarie, fiindca v-ati rugat cu totii din tot sufletul si cu credinta ca veti putea fi ajutati. Doamne fi laudat! Te cred si simt tot ce ai scris, este minunat ce ti s-a intamplat, intradevar daca promiti Sfantului ceva, sa te tii de cuvant ca trebuie sa te tii de cuvant. Pur si simplu, asa trebuie. Iti doresc din suflet multa, multa sanatate, sa povestesti tuturor minunile ce le-ai simtit personal, e bine sa afle si altii ce putere are rugaciunea spusa din tot sufletul. Draga Veronica, cineva acolo sus , TE IUBESTE ! Este foarte clar tot ce ai scris, multumeste-i Sfantului Nectarie toata viata pentru ca a mijlocit pe langa Maica Domnului si bunul Iisus sa te ajute. Multumesc frumos pentru postari, sunt tare emotionata de tot ce ai scris.MULTA SANATATE si s-auzim de bine!icamilin

ralu_dom 28.07.2007 14:48:56

Sf.Nectarie m-a ajutat si pe mine...si as vrea sa spun sa stie o lume intreaga ca daca ne rugam cu credinta si inima curata ajutorul vine negresit.N-a fost cine stie ce...dar pentru mine a fost o minune.Am scapat de o interventie chirurgicala doar cu un tratament medicamentos si cu ajutorul Sf. Nectarie caruia m-am rugat mult cu lacrimi...si spre rusinea mea nici macar nu apucasem sa citesc macar odata acatistul...doar plangeam si spuneam SF. NECTARIE AJUTA-MA...

icamilin 29.07.2007 01:06:44

Draga Ralu, de multe ori rugaciunea spusa din tot sufletul asa simpla cum spui ca ai zis-o: " SFINTE NECTARIE,AJUTA_MA! " are un efect benefic puternic fata de citirea cu atentie a acatistului aceluiasi sfant. Esti modesta, spui ca n-a fost cine stie ce, asa pot considera persoanele care inca nu au simtit puterea rugaciunii, insa cand tu esti constienta ca o minune s-a intamplat, e clar ca ai simtit binecuvantarea Sfantului Nectarie, scapand de o interventie chirurgicala ( este o minune de netagaduit, operatia o vei putea simti toata viata pe cand tratamentul luat dupa o vreme uiti ca l-ai luat). Sa nu uiti sa-i multumesti Sfantului pentru ajutorul dat si sa-i citesti cu drag acatistul. Te vei simti minunat.cu drag, icamilin DOAMNE AJUTA_NE !

tigerAvalo9 24.12.2008 00:51:57

M-a impresionat asa de mult cele relatate de tine si celelalte subiecte cu Sf.Nectarie incat am sa ma rog lui si am sa citesc rugaciunea cu el in fiecare zi.Ce-i drept nu prea stiam multe despre Sf.Nectarie ci stiu multe despre Sf.Andrei,Ioan etc dar m-a uimit foarte mult.Am citit viata lui si este foarte emotionanta.Sarbatori fericite!Sa nu uitam ca de la Mantuitorul Iisus Hristos,de la Dumnezeu vin acesti Sfinti,de la ei sunt inzestrati,in primul rand sa multumim Domnului.

geo.nektarios 24.12.2008 01:04:06

Minunea cea mai mare!!!
 
...este un mare Sfant!!! stiti ce m-a uimit pe mine la Sf.Nectarie? RASPUNDE CU IUBIRE DEPLINA!!! Nu pot exprima in cuvinte Iubirea mea pt sfntul, dar eu i-am spus asa in mintea mea: "O, sfinte de mi-ai darui si mie o particica mica din Sf.tale moaste... sunt peste tot... dat pt mine nu ai cat un varf de ac sa imi dai si mie?" asa am gandit... apoi imi ziceam doar asa, ca imi doresc sa am... si dupa ani de "asteptare", anul trecut a randuit Sfantul ca este timpul ca sa imi dea... si iata ca de ziua mea de nastere am primit o particica din Sf.Sale moaste... stiti cata BUCURIE am de atunci??? si nu un varf de ac, ci cat un bob de orez...!!! Frumos nu??? le-am pus in crucea de la gat si le am tot tp cu mine... si mereu suntem in dialog... simt prezenta sa ca aerul ce il respir... Nu va puteti inchipui cat de mult raspunde la Dragostea ce i-o poarta cineva... inmiit fata de iubirea cuiva... ca el e desavarsit, si le are pe cele ale lui Hristos!!!
De aceea va indemn sa va rugati la acest MINUNAt sfant ca rasounde grabnic si mult mai mult decat ne asteptam... dar sa avem grija, ca daca ii cerem ceva si nu ne implineste imediat rugaciunea, asta e pt ca dansul stie ca nu ne este de folos atunci cand cerem, si cand nu ne asteptam, ne da... si atunci iti aduci aminte de rugaciunea ta si te umpli de lacrimi de bucurie ca nu te-a uitat... Este MINUNAT!!!

Sf.Nectarie sa va binecuvinteze pe TOTI!!!

tigerAvalo9 24.12.2008 13:37:58

http://www.trilulilu.ro/miha_mihaela/7f7baac1c908c1


Acatistul Sf.Nectarie audio,este extraordinar de frumos ,iti da o stare de bine.

A_M 26.12.2008 15:37:15

La inceput mergeam la Manastirea Radu Voda in timpul saptamanii si ma rugam la racla Sfantului Nectarie si la cea a Sfantului Ioan Gura de Aur care s-au aflat, pana de curand, acolo.

Am vazut apoi schimbarile care au avut loc, treptat am capatat tarie si putere in lupta cu raul care ma incerca.

Am inteles ca experienta prin care am trecut a fost calea prin care trebuia sa ma intorc la credinta, prin care mi-am reevaluat prioritatile si mi-am dat seama ce conteaza cu adevarat. Slujbele de la Manastirea Radu Voda sunt savarsite cu multa daruire de calugarii de acolo si pot spune ca acolo simti cum se inalta rugaciunea la cer.

Minunea care s-a intamplat cu mine a fost, de fapt, reintoarcerea mea la credinta, practicarea efectiva a rugaciunii si apoi minunea cealalta, adica rezolvarea problemelor si raspunsurile la rugaciuni.

Mi-am dat seama ca degeaba mergem la biserici si la manastiri si platim la preoti slujbe si acatiste. Pana nu am invatat sa ma rog eu pentru mine si pentru cei aflati in nevoie, pana nu am participat sufleteste la slujbe, pana nu am invatat sa ingenunchez, sa plang si sa imi cer iertare pentru pacate, nu am primit ajutorul cerut. Le multumesc sfintilor ca nu m-au uitat si nu m-au lasat singura intr-un moment dificil.

NiCcoleta 10.01.2009 22:26:29

Sfantul Necarie a facut ceva si pentru mine....
 
De la mine de la balcon se vede o frumoasa mare biserica alba.Cand inca era in constuctie(acum mai trebuie pusa catapeteasma si mai trebuie pictata) tin mine ca i-am facut o schita cu creionul pe o foaie de desen.Atunci turlele erau deabea incepute si erau de-abia in caramida.Eu nu stiam ce hram-uri are.Intr-o zi am primit de la o fata niste carti in imprumut.Printre ele era si cartea "Sfantul Necatrie Taumaturgul"(http://www.cartiortodoxe.ro/cartea-c...iac.-drd..html). Icoana de pe coperta era copiata,iar cartea era invelita cu o coala alba.Dar am gasit in carte destule imagini si icoane cu Sfantul.Am inceput sa citesc acea carte si nu m-am lasat pana nu am terminat-o.Dupa ce am terminat-o am copiat-o de mana aproape toata,pentru ca vroiam sa o am si eu dar nu-mi perimiteam s-o cumpar.
Intr-o zi cand am trecut pe langa poarta bisericii cu pricina , am vazut deasupra usii bisericutei mici de tabla(unde se faceau slujbele inainte de a se termina biserica mare) icoanele cu hramuri-le bisericii.Una dintre ele era binenteles cu Sf.Necatrie.Cand am vazut icoana cu Sf.Necarie imediat am asociat-o cu o icoana din carte si apoi am aflat ca este chiar Sf.Necarie acolo.M-am bucurat de acest fapt.
Dupa vre-o 2-3 ani, pentru ca biserica mare era cam gata si deoarece cu ocazia hramului Sf.Parascheva s-au adus la Iasi moastele Sf.Nectarie , s-a hotarat sa se sfinteasca altarul acestei biserici mari albe.Tin minte ca a fost o zi plina de bucurie.Bucuria era cu atat mai mare cu cat Mitropolitul venit cu Sf.Moaste din Grecia a daruit bisericii cu hramul Sf.Necatrie o particica din moatele Sfantului.De atunci se savarseste zilnic(cu mici exceptii)Sf.Liturghie in aceasta biserica.


Intr-o zi....tot auzind eu de noi si noi minuni ale Sf.Nectarie...m-am gandit eu asa in sinea mea(fara smerenie )"Sf.Nectarie a facut si face pentru fiecare cate ceva...pentru mine ce-a facut?".Si nu dupa mult timp mi-am dat seama.Sfantul facuse pentru mine ceva cu totul deosebit .O data cu venirea sa mai aproape de noi(prin sfintele moaste) a adus si Sf.Liturghie mai aproape de mine.El stia ca pentru mine nu exista bucurie mai mare intr-o zi ca participarea la Sf.Liturghie.Si daca nu s-ar savasi la biserica Sf.Necatie Sf.Liturghie zilnic eu n-as putea lua parte la ea si in cursul saptamanii.

Pentru Sf.Liturghie multumesc din suflet Sf.Nectarie!

tigerAvalo9 10.01.2009 23:43:34

Dumnezeu ofera daruri si bucurii pentru toti numai ca unii nu isi dau seama ca bucuriile si darurile vin de la Dumnezeu si uite asa se naste mandria.

MarinaAlca 12.01.2009 20:54:50

Bucurie
 
1 atașament(e)
Mult ajutor mi-a daruit Sfantul Nectarie(pe care cu rusine recunosc ca l-am descoperit doar de putine luni).... am primit raspuns atat in rugamintile simple, cat si in necazuri mari... e acelasi mereu... fff prompt si plin de iubire ptr noi, chiar si atunci cand nu o meritam.... IUBIREA LUI E CONSTANTA!!!
Ultimul dar ce mi l-a oferit, o seara de iarna de ca-n povesti l
a manastirea Radu Voda din Bucuresti, sansa de a ma inchina sfintelor sale moaste.


EugeniaG 12.01.2009 22:33:32

este extraordinar la Manastirea Radu Voda, nasa mea de botez mi-a recomndat sa merg acolo sa imi pun o dorinta , sa stau si sa ma rog cand e mai liber , mi s-au indeplinit cred vreo 5 dorinte , si atat de repede am fost uluita , am spus altora ce mi s-a indeplinit si mi-au spus " asta e binecuvantare", i-am rugat si pe ei sa mearga acolo sa vada ce bine le face ... chiar la acest sfant lacas vreau sa-mi gasesc duhovnicul , stiu cine o sa fie , ramane sa-l mai intalnesc , ca nu-l vad mereu, trebuie sa astept dupa liturghie cred sau voi intreba pe cineva care il cunoaste din copilarie...o sa va spun sigur cat de minunat ma simt dupa ce voi vorbi cu dansul

MarinaAlca 13.01.2009 14:55:45

Manastirea Radu Voda-Bucuresti
 
1 atașament(e)
Sfantul Nectarie veghind asupra celor ce-l iubesc

anamariiia 01.02.2009 21:14:58

am o dorinta
 
vreau sa te rog,sfinte ierarhe nectarie, sa infaptuiesti si pentru mine o minune, de a-mi darui si mie vindecare la mica boala pe care o am, desi stiu ca sunt multi cei care au mai mare nevoie de ajutorul tau.roaga-l pe bunul nostru dumnezeu sa nu le ia inca din lumea asta pe dragile mele familii,ca la intoarcerea acasa sa ne putem bucura macar putin unii de altii,si grija de toti cei ce avem nevoie de tine.si imi doresc sa fii prietenul meu.prin rugaciunile sfintilor ,,DUMNEZEU sa ne ajute!

EugeniaG 02.02.2009 00:52:06

oh, sa dea bunul Dumnezeu sa te auda anamaria, presupun ca nu esti in tara si nu poti ajunge la o biserica ortodoxa destul de des...Domnul sa te ajute in indeplinirea dorintei anamaria, spune-I zilnic si cat de des poti Domnului dorinta ta , cand imi amintesc voi spune si eu Lui dorinta ta.

geo.nektarios 02.02.2009 07:56:08

Citat:

În prealabil postat de anamariiia (Post 112716)
vreau sa te rog,sfinte ierarhe nectarie, sa infaptuiesti si pentru mine o minune, de a-mi darui si mie vindecare la mica boala pe care o am, desi stiu ca sunt multi cei care au mai mare nevoie de ajutorul tau.roaga-l pe bunul nostru dumnezeu sa nu le ia inca din lumea asta pe dragile mele familii,ca la intoarcerea acasa sa ne putem bucura macar putin unii de altii,si grija de toti cei ce avem nevoie de tine.si imi doresc sa fii prietenul meu.prin rugaciunile sfintilor ,,DUMNEZEU sa ne ajute!

Sora mea e mai bine sa ii cerem Sfantului Nectarie RABDARE IN SUFERINTA pt ca rabdarea ne aduce umilinta si ne tine in SMERENIE, apoi ne INTARESTE CREDINTA si dragoste de a ne PURTA CRUCEA asa cum Insusi Hristos a facut-o, dar si Bineplacutul Sau Sfantul NEctarie! Cat a mai suferit, dragutul... Dar niciodata nu a zis sa il scape Dumnezeu de suferinta, ci in ea si-a castigat CUNUNA pt rabdarea sa, a castigat SMERENIA, a castigat DRAGOSTEA pt aproapele... a castigat SFINTENIA!!! O maica din PAteric spunea: "Doamne da-mi RABDARE in razboaie (ispite)!" sau o alta maica care s-a chinuit cu ispitele 13 ani cu patima desfranarii, asa zicea: "Doamne nu Iti cer sa imi ridici ispita, ca fara de ea nu ma mai mantuiesc, ci numai intareste-ma sa o pot duce sa nu cad in ea ca sa ma fac de ras necuratilor demoni, ci da-mi rabdare!" Nu stiu daca mai pot sa adaug ceva, decat ca SUFERINTA IMPREUNA cu HRISTOS duce la IERTAREA PACATELOR si la dobandirea IMPARATIEI CERURILOR!!!! AMIN!!!
Fii Binecuvantata!!!

MarinaAlca 05.02.2009 13:03:00

Citat:

În prealabil postat de geo.nektarios (Post 112818)
Sora mea e mai bine sa ii cerem Sfantului Nectarie RABDARE IN SUFERINTA pt ca rabdarea ne aduce umilinta si ne tine in SMERENIE, apoi ne INTARESTE CREDINTA si dragoste de a ne PURTA CRUCEA asa cum Insusi Hristos a facut-o, dar si Bineplacutul Sau Sfantul NEctarie! Cat a mai suferit, dragutul... Dar niciodata nu a zis sa il scape Dumnezeu de suferinta, ci in ea si-a castigat CUNUNA pt rabdarea sa, a castigat SMERENIA, a castigat DRAGOSTEA pt aproapele... a castigat SFINTENIA!!! O maica din PAteric spunea: "Doamne da-mi RABDARE in razboaie (ispite)!" sau o alta maica care s-a chinuit cu ispitele 13 ani cu patima desfranarii, asa zicea: "Doamne nu Iti cer sa imi ridici ispita, ca fara de ea nu ma mai mantuiesc, ci numai intareste-ma sa o pot duce sa nu cad in ea ca sa ma fac de ras necuratilor demoni, ci da-mi rabdare!" Nu stiu daca mai pot sa adaug ceva, decat ca SUFERINTA IMPREUNA cu HRISTOS duce la IERTAREA PACATELOR si la dobandirea IMPARATIEI CERURILOR!!!! AMIN!!!
Fii Binecuvantata!!!

Mare adevar in ce spui tu, draga George, dar cati dintre noi am ajuns la acel nivel spiritual in care sa cerem de la Hristos boala si suferinta??? cati????oare nu ne grabim noi mereu sa cerem sanatate??? Sa nu uitam vorbele Sfantului Nectarie:[SIZE=3]" [SIZE=2]Boala nu ingaduie celor care nu sunt desavarsiti sa sporeasca.Ai nevoie de sanatate ptr lucrarea duhovniceasca.Sa stiti ca daca cei care nu sunt desavarsiti si se pogoara in arena sa lupte, nu au sanatate,vor fi biruiti din lipsa de putere, caci le va lipsi puterea morala care ii intareste pe cei desavarsiti.[/SIZE][/SIZE][SIZE=3]Pentru cei care nu sunt desavarsiti, sanatatea este carul care il poarta pe atlet pana la sfarsitul luptei" [/SIZE]

geo.nektarios 05.02.2009 16:05:14

Citat:

În prealabil postat de MarinaAlca (Post 113827)
cati dintre noi am ajuns la acel nivel spiritual in care sa cerem de la Hristos boala si suferinta???[SIZE=3][/SIZE]

Sora mea, eu nu am indemnat-o sa CEARA boala ci sa CEARA RABDARE IN SUFERINTA, RABDARE IN BOALA!!! NU SA CEARA VINDECAREA, CA VINDECAREA VINE IN URMA CREDINTEI SI ASUMARII BOLII CA PLATA A PACATELOR, CA INCERCARE A CREDINTEI, CA UN GEST DE IUBIRE A LUI DUMNEZEU sa fim mai aproape de El!!! Caci acum mai mult in boala Il cautam pe DUmnezeu, cand suntem ok nu mai are loc Dragutu Dumnezeu in viata noastra... Sa cerem MILA Lui!!!

mirela.b 06.02.2009 12:49:43

sf nectarie
 
Citind cele scrise de tine Geo,despre Sfantul Nectarie si minunile savarsite,m-ai convins sa merg si eu macar la Manastirea Radu Voda in Bucuresti la moastele Sfantului,Grecia e un efort prea mare pt o persoana bolnava.....
Multumesc.......Dumnezeu sa te ajute in tot lucrul bun si folositor!

geo.nektarios 06.02.2009 13:28:10

Citat:

În prealabil postat de mirela.b (Post 114128)
Citind cele scrise de tine Geo,despre Sfantul Nectarie si minunile savarsite,m-ai convins sa merg si eu macar la Manastirea Radu Voda in Bucuresti la moastele Sfantului,Grecia e un efort prea mare pt o persoana bolnava.....
Multumesc.......Dumnezeu sa te ajute in tot lucrul bun si folositor!

Fii binecuvantata!!! Sa te uiti pe profilul meu ca am poze puse din Eghina!!!! :5:

mirela.b 06.02.2009 18:22:38

poze
 
Multumesc Geo.......le-am vazut si a ramas placut impresionata....

liliana78 05.03.2009 16:16:06

referitor la minuni
 
Sunt noua pe aici si nu stiu daca am nimerit chiar bine. Dar ce stiu este ca am cautat un forum unde sa marturisesc o minune infaptuita de Dumnezeu cu ajutorul Sf Mina, Sf Nectarie si Maica Domnului. Nu sunt o mare credincioasa. Am multe pacate, dar incerc sa ma apropii de Dumnezeu cat mai mult si incerc sa invat sa-L iubesc. Dumnezeu si Sfintii m-au ajutat mereu dar o minune atat de mare nu credeam ca se va intampla. In urma cateva luni bune, intr-o seara ploioasa, sotul i-mi da telefon sa cobor afara cu o lanterna intrucat ia cazut verigheta de pe mana. Am incremenit. Am cautat mai bine de 1 ora dupa care am renuntat. Mi-am facut griji, mi-am inchipuit tot felul de lucruri, ca poate este un semn, ca poate ne vom despartii, samd. Am plans foarte mult si a doua zi am mers la sf mina unde l-am rugat sa ma ajute. M-am rugat si acasa si la Dumnezeu si la Maica Domnului si la Sf Nectarie. Intre timp am vorbit cu un preot si am facut o alta verigheta identica. Ne gandeam sa mergem la preot ptr a fi binecuvantati cu ea insa parca de fiecare data intervenea ceva sa nu ne ducem. In urma cu cateva zile (avand o casa in constructie) sotul meu a fost sunat de un muncitor care facea curat la casa sa-i spuna ca ia gasit verigheta in ceva rumegus pe care il strangea sa-l arunce. Atunci nu mi-a venit a crede. Sa spuna cineva ca nu este o minune. Sunt cea mai bucuroasa fiinta in acest moment si cu siguranta daca cerem ajutor vom primii.

tigerAvalo9 05.03.2009 21:40:51

http://www.trilulilu.ro/miha_mihaela/7f7baac1c908c1


Acatistul Sf.Nectarie audio,este unul dintre cele mai frumoase acatiste dupa parerea mea.Doamne ajuta!

MarinaAlca 09.03.2009 12:36:56

Citat:

În prealabil postat de liliana78 (Post 120612)
sa spuna cineva ca nu este o minune..... Si cu siguranta daca cerem ajutor vom primii.

de netagaduit! Acestea nu sunt doar vorbe frumoase, sau basme de adormit pruncii.. Sunt marturii din viata noastra!!!!!!!... E realitate!!! Minunile exista!!!! Si inca multe fratilor!!! Doar ca noi nu renuntam la ochelarii de cal pe care cu incapatanare ii purtam:2:
In urma cu 4 luni am cerut sfantului nectarie ajutor intr-un fff mare necaz... Am cerut ajutorul promitand in acelasi timp o jertfa...
sfantul mi-a auzit rugaciunea imediat, dar si eu am indeplinit (cel putin pana acum )cele promise... Ma rog bunului dumnezeu sa ma intareasca in continuare ptr a nu imi incalca promisiunea facuta sfantului nectarie.amin!

MarinaAlca 09.03.2009 12:38:29

Citat:

În prealabil postat de MarinaAlca (Post 121267)
de netagaduit! Acestea nu sunt doar vorbe frumoase, sau basme de adormit pruncii.. Sunt marturii din viata noastra!!!!!!!... E realitate!!! Minunile exista!!!! Si inca multe fratilor!!! Doar ca noi nu renuntam la ochelarii de cal pe care cu incapatanare ii purtam:2:
In urma cu 4 luni am cerut sfantului nectarie ajutor intr-un fff mare necaz... Am cerut ajutorul promitand in acelasi timp o jertfa...
sfantul mi-a auzit rugaciunea imediat, dar si eu am indeplinit (cel putin pana acum )cele promise... Ma rog bunului dumnezeu sa ma intareasca in continuare ptr a nu imi incalca promisiunea facuta sfantului nectarie.amin!

Scuze, mesajul anterior il editasem numai cu majuscule si din pacate a aparut totul scris cu litere mici.Iertare Sfinte Nectarie

carmina 09.03.2009 14:21:22

Citat:

În prealabil postat de mirela.b (Post 114128)
Citind cele scrise de tine Geo,despre Sfantul Nectarie si minunile savarsite,m-ai convins sa merg si eu macar la Manastirea Radu Voda in Bucuresti la moastele Sfantului,Grecia e un efort prea mare pt o persoana bolnava.....
Multumesc.......Dumnezeu sa te ajute in tot lucrul bun si folositor!

de cum vei trece de poarta,iti vei de seama ca ai intrat in alta lume.
a linistii si impacarii,a desprinderii de tot ceea ce este material si a "unirii" cu Dumnezeu.
Domnul sa iti ajute sa ajungi acolo cat mai curand!

tigerAvalo9 09.03.2009 23:27:31

Eu sunt innebunit dupa acatistul postat de mine de mai sus,a lui Sf.Nectarie,interpretat de cei de la Iasi.

patinina34 10.03.2009 06:53:22

Citat:

În prealabil postat de MarinaAlca (Post 121268)
Scuze, mesajul anterior il editasem numai cu majuscule si din pacate a aparut totul scris cu litere mici.Iertare Sfinte Nectarie


Dumnezeu sa te ajute sa-ti poti tine promisiunea facuta Sf. Nectarie!!!!

nectariaminune 14.03.2009 10:44:05

minuni in viata mea
 
M-am hotarat sa va spun minunile pe care Sfantul Nectarie le-a facut pana acum cu mine si familia mea,inca de acum o luna jumatate, de cand "l-am descoperit", cand ceva ma indemna sa iau acatistul si sa citesc viata si minunile sale.Am luat atunci de la o manastire de langa mine, carticele cu acatistul:am luat mai multe pt.cine credeam eu ca are nevoie de ajutorul Sfantului:2 prietene, mama mea, mamele lor, pt.verisorul sotului al carui tata urma sa fie dus la Cluj intr-o stare foarte grava la spital.M-am rugat atunci sfantului, si unchiul a trecut cu bine peste acea operatie.Ma rugam Sfantului sa-l ajute pe sotul meu sa-si gaseasca inca ceva de lucru, suplimentar, pt.ca nu ne descurcam cu banii, si peste putin timp a fost solicitat sa lucreze pt.o firma mare 2 ore/zi, in programul normal(el lucra 8 ore, si s-au inteles patronii intre ei, 6 ore sa lucreze pt.unul si 2 ore pt.celalalt, pt.ca erau multumiti de sotul meu), e o minune, in ziua de azi...o alta minune, de anul trecut, din vara, am inceput lucrul la apartamentul nostru, micut cum este, dar e al nostru, si am angajat un mester pt.lucrare, care ne-a tras teapa, a luat banii de pe noi si nu a lucrat nimic...ma rugam Sfantului, sa ne ajute...Acum 2 saptamani, printr-o minune, tatal meu a vorbit cu un vecin care ne-a recomandat un mester, care acum lucreaza, este un om tare de treaba, care va termina in max.2 saptamani...simt ca acestea sunt minuni pe care le-am primit.Am cerut Sfantului sa ma ajute si sa se intample fiecare la momentul potrivit...iata ca rugaciunile nu raman fara raspuns.
Ne dorim foarte mult un copil, si ma rog Sfantului Nectarie, Maicii Domnului sa mijloceasca care Bunul D-zeu, sa ne ajute sa avem un copil. Simt ajutorul Sfantului in viata mea, si am incredere, ca pana acum, de cand am citit si fac acatistul si ma rog Lui m-a ajutat mult, ma va ajuta sa am un copil, o minune...
Rugati-va si credeti cu tarie in ajutorul Divin, mijlocirea Sfintilor in viata noastra, si minunile nu vor intarzaia.Multumesc Sfinte Nectarie pentru darurile tale.
Rog pe cei binevoitori care sunt din Bucuresti, daca au posibilitatea, sa-mi trimita ulei de la candela Sfantului, de la Manastirea Radu Voda, asa simt eu ca trebuie sa-l am, sa ma ung cu el, si stiu ca voi ramane insarcinata.
Sfantul Nectarie sa mijloceasca pt.noi sa ne implineasca cererile la momentul potrivit.Doamne ajuta!

patinina34 19.03.2009 09:26:04

Citat:

În prealabil postat de nectariaminune (Post 122355)
M-am hotarat sa va spun minunile pe care Sfantul Nectarie le-a facut pana acum cu mine si familia mea,inca de acum o luna jumatate, de cand "l-am descoperit", cand ceva ma indemna sa iau acatistul si sa citesc viata si minunile sale.Am luat atunci de la o manastire de langa mine, carticele cu acatistul:am luat mai multe pt.cine credeam eu ca are nevoie de ajutorul Sfantului:2 prietene, mama mea, mamele lor, pt.verisorul sotului al carui tata urma sa fie dus la Cluj intr-o stare foarte grava la spital.M-am rugat atunci sfantului, si unchiul a trecut cu bine peste acea operatie.Ma rugam Sfantului sa-l ajute pe sotul meu sa-si gaseasca inca ceva de lucru, suplimentar, pt.ca nu ne descurcam cu banii, si peste putin timp a fost solicitat sa lucreze pt.o firma mare 2 ore/zi, in programul normal(el lucra 8 ore, si s-au inteles patronii intre ei, 6 ore sa lucreze pt.unul si 2 ore pt.celalalt, pt.ca erau multumiti de sotul meu), e o minune, in ziua de azi...o alta minune, de anul trecut, din vara, am inceput lucrul la apartamentul nostru, micut cum este, dar e al nostru, si am angajat un mester pt.lucrare, care ne-a tras teapa, a luat banii de pe noi si nu a lucrat nimic...ma rugam Sfantului, sa ne ajute...Acum 2 saptamani, printr-o minune, tatal meu a vorbit cu un vecin care ne-a recomandat un mester, care acum lucreaza, este un om tare de treaba, care va termina in max.2 saptamani...simt ca acestea sunt minuni pe care le-am primit.Am cerut Sfantului sa ma ajute si sa se intample fiecare la momentul potrivit...iata ca rugaciunile nu raman fara raspuns.
Ne dorim foarte mult un copil, si ma rog Sfantului Nectarie, Maicii Domnului sa mijloceasca care Bunul D-zeu, sa ne ajute sa avem un copil. Simt ajutorul Sfantului in viata mea, si am incredere, ca pana acum, de cand am citit si fac acatistul si ma rog Lui m-a ajutat mult, ma va ajuta sa am un copil, o minune...
Rugati-va si credeti cu tarie in ajutorul Divin, mijlocirea Sfintilor in viata noastra, si minunile nu vor intarzaia.Multumesc Sfinte Nectarie pentru darurile tale.
Rog pe cei binevoitori care sunt din Bucuresti, daca au posibilitatea, sa-mi trimita ulei de la candela Sfantului, de la Manastirea Radu Voda, asa simt eu ca trebuie sa-l am, sa ma ung cu el, si stiu ca voi ramane insarcinata.
Sfantul Nectarie sa mijloceasca pt.noi sa ne implineasca cererile la momentul potrivit.Doamne ajuta!

Sfantul Nectarie fie laudat de noi toti!!!

nectariaminune 20.03.2009 07:39:54

Domne ajuta!
 
Liliana78 multumesc din suflet.Ti-am trimis mesaj prvat, sper ca l-ai primit.
Patinina34, Doamne ajuta! cu rugaciune si prin rugaciune, cu credinta puternica si iubire, sunt sigura ca vom primi cele spre folosul nostru. Imi place tare mult citatul tau de la semnatura, ma gandesc la mama mea, care e pt.mine... nici nu pot descrie in cuvinte.
Sfinte Nectarie ajuta-ne! Iti multumesc pentru darurile tale!

Ella_b 18.05.2009 00:02:56

Sfantul Nectarie - Sfantul sufletului meu
 
Ma alatur si eu celor care vor sa faca cunoscute si altora minunile Sfantului Nectarie.
Ceea ce am trait eu, stiu ca a fost o adevarata minune de la Dumnezeu, Maica Domnului si Sfantul Nectarie. L-am descoperit pe Sfantul Nectarie cu ani in urma, cand mama mea s-a imbolnavit de un cancer pancreatic. Atunci, citeam cateodata seara, acatistul Sfantului, si parca simteam o usurare a durerilor mamei mele. Dar, voia Domnului a fost alta si buna mea mama a plecat acolo "unde nu este durere, nici intristrare".
Imi doream nespus de mult sa ajung pe insula Eghina, la moastele Sfantului Nectarie, dar nu mi se parea ceva usor realizabil. De ceva timp, avand unele probleme, am inceput sa citesc Paraclisul Maicii Domnului si Acatistul Sfantului Nectarie. Ma rugam pentru rezolvarea situatiei si ii vorbeam Sfantului Nectarie despre dorinta mea de a ma inchina la sfintele sale moaste. Ma incredintam voii lui Dumnezeu. In adancul sufletului meu, stiam, simteam ca voi ajunge odata si acolo - pe insula Eghina dar nicidecum nu ma gandeam ca va fi atat de curand.
Va spun ca nu s-au incheiat cele 40 zile de rugaciune si deja faceam planuri de plecare impreuna cu familia. Sfintele Sarbatori de Paste 2009 le-am petrecut pe insula Eghina, iar in noaptea de Inviere am luat Sfanta Lumina de la Manastirea Sfantul Nectarie.
Nu pot sa descriu in cuvinte (sau poate nu ma pricep eu) tot ce am simtit si am trait in acele zile. Totul a fost coplesitor, unic. Pentru mine a fost o mare si adevarata minune dumnezeiasca si o minune a Sfantului Nectarie.
Cred cu tarie ca Sfantul m-a ajutat. De aceea toata viata nu voi uita aceasta minune si ii voi aduce slava si lauda si multumire marelui meu facator de minuni, Sfantul sufletului meu, Sfantul Nectarie.
Sa fiti siguri ca de va veti ruga cu credinta, si lasand totul la voia Domnului, ajutorul nu va intarzia sa vina.

patinina34 18.05.2009 05:07:39

Citat:

În prealabil postat de nectariaminune (Post 123545)
Liliana78 multumesc din suflet.Ti-am trimis mesaj prvat, sper ca l-ai primit.
Patinina34, Doamne ajuta! cu rugaciune si prin rugaciune, cu credinta puternica si iubire, sunt sigura ca vom primi cele spre folosul nostru. Imi place tare mult citatul tau de la semnatura, ma gandesc la mama mea, care e pt.mine... nici nu pot descrie in cuvinte.
Sfinte Nectarie ajuta-ne! Iti multumesc pentru darurile tale!


Ma bucur ca-ti place!:79:

geo.nektarios 18.05.2009 12:28:21

[SIZE=4]Fratii mei, Sfantul Nectarie nu inceteaza sa faca minuni, nu va pot descrie cat de mult il simt alaturi! Il simt ca aerul ce il respir, nicaieri fara EL! Lucreaza mereu in viata mea.. desi il supar cu atat de multe patimi... NU ma lasa... ma simt jenat, ma simt nevrednic... dar IL SIMT CUM MA IARTA!!! il simt cum ma mangaie si IMI SPUNE SA PRIND CURAJ sa MERG INAINTE spre Hristos, ca acolo ma asteapta impreuna cu El! Nu va pot descrie ce simt, cum simt, ca ma UMPLU DE LACRIMI![/SIZE]
[SIZE=4]Nu va vine sa credeti, ca pe unde ma duc si sppun de Sf.Nectarie TOTI se "contamineaza"! Si asta ma BUCURA enorm! Am dat niste Acatiste ale Sf.Nectarie (format de buzunar) si iconite si celor care le-am dat s-au INDRAGOSTIT efectiv de EL! ne stiindu-l, au avut incredere in ce le spuneam despre Dansul, si au inceput sa se roage LUI, si Sf.Nectarie imediat si-a inceput LUCRAREA!!! Raman MUT, fratii mei, RAMAN MUT!!! LUCREAZA ATAT DE MINUNAT![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Sper sa va BUCURATI de Sfantul Nectarie, BUNICUTUL MEU, asa cum eu nevrednicul ma BUCUR de El... Sper ca si EL sa se bucure de mine... :9:[/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Sa fiti BINECUVANTATI!!!![/SIZE]

Anna 18.05.2009 14:17:59

Dar sa ne spui si noua cum te-a ajutat.

cristiboss56 18.05.2009 16:37:04

Citat:

În prealabil postat de geo.nektarios (Post 138946)
[SIZE=4]Fratii mei, Sfantul Nectarie nu inceteaza sa faca minuni, nu va pot descrie cat de mult il simt alaturi! Il simt ca aerul ce il respir, nicaieri fara EL! Lucreaza mereu in viata mea.. desi il supar cu atat de multe patimi... NU ma lasa... ma simt jenat, ma simt nevrednic... dar IL SIMT CUM MA IARTA!!! il simt cum ma mangaie si IMI SPUNE SA PRIND CURAJ sa MERG INAINTE spre Hristos, ca acolo ma asteapta impreuna cu El! Nu va pot descrie ce simt, cum simt, ca ma UMPLU DE LACRIMI![/SIZE]
[SIZE=4]Nu va vine sa credeti, ca pe unde ma duc si sppun de Sf.Nectarie TOTI se "contamineaza"! Si asta ma BUCURA enorm! Am dat niste Acatiste ale Sf.Nectarie (format de buzunar) si iconite si celor care le-am dat s-au INDRAGOSTIT efectiv de EL! ne stiindu-l, au avut incredere in ce le spuneam despre Dansul, si au inceput sa se roage LUI, si Sf.Nectarie imediat si-a inceput LUCRAREA!!! Raman MUT, fratii mei, RAMAN MUT!!! LUCREAZA ATAT DE MINUNAT![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Sper sa va BUCURATI de Sfantul Nectarie, BUNICUTUL MEU, asa cum eu nevrednicul ma BUCUR de El... Sper ca si EL sa se bucure de mine... :9:[/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Sa fiti BINECUVANTATI!!!![/SIZE]

Cam rar Geo pe la noi ! Să fi binecuvântat și sper că ai trecut cu bine toate examenele. Doamne ajută !

anamariaax 18.05.2009 18:28:48

Si pentru mine Sfantul Nectarie este BUNICUTUL
 
De foarte mare ajutor mi-a fost Sfantul Nectarie. Mi-a fost rau si Sfantul Necatrie si Sfantul Ioan Rusul m-au tamaduit. De cunoscut l-am cunoscut printr-o colega care mi-a dat o carte cu viata si acatistul Sfantului. Cand mi-a fost mai rau El a mijlocit. Dar daca imi aduc bine aminte, pe sfant l-am cunoascut atunci cand de la facultate mi-a fost dat de facut o icoana cu Sfantul Nectarie si am cautat pe internet ceva despre viata lui si am citit cum el, mic fiind s-a rugat la Dumnezeu si i-a spus necazul sau printr-o scrisoare. Foarte mult m-a emotionat cum i-a raspuns Dumnezeu prin negustorul Temistocle.
Acuma pot sa spun o alta mare minune. Am fost angajata la o scoala din preajma Bisericii Sf Nectarie din Iasi. postul a fost ocupat de altcineva din cauza unor nelamuriri dar pana la urma dupa 2 saptamani persoana a renuntat si m-au chemat pe mine. Azi a fost prima zi de munca si ma rog Sfantului Nectarie sa ma ajute sa fac fata atat la servici cat si la examenele care le am la master.
Sfantul Nectarie este cu adevarat foarte aproape de toti care il iubesc.

geo.nektarios 18.05.2009 23:24:25

Citat:

În prealabil postat de Anna (Post 139035)
Dar sa ne spui si noua cum te-a ajutat.

...se pare ca NU ai citit TOT ce am scris despre BUNICITUL MEU!!! reciteste threadul de la inceput!!! sau:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=4862

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=4861

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...antul+nectarie


sper sa gasesti ce te odihneste... macar din umilele mele postari despre Sfantul... :1:

nectariaminune 19.05.2009 18:52:05

Citat:

În prealabil postat de geo.nektarios (Post 138946)
[SIZE=4]Fratii mei, Sfantul Nectarie nu inceteaza sa faca minuni, nu va pot descrie cat de mult il simt alaturi! Il simt ca aerul ce il respir, nicaieri fara EL! Lucreaza mereu in viata mea.. desi il supar cu atat de multe patimi... NU ma lasa... ma simt jenat, ma simt nevrednic... dar IL SIMT CUM MA IARTA!!! il simt cum ma mangaie si IMI SPUNE SA PRIND CURAJ sa MERG INAINTE spre Hristos, ca acolo ma asteapta impreuna cu El! Nu va pot descrie ce simt, cum simt, ca ma UMPLU DE LACRIMI![/SIZE]
[SIZE=4]Nu va vine sa credeti, ca pe unde ma duc si sppun de Sf.Nectarie TOTI se "contamineaza"! Si asta ma BUCURA enorm! Am dat niste Acatiste ale Sf.Nectarie (format de buzunar) si iconite si celor care le-am dat s-au INDRAGOSTIT efectiv de EL! ne stiindu-l, au avut incredere in ce le spuneam despre Dansul, si au inceput sa se roage LUI, si Sf.Nectarie imediat si-a inceput LUCRAREA!!! Raman MUT, fratii mei, RAMAN MUT!!! LUCREAZA ATAT DE MINUNAT![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Sper sa va BUCURATI de Sfantul Nectarie, BUNICUTUL MEU, asa cum eu nevrednicul ma BUCUR de El... Sper ca si EL sa se bucure de mine... :9:[/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Sa fiti BINECUVANTATI!!!![/SIZE]

Si eu am "patit"la fel.Si eu am simtit sa impart acatiste cu Sf.Nectarie, si spuneam despre minununile Sale, si parca toti imi sorbeau vorbele,ceea ce spuneam despre sfantul, imi venea parca din suflet, cu atata caldura, liniste... si asa cum spuneai Sfantul isi incepea imediat Lucrarea, vedeam cum Sfantul ii ajuta! Nu te mai mira de cate minuni fac sfintii, minunile sunt pt.noi intarire mai puternica in credinta.Trebuie mereu sa ne rugam sa ne culcam si sa ne sculam in rugaciune, multe minuni face D-zeu in fiecare zi cu noi, dar noi nu ne dam seama.
D-zeu sa ne ajute si Sf.Nectarie sa ne fie mereu aproape.Minunile sunt langa noi, trebuie doar sa ne rugam si sa avem incredere.Doamne ajuta!
Fii binecuvantat!

tigerAvalo9 20.06.2009 12:05:38

O minune savarsita de Sfantul Nectarie in iulie 2006.

Marturia unei preotese din Sibiu


Sunt o ființă fericită! Fericită în primul rând pentru că Preabunul Dumnezeu m-a învrednicit să-L cunosc din fragedă pruncie, că a îngăduit să port numele Preasfintei Maicii Sale, apoi că mi-a dăruit bucuria maternității, prin cele trei fetițe minunate: Anastasia (5 ani), Daria (3 ani) și Nectaria (1 an) și că în cele mai grele momente ale vieții m-a purtat El Însuși pe brațe prin sfinții Săi, pe care i-a rânduit făcători de minuni și doctori fără de arginți tuturor celor care îi cheamă cu credință în ajutor.

Am văzut cu ochii mei fapte minunate săvârșite de unii dintre acești <> care, deși mutați cu sufletul la cer, n-au uitat de noi cei de pe pământ, ci fie și-au lăsat trupul îndumnezeit drept altar de închinare izvorâtor de tămăduiri trupești și sufletești, fie au lăsat ca prin prăznuirea lor sau prin simpla pomenire a numelui lor, binecredincioșii aflați în nevoi, să-și găsească de îndată izbăvirea. Aș aminti aici pe cei față de care nutresc o evlavie mai deosebită datorită grijii lor speciale față de noi: Sfântul Mare Mucenic Mina – izbăvitorul de pagube și aducătorul lucrurilor furate sau pierdute, Sfânta Mare Mucenița Varvara – patroana copilăriei mele, Sfinții Mucenici Gurie, Samona și Aviv (+ 15 nov, Edesa), Sfinții Rafail, Nicolae și Irina din Lesbos (+1463; martirizați de turci) și, nu în ultimul rând, SFÂNTUL NECTARIE al Eghinei, grabnic ajutătorul și aducătorul de blândețe, pace și bucurie în case și în suflete.

Demn de remarcat este faptul că deseori sfinții ne caută ei pe noi, înainte ca noi să dăm de ei. Așa s-a întâmplat cu Sfântul Nectarie: “m-a căutat” în anul I de Facultate prin cineva care dorea o traducere succintă a vieții Sfântului din franceză în română. Atunci auzisem pentru prima dată de acest mare taumaturg dăruit de Dumnezeu grecilor și întregii lumi. Dar, din păcate, nu l-am pus la inimă. Am luat doar cunoștință de existența lui și l-am uitat. Au trebuit să treacă încă 10 ani ca să mă întâlnesc efectiv cu dânsul.

Și aceasta s-a petrecut pe 19 octombrie 2003, ziua în care am adus-o pe lume pe Daria. Înainte cu câteva ore de a naște (deși mai aveam încă o săptămână până la termen), printr-un telefon providențial, bunele și grijuliile mele surori mă înștiințează că Sfântul Nectarie ajută pe toate femeile însărcinate care se roagă lui să nască în mai puțin de o oră. Până în acel moment știam despre Sfânt că este vindecător de cancer. Nimic mai mult. Aveam să constat, la scurt timp, că dacă nu-l strigam pe Sfânt în chinurile cumplite ale nașterii, aceasta n-ar fi durat numai 50 minute – spre marea surprindere a mea și a personalului medical, iar eu nu aș mai fi fost acum în viață. Până la orele 22.00 nu am avut nimic, nici o durere. La 22.50 mă aflam deja în fața miracolului: o fetiță superbă, cu ten curat rozaliu, blondă, cu ochii albaștri... Nu-mi venea să-mi cred ochilor! I-am pus numele Daria pentru că 9 luni de zile mi-a stăruit în minte numele acestei Sfinte (+19 martie), dar încă pe masa de naștere fiind, nu am rezistat să nu-i făgăduiesc Sfântului Nectarie că dacă Dumnezeu îmi va mai dărui o fetiță îi voi pune numele lui.

Timpul a trecut ...și în primăvara anului 2005 eram din nou însărcinată. Ce-i drept, aceasta mă luase pe nepregătite. Planurile mele de viitor se îndepărtau unul câte unul, semn că voia lui Dumnezeu era alta. Starea de rău general, grețurile teribile, durerile abdominale m-au îndreptat, vrând-nevrând, spre medicul ginecolog care, în urma unei ecografii, a declarat soțului meu: “Soția dumneavoastră are o sarcină extrauterină. Trebuie neapărat operată, altfel există riscul ca una din trompe să explodeze, iar doamna să ajungă în stare de șoc la spital. Mâine dimineață o voi opera chiar eu. Vă aștept cu o confirmare”. Am rămas cu gura căscată. Nu am putut lua nici o decizie imediată. Și cum oare aș fi acceptat operația când știam că aș săvârși un păcat la fel de mare precum avortul? Am ajuns acasă bântuită de gânduri și de mustrări de conștiință : “Să fie o atenționare a lui Dumnezeu că nu am primit de la bun început <> cu bucurie, cu liniște, cu recunoștință, că m-am întristat, că m-am descurajat? De ce a îngăduit pentru mine această încercare? Sigur, am greșit! Acum ce voi face? Voi avea atâta credință încât să merg înainte așteptând clipa fatală și lasându-mă cu totul în mâinile Știutorului a toate? Te-am mâniat, Doamne, iartă-mă!” – strigam în străfundurile ființei mele. Și mi-am amintit din nou de Sfântul Nectarie. „Îl voi lua ca mijlocitor. El e cel mai potrivit pentru situația în care mă aflu. De va voi, va putea preschimba răul în bine...“ – mi-am spus cu o oarecare vioiciune de spirit. M-am așezat în genunchi și i-am citit acatistul cu lacrimi, rugându-l stăruitor să-l treacă pe copilaș “pârleazul”, aducându-l în mediul lui propice de dezvoltare. Ce nu e cu putință la Dumnezeu? După acest “botez” al conștiinței m-a împins sufletul să-i făgăduiesc încă o dată că, dacă va decurge totul firesc, copilașul îi va purta numele, iar minunea o voi propovădui verbal și în scris ca să cunoască toți cât de “minunat este Dumnezeu întru sfinții Săi”. După 48 de ore m-am prezentat cu un bilet de urgență la un alt doctor pentru o nouă ecografie. Nu mai aveam cum să stau liniștită acasă. Am intrat cu prioritate, și, după efectuarea examenului clinic de rigoare, doctorul mi se adresează zâmbind: “Despre ce urgență e vorba? Sarcina este absolut normală, la locul ei...Totul e OK”. Am tresărit de uimire... Bătăile inimii mele se armonizau într-un dans înălțător cu bătăile grăbite și vesele ale micuței inimioare. Am răsuflat ușurată și profund mulțumită. Parcă mă întorsesem dintr-o bătălie. Purtam steagul biruinței obținute de marele meu binefăcător, Sfântul Nectarie, al cărui nume îmi revenea necontenit pe buze.

A sosit cu pași repezi și praznicul Sfântului (9 nov), zi în care am purces spre racla cu părticica din sfintele sale moaște, adăpostită de Biserica Spitalului TBC din Sibiu. Până în acea zi nu am știut că Sibiul are o asemenea avuție. A avut grijă Sfântul și de data aceasta să ne cheme la el ca să-l putem “îmbrățișa” prin rugăciune. Nașterea era programată la sfârșitul lunii, dar mă bucur să cred că Sfinții Gurie, Samona și Aviv “s-au înțeles” cu Sfântul Nectarie să aibă și ei o contribuție la fericitul eveniment. Am născut chiar de praznicul lor (15 nov), în prima zi a Postului Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos. La ora 10.00 dimineața, când s-au întețit durerile, m-a sunat sora mea cea mică încredințându-mă că imediat va începe să citească Acatistul Sfântului Nectarie. La 10.30 punct, când ea a terminat Acatistul, și-a făcut apariția “zâna zorilor”, minunata Nectaria, care, printr-un țipăt unic și de neuitat, ne dădea de veste că a părăsit întunericul pântecelui matern, dornică de lumina neînseratului soare. Încă nu coborâsem de pe “masa de jertfă” când a trebuit să depun mărturie despre adevăratul nostru Salvamar. “Nectaria sau Nectarina?” – mă întreabă doctorul mirat. “NEC-TA-RIA!” – îi răspund silabisit și complet epuizată. “Dar ce nume e ăsta? N-am mai auzit...”. Pe moment m-a ispitit gândul să-i dau un răspuns simplu, real și străin de tainică realitate a comuniunii noastre cu lumea cerească (ex: “în compensarea amărelilor groaznice pe care le-am avut în timpul sarcinii...”), dar conștiința nu m-a lăsat: “De la Sfântul Nectarie, care a vindecat-o pe fetița mea cea mare de o boală grea și care m-a ajutat la naștere...” “Cine e? E mort sau viu?” – continuă să mă interogheze uimit doctorul. “Și una și alta. E un sfânt al secolului trecut, ale cărui sfinte moaște se află în insula Eghina din Grecia și o parte chiar la noi în țară. A fost profesor, mitropolit, sfânt!...”. “Și cum comunicați: în greacă sau în română? Știe și limba română?”. “Știe toate limbile pământului, domnule doctor!”. “ Ei, lasă-mă! Cum așa?”. L-am lăsat..., dar în grija Sfântului Nectarie, să-l călăuzească cum știe el spre adevăr.


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:07:40.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.