Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Tinuta in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5026)
-   -   TUNSUL LA ZERO (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2795)

cozia 02.12.2007 23:17:12

Un alt fenomen ciudat pe care-l vedem este "Revolutia cheliosilor" adusa de moda tot a anglo-saxonilor din Anglia si America de Nord si care s-a raspindit ca focul.

Barbatilor bucurati-ve de podoaba capilara(cit o mai aveti!)
Fiecare gest de imitare a celor din Vest ca aparenta fizica(lasind vestimentatia deoparte) este in felul ei o tradare si o abatere de la nornele Ortodoxe, si nu trebuie sa te calugaresti ca sa-ti formezi o coloana vertebrala a ta si a credintei si a apartenentei tale!

mirelat 03.12.2007 00:17:55

mda, ce pot sa zic aici, adevarul este ca englezii sunt v. sexy :p

omulet 03.12.2007 01:37:01

Citat:

În prealabil postat de cozia
Fiecare gest de imitare a celor din Vest ca aparenta fizica(lasind vestimentatia deoparte)

1. De ce lasand vestimentatia deoparte? Probabil cabd s-a renuntat la salvari pt pantaloni s-a spus acelasi lucru, ca e abdicare de la valorile traditionale ortodoxe. Cel putin in Rusia lui Petru cel Mare.

2. Si parul lung de unde-o veni, e tot vreo influenta vestica?

urzicuta 03.12.2007 20:59:51

adica sa poarte barbatii parul lung?cred ca pana la urma o sa poarte si fustita scotiana..mare branza..femeile masculinizate peste masura si barbatii extreeeeem de feminini...Sunt atatia metrosexuali pensati,machiati,o fusta acolo un mini merge,nu?bine ca m-am maritat ca intrasem in panica,in jurul meu numai efeminati si homosexuali si caricaturi ale celor din vest la tot pasul....nici sa puta a ceapa(desi mirosul e mai natural decat orice Farenheit)dar nici sa ne batem pe penseta si pe bigudiuri.

pauldani 19.05.2008 02:03:31

off..daca Dumnezeu ar gandi ca voi, as avea iadul pe piept, doar pentru ca am parul foarte scurt...data viitoare sa-i intrebi si de vorba, poate au ceva sub chelie, sunt tot oameni, ca si tine, doar ca nu considera parul ca fiind o comoara..ce bine ca inima nu e la vedere, cine stie ce am mai spune atunci....

coman 19.05.2008 02:29:36

citand cozia: Un alt fenomen ciudat pe care-l vedem este "Revolutia cheliosilor" adusa de moda tot a anglo-saxonilor din Anglia si America de Nord si care s-a raspindit ca focul . mai frate ,daca ai fi in locul meu? sa ti sa inpuna prin regulament sa fi, tuns ce ai face?

19.05.2008 09:09:32

Citat:

În prealabil postat de coman
citand cozia: Un alt fenomen ciudat pe care-l vedem este "Revolutia cheliosilor" adusa de moda tot a anglo-saxonilor din Anglia si America de Nord si care s-a raspindit ca focul . mai frate ,daca ai fi in locul meu? sa ti sa inpuna prin regulament sa fi, tuns ce ai face?

Probabil mi-as purta cu demintate chelia:)

ioanhodean 19.05.2008 21:08:24

eu nu mas cheli..oricum voi cheli de la intelepciune:))..glm..cat am par..ma bucur de el

cristiboss56 20.05.2008 19:18:22

Tunsul scurt , este mult mai practic si mult mai igienic, neconsiderand-ul o imitatie tip vest.

ancah 21.05.2008 00:42:12

Ma intreb daca parul are numai rol de podoaba a capului, sau mai are un rol, despre care nu stim mai nimic?
De ce preotii si calugarii isi lasa parul lung si barba? Sa fie chiar numai de forma?
Dealtfel consider ca rasul in cap confera chipului multa duritate.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:58:50.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.