Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Tinuta in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5026)
-   -   TUNSUL LA ZERO (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2795)

cozia 02.12.2007 22:17:12

Un alt fenomen ciudat pe care-l vedem este "Revolutia cheliosilor" adusa de moda tot a anglo-saxonilor din Anglia si America de Nord si care s-a raspindit ca focul.

Barbatilor bucurati-ve de podoaba capilara(cit o mai aveti!)
Fiecare gest de imitare a celor din Vest ca aparenta fizica(lasind vestimentatia deoparte) este in felul ei o tradare si o abatere de la nornele Ortodoxe, si nu trebuie sa te calugaresti ca sa-ti formezi o coloana vertebrala a ta si a credintei si a apartenentei tale!

mirelat 02.12.2007 23:17:55

mda, ce pot sa zic aici, adevarul este ca englezii sunt v. sexy :p

omulet 03.12.2007 00:37:01

Citat:

În prealabil postat de cozia
Fiecare gest de imitare a celor din Vest ca aparenta fizica(lasind vestimentatia deoparte)

1. De ce lasand vestimentatia deoparte? Probabil cabd s-a renuntat la salvari pt pantaloni s-a spus acelasi lucru, ca e abdicare de la valorile traditionale ortodoxe. Cel putin in Rusia lui Petru cel Mare.

2. Si parul lung de unde-o veni, e tot vreo influenta vestica?

urzicuta 03.12.2007 19:59:51

adica sa poarte barbatii parul lung?cred ca pana la urma o sa poarte si fustita scotiana..mare branza..femeile masculinizate peste masura si barbatii extreeeeem de feminini...Sunt atatia metrosexuali pensati,machiati,o fusta acolo un mini merge,nu?bine ca m-am maritat ca intrasem in panica,in jurul meu numai efeminati si homosexuali si caricaturi ale celor din vest la tot pasul....nici sa puta a ceapa(desi mirosul e mai natural decat orice Farenheit)dar nici sa ne batem pe penseta si pe bigudiuri.

pauldani 19.05.2008 01:03:31

off..daca Dumnezeu ar gandi ca voi, as avea iadul pe piept, doar pentru ca am parul foarte scurt...data viitoare sa-i intrebi si de vorba, poate au ceva sub chelie, sunt tot oameni, ca si tine, doar ca nu considera parul ca fiind o comoara..ce bine ca inima nu e la vedere, cine stie ce am mai spune atunci....

coman 19.05.2008 01:29:36

citand cozia: Un alt fenomen ciudat pe care-l vedem este "Revolutia cheliosilor" adusa de moda tot a anglo-saxonilor din Anglia si America de Nord si care s-a raspindit ca focul . mai frate ,daca ai fi in locul meu? sa ti sa inpuna prin regulament sa fi, tuns ce ai face?

19.05.2008 08:09:32

Citat:

În prealabil postat de coman
citand cozia: Un alt fenomen ciudat pe care-l vedem este "Revolutia cheliosilor" adusa de moda tot a anglo-saxonilor din Anglia si America de Nord si care s-a raspindit ca focul . mai frate ,daca ai fi in locul meu? sa ti sa inpuna prin regulament sa fi, tuns ce ai face?

Probabil mi-as purta cu demintate chelia:)

ioanhodean 19.05.2008 20:08:24

eu nu mas cheli..oricum voi cheli de la intelepciune:))..glm..cat am par..ma bucur de el

cristiboss56 20.05.2008 18:18:22

Tunsul scurt , este mult mai practic si mult mai igienic, neconsiderand-ul o imitatie tip vest.

ancah 20.05.2008 23:42:12

Ma intreb daca parul are numai rol de podoaba a capului, sau mai are un rol, despre care nu stim mai nimic?
De ce preotii si calugarii isi lasa parul lung si barba? Sa fie chiar numai de forma?
Dealtfel consider ca rasul in cap confera chipului multa duritate.

coman 21.05.2008 00:18:09

multumesc jenica.Doamne ajuta!

cozia 19.06.2008 23:03:59

Citat:

În prealabil postat de coman
daca ai fi in locul meu? sa ti sa inpuna prin regulament sa fi, tuns ce ai face?

Regulament de Companie?...tuns la zero?...pai cred ca sigur mi-as cauta de lucru in alta parte...deoarece este nebunie curata, si unde este una sigur o sa va ceara sa faceti si alte "curiozitati" transformindu-va in trepadusi. Nu uita ca multa lume perversa nu are stare pina nu-i strica si pe cei din jur. Cred ca va testeaza "fidelitatea"...astea sunt adevaratele lepadari de la Hristos, de la ceea ce crezi si lepadare a demnitatii tale, nu bazaconii cu nu stiu ce cipuri implantate.....aceste mici detalii, batjocorirea ta sistematica, in caz ca ai pretentia ca duci o viata crestina... sunt de fapt "cipurile"

Ce fel de evlavie poti sa mai ai la Liturghie, cind tu pleci capul in fata faraonului?

Suna totusi bizar si nu am intilnit niciodata aceasta cerinta de natura foarte intima si abuziva.

cozia 19.06.2008 23:06:35

Citat:

În prealabil postat de omulet

2. Si parul lung de unde-o veni, e tot vreo influenta vestica?

nu stiu , sa-i intrebam pe calugari

Mirean 21.06.2008 10:26:31

Citat:

În prealabil postat de cozia
Citat:

În prealabil postat de coman
daca ai fi in locul meu? sa ti sa inpuna prin regulament sa fi, tuns ce ai face?

Regulament de Companie?...tuns la zero?...pai cred ca sigur mi-as cauta de lucru in alta parte...deoarece este nebunie curata, si unde este una sigur o sa va ceara sa faceti si alte "curiozitati" transformindu-va in trepadusi. Nu uita ca multa lume perversa nu are stare pina nu-i strica si pe cei din jur. Cred ca va testeaza "fidelitatea"...astea sunt adevaratele lepadari de la Hristos, de la ceea ce crezi si lepadare a demnitatii tale, nu bazaconii cu nu stiu ce cipuri implantate.....aceste mici detalii, batjocorirea ta sistematica, in caz ca ai pretentia ca duci o viata crestina... sunt de fapt "cipurile"

Ce fel de evlavie poti sa mai ai la Liturghie, cind tu pleci capul in fata faraonului?

Suna totusi bizar si nu am intilnit niciodata aceasta cerinta de natura foarte intima si abuziva.

Cozia daca toti cei care se tundeau conform regulamentului dadeau bir cu fugitii si nu faceau ce li se ordona nu mai faceai tu parada asta pseudo-ortodoxa pe forum!!!

Stii, sunt meseri in care e de preferat sa nu-ti intre latele in ochi! Fie si numai cea de sofer de autobuz...

Prietene, dupa cum zici tu, ar trebui mute capela din curtea unitatii ca intra "cheliosii" in ea!!!

Cum barba nu face inteleptul nici parul nu face...ortodoxul! :D

Important este ce ai sub scalp, nu peste!

cozia 24.06.2008 16:07:42

Citat:

În prealabil postat de Mirean

Stii, sunt meseri in care e de preferat sa nu-ti intre latele in ochi! Fie si numai cea de sofer de autobuz...

Prietene, dupa cum zici tu, ar trebui mute capela din curtea unitatii ca intra "cheliosii" in ea!!!

Cum barba nu face inteleptul nici parul nu face...ortodoxul! :D

Important este ce ai sub scalp, nu peste!

Exagerezi , numai ca sa dai impresia ca ai tu dreptate insa ramanind in realitate, nu obliga nimeni pe sofer sa se tunda la zero ci doar scurt.

Mistocareala ta de doi lei cu curtea unitatii este neavenita si te cam caracterizeaza( nu sunt eu singurul care-ti spune). Mai bine ai aprecia ce inseamna ca soldatii sa aibe o capela pentru rugaciune( reducerea violentei intre ei, intarirea credintei prin imitatie, duhovnic in unitate pentru spovedit si impartasit etc)

Faptul ca nu intelegi ce reprezinta barba si parul pentru estici denota cu cine defilezi tu de fapt si pe cine simpatizezi.
Transformarea din ortodox in ecumenist dupa care in catolic sau alta dracovenie se face treptat prin schimbarea obiceiurilor a apucaturilor si a portului si a infatisarii personale. Asa se schimba popoarele si se transforma in pagini...la fel cum si paginii se schimba in Ortodocsi
Dumnezeu sa ne lumineze!
Postire usoara

esox 25.06.2008 09:32:58

Vestul este de vina pentru toate relele din lume, dupa cozia al nostru.
Intotdeauna este celalat de vina. Noi, nu !
Cozio, de unde se naste "obligatia" de a ne alinia in toate? Nu se ascunde in spatele "scuzei: vestul" propia noastra dorinta sau libertate de alegere? Tu ai plete? O barba patriarhala? Umblii intr-o camase lunga pina in pamint? Ai doar o pereche de sandale? Nu cred!
Care-i momentul si de ce, in care trecerea de la camase la pantaloni nu s-a mai considerat moda? Cit trebuie sa fie parul de lung? Dar barba?
De ce nu ne imbracam ca acum 2000 de ani?
De ce nu ne purtam parul ca acum 2000 de ani?
Pentru ca noi traim acum! Multe s-au schimbat in 2000 de ani si tin una de alta.De exemplu, pentru usoara ta intelegere, s-a inventat bicicleta. Acum intr-o camase lunga pina la glezne ar fi destul de greu de pedalat! Nu crezi?
Desigur si inventiile astea tot raul vestului sint (multe) dar parerea mea este ca de vina nu-i vestul ci trebuie sa mergem mai departe. Este sarpele care a ispitit-o pe Eva care i-a dat din mar lui Adam. Dupa momentul asta s-a inceput cu acoperirea cu frunze si s-a ajuns la parul ras (erezia ereziilor):rolleyes:
Noroc ca noi sintem crestini si-l avem model pe Iisus (bine ar fi sa-l avem ca suflet de model nu ca vestimentatie, aspect) ca daca-i sa mergem cu traditia pina la sursa am umbla goi cu totii!
A da! Eu am si par (nu f. lung dar nici scurt) si barba (intreaga dar scurta):p ....ca sa nu crezi ca am interese personale; dar prefer un om chel cu suflet bun unuia cu parul si barba lunga fara suflet. Prefer unul care sa-si vada neputinta lui decit sa caute cusururi permanent celorlalti. Si mai ales prefer oamenii lipsiti de prejudecati.

Mirean 28.06.2008 21:31:28

Citat:

În prealabil postat de cozia
Citat:

În prealabil postat de Mirean

Stii, sunt meseri in care e de preferat sa nu-ti intre latele in ochi! Fie si numai cea de sofer de autobuz...

Prietene, dupa cum zici tu, ar trebui mute capela din curtea unitatii ca intra "cheliosii" in ea!!!

Cum barba nu face inteleptul nici parul nu face...ortodoxul! :D

Important este ce ai sub scalp, nu peste!

Exagerezi , numai ca sa dai impresia ca ai tu dreptate insa ramanind in realitate, nu obliga nimeni pe sofer sa se tunda la zero ci doar scurt.

Mistocareala ta de doi lei cu curtea unitatii este neavenita si te cam caracterizeaza( nu sunt eu singurul care-ti spune). Mai bine ai aprecia ce inseamna ca soldatii sa aibe o capela pentru rugaciune( reducerea violentei intre ei, intarirea credintei prin imitatie, duhovnic in unitate pentru spovedit si impartasit etc)

Faptul ca nu intelegi ce reprezinta barba si parul pentru estici denota cu cine defilezi tu de fapt si pe cine simpatizezi.
Transformarea din ortodox in ecumenist dupa care in catolic sau alta dracovenie se face treptat prin schimbarea obiceiurilor a apucaturilor si a portului si a infatisarii personale. Asa se schimba popoarele si se transforma in pagini...la fel cum si paginii se schimba in Ortodocsi
Dumnezeu sa ne lumineze!
Postire usoara

Cozia, ma refeream la faptul ca regulamentele militare impun o anumita lungime a parului (par scurt). Pana nu de mult, tunsul "la zero", pt soldati, era si o forma de penalizare. Ori baietii astia intrau (ghici?): in capela din curtea unitatii. Si bietii de ei nu aveau nici in clin nici in maneca cu "aia din vest".

"Soferul de autobuz" era un simbol...adica un reprezentant al celor care, prin natura meseriei, e indicat sa aiba parul scurt. Adica soferului autobuzului e de preferat sa nu-i intre parul in ochi cand conduce. Ca si militarului cand trage cu arma, ca si politistului cand dirijeza circulatia, ca si chirurgului cand opereaza.... Iar bietii de ei se tund ca sa previna un incident, nicidecum sa fie, cum zici tu, adeptii unei mode "vestice".

Capela din curtea unitatii, mi se pare o idee excelenta. M-am bucurat nespus ca am avut acces la acesta in perioada stagiului militar obligatoriu. Stiu,poate, mai bine ca tine cat de utila este!

Iar legatura facuta de tine, cu ecumenismul este, cel putin, nepotrivita!

Cat despre mistocareala de 2 (doi) bani... Am mai spus-o undeva: Prietene, se poateaza atat de multe aberatii pe acest forum, straine total de Ortodoxie, dar cu pretentii aproape dogmatice, incat, de cele mai multe ori, "luatul la misto" este cea mai buna solutie de abordarea a problemei!

Fara suparare, cine nu te-ar lua la misto pentru postarile tale la acest topic? Pus si simplu sunt aberante. Din punctul meu de vedere ideile tale de aici sunt expresia unui misticism bolnavicios, a unei incapacitati de intelegera a fondului Ortodoxiei (de unde rezida si derapajul tau spre forma), pe scurt: bigotism!

P.S.: Taica-miu, care nu sufera caldura, motiv pentru care, vara, are o tunsoare "nr. 3" (firu de par are maximul trei milimetri), ar trebui sa-l suspectez ca e dat cu "vesticii"? Nu cred...

ancah 29.06.2008 14:23:05

Dupa parerea ta , mirean, toti chirurgii ar trebui tunsi la zero?!? Dar exista si femei chirurgi, si femei in armata, si femei sofer, etc. Sau numai barbatii trebuie sa se tunda chilug, in vreme ce femeile pot lasa un fir de par cand opereaza :D
Cred ca nu. Poate tocmai de aceea s-a inventat un echipament special pentru cei, care au aceste meserii.
Atat tunsul la zero cat si parul lasat lung la barbati, sunt doua extreme care ar trebui evitate, caci extremele stim ale cui sunt...

Mirean 29.06.2008 16:05:45

Citat:

În prealabil postat de ancah
Dupa parerea ta , mirean, toti chirurgii ar trebui tunsi la zero?!? Dar exista si femei chirurgi, si femei in armata, si femei sofer, etc. Sau numai barbatii trebuie sa se tunda chilug, in vreme ce femeile pot lasa un fir de par cand opereaza :D
Cred ca nu. Poate tocmai de aceea s-a inventat un echipament special pentru cei, care au aceste meserii.
Atat tunsul la zero cat si parul lasat lung la barbati, sunt doua extreme care ar trebui evitate, caci extremele stim ale cui sunt...

Soro, spuneam doar ca parul scurt, in cazul barbatilor (caci daca citesti cu atentie titlul si primele postari iti vei da seama ca despre ei este vorba), si nu "la zero", cum ai inteles tu, nu are a face cu moda vestica. Si nicidecum cu ecumenismul, asa cum spunea cineva....

Este vorba despre contrastul dintre esenta si aparenta: esenta Ortodoxiei, inteleasa de prea putini, si forma: la care, din lipsa de informatie (teologica), se rezuma majoritatea!

Cat despre extreme...iti dau dreptate.

Nu am retinut care este echipamentul special de protectie al categoriilor mentionate de mine (cu exceptia chirurgilor).

Si in niciun caz nu spuneam ca "toti chirurgii ar trebui tunsi la zero", din contra. Asta este cea ai vrut tu sa interpretezi. Sau ce ai inteles.

cristiboss56 01.07.2008 00:00:50

Oricum suntem un popor al extremelor ! De la dorinta pletelor in urma cu 25-30 de ani, am trecut la 0. Extremele nu-s cu folos si semnalizeaza o problema cu cei ce promoveaza genul. Tunsul scrurt, da, este mul mai sanatos si mul mai indicat intr un mediu din ce în ce mai poluat si imbacsit de toate cele.

mirelat 08.07.2008 06:11:11

Citat:

În prealabil postat de jenica
Citat:

În prealabil postat de coman
citand cozia: Un alt fenomen ciudat pe care-l vedem este "Revolutia cheliosilor" adusa de moda tot a anglo-saxonilor din Anglia si America de Nord si care s-a raspindit ca focul . mai frate ,daca ai fi in locul meu? sa ti sa inpuna prin regulament sa fii tuns, ce ai face?

Probabil mi-as purta cu demintate chelia:)

:) bine zis, jenica. totul sa fie cu demnitate. deplasati mi se par acei barbati care-si vopsesc parul sau chiar isi pun peruci ca sa-ti acopere chelia.

kosmy022 25.03.2009 14:03:47

Cel mai amuzant subiect de pe forum :) :) Cel putin la primele replici, cand nu apar contre puternice.

Pt cel ce l-a initiat : daca parul lung si barba lunga m-ar duce spre mantuire, as arunca chiar acum masina de tuns. Dar cum e ridicol numai acest gand, las lucrurile asa cum sunt...deci hai sa ne lasam de lucrurile cu adevarat negative

scrabble 25.03.2009 16:14:35

Nu conteaza cat de lung am parul...

cristiboss56 25.03.2009 20:44:47

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 124680)
Nu conteaza cat de lung am parul...

Parca regretatul Pitiș, cânta astfel !

janina 25.03.2009 21:14:23

Sînteți copilăroși unii

oana_maria 25.03.2009 22:24:34

.sunt barbati care se tund zero din mai multe motive.cat despre barba,barbatii trebuie sa poarte barba pentru ca asta ii deosebeste de femei la prima vedere,cel putin asa se considera in Vechiul Testament.Oamenii ar trebui sa sa se multumeasca cu ce au si sa multumeasca lui Dumnezeu pentru ca au.Exista si femei care s-au tuns zero,si eu nu sunt de acord pentru ca femeia trebuie sa nu se tunda,ci sa aiba parul ca o podoaba.

cristiboss56 25.03.2009 22:32:05

Citat:

În prealabil postat de janina (Post 124754)
Sînteți copilăroși unii

janina dragă, să te bucuri când dai de oameni copilăroși și să te feresti de cei invidioși și răutăcioși.

patinina34 26.03.2009 06:41:38

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 80743)
Oricum suntem un popor al extremelor ! De la dorinta pletelor in urma cu 25-30 de ani, am trecut la 0. Extremele nu-s cu folos si semnalizeaza o problema cu cei ce promoveaza genul. Tunsul scrurt, da, este mul mai sanatos si mul mai indicat intr un mediu din ce în ce mai poluat si imbacsit de toate cele.

Da Cristi, asa e - extremism, insa nici asa nu e bine.

Eu cred ca vei vede pe strada de toate culorile: par scurt, par lung, fara par etc.
Sotul meu de ex, se tunde la zero, se rade.
Si eu am intrebat de ce?
El zice ca nu vrea sa aiba par transpirat vara, sau iarna pe sub caciula.

Nu-i place, zice ca este forte igienic asa.
Apoi, mai e o treaba: si tunsul costa bani, nu?

tigerAvalo9 26.03.2009 19:30:21

Nu conteaza daca e chel,daca are barba,daca nu are,daca are bube pe fata(scuzati expresia),daca poarta pantaloni verzi atata timp cat are sufletul curat si drag Lui Dumnezeu.

cristiboss56 26.03.2009 19:39:05

Citat:

În prealabil postat de patinina34 (Post 124795)
Da Cristi, asa e - extremism, insa nici asa nu e bine.

Eu cred ca vei vede pe strada de toate culorile: par scurt, par lung, fara par etc.
Sotul meu de ex, se tunde la zero, se rade.
Si eu am intrebat de ce?
El zice ca nu vrea sa aiba par transpirat vara, sau iarna pe sub caciula.

Nu-i place, zice ca este forte igienic asa.
Apoi, mai e o treaba: si tunsul costa bani, nu?

Da, fiecare are libertate in a decide , ce și cum. Eu cel puțin mă tund mai scurt pentru același motiv pe care il aminteai tu . Este mult mai igienic, mai ales când lucrezi intr un mediu mai poluat.

nume 26.03.2009 20:23:55

Sincer, nu stiu ce sa cred exact. Totusi am impresia ca lungimea parului conteaza doar la femei, pentru ca doar femeile pot gasi in asta motive de vanitate.

codana 31.03.2009 21:11:42

buna ziua,cozia
 
Citat:

În prealabil postat de cozia (Post 51983)
Un alt fenomen ciudat pe care-l vedem este "Revolutia cheliosilor" adusa de moda tot a anglo-saxonilor din Anglia si America de Nord si care s-a raspindit ca focul.

Barbatilor bucurati-ve de podoaba capilara(cit o mai aveti!)
Fiecare gest de imitare a celor din Vest ca aparenta fizica(lasind vestimentatia deoparte) este in felul ei o tradare si o abatere de la nornele Ortodoxe, si nu trebuie sa te calugaresti ca sa-ti formezi o coloana vertebrala a ta si a credintei si a apartenentei tale!

nu cred ca la barbati, conteaza lungimea parului,iar referitor la femei, intr-adevar parul este o podoaba naturala.referitor la barbati,ce spune Biblia,este sau nu este pacat,obligatie...faptul ca poarta sau nu par?

andreicozia 31.03.2009 22:23:16

Codana, nu ai decit sa te uti pe peretii Bisericilor noastre si ai sa vezi o bogatie si varietate de podoabe capilare ale sfintilor. Nici unul din ei nu s-au luat dupa moda creata de calai, macelari, puscariasi, gladiatori ci si-au pastrat cu demnitate parul lor frumos.

Este mai usor sa nu recunoastem ca de fapt noi imitam moda puscariilor si a gheilor din Anglia si America combinata cu imitarea frustratilor care genetic ramin fara par in tinerete.

Fresca cu sfintii de pe pereti ne arata ca desi oameni nevoiasi cheliosi si frustrati au existat si in trecut, Sfintii nostri au preferat sa NU IMITE FAD_ul si MODA acelor timpuri ci sa umble cu parul in diverse feluri dar nu la chelie(inainte de vreme)!

windorin 02.04.2009 11:55:19

Citat:

În prealabil postat de ancah (Post 74472)
Ma intreb daca parul are numai rol de podoaba a capului, sau mai are un rol, despre care nu stim mai nimic? De ce preotii si calugarii isi lasa parul lung si barba? Sa fie chiar numai de forma? Dealtfel consider ca rasul in cap confera chipului multa duritate.

Frumoasa observatie, ca si preotii au datoria de a-si lasa parul lung. Sunt si canoane ale Sfintilor Parinti care randuiesc preotului sa nu isi tunda barba si parul capului. Preotul este una cu calugarul, diferentele dintre ei constand doar in cateva detalii.

Cat despre barbati, nu stiu inca ce sa spun. Sfantul Apostol Pavel, parca spune ceva de genul "femeia sa nu isi tunda parul ei, iar barbatul sa nu se asemene femeii, lasandu-si parul lung". Totusi, in inima mea simt ca tunsul la zero este ceva nefiresc. Este doar o parere, caci inca nu am nici un temei mai consistent. Consider insa ca daca Dumnezeu a lasat ceva, se cade oare ca omul sa dea la o parte, ca si cum "Dumnezeu nu si-a dat seama ce a facut, si a gresit in acest detaliu".

Cred ca te poti mantui si tuns zero. Cred ca poti iubi pe oameni si pe Dumnezeu si tuns la zero.
Mai cred insa si faptul ca daca Dumnezeu ajunge in inima ta, nu te vei mai tunde la zero.

ory 02.04.2009 16:02:06

Din cate am observat eu,barbatii care incep a se tunde la zero si continua astfel,sunt cei care au ceva chelie,sau doar un inceput de chelie care avanseaza vizibil,astfel ca ei prefera sa se tunda zero pentru a le persista pe chip tineretea,chelia dezavantajandu-i vizibil.
Deci,si tunderea aceasta la zero a barbatilor tine de mai multe motivatii,unele valabile,decat de moda sau vre-o imprumutare din alta parte.

windorin 08.04.2009 10:59:56

Tinanad cont ca tunsul la zero este o mare schimbare survenita in trup, consider ca intrebarea duhovnicului nu este de trecut cu vederea. Acesta ne poate spune si ne poate face sa vedem lucruri pe care le'am trece cu vederea.

Totul sa se faca sub ascultare. De la cele mai mari spre cele mai mici, in functie de evlavia si ravna fiecaruia.

Anca-Miha 10.04.2009 01:22:00

Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 126261)
Frumoasa observatie, ca si preotii au datoria de a-si lasa parul lung. Sunt si canoane ale Sfintilor Parinti care randuiesc preotului sa nu isi tunda barba si parul capului. Preotul este una cu calugarul, diferentele dintre ei constand doar in cateva detalii.

Cat despre barbati, nu stiu inca ce sa spun. Sfantul Apostol Pavel, parca spune ceva de genul "femeia sa nu isi tunda parul ei, iar barbatul sa nu se asemene femeii, lasandu-si parul lung". Totusi, in inima mea simt ca tunsul la zero este ceva nefiresc. Este doar o parere, caci inca nu am nici un temei mai consistent. Consider insa ca daca Dumnezeu a lasat ceva, se cade oare ca omul sa dea la o parte, ca si cum "Dumnezeu nu si-a dat seama ce a facut, si a gresit in acest detaliu".

Cred ca te poti mantui si tuns zero. Cred ca poti iubi pe oameni si pe Dumnezeu si tuns la zero.
Mai cred insa si faptul ca daca Dumnezeu ajunge in inima ta, nu te vei mai tunde la zero.

Firele de par sunt ca niste antene; daca le taiem din radacina, nu mai avem aceste antene.
Cand se obisnuieste a se taia parul "zero"?
In armata, ca sa iti mai pierzi din personalitate si sa faci parte dintr-un grup, caci grupul conteaza, nu individul.
In manastire, pentru ca cel care se calugareste sa rupa legatura cu lumea.
La scoala: ca pedeapsa pentru o fapta rea.
Pana aici tunsul zero nu are nici o conotatie pozitiva.
Moda: pentru a sublinia barbatia, sexualitatea, deci animalicul din om.
De vreme ce sexualitatea monogama nu mai e la moda, nu cred ca poti iubi fiind tuns zero, caci atentia barbatului va fi distributiva si in cautare de noi victime, cu ajutorul tehnicii, nu a sentimentului sincer purces din inima, ci a instinctului plasat sub centura.

cristiboss56 11.04.2009 09:44:58

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 127820)
Firele de par sunt ca niste antene; daca le taiem din radacina, nu mai avem aceste antene.
Cand se obisnuieste a se taia parul "zero"?
In armata, ca sa iti mai pierzi din personalitate si sa faci parte dintr-un grup, caci grupul conteaza, nu individul.
In manastire, pentru ca cel care se calugareste sa rupa legatura cu lumea.
La scoala: ca pedeapsa pentru o fapta rea.
Pana aici tunsul zero nu are nici o conotatie pozitiva.
Moda: pentru a sublinia barbatia, sexualitatea, deci animalicul din om.
De vreme ce sexualitatea monogama nu mai e la moda, nu cred ca poti iubi fiind tuns zero, caci atentia barbatului va fi distributiva si in cautare de noi victime, cu ajutorul tehnicii, nu a sentimentului sincer purces din inima, ci a instinctului plasat sub centura.

Chelia = lipsa antenelor ?

MarinaAlca 12.04.2009 12:25:58

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 127977)
Chelia = lipsa antenelor ?

Si cand te gandesti ca din cand in cand foarfeca mai da gres,asa incat unii barbati raman fara antenutze!!!:106:

Anca-Miha 12.04.2009 15:01:18

Chiar daca pare nostim, totusi asa e!


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:24:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.