Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Alte Religii (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5034)
-   -   Ateismul (part 2) (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13322)

informatorul 18.07.2011 12:40:18

Ateismul (part 2)
 
As dori sa incep prin a spune ca ateismul nu este o religie.
Threadul acesta este pur cu scop informativ deoarece am observat din celalalt thread ca oamenii nu stiu ce e un ateu.
Ateism = lipsa de credinta in zei. Atat.
Ca sa te poti numi ateu, tot ce trebuie sa faci e sa nu crezi in zei.
Nu trebuie sa respecti nimic.
In celalalt thread oamenii se intrebau ce cred ateii si raspunsul e simplu:
Singuru lucru care il au in comun e ca nu cred in zei.
Pot fi pro-avort, anti-avort, pot fi spirituali sau nu, pot crede in extraterestrii sau nu, pot crede absolut orice si sa fi ateu, atata timp cat nu cred in zei.

Asive_rationalul 18.07.2011 23:23:00

Tot n-o sa inteleaga ei asta. Asa ca uite un citat foarte frumos :
"A spune ca ateismul e religie, este echivalent cu a spune ca a fi chel e o culoare a parului."

Eu sunt dispus sa raspund la orice intrebare despre atei, adevarul stiintific, absolut orice va macina in legatura cu asta. Informarea este primul pas catre o societate care nu mai crede ca ateii sunt trimisii satanei, religiosi extremisti, oameni imorali sau mai stiu eu ce.

Btw, felicitari pentru initiativa!

informatorul 18.07.2011 23:52:14

Dupa cum am mai spus threadul este cu scop informativ.
Ma bucur ca susti initiativa dar nu stiu de ce ai tinut sa pui cuvinte ca "adevarul stiintific" si "religiosi extremisti" si semnatura ta care pana la urma nu vor avea ca urmare decat inflamarea partii opuse.
Eu incerc sa o tin cat mai prietenos, sa informez (cum am mai spus); nu vreau sa incomodez pe nimeni.
Harairea reciproca a partilor a dus la dezastrul din primul thread despre ateism.

Asive_rationalul 18.07.2011 23:59:00

Semnatura mea este mottoul ateilor. Atata timp cat am vazut nenumarate semnaturi cu citate din biblie, cred ca am si eu voie sa am acest citat la semnatura.
Adevarul stiintific este diferit de adevarul religios, de aceea precizarea si partea cu religiosi extremisti a fost o parere pe care am auzit-o despre atei acum ceva timp.
N-am absolut nimic cu oamenii religiosi atata timp cat nu ma jignesc sau fac afirmatii lipsite de logica si de dovezi.
Pace voua!

Erethorn 19.07.2011 00:11:45

Citat:

În prealabil postat de Asive_rationalul (Post 378965)
Semnatura mea este mottoul ateilor.

Eh... Al tuturor ateilor ?

Asta ar fi una. A doua ar fi ca, daca ma raportez la valoarea de adevar a semnaturii dumneavoastra, nu pot sa nu remarc ca este fundamental.... falsa. Modificati-o astfel incat sa spuna "Eu am unele date/informatii/idei pe care le consider dovezi" si va capata valoare pozitiva de adevar.

informatorul 19.07.2011 00:17:09

Uite... deja incepe sa iasa situatia de sub control.
Nu, Erethorn, dupa cum am mai spus, tot ce au ateii in comun e lipsa de credinta. Nu sunt un grup organizat cu mottouri si chestii de genu.

Dar nu despre valoarea de adevar a unei semnaturi e threadul...

Asive_rationalul 19.07.2011 00:25:38

1. Este unul dintre motto-uri, dar acesta mi-a placut cel mai mult (alte mottouri sunt : Eu cred in un zeu mai putin decat tine, Adultii cu prieteni imaginari sunt naspa etc), dar nu este un element definitoriu pentru toti ateii.
2.Cand dovezile sunt observate pe foarte multe cai diferite cu acelasi rezultat si vin in sprijinul unei teorii ele sunt dovezi.
3. Daca e sa ne razboim in semnaturi, schimb-o si pe a ta in : "De acum, inima mea nu-mi mai aparține; am dăruit-o prietenei mele imaginare" - O femeie cu multi prieteni imaginari care impreuna cu sindromul antisocial si halucinatii auditive si vizuale poate fi diagnosticata cu usurinta ca suferind de schizofrenie .

Asa cum a spus si informatorul nu despre asta e threadul. Nu am chef sa ne jignim, desi sunt ferm convins ca amandoi excelam in domeniul acesta.
Daca doresti sa aflii mai mult despre atei, esti invitatul meu sa pui orice intrebare doresti, noi iti raspundem si tot asa, intr-o maniera civilizata.

Erethorn 19.07.2011 00:29:40

Citat:

În prealabil postat de Asive_rationalul (Post 378977)
Daca doresti sa aflii mai mult despre atei, esti invitatul meu sa pui orice intrebare doresti, noi iti raspundem si tot asa, intr-o maniera civilizata.

Domnul meu, nu simt in mod deosebit nevoia sa primesc informatii despre atei, tinand cont de faptul ca am fost ateu convins pentru un numar mai mare de ani decat banuiesc ca numarati dumneavoastra in total.

Asive_rationalul 19.07.2011 00:31:42

Si ce te-a facut sa iti schimbi credinta?

Melissa 19.07.2011 00:33:04

Citat:

În prealabil postat de Asive_rationalul (Post 378977)
3. Daca e sa ne razboim in semnaturi, schimb-o si pe a ta in : "De acum, inima mea nu-mi mai aparține; am dăruit-o prietenei mele imaginare" - O femeie cu multi prieteni imaginari care impreuna cu sindromul antisocial si halucinatii auditive si vizuale poate fi diagnosticata cu usurinta ca suferind de schizofrenie

Nu am chef sa ne jignim, desi sunt ferm convins ca amandoi excelam in domeniul acesta.
Daca doresti sa aflii mai mult despre atei, esti invitatul meu sa pui orice intrebare doresti, noi iti raspundem si tot asa, intr-o maniera civilizata.

Asta-i conversatie pe un forum ortodox? Te-ai bagat si ai stricat acest thread care se dorea a fi unul civilizat. Din cauza unor specimene ca tine oamenii pun etichete gresite pe atei! Pentru ca aceasta atitudine tine de educatie si bun simt, nu de ateism!


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:39:33.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.