Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli generale de utilizare a forumului (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=502)
-   -   Ajutor pentru tineri casatoriti (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17067)

Andreea_01 30.01.2014 21:40:59

Ajutor pentru tineri casatoriti
 
Buna ziua!!! Am o intrebare care de ceva timp ma macina si nu stiu ce sa fac. Ma numesc Andreea, sunt din Iasi,sunt casatorita civil de 1 an de zile, acum sunt in concediu de crestere a copilului ptr 2 ani, am o fetita de 8 luni, primesc indemnizatia si alocatia copilului in valoare de 800 de lei. Sotul in varsta de 24 ani, a lucrat o perioada de timp, acum nu lucreaza deoarece nu reuseste sa se angajeze nicaieri, toti spun sa astepte ca il vor suna ei, deci traim doar din cei 800 de lei, norocul nostru este ca putem locui la parinti mei o perioada. Va rog sa-mi spuneti, daca in aceste conditii putem beneficia de vrun ajutor din partea statului, nu stiu legat de o locuinta unde sa platim mai putin, sau un teren unde sa ne facem o casa, sau alimente, banuti, orice. Ne poate ajuta statul cu ceva oare?? Suntem tineri la inceputul unui drum si avem nevoie de ajutor!!!

Ekaterina 31.01.2014 01:06:49

Ati putea sa va interesati direct la Primarie. Statul nu prea se inghesuie sa ajute tinerii, dar nu va pierdeti nadejdea. Exista o lege prin 2007 prin care li se dedea tinerilor teren sa-si construiasca o casa. Nu stiu daca mai este valabila, dar mergeti si intrebati direct la sursa. Poate cineva din domeniul asitentei sociale sa ne dea mai multe informatii. Depuneti si un dosar la ANL (sa locuiti cu chirie intr-un asemenea apartament). Rugati-va la Maica Domnului pentru rezolvarea problemelor si nu veti ramane fara mangaiere si raspuns.

aurelian86 31.01.2014 01:44:53

Prima oara trebuie sa-si oficieze la Biserica relatia si pe urma sa ceara ajutor ceresc.

antoniap 31.01.2014 10:47:05

Citat:

În prealabil postat de aurelian86 (Post 549599)
Prima oara trebuie sa-si oficieze la Biserica relatia si pe urma sa ceara ajutor ceresc.

E foarte important, intr-adevar. Unii tineri nu stiu ca, daca n-au fost cununati religios, relatia conjugala dintre ei li se socoteste preacurvie in fata lui Dumnezeu.

antoniap 31.01.2014 10:54:39

Citat:

În prealabil postat de Andreea_01 (Post 549567)
Buna ziua!!! Am o intrebare care de ceva timp ma macina si nu stiu ce sa fac. Ma numesc Andreea, sunt din Iasi,sunt casatorita civil de 1 an de zile, acum sunt in concediu de crestere a copilului ptr 2 ani, am o fetita de 8 luni, primesc indemnizatia si alocatia copilului in valoare de 800 de lei. Sotul in varsta de 24 ani, a lucrat o perioada de timp, acum nu lucreaza deoarece nu reuseste sa se angajeze nicaieri, toti spun sa astepte ca il vor suna ei, deci traim doar din cei 800 de lei, norocul nostru este ca putem locui la parinti mei o perioada. Va rog sa-mi spuneti, daca in aceste conditii putem beneficia de vrun ajutor din partea statului, nu stiu legat de o locuinta unde sa platim mai putin, sau un teren unde sa ne facem o casa, sau alimente, banuti, orice. Ne poate ajuta statul cu ceva oare?? Suntem tineri la inceputul unui drum si avem nevoie de ajutor!!!




,,Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă.''
Sursa: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=6

Cununati-va religios fara mare tam-tam, botezati copilul, daca n-a fost botezat, si altfel va va merge. Daca sunteti din Iasi, o discutie cu parintele Calistrat Chifan de la Manastirea Vladiceni v-ar fi de mare folos. Doamne ajuta.

ovidiu b. 31.01.2014 12:44:59

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 549608)
E foarte important, intr-adevar. Unii tineri nu stiu ca, daca n-au fost cununati religios, relatia conjugala dintre ei li se socoteste preacurvie in fata lui Dumnezeu.

Și mulți căsătoriți nu știu există desfrâu, fraudă și în cadrul căsătoriei.

AlinB 31.01.2014 15:54:56

Bre, era vorba de ajutor de la Stat, nu de la Doamne Doamne.

Poate oamenii sunt atei, asta inseamna ca trebuie sa moara de foame?

Niste hainutze pentru copil primiti?

Parascheva16 31.01.2014 18:20:02

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 549651)
Bre, era vorba de ajutor de la Stat, nu de la Doamne Doamne.

Poate oamenii sunt atei, asta inseamna ca trebuie sa moara de foame?

Niste hainutze pentru copil primiti?

Pai daca sunt atei sau necredinciosi, de ce vin pe forum ortodox? Sa profite de crestini?

AlinB 31.01.2014 18:24:16

Nu citesti ce scrie acolo?

De Stat au intrebat, ce ajutoare ofera, nu de ce au mandrete de crestini prin buzunare.

Parascheva16 31.01.2014 18:51:55

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 549661)
Nu citesti ce scrie acolo?

De Stat au intrebat, ce ajutoare ofera, nu de ce au mandrete de crestini prin buzunare.

Ma refeream mai mult la modul general. Iar ptr. informatii generale despre stat nu trebuie sa intri taman pe un forum ortodox. In fine.

AlinB 31.01.2014 19:49:26

De ce nu?
Poate a vrut sa puna niste oameni la incercare..

Lucian008 01.02.2014 21:49:43

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 549608)
E foarte important, intr-adevar. Unii tineri nu stiu ca, daca n-au fost cununati religios, relatia conjugala dintre ei li se socoteste preacurvie in fata lui Dumnezeu.

Este curvie. Preacurvia se aplica celor casatoriti religios. ;)

sophia 02.02.2014 17:51:07

Se vehiculeaza aici mai multi termeni si ar trebui explicati putin, pentru ca e vorba de tineri, care nu stiu si voi ii zapaciti si mai tare.

Deci va rog sa lamuriti ce inseamna:

1. desfranare
2. curvie
3. preacurvie

@Lucian - adica cei care sunt casatoriti practica preacurvie cand au relatii sexuale? Sau ce ai vreut sa spui? Ca nu inteleg nici eu.
Si care este diferenta intre curvie si preacurvie?

Deci eu stiu asa:
La cei necasatoriti se numeste: concubinaj, curvie.
Daca esti casatorit si ai relatii extraconjugale se cheama adulter sau curvie.

Desfranarea - nu stiu sigur la ce se refera.
Pentru mine este: daca ai relatii sexuale (inclusiv casatorit fiind) in mod exagerat, sau in moduri speciale (perversiuni). Si nu se refera numai la sex.
Iata aici:
http://dexonline.ro/definitie/desfranare

La curvie si preacurvie dictionarul da niste explicatii cam aiurea. Nu se face diferenta, cam toate trei sunt sinonime dupa ei. Nu mi se pare corect.

gabriela8 02.02.2014 18:02:44

Desfranare- orice relatie trupeasca(act sexual) in afara casatoriei.
Curvie- concubinaj
Preacurvie- perversiunile intre soti si relatiile trupesti intre o persoana casatorita si una necasatorita (amanti/e)

AlinB 02.02.2014 23:16:34

Inevitabil.

Un spune ca ii arde casa, si se trezesc 10 sa-i spuna ca a facut acoperisul din paie, dar nici unul cu o galeata de apa in mana, ce sa-l mai intrebe cum de a ajuns sa il faca asa...

Ekaterina 11.02.2014 01:14:09

Alocație pentru susținerea familiei
 
Draga Andreea, mi-a parut rau ca nu ai primit un raspuns concret la problema cu care va confruntati. Am gasit urmatoarele informatii:

Alocație pentru susținerea familiei

Baza legislativă

Legea nr.277/24.12.2010 privind alocația pentru susținerea familiei;
H.G.R nr.38/19.01.2011 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 277/24.12.2010 privind alocația pentru susținerea familiei
OUG nr.124/27.12.2011 pentru modificarea și completarea unor acte normative care reglementează acordarea de beneficii de asistență social
Legea nr.166/09.10.2012 privind apobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr.124/2011 pentru modificarea și completarea unor acte normative care reglementează acordarea de beneficii de asistență socială
Beneficiari

Familiile și persoanele singure care au în întreținere copii în vârstă de până la 18 ani, dacă acestea realizează venituri nete lunare pe membru de familie de până la 530 lei.

Nydia12 19.05.2014 23:41:21

ajutor pentru tineri casatoriti
 
buna seara.am o sora in varsta de 30 ani maritata cu acte in regula si 2 copii gemeni in varsta de 8 ani si cu tatal copiilor.as dori sa ii pot ajuta cumva cu o locuinta pentru ei 4.Ei momentan stau in bucuresti in apartament cu 2 camera cu fratele meu si mama mea.Practic ei stau toti 4 intr-o camera si mama mea cu fratele in sufragerie,stau de foarte mult timp asa chinuiti,as dori sa ii pot ajuta cumva imi e mila rau de copii nu au nici o vina.sunt nepotii mei scumpii ii iubesc foarte mult va rog sa ma ajutati,daca puteti ,cum puteti.astept un raspuns.o seara buna .

AlinB 20.05.2014 09:49:29

Oamenii lucreaza?
Ce meserie au?

In Bucuresti chiriile sunt f. scumpe, ar putea incerca sa isi gaseasca de lucru in privincie, acolo s-ar descurca mai bine poate.

Daca tu crezi ca ai sa gasesti pe Internet cineva care sa le plateasca lunar o chirie, sa stii ca sansele sunt minime..e mai bine sa-si indrepte sperantele in alta directie, re-orientare profesionala, o slujba mai buna, etc.
Mai degraba prin zona asta ar putea gasi ajutor.

fallen 03.06.2014 17:55:51

O parere va rog!
 
Cat e de rau sa stai cu soacra ??? Ganditi-va bine cei care ma cunoasteti pe mine si situatia familiala, va rog. Inca nu mi-au trecut socul si semnele de la criza de pe 1 mai :(. Daca nu, ce sanse ar fi sa obtinem un credit de cca 15000 euro pt un apart de 2 cam, in cond in care el are venitul declarat de cca 1000 lei/luna, iar eu cca 700 lei/luna (850 brut, minimul) ? Nici soacra-mea nu are mmult de 1000 lei pensia, din cate stiu. Aveam un site de calcula credite in fctie de venit, la mm banci. Dar nu-l mai gasesc, ma puteti ajuta?

Corinusha 04.06.2014 08:30:20

cel mai bine ar fi sa mergeti direct pe la banci, nu sa calculati pe net, deoarece oricum calculeaza aiurea fata de cei de la banci. In plus, daca mergeti direct la sursa puteti sa cereti sfaturi si sa aflati tot ce e necesar pentru un credit. Cu salariul vostru e foarte posibil ca banca raiffaisen bank sa va dea cei 15000euro. Ah, si va sfatuiesc daca luati credit, sa-l luati in lei; e mai putin riscant decat in valuta.

AlinB 04.06.2014 09:40:56

Neaparat in lei.
Pe termen lung, leul se devalorizeaza f. mult, in 10 ani veti plati o suma simbolica.
De ex. inflatia oficiala a fost destul de mica, dar cu 5 ani in urma pana in 2013 a fost in total cam de 20% destul de probabil sub dobanda.

Intr-adevar, solutii magice de Internet nu exista, trebuie mers la banci.
Acum sunt dsiperati sa dea credinte.
Daca nu aveti alte credite e posibil sa-l obtineti, eventual cu garant/garantie.

Daca luati ca si credit de consum, nu prea, dar ca si credit imobiliar si garantat in plus cu imobilul destul de sigur..

CristianR 04.06.2014 10:35:22

Creditul Prima Casă este cel mai avantajos. Are o dobândă de 5-6% pe an. Diferă un pic de la o bancă la alta, așa că e bine să-l cauți pe cel mai avantajos. Unele oferă și un calculator al ratelor. Din câte știu, durata se poate întinde până la vârsta de 65 de ani. În funcție de asta introduci numărul de luni în calculator. Un exemplu la întâmplare, aici.

Evident, după informarea pe net, trebuie să mergi să discuți cu un consultant, ca să vezi dacă îndepliniți condițiile. Având în vedere suma mică la care te gândești, nu văd de ce nu s-ar putea.

fallen 04.06.2014 12:28:48

Multumesc tuturor, Cristian mai ales pt link. Am facut niste calcule, si cu cat e termenul mak lung cu atat dau mm bani inapoi, de ex in 10 ani dc luam 66000(1500) dam inapoi 86000...(lei), in 5 an doar 76000, deci 10000m putin, dar ar tb sa dam 1240 lei\ luna si nu ne vor aproba pt ca avem salarii mici. Pt prima casa ca sa aplic imi cere cnp-ul, e ok za-l dau? Eu nu am mai avut alta proprietate dar el are acum, stiu ca nu poti aplica dc mai ai sau ai avut o proprietate. M-ar.mai interesa daca se ,mai pot obtine locuinte anl, dc nu cumva e o limita de varsta. Chiar am gasit o locuinta libera ( garsoniera) intr-un complex din sect. 4, unde si locuiesc oficial ( la parinti) si am si serviciul in sect. 4.

CristianR 04.06.2014 13:57:13

Acum nu mai contează dacă ai avut altă proprietate, însă dacă ai una, trebuie să nu fie mai mare de 50 mp ca să fii eligibil.

Sigur că dacă vrei un credit pe un timp mai lung plătești mai mult, însă nu foarte mult, având în vedere dobânda mică. Iar faptul că rata devine mult mai mică în felul ăsta, e foarte important. De exemplu, dacă faci un credit pe cel puțin 20 de ani, la un apartament ieftin, rata va fi sub nivelul chiriei și, la o adică, dacă nu mai poți plăti îl închiriezi până îți revii cu banii.

Nu prea mi se pare în regulă să dai CNP-ul, oricum va trebui te întâlnești cu un consultant al băncii. Vei vedea că pe lângă cei 5% pe care trebuie să-i ai de la început, se vor mai adăuga și alte costuri, unul dintre ele fiind plata expertului care va evalua casa. Cam asta-i tot ce știu.

Cât privește ANL-ul, mi se pare că limita de vârstă este de 35 de ani. Caută pe saitul lor.

Corinusha 04.06.2014 14:05:56

ca si costuri ar mai fi:
- 500 lei expertiza locuintei
- eventual comision e analiza dosar
- taxele de transcriere a proprietatii, care se pot ridica si la 5000 de lei sau poate peste (depine de oras, zona in care e proprietatea, dependinte etc.).

si mai sunt ceva costuri, dar nu ma stiu exact care, inca vreo 2 parca.
Si ca sa primiti prin programul prima casa, trebuie sa fiti casatoriti si sa lucrati amandoi, altfel, la un salar de 1000 - 1200 lei nu ti se aproba nimic sau o suma foarte mica.

AlinB 04.06.2014 15:42:05

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 561084)
Multumesc tuturor, Cristian mai ales pt link. Am facut niste calcule, si cu cat e termenul mak lung cu atat dau mm bani inapoi, de ex in 10 ani dc luam 66000(1500) dam inapoi 86000...(lei), in 5 an doar 76000, deci 10000m putin, dar ar tb sa dam 1240 lei\ luna si nu ne vor aproba pt ca avem salarii mici. Pt prima casa ca sa aplic imi cere cnp-ul, e ok za-l dau? Eu nu am mai avut alta proprietate dar el are acum, stiu ca nu poti aplica dc mai ai sau ai avut o proprietate. M-ar.mai interesa daca se ,mai pot obtine locuinte anl, dc nu cumva e o limita de varsta. Chiar am gasit o locuinta libera ( garsoniera) intr-un complex din sect. 4, unde si locuiesc oficial ( la parinti) si am si serviciul in sect. 4.

Normal ca pe termen lung dai mai multi bani inapoi ca suma totala, dar lunar, rata este mult mai mica, poate comparabila cu chiria.

Si mai intervine devalorizarea.
Cei care au cumparat in anii 90 apartamente, le-au luat la sume mari pentru atunci, dar ratele au devenit ridicol de mici 10-20 ani mai tarziu.
Teoretic, inflatia se va stabiliza de acum la o cifra minuscula, dar nu se stie.

In 20-30 ani poate sa vina o asa criza cu inflatie, ca ai sa-ti achiti tot restul imprumutului cu plasa de bani care ai luat-o ieri de la servici si cu care trebuia sa-ti cumperi o paine.
Sigur, nu e ideal sa ajungem acolo, dar se poate ceva de genul, ca situatia nu e roza deloc.

Si daca rata nu-ti convine, atunci mai bine e cu chirie.
La un apartament se mai adauga si alte costuri, care tin de intretinerea lui, renovare, care in mod normal sunt platite de proprietar, altfel se adauga la tine ca si costuri, pe langa cel cu creditul.

Ca sa nu vorbim si de "uzura", daca ai cumparat un apartament care are deja 40 ani vechime si platesti inca 30 ani la el, cand vei termina nu stiu cat de mult va mai valora un apartament dintr-un bloc care risca sa faca secolul sub un alt proprietar.

Stiu blocuri facute acum 50-60 ani, probabil/sigur au prins cutremurul din '77 si au bulina rosie.
Nu stiu cati ar cumpara un astfel de apartament, fie el si ultracentral.

Mai e o problema.
Nu sunteti casatoriti, creditul trebuie sa fie doar pe numele unuia dintre voi si probabil acela va fi si proprietar unic.
Sigur, teoretic la cumparare se pot trece doi proprietari, dar nu stiu daca accepta banca atunci cand apartamentul este si garantie.

CristianR 04.06.2014 15:58:33

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 561131)
In 20-30 ani poate sa vina o asa criza cu inflatie, ca ai sa-ti achiti tot restul imprumutului cu plasa de bani care ai luat-o ieri de la servici si cu care trebuia sa-ti cumperi o paine.

Dobânda băncii e variabilă și ține cont de evoluția raportului euro/leu. Deci inflația este luată în calcul. Altfel ar fi un risc prea mare pentru bănci, pe termen lung.
Un avantaj pentru cumpărător poate fi dacă locuințele se vor scumpi, după cum un dezavantaj ar fi să se ieftinească după ce a achiziționat, așa cum au pățit cei care au luat credite în ultimii ani dinainte de criză, când locuințele deveniseră foarte scumpe, iar acum au de plătit rate grele, mai mari decât chiriile.

AlinB 04.06.2014 16:15:11

Depinde cum e contractul.

Este dupa dobanda de referinta care e specificata in contact, nu dupa inflatie.

Daca e specificata, ca unii au avut naivitatea sa semneze contracte prin care lasau la bunul plac al bancii rata dobanzii.

Si dobanda de exprima inflatia din anul respectiv, nu exprima istoricul inflatiei pe termen lung.

Adica, tu platesti dobanda ajustata cu inflatia, dar suma totala nu se ajusteaza cu inflatia.

Daca intr-un an de ex. inflatia a fost 100%, dobanda pe anul respectiv va fi 100%, adica pe anul respectiv vei plati poate o rata dubla, adica in loc de 5% din credit (pe 20 ani, rate fixe) vei plati sa zicem 10%, insa in anul urmator ea va fi sa zicem 1%, rata va reveni la normal.

Diferenta este ca desi suma absoluta a ramas aceeasi, ea practic a scazut cu aproape 50%, salariile urmarind destul de binisor rata inflatiei, asta tot pe termen lung.

Exemplul ales a fost unul pe termen scurt (1 an) pentru a intelege mai bine.

Asta s-a intamplat deja, cum vorbeam in anii 1990-2000+, adu-ti aminte de denominare si de ce s-a intamplat asta, cum s-a ajuns ca salariul de 2-3000 lei din '90 sa se numere deja in sute de mii 3-4 ani mai tarziu.

Prin 1994 stiu hotel de zeci de camere care s-a vandut, cu licitatie publica, la pretul la care, in 2004 cumparai un apartament.
Cine l-a cumparat cu credit, a facut o afacere grozava.

Si pe termen lung, fenomenul se va mai repeta.
Consulta statisticile si compara salariul minim pe economie cu rata inflatiei.
Sigur, nu va fi o paritate de crestere 1:1 dar iesi in castig oricum.

De pierdut pierd cei naivi care isi pun banii in banci.

fallen 04.06.2014 18:14:25

Din cate am vazut in oferta bcr, trimisa de Cristian, ziceau ceva de o rata fixa pe 5 ani. Stiu ca intr-o vreme acceptau si co-creditori, chiar daca nu erau casatoriti. Atata doar ca nici o banca nu va accepta o rata mai mare de 50℅ din veniturile ( oficiale) ale familiei. Pot fi chiar si alte chirii, de exemplu. In orice caz, nu-i o "afacere" prea buna creditul... nu-mi imaginam ca-i chiar ca la masina, cum zice Alin ( pana o platesti se devalorizeaza de tot), dar oricum pierzi bani. Nu stiu cat se justifica efortul, svand in vedere ca urmaza sa mostenim ( eu cu fratele meu) un apartament cu 3 camere de la bunici, nu cine stie ce valoare, dar oricum ( sper sa avem bani de succesiune), insa as prefera totusi ca bunicii sa apuce sa-si vada stranepotii, nu mi se pare firesc sa astept "cu nerabdare"sa se intample ineviabilul ( and va tb probabil sa onoram si cheltuielile legate de acel particular eveniment). Dar, cu toate astea, poate ar fi o idee ca pana atunci sa stam intr-un apartament pe care sa ni-l putem permite fara credit, chiar si garsoniera, urmand ca la momentul nefericit caee totusi va avea loc in urmatorii maxim 10-15 ani, sa ne mutam acolo, sau sa vindem, impartim cu frate-miu, si ne luam ceva mai mare.

AlinB 04.06.2014 23:40:57

1. Ai ideea fixa ca imprumutul nu trebuie sa fie pe termen lung.
Daca e pe termen lung, gen 20-30 ani, rata lunara s-ar putea sa se incadreze cu veniturile.
2. Ai ideea fixa ca ar fi ceva rau chiria - nu e chiar asa.
Costurile cu renovarea unui apartament, intretinerea, poate caderea pietei imobiliare, s-ar putea sa le depaseasca pe cele cu chiria, cel putin pe termen scurt, iar peste astea mai ai de platit si rata la imprumut.

Corinusha 05.06.2014 09:11:07

Mie si sotului, de exemplu, rata ne iesea undeva la 514 - 523 lei, iar chiria e de 680 lei pana la 700 lei (150 euro), atunci normal ca ne convenea sa scoatem credit, decat sa stam in chirie; cu chiria si salariile din ziua de azi n-ai nici o sansa sa pui bani deoparte, o traiesc pe pielea mea; nici macar suta aia de lei ce o tin din salarul meu nu ramane, deoarece pana la urma trebui cheltuiti ba pe mancare ba pe o sitatie neprevazuta; si cand te mai inghesuie si bologasurile si nuntile deja nu ma sti sa faci in conitiile in care un salar merge pe chirie si 2 facturi, iar celalalt salar merge pe celalalte 3 facturi si pe mancare...avem norc ca sotul ia si bonuri de masa... dar de bine, de rau, nu ne putem plange (inca); avem ce manca, avem ce imbraca, chiar daca de jumatate de an nu ne-am mai cumparat nici unul nimic nou si dac au sa ma gandesc bine, incatraim bine, faa de mult altii cae nu au nici macar atata.

fallen 05.06.2014 09:19:26

Nu eu am idei fixe, el are mai multe ( si variabile, pe deasupra; pana acum ceva vreme nu voia sa auda in ruptul capului de credit' de exemplu, si nici de 2 camere ca zice ca sunt prea mari cheltuieli). Singura i cea mai grava idee fixa care mi- a venit mie acum insa e ca mi-e frica sa ma combin cu el la un credit, mai ales pe termen lung. Mi- teama din cauza neintelegerilor care s-ar putea ivi intre noi, si a faptului ca nu ma simt in stare sa le gestionez. El are un stil mai agresiv de a-si exprima pctul de vedere, care mie-mi da impresia de ultimatum, de amenintare, de ceva ce nu se poate negocia. Mi-a zis de ex o chestie, chiar doua, care m-au bagat mai adanc in depresie: una, ca daca el zice ceva eu asa tb sa fac ca asa zice el, asa trebuie, si alta ca nu o sa avem decat maxim un copil ( si dc se intampla sa mai vina unul se vor lua masuri ). Lucruri care ma fac sa am grija sa incerc sa imi las o portita de scapare, in caz ca nu pot sa ma compliez la cerintele lui, sau nu pot sa accept termenii impusi. Stiu ca nu da bine sa ncepi o colaborare cu temeri nejustificate, punand raul inainte, dar, cand exista niste precedente, iti vine sa sufli si in iaurt. Macar daca as sti ca e un om cu frica lui Dumnezeu, poate atunci nu as a avea atatea motive de indoiala.

fallen 05.06.2014 09:26:59

Citat:

În prealabil postat de Corinusha (Post 561264)
Mie si sotului, de exemplu, rata ne iesea undeva la 514 - 523 lei, iar chiria e de 680 lei pana la 700 lei (150 euro), atunci normal ca ne convenea sa scoatem credit, decat sa stam in chirie; cu chiria si salariile din ziua de azi n-ai nici o sansa sa pui bani deoparte, o traiesc pe pielea mea; nici macar suta aia de lei ce o tin din salarul meu nu ramane, deoarece pana la urma trebui cheltuiti ba pe mancare ba pe o sitatie neprevazuta; si cand te mai inghesuie si bologasurile si nuntile deja nu ma sti sa faci in conitiile in care un salar merge pe chirie si 2 facturi, iar celalalt salar merge pe celalalte 3 facturi si pe mancare...avem norc ca sotul ia si bonuri de masa... dar de bine, de rau, nu ne putem plange (inca); avem ce manca, avem ce imbraca, chiar daca de jumatate de an nu ne-am mai cumparat nici unul nimic nou si dac au sa ma gandesc bine, incatraim bine, faa de mult altii cae nu au nici macar atata.

E chiar buna rata pe care o aveti, asta parca-mi da si mie curaj. Din cate am inteles blocul in care stati e nou, deci e bine si asta. Singurul rau ( la modul general) e ca nici o slujba, nici macar la stat, si nici afacere, nu mai e acum sigura, in ziua de azi. Cand vor veni copiii, va fi bine cu inemnizatie si alocatie, dar apoi nu sti daca mai te primeste inapoi la servici, si intervine cheltuiala cu cresa, gradinita, after school, dc nu te pot ajuta parintii, etc.

Corinusha 05.06.2014 09:55:28

Nu am scos credit pana la urma; momntan stam cu chirie, dar am fost la banca c sotul si am vorbit cu un consultant si ne-a facut calculele pe veniturile noastre si tot tot;
acum vrem a cumparam casa, ca am gasit cateva in bugerul nostru (bani ramasi de la nunta si ce am mai primit pe langa de la bunica si soacra).

Momentan inca cateva luni oricum sunte legati de contractul de inchiriere, asa ca incamai putem planui s cumpara pana atunci. Si cred ca r fi momentul perfect de investitii imobiliare, ca cica ar creste preturile anii urmatori (asa am auzit de la un avocat care cine stie de unde stie)

La servici sunt obligati sa te primeasca, altfe ii poti da in judecata. Si da e adevarat ca nu e nimic sigur in ziua de azi; nici nu ma sti ce sa lucrezi, daca sa iti faci o afacere, ce sa faci; habar nu ai pentr ca nimic nu merge cum trebuie, iar in orice domeni, deja sunt firme cu nume mare pe piata.

AlinB 05.06.2014 10:08:41

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 561266)
Nu eu am idei fixe, el are mai multe ( si variabile, pe deasupra; pana acum ceva vreme nu voia sa auda in ruptul capului de credit' de exemplu, si nici de 2 camere ca zice ca sunt prea mari cheltuieli). Singura i cea mai grava idee fixa care mi- a venit mie acum insa e ca mi-e frica sa ma combin cu el la un credit, mai ales pe termen lung. Mi- teama din cauza neintelegerilor care s-ar putea ivi intre noi, si a faptului ca nu ma simt in stare sa le gestionez. El are un stil mai agresiv de a-si exprima pctul de vedere, care mie-mi da impresia de ultimatum, de amenintare, de ceva ce nu se poate negocia. Mi-a zis de ex o chestie, chiar doua, care m-au bagat mai adanc in depresie: una, ca daca el zice ceva eu asa tb sa fac ca asa zice el, asa trebuie, si alta ca nu o sa avem decat maxim un copil ( si dc se intampla sa mai vina unul se vor lua masuri ). Lucruri care ma fac sa am grija sa incerc sa imi las o portita de scapare, in caz ca nu pot sa ma compliez la cerintele lui, sau nu pot sa accept termenii impusi. Stiu ca nu da bine sa ncepi o colaborare cu temeri nejustificate, punand raul inainte, dar, cand exista niste precedente, iti vine sa sufli si in iaurt. Macar daca as sti ca e un om cu frica lui Dumnezeu, poate atunci nu as a avea atatea motive de indoiala.

Poi deja e cam tarzior pentru al doilea, sa ziceti "multumesc" daca o sa vina si primul.
Oricum, e un trend foarte la moda, cunosc o familie in care doar el lucreza si castiga cam de 3 ori cat voi doi la un loc si nu prea vrea sa auda de al doilea copil.

Si e normal sa dai ultimatumuri cand n-a nici un reper spiritual iar dragostea pentru tine inseamna confort personal + sex si vezi ca celalat e o carpa in mana ta si cel mult poate sa mai aiba o criza de nervi sau sa sparga telefoane, in rest se comporta ca un om a carei viata e total lipsita de optiuni.

AlinB 05.06.2014 10:10:59

Citat:

În prealabil postat de Corinusha (Post 561276)
Momentan inca cateva luni oricum sunte legati de contractul de inchiriere, asa ca incamai putem planui s cumpara pana atunci. Si cred ca r fi momentul perfect de investitii imobiliare, ca cica ar creste preturile anii urmatori (asa am auzit de la un avocat care cine stie de unde stie)

Mai degraba o sa scada.
Si asa au fost cam umflate artificial cu creditele alea gen "prima casa".

Citat:

La servici sunt obligati sa te primeasca, altfe ii poti da in judecata.
Si sa pierzi.
Sunt atatea chichite legale prin care poti fi concediat..
E drept, daca stii bine legea si ei mai putin, s-ar putea sa faca o greseala care sa-i regrete.

Stiu 2 persoane care au fost concediati de la ditamai firma multinationala, cu renume si la proces unul a luat vreo 20-30.000 lei si altul in jur de 100.000, reprezantand salariile retroactive pana la incheierea procesului care a durat cativa ani.

Citat:

Si da e adevarat ca nu e nimic sigur in ziua de azi; nici nu ma sti ce sa lucrezi, daca sa iti faci o afacere, ce sa faci; habar nu ai pentr ca nimic nu merge cum trebuie, iar in orice domeni, deja sunt firme cu nume mare pe piata.
Dar ce, vrei sa-ti deschizi "Adidas 2"? :))
Multi oameni supravietuiesc cu cate un magazinas de cartier.
E drept, sunt destui si care au dat faliment cu asa ceva..

AlinB 05.06.2014 10:14:33

Citat:

În prealabil postat de Corinusha (Post 561264)
Mie si sotului, de exemplu, rata ne iesea undeva la 514 - 523 lei, iar chiria e de 680 lei pana la 700 lei (150 euro), atunci normal ca ne convenea sa scoatem credit, decat sa stam in chirie;

Pai am inteles ca sunteti doar 2, atat ajunge o garsoniera pe acolo, chiar si undeva mai pe la periferie?

Corinusha 05.06.2014 11:18:47

Treaba e ca atata-s hiriile si la garsoniere, cam prin orice zona... asa am ales apartamentul cu 2 camer, ca am prins pret bun, altfel sigur nu luam noi apartament cu 2 camere in chirie; Iar cheltuielile sunt mici; si iarna e cald in casa, sub 19 grade nici cand ea ger nu a scazut temperatura, decat rar, e bine pozitionat apartamentul din punctul asta de vedere; daca avea termopane probbil nii nu trebuia sa mearga centrala pentru incalzire. N-are rost sa ne mutam in garsoniera, cand totul e la acelasi pret; ba chiar am vazut s garsoniere de 200 eoro chirie/luna, iar apartamentele de 2 camere pleaca de la 200 de euro pana la 300 -350 chiar.
Cea mai ieftina garsoniera care am gasit-o era la 70 euro, cu buncatarie comuna, si la 90 euro, cu o bucatarie de 1/1 metri, ca nu incapi nici sa stai in fata aragazului calumea.

Da, poti sa pierzi, ar daca sti legea bine si actionezi in consecinta si mai si gasesti un avocat bun atunci sansele sa pierzi sunt infime.

Daca reusim sa luam casa si poate si ceva teren extravilan prin zona, atunci o sa ne apucam sa plantam copaci Paulonia ( http://paulownia.ideideafaceri.ro/ ), iar in cel mai rau caz daca ne ajuta bunica cu vreun hectar de teren, atunci acolo. Da, pot da falmnt si cu asta, nu zic nu, dar inca nu avem foarte multi care se ocupa cu asta.

Fallen, chiar nu ma inteleg de ce mai stai cu tipul asta cand nu va leaga nimic si mai mult suferi decat esti fericita; nu pot sa inteleg; imi cer scuze ca te intreb, dar merita sa simti toate sentimentele astea de umilinta, depresie si nefericire? Nu simti ca a venit vremea sa razbesti si tu, sa poti fi si tu feriita si implinita, sa-ti poti face o familie adevarata?

AlinB 05.06.2014 11:57:28

Nu se poate sa fie tot asa, o diferenta cat de mica trebuie sa existe, asa cum si pretul de 150e nu e batut in cuie de la un capat la altul al orasului.
Sigur, exista logica: "Daca dau > 100euri, de ce sa nu dau 25 euro in plus si sa am in loc de o camera, doua".
Dar asta in decurs de 1 an de zile inseamna cca. 1200ron, un salariul deloc mic pe o o luna..

Copacii aia trebuie paziti ca altfel..se taie cam usurel, in primii ani sunt ca niste bete de floarea soarelui practic, se fura din padure, de pe camp ce sa mai zici.

Si iti trebuie contract de vanzare clar, cu cineva inca de la plantare, altfel ai sa te trezesti ca la afacerea cu venin de vipera, scump frate dar cumparatorii sunt doar pe prospectele de lansare a afacerii.

Corinusha 05.06.2014 12:02:42

Nu e batut in cuie, dar de acolo pornesc preturile din pacate. Sunt si garsoniere fara mobila deloc, nah aleas intre 100 si 140 euroi, si cum noi in afara de o canapea si un frigider nu avem nimic si trebuie mobilata cat de cat, gen, o chiuveta, un dulap a ne tinem boarfele, o masa si macar 2 scaune si un dulapior unde sa imi pot bga oalele, vasele si tacamurile tot trebuie; iar apoi, cand ne mutam, da-i si caa dupa tine, mai cobesti un colt de de dulap, mai se rupe canapeaua, etc. Asa ca am preferat ceva mobilat. Mobila de acum cel putin 30 de an, dar exista si e functionala; n-avem pretentii de lux, noua ne e perfect sa fie functional ceva in pimul rand.

Clar, trebuie ingraditi, paziti si ingrijiti, altfel nu facem nimic. Pai vad la bunicamea in sat; nimeni nu ma are padurile intregi pe-acolo, ca tot se taie si se fura; din 2 hectare de padue daca mai are 1 e bine; vin tiganii de peste deal, taie tot si mai au si nerusinarea sa mearga in sat a vanda carute de lemne, din padurile oamenilor...

Gasisem o firma de la care se pot cumpara puietii, care ofera si ontract de cumparare a lemnului; firma e din Germania, am acasa o brosurile printata. Trebuie mult interes, un plan bine organizat, altfel se poate pierde mult si bine...


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:58:46.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.