Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Rugaminte (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18985)

leaveu 20.08.2017 14:18:13

Rugaminte
 
Nu ma duc la biserica decat in posturi mari. Ma indoiesc de adevarurile ortodoxiei. Cartile duhovnicesti au ajuns sa ma tulbure, dar citesc cu placere cartile marilor clasici. Crestinele care umbla prin Bucuresti vara neingrijite, imbrobodite si cu fuste lungi sunt departe de idealul meu feminin. Ii judec pe crestini pentru ignoranta si felul in care isi ascund mandria cu smerenie prefacuta. Ii judec pe oamenii de lume pentru superficialitate si iubirea nerusinata de sine. Cu greu gasesc pe cineva fata de care sa pot sa ma deschid si inteleg ca de vina sunt eu.

Dar care este rostul postarii mele si ce cauta un personaj ca mine pe un forum crestin? In spatele cinismului si indoielii, cele mai curate trairi ale mele sunt cele in care Dumnezeu s-a atins de sufletul meu. In rest viata si faptele mele nu sunt ale unui crestin adevarat.

Nu cer sfaturi duhovnicesti. Intind timid mana cu o cerere pentru prietenie si dragoste.

Mihnea Dragomir 20.08.2017 15:27:07

Citat:

În prealabil postat de leaveu (Post 650611)
In spatele cinismului si indoielii, cele mai curate trairi ale mele sunt cele in care Dumnezeu s-a atins de sufletul meu.

Daca s-a atins odata, se va mai atinge. Ajunge sa-i dam lui Dumnezeu un deget si El ne insfaca toata mana pentru ca apoi sa ne duca unde vrea. Este foarte posesiv. In principiu, ai oricand libertatea sa te opresti din drum, numai ca nu iti mai vine sa te mai opresti.

Odata, Isus preda invatatura Lui multimilor. Le dadea niste sfaturi frumoase. Era intre ai Lui. Il credeau si pentru ca tocmai savarsise minunea inmultirii painilor. Dar cand le-a spus ca este Dumnezeu, au inceput sa murmure. Ce spune acesta ? Cum adica, e Dumnezeu, nu e fiul tamplarului acela pe care il stim ? Indoiala mare in front, in fata Invatatorului. Chestia cu "Isus-Dumnezeu" i-a tulburat, totusi nimeni nu a plecat, ci au mai stat sa asculte ce spune. Dar s-au carat dupa aceea, cand au mai auzit-o si pe aia ca baiatul lui Iosif si al Mariei nu numai ca e Dumnezeu, dar daca nu vor manca trupul lui si nu vor bea sangele lui nu vor avea viata in ei. Ei bine, chestia asta a pus capac la tot. S-au carat rapid, zicandu-si ca greu e cuvantul acesta, cine poate sa stea sa asculte asa ceva ? Dar mai bine decat mine descrie scena un martor, pe nume Ioan, in capitolul 6 din amintirile sale, aici: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=35&cap=6

Asa ca nu sunteti singurul care sufera de cinism si indoiala. Multi am trecut prin asta. E normal: greu este cuvantul Domnului, cine poate sa-l asculte ? E normal pana la un punct, si anume exact ala la care sunteti: cand Dumnezeu iti atinge inima, nu mai e normal.

Cu fratietate in Cristos,
M.D.

Iorest 20.08.2017 15:32:02

Citat:

În prealabil postat de leaveu (Post 650611)
Nu ma duc la biserica decat in posturi mari. Ma indoiesc de adevarurile ortodoxiei. Cartile duhovnicesti au ajuns sa ma tulbure, dar citesc cu placere cartile marilor clasici. Crestinele care umbla prin Bucuresti vara neingrijite, imbrobodite si cu fuste lungi sunt departe de idealul meu feminin. Ii judec pe crestini pentru ignoranta si felul in care isi ascund mandria cu smerenie prefacuta. .

Ce cărți duhovnicești te-au tulburat ?
Creștinele de care zici sunt rare, umblă de 5-10 ori mai multe femei la limita goliciunii și tu te-mpiedici de cele câteva care sfidează căldura cu un port auster ?
Nu mai spun că și cele îmbrobodite umblă așa în majoritate pe drumul casă-Biserică vreo 4 ore maxim pe Duminică și multe își pun eșarfa în geantă după ce pleacă de la slujbă.

Citat:

În prealabil postat de leaveu (Post 650611)
Ii judec pe crestini pentru ignoranta si felul in care isi ascund mandria cu smerenie prefacuta. .

N-ai de unde să știi niciodată câtă amărăciune e în sufletul unui om, tu poate-i vezi așa ori prefăcuți or neîngrijiți, ei abia poate se țin pe picioare să găsească putere de a lupta cu greul de peste săptămână, cel mai ușor e să te plasezi undeva pe un munte și să fii critic.

Bucuriepedrum 20.08.2017 15:43:18

Citat:

În prealabil postat de leaveu (Post 650611)
Nu ma duc la biserica decat in posturi mari. Ma indoiesc de adevarurile ortodoxiei. Cartile duhovnicesti au ajuns sa ma tulbure, dar citesc cu placere cartile marilor clasici. Crestinele care umbla prin Bucuresti vara neingrijite, imbrobodite si cu fuste lungi sunt departe de idealul meu feminin. Ii judec pe crestini pentru ignoranta si felul in care isi ascund mandria cu smerenie prefacuta. Ii judec pe oamenii de lume pentru superficialitate si iubirea nerusinata de sine. Cu greu gasesc pe cineva fata de care sa pot sa ma deschid si inteleg ca de vina sunt eu.

Dar care este rostul postarii mele si ce cauta un personaj ca mine pe un forum crestin? In spatele cinismului si indoielii, cele mai curate trairi ale mele sunt cele in care Dumnezeu s-a atins de sufletul meu. In rest viata si faptele mele nu sunt ale unui crestin adevarat.

Nu cer sfaturi duhovnicesti. Intind timid mana cu o cerere pentru prietenie si dragoste.

Poți fi prietenul meu! >:D<

Și eu m-am îndoit de multe ori (ultima oară a durat cam un an), dar mereu revin la ortodoxie, tocmai pentru că aici mă simt acasă. Îmi place literatura clasică, preferatul meu e Dostoievski (și sunt născută într-o zi cu Tolstoi).

M-am smintit de multe ori citind cărți ortodoxe și chiar și acum nu mă feresc de a numi porcării autosuficiența de care mă izbesc citind ori ignoranța (privind depresia, cauzele și manifestările ei, de exemplu). Însă nu renunț, sunt și multe cărți bune. Caută "Nesfinții sfinți și alte povestiri".

Demetrius 21.08.2017 01:47:04

Citat:

În prealabil postat de leaveu (Post 650611)
Nu ma duc la biserica decat in posturi mari. Ma indoiesc de adevarurile ortodoxiei. Cartile duhovnicesti au ajuns sa ma tulbure, dar citesc cu placere cartile marilor clasici. Crestinele care umbla prin Bucuresti vara neingrijite, imbrobodite si cu fuste lungi sunt departe de idealul meu feminin. Ii judec pe crestini pentru ignoranta si felul in care isi ascund mandria cu smerenie prefacuta. Ii judec pe oamenii de lume pentru superficialitate si iubirea nerusinata de sine. Cu greu gasesc pe cineva fata de care sa pot sa ma deschid si inteleg ca de vina sunt eu.

Asta e o adevarata spovada caci are si cainta.

Nu-i judeca pe altii. Daca vezi pe aproapele ca greseste, roaga-te lui Dumnezeu sa te ierte ca n-ai vazut barna din ochiul tau, singura care te impiedica sa fii mai bun.

3. De ce vezi paiul din ochiul fratelui tău, și bârna din ochiul tău nu o iei în seamă?(Mt7,3)

Citat:

Dar care este rostul postarii mele si ce cauta un personaj ca mine pe un forum crestin? In spatele cinismului si indoielii, cele mai curate trairi ale mele sunt cele in care Dumnezeu s-a atins de sufletul meu. In rest viata si faptele mele nu sunt ale unui crestin adevarat.

Nu cer sfaturi duhovnicesti. Intind timid mana cu o cerere pentru prietenie si dragoste.
Tot ce tu oferi se intoarce la tine ... insutit. Credit ai primit cand te-ai nascut, acum ai de semanat si apoi recoltezi.

Vezi Evanghelia de azi, cu datornicul nemilostiv.

Vad ca ai toate sansele sa le primesti cu doua maini; de tine depinde.



P.S. Adevarurile ortodoxiei sunt aceleasi, la fel de puternice si-n posturile mari.

dobrin7m 21.08.2017 10:51:43

Citat:

În prealabil postat de leaveu (Post 650611)
Nu ma duc la biserica decat in posturi mari. Ma indoiesc de adevarurile ortodoxiei. Cartile duhovnicesti au ajuns sa ma tulbure, dar citesc cu placere cartile marilor clasici. Crestinele care umbla prin Bucuresti vara neingrijite, imbrobodite si cu fuste lungi sunt departe de idealul meu feminin. Ii judec pe crestini pentru ignoranta si felul in care isi ascund mandria cu smerenie prefacuta. Ii judec pe oamenii de lume pentru superficialitate si iubirea nerusinata de sine. Cu greu gasesc pe cineva fata de care sa pot sa ma deschid si inteleg ca de vina sunt eu.

Dar care este rostul postarii mele si ce cauta un personaj ca mine pe un forum crestin? In spatele cinismului si indoielii, cele mai curate trairi ale mele sunt cele in care Dumnezeu s-a atins de sufletul meu. In rest viata si faptele mele nu sunt ale unui crestin adevarat.

Nu cer sfaturi duhovnicesti. Intind timid mana cu o cerere pentru prietenie si dragoste.

Sa intelegem ca tu cauti aici prietenie si dragoste si atat? si nu un sfat sau un sprijin pentru framantarile tale?

Ceva nu se leaga.

Cauti prietenie printre cei pe care ii dispretuiesti si ii judeci, sau cum?

Bucuriepedrum 21.08.2017 11:09:57

Citat:

În prealabil postat de dobrin7m (Post 650648)
Sa intelegem ca tu cauti aici prietenie si dragoste si atat? si nu un sfat sau un sprijin pentru framantarile tale?

Ceva nu se leaga.

Cauti prietenie printre cei pe care ii dispretuiesti si ii judeci, sau cum?

I-a părut rău după ce a scris. Ar vrea să șteargă, dar nu știe cum.

Însuși faptul că e prezent pe un asemenea forum îmi arată că vrea să se întoarcă la ortodoxie (de unde și nevoia de prieteni credincioși).

dobrin7m 21.08.2017 11:16:36

Citat:

În prealabil postat de Bucuriepedrum (Post 650650)
I-a părut rău după ce a scris. Ar vrea să șteargă, dar nu știe cum.

Însuși faptul că e prezent pe un asemenea forum îmi arată că vrea să se întoarcă la ortodoxie (de unde și nevoia de prieteni credincioși).

inteleg. In el acum se zbat contradictiile. Dumnezeu sa ii ajute. Fiecare dintre noi ajungem in viata un camp de lupta intre contradictii.

leaveu 21.08.2017 18:44:09

Multumesc pentru raspunsurile voastre, le-am citit pe toate si in mare aveti toti dreptate. Puteti considera aceasta postare inchisa, nu voi mai intra pe forum.

Demetrius 21.08.2017 19:33:50

Citat:

În prealabil postat de leaveu (Post 650673)
Multumesc pentru raspunsurile voastre, le-am citit pe toate si in mare aveti toti dreptate. Puteti considera aceasta postare inchisa, nu voi mai intra pe forum.

Domnul sa fie cu tine!
Mergi in pace.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:11:31.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.