Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Botezul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5017)
-   -   Trecerea de la catolici la ortodoxi (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13252)

florentina26luca 07.07.2011 14:04:40

Trecerea de la catolici la ortodoxi
 
Buna ziua,am rugamintea sa ma ajutati cu cateva raspunsuri.Pe scurt,este vorba despre o prietena casatorita civil in Liban cu un catolic,au doi copii,unul din ei este botezat in religia sotului ,celalalt urmeaza curand sa fie botezat in aceeasi religie.In cazul in care ajung in Romania ,probabil la anul,mama ar dori sa aduca copiii la ortodoxie.Intrebarea este cum anume se procedeaza in astfel de cazuri,are nevoie de nasi?Multumesc anticipat!

gdf-fdc 07.07.2011 14:36:03

Citat:

În prealabil postat de florentina26luca (Post 375304)
Buna ziua,am rugamintea sa ma ajutati cu cateva raspunsuri.Pe scurt,este vorba despre o prietena casatorita civil in Liban cu un catolic,au doi copii,unul din ei este botezat in religia sotului ,celalalt urmeaza curand sa fie botezat in aceeasi religie.In cazul in care ajung in Romania ,probabil la anul,mama ar dori sa aduca copiii la ortodoxie.Intrebarea este cum anume se procedeaza in astfel de cazuri,are nevoie de nasi?Multumesc anticipat!

nu cred ca mai are nevoie de nasi.dar sa aibe grija sa nu se mai impartaseaca la catolici dupa ce va trece la ortodoxie.

Melissa 07.07.2011 14:41:36

Citat:

În prealabil postat de florentina26luca (Post 375304)
Buna ziua,am rugamintea sa ma ajutati cu cateva raspunsuri.Pe scurt,este vorba despre o prietena casatorita civil in Liban cu un catolic,au doi copii,unul din ei este botezat in religia sotului ,celalalt urmeaza curand sa fie botezat in aceeasi religie.In cazul in care ajung in Romania ,probabil la anul,mama ar dori sa aduca copiii la ortodoxie.Intrebarea este cum anume se procedeaza in astfel de cazuri,are nevoie de nasi?Multumesc anticipat!

Cel mai bine ar fi sa intrebati un preot ca sa aflati un raspuns corect. Eu stiu ca indiferent de varsta ( bebelasi, copii mici sau mari, tineri, adulti, varstnici), atunci cand are loc botezul ortodox, este obligatorie prezenta nasilor.

horatiu.miron 07.07.2011 14:54:57

Pluralul corect pentru ortodox este ortodocsi, nu ortodoxi.

AlinB 07.07.2011 14:56:23

Depinde cu ce preot vorbesti, unii s-ar putea sa spuna ca e nevoie sa fie inclusiv botezati.

Pentru ca botezul sa fie considerat valid in Biserica Ortodoxa trebuie sa fie facut:
1. in numele Sf. Treimi
2. prin intreita scufundare

La romano-catolici din cate stiu se face prin stropire, nu stiu la bebelusi.

Sotul e de acord? Ca n-ar fi frumos sa iasa razbel in familie..

Melissa 07.07.2011 15:08:43

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 375314)
Depinde cu ce preot vorbesti, unii s-ar putea sa spuna ca e nevoie sa fie inclusiv botezati.

Pai cum pot sa treaca la ortodoxie fara botez ortodox?

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 375314)
La romano-catolici din cate stiu se face prin stropire, nu stiu la bebelusi.

Lasa ca am vazut si preoti ortodocsi care stropesc..la cererea "publicului", sa nu se raceasca micutul!

florentina26luca 07.07.2011 16:51:00

Multumesc frumos pentru raspunsuri,tocmai am discutat cu o persoana cunoscatoare(in domeniul teologiei),care m-a lamurit ce trebuie facut in cazul de fata.

AlinB 07.07.2011 18:08:23

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 375320)
Pai cum pot sa treaca la ortodoxie fara botez ortodox?

Mirungerea.


Citat:

Lasa ca am vazut si preoti ortodocsi care stropesc..la cererea "publicului", sa nu se raceasca micutul!
Da, se prea poate sa fie cazuri speciale.
Daca e moft, e conflict cu disciplina bisericeasca.

AlinB 07.07.2011 18:09:10

Citat:

În prealabil postat de florentina26luca (Post 375341)
Multumesc frumos pentru raspunsuri,tocmai am discutat cu o persoana cunoscatoare(in domeniul teologiei),care m-a lamurit ce trebuie facut in cazul de fata.

Sper ca nu profiti de faptul ca sotul fiind romano-catolic nu poate divorta sub nici un pretext :)

florentina26luca 14.07.2011 21:40:52

:)Nu profit,n-as avea cum!Precum spuneam nu este vorba de mine.


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:04:53.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.