Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   cine este aproapele meu? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8182)

luminitarodina 19.01.2010 21:07:31

///////
,,,,

iustin10 19.01.2010 21:39:37

Ma si pregateam sa incep cu citatele despre dragoste
Dar cand am vazut care e de fapt problema care o ridici,m-am rusinat.
Da,nu prea ne iubim familia,ci mai mult necunoscuti,sau nou venitii in viata noastra.
De familie suntem satui,caci poarta in spate tot escul nereusitelor noastre,de a face ceva concret,de a darui.Ne credem buni cu altii,dar proba de foc a familiei nu am trecut-o.
Si daca vorbesc prea general,si la voi nu e asa,la mine e asa .

"Nici un profet nu e iubit in tara lui"

dorinastoica14 19.01.2010 21:57:09

Aproapele este în primul rând cel de lângă tine,părinte,copil,soț(soție),frate(soră).Dumnezeu ne cere pe aceștia să îi ajutăm mai înainte de toate.

Uneori,când suntem în necazuri,în lipsuri sau în nevoi întindem mîinile spre Dumnezeu să ne ajute căci nu avem curajul să ceram ajutorul rudelor noastre care ar putea să ne ajute dar nu o fac.De ce? Este o întrebare pe care mi-o pun adeseori dar nu găsesc răspunsul.

Ai un frate sau o soră care te-ar putea ajuta să-ți găsești un serviciu de care ai mare nevoie.Îl rogi cu lacrimi dar nu te ajută! Și merge la biserică și spune că este bun și milostiv!

Ai un frate sau o soră care au un apartament disponibil în București sau în alt oraș mare.Copilul tău stă cu chirie prin cine știe ce casă mizeră și dă o groază de bani.El știe aceasta dar nu te ajut! Și merge la biserică și spune că e bun și milostiv!

Ai un frate sau o soră care are bani mulți iar mama lui(ei)are nevoie de o proteză nouă pe care nu și-o poate permite,știe aceasta dar nu o ajută căci i-a lăsat casa celui mai amârât dinte copii ei.
Și acesta merge la biserică și spune că este bun și este milostiv!
.................................................. ...:68:

glykys 19.01.2010 22:05:47

La intrebarea "Cine este aproapele meu?" Hristos ofera pilda samarineanului milostiv. Iata un articol ziditor al parintelui Teofil Paraianu, Dumnezeu sa-l ierte! -
http://www.razboiulnevazut.org/articol/42/Aproapele

Tin minte ca am citit undeva ca omul cel mai important, intr-un anumit moment, este cel de langa tine, aici si acum. Asadar, sa incepem de la apropiatii nostri, de la parinti, rude, prieteni, si apoi sa ajungem sa ii cuprindem pe toti. Cum sa avem dragoste pentru aproapele, cand nu avem nici macar pentru apropiatii nostri?

topcat 19.01.2010 22:50:12

Nu aveti impresia ca aceasta expresie, iubeste-ti aproapele, are un iz de coada de maimuta?

iustin10 19.01.2010 22:53:05

Citat:

În prealabil postat de topcat (Post 202675)
Nu aveti impresia ca aceasta expresie, iubeste-ti aproapele, are un iz de coada de maimuta?

Daca ai vedea un om cazut pe marginea santului ce ai face? L-ai studia,l-ai ignora,sau l-ai ajuta? Sau poate i-ai trage si tu una ,ca tot e cazut....

topcat 19.01.2010 22:59:46

Citat:

În prealabil postat de iustin10 (Post 202678)
Daca ai vedea un om cazut pe marginea santului ce ai face? L-ai studia,l-ai ignora,sau l-ai ajuta? Sau poate i-ai trage si tu una ,ca tot e cazut....

Ma intrebi pe mine sau pe cei care sustin ca aproapele e cineva din familie. Sau din trib.

dorinastoica14 19.01.2010 23:13:15

Citat:

În prealabil postat de topcat (Post 202684)
Ma intrebi pe mine sau pe cei care sustin ca aproapele e cineva din familie. Sau din trib.

Ce e mai aproape cămașa sau paltonul?
Să nu-mi spui că porți paltonul direct pe piele că nu te cred!
La maimulțe nu se aplică deoarece au blană.

topcat 19.01.2010 23:16:59

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 202700)
Ce e mai aproape cămașa sau paltonul?
Să nu-mi spui că porți paltonul direct pe piele că nu te cred!
La maimulțe nu se aplică deoarece au blană.

Pai uite, iustin10 nu e de parerea ta
Intreaba-l pe el

Imogene 19.01.2010 23:20:24

Aproapele meu e topcat fiindca mi se pare simpatic emoticonul lui cu maimutica. :)))


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:19:16.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.