Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Din Noul Testament (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5016)
-   -   Predica de azi (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14133)

Mihnea Dragomir 13.11.2011 14:04:41

Predica de azi
 
Vă invit, aici, să scrieți despre ce ați aflat la predica la care tocmai ați fost. Pericopele se repetă an după an, dar, de fiecare dată, omiliile păstorilor noștri aruncă o altă lumină asupra lor.

Astăzi, am auzit despre Pilda Talanților. Noutatea, pentru mine, a fost motivul pentru care nevrednicul care primește un singur talant îl îngroapă și pe acela. Motivul este menționat în Sf Evanghelie (după Matei): este frica. Știm că există o frică sănătoasă de Dumnezeu, aceea menționată în Pslami, în Proverbe și în alte cărți. Dar aceasta este o frică nesănătoasă, paralizantă, dată de neîncrederea în Dumnezeu, care ar putea culege de unde nu a semănat. Este o frică de același tip cu aceea a lui Adam după ce a păcătuit, care la întrebarea lui Dumnezeu "Adame, unde ești ?" răspunde: "m-am temut" (Gen 3 cu 10). Tuturor celor care au o asemenea temere că Dumnezeu i-ar putea pedepsi fără motiv, Domnul le spune: îndrăzniți !

Pestisorul de Aur 13.11.2011 14:58:40

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 410247)
Vă invit, aici, să scrieți despre ce ați aflat la predica la care tocmai ați fost. Pericopele se repetă an după an, dar, de fiecare dată, omiliile păstorilor noștri aruncă o altă lumină asupra lor.

Astăzi, am auzit despre Pilda Talanților. Noutatea, pentru mine, a fost motivul pentru care nevrednicul care primește un singur talant îl îngroapă și pe acela. Motivul este menționat în Sf Evanghelie (după Matei): este frica. Știm că există o frică sănătoasă de Dumnezeu, aceea menționată în Pslami, în Proverbe și în alte cărți. Dar aceasta este o frică nesănătoasă, paralizantă, dată de neîncrederea în Dumnezeu, care ar putea culege de unde nu a semănat. Este o frică de același tip cu aceea a lui Adam după ce a păcătuit, care la întrebarea lui Dumnezeu "Adame, unde ești ?" răspunde: "m-am temut" (Gen 3 cu 10). Tuturor celor care au o asemenea temere că Dumnezeu i-ar putea pedepsi fără motiv, Domnul le spune: îndrăzniți !

Cel cu un talant a ingropat talantul dar l-a dat inapoi.Ce inseamna asta?Ce insemna sa fi dat talantul la zarafi?Ce inseamna a castiga cu talantii primiti alti talanti?

Pestisorul de Aur 13.11.2011 15:08:28

Pericopa evanghelica a acestei Duminici in Biserica Ortodoxa a fost cea a Bunului Samaritean.Mi s-a parut interesant cum parintele parafrazand interpretarea unui filozof a zis ca in aceasta pilda sunt aratate toate tipurile de oameni : cei ce sunt impotriva, cei care trec nepasatori si cei care compatimesc.Tot parintele a zis ca Ierihon inseamna pacatul si Ierusalim virtutea.. A zis ca Bunul Samarinean e Dumnezeu, omul mai indepartat, Hristos... Cred ca parintele episcop a facut mai multe aluzii si analogii cu itinerarul 'Ierihon - Ierusalim' , cred ca una dintre ele(nu a spus-o pe fata) e o aluzie la a doua venire a lui Hristos sau la Invierea lui.

Annyta 13.11.2011 21:20:21

Inteligenta spirituala
 
Astazi, parintele nostru ne-a vorbit despre inteligenta spirituala, asa cum este tratata in cartea cu acelasi nume ("Inteligenta spirituala", autori Danah Zohar & Ian Marshall), aparuta la editura Vellant in anul 2011.

Voi incerca sa sumarizez cele aflate: cartea se adreseaza nevoii noastre de a afla ce suntem si de ce am venit pe acest pamant, care este rolul/ sensul nostru pe lumea acesta.
In carte se prezinta o serie de criterii pe baza carora ne putem evalua inteligenta spirituala (fara a le considera insa un test "eliminatoriu"...):

1) Constiinta de sine
Cine suntem in adancul nostru, dincolo de ecusonul social? Avem constiinta ca suntem nemuritori? Suntem racordati la credinta si la valorile vii, nu la efemeridele de la televizor?

2) Spontaneitatea
Calitatea de a te lasa influentat/ inspirat de valori, de oameni de valoare (nu valoare sociala, ci de caracter).

3) Compasiunea, in sensul de "impreuna-patimire"

4) Smerenia
A-ti cunoaste locul in lume, nici supra-, nici subevaluat.

5) A avea o viziune asupra lumii, din sfaturile duhovnicesti si din traditia vie

6) A avea tendinta de a intreba mereu "de ce?"
Aceasta pentru a ajunge la o lamurire interioara, nu in sensul plangerii de mila.

7) Acceptarea diversitatii
Sa nu dispretuim pe nimeni, sa nu fim fanatici si intransigenti.

8) Independenta fata de context (sa nu fim conventionali)

9) Putinta de a schimba perspectiva asupra lucrurilor (sa nu ramanem in idei fixe)

10) Capacitatea de a accepta suferinta (precum Domnul pe Golgota)

11) Sentimentul disponibilitatii (nu doar pentru profesie, ci si pentru ai nostri, cei apropiati... exemplu: Staretul Gheorghe de la Cernica a lasat cu limba de moarte sa i se ingroape capul la intrarea in biserica, fiind astfel calcat de toti cei ce treceau pa acolo)

Predica a fost mai plina de viata (si de exemple) decat am putut eu sa redau.

Cartea mi-a trezit interesul, asa ca am comandat-o pe internet ...

glykys 13.11.2011 21:56:18

Citat:

În prealabil postat de Pestisorul de Aur (Post 410251)
Pericopa evanghelica a acestei Duminici in Biserica Ortodoxa a fost cea a Bunului Samaritean.Mi s-a parut interesant cum parintele parafrazand interpretarea unui filozof a zis ca in aceasta pilda sunt aratate toate tipurile de oameni : cei ce sunt impotriva, cei care trec nepasatori si cei care compatimesc.Tot parintele a zis ca Ierihon inseamna pacatul si Ierusalim virtutea.. A zis ca Bunul Samarinean e Dumnezeu, omul mai indepartat, Hristos... Cred ca parintele episcop a facut mai multe aluzii si analogii cu itinerarul 'Ierihon - Ierusalim' , cred ca una dintre ele(nu a spus-o pe fata) e o aluzie la a doua venire a lui Hristos sau la Invierea lui.

Iata ce am aflat eu:

Omul cazut printre talhari - neamul omenesc.
Talharii - diavolii
Preotul, levitul - Legea Veche, preotii si profetii din Vechiul Testament
Bunul Samaritean - Hristos
Uleiul cu care unge ranile - Mirungerea, de dupa Taina Botezului
Vinul - Impartasania
Casa de oaspeti - Biserica, in a carei grija suntem.
Promisiunea revenirii si a rasplatii - a doua venire a Domnului.

catalin2 13.11.2011 22:00:22

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 410272)
Iata ce am aflat eu:

Omul cazut printre talhari - neamul omenesc.
Talharii - diavolii
Preotul, levitul - Legea Veche, preotii si profetii din Vechiul Testament
Bunul Samaritean - Hristos
Uleiul cu care unge ranile - Mirungerea, de dupa Taina Botezului
Vinul - Impartasania
Casa de oaspeti - Biserica, in a carei grija suntem.
Promisiunea revenirii si a rasplatii - a doua venire a Domnului.

Foarte interesant. Azi am auzit si eu prima data ca Bunul Samaritean este Hristos in interpretarea pildei.

glykys 13.11.2011 23:07:16

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 410273)
Foarte interesant. Azi am auzit si eu prima data ca Bunul Samaritean este Hristos in interpretarea pildei.

Sunt patru sensuri de citire a Bibliei. Unul este cel literal, adica urmand evenimentele intocmai cum se spune, al doilea este cel alegoric, fiecare element fiind un simbol cu o anumita corespondenta (exemplele de mai sus), al treilea este cel moral (din fiecare lectura se desprinde o invatatura practica, adaptabila la viata de zi cu zi, sa fim milostivi, sa nu trecem nepasatori pe langa suferinzi...), iar al patrulea este cel escatologic, in sensul prefigurarii Judecatii de Apoi (aici ar intra ultima parte a pildei, cu promisiunea revenirii si a platii, ca si indicatia Ierihon-Ierusalim, de care vorbea Pestisorul).

Pestisorul de Aur 13.11.2011 23:17:38

Pestisorul de Aur....

Cel mai mult conteaza interpretarea morala.Asta e si scopul pildelor lui Iisus.Bunul Samaritean reprezinta omul cel indepartat.Intamplarea face ca au trecut cei de acelasi neam pe langa cel talharit si batut si l-au lasat in dorul lelii si nu s-au interesat de el.Dar a venit unul mai indepartat, mai strain si aceluia i s-a facut mila de el.Cei ce au fost mai aproape nu i-au fost aproape (adica cei de acelasi neam) , iar cel ce a fost mai departe acelasi i-a fost aproape... Deci la intrebarea Cine e aproapele meu? raspunsul este tot omul, dupa cum ne invata samariteanul.Deci noi suntem datori sa facem bine tot omului.Dintr-o alta perspectiva cine este aproapele meu este cel ce este aproape de mine,cel ce ma ajuta si imi face bine... Acum ca sa raspund unui alt topic "Asta am invatat eu azi(SINGUR)".

glykys 13.11.2011 23:26:14

Citat:

În prealabil postat de Pestisorul de Aur (Post 410250)
Cel cu un talant a ingropat talantul dar l-a dat inapoi.Ce inseamna asta?Ce insemna sa fi dat talantul la zarafi?Ce inseamna a castiga cu talantii primiti alti talanti?

O predica a par. Cleopa la aceasta pilda:
http://monicadaniela84.blogspot.com/...-prcleopa.html

Pe scurt, e diferenta dintre ce primesti de la Dumnezeu si ceea ce castigi prin ceea ce le daruiesti lui Dumnezeu si semenilor. Ceva interesant in acest sens am gasit la par. Arsenie Boca, cum ca persoana cu un talant are de fapt Botezul, pe care il ingroapa, nefacand fapte bune. Iata deci ca si Sfintele Taine, deci harul, sunt daruri de care vom da seama cum le-am folosit.

TALANȚII
734. Sufletul dus în robie e jefuit pe dată de toată agoniseala sa duhovnicească. Aceasta-i contabilitatea fricosului: zarafii cu banii lor falși fură talanții noștri buni.
735. Cel cu un talant din Sfânta Evanghelie are numai botezul și talantul lui i se va da celor fără botez, dar cu fapte.
736. Între cei trimiși de Dumnezeu sunt și oameni ce au darul să vadă dincolo de zare, să audă graiul și cuvintele mai presus de fire. Dar aceștia, la vreme de mare însemnătate pentru ei, când li se deschide ochiul vederii și urechile auzirii celor de dincolo, să nu întârzie a căuta povățuirea unui duhovnic, care le va feri inima și mintea de bucurie străină și care îi va ocroti cu dulama smereniei.
737. Darurile lui Dumnezeu ascunse în noi nu le știm, dar satana le vede; și, ca un tâlhar viclean, pândește vremea darului de sus să se deschidă în viața noastră și de nu-l va afla acoperit de smerenie și dreaptă socoteală, varsă el, ca pe un jgheab, pustiirile lui pe făgașul lui Dumnezeu.
738. Ce ți-a dat Dumnezeu dar, asigură-l cu întrebarea și ocrotește‑l cu smerenia și cu atât mai vârtos nu ieși din sfatul unuia dintre nebăgații în seamă slujitori ai lui Dumnezeu.
739. În fiecare om este închisă o măsură a lui, după cum ne asigură și Sfântul Pavel (Romani 12, 3); peste aceasta să nu treacă nimeni, dar nici să nu se lovească nimeni a o ajunge.
740. Toate valorile, talentele, ar trebui să se negustorească între oameni, în favoarea lui Dumnezeu, căci precum este o ierarhie a valorilor, tot așa este un Ierarh al lor.
741. A nu lucra cu valorile, în sensul în care le-a rostuit Dumnezeu, înseamnă a ieși din ierarhie și a face anarhie.
742. Purtătorul oricărei valori, dacă va ajunge la cunoștința atârnării sale de Dumnezeu, va ajunge drept.
743. Un bărbat de știință, care mărturisește în mediul său pe Dumnezeu, adeseori e mucenic; un conducător de neamuri, dacă se declară atârnător de Dumnezeu, de asemenea e mucenic, ca și cum atârnarea de Dumnezeu ar fi o mare slăbiciune și vinovăție. Și așa pățesc pe rând toți dăruiții lui Dumnezeu când nu se învoiesc la sfatul lumii, să tâlhărească pe Dumnezeu de darul ce li‑l dase spre tot lucrul bun, ce au să-l împlinească în lume.
744. Pentru o alunecare a omului de la nume la număr, au să dea seama toți înzestrații lui Dumnezeu, cei cu daruri, cu răspunderi, cu măriri, cu puteri și cu tot felul de haruri.
Regele David, înzestrat deodată cu darul stăpânirii și cu darul proorociei, a căpătat o strașnică pedeapsă, numai fiindcă a îndrăznit să numere poporul (2 Regi 24). Darul proorociei i s-a luat o vreme, iar din popor i-au murit 70.000 de oameni – și doar el greșise, nu poporul
(2 Regi 24, 17).
Deci, înaintestătătorii și deținătorii puterii au să dea seama, chiar de venirea sabiei după dreptate.
745. Cu talantul Botezului sunt dăruiți creștinii, talantul îngropat și de puțini dezgropat și sporit.
746. Convertirea talentelor este un mare talent. Înzestrările lui Dumnezeu nu sunt date ca simple ornamente, de care să ne bucurăm numai noi. Talentele sunt înzestrări de energie divină, spre scopurile ei anumite, energie pe care lumea nu o cunoaște. Aceasta dă îndrăzneală mucenicilor, răbdare pustnicilor, darul cunoștinței, curajul adevărului, nebunia pentru Hristos, interpretarea vieții în perspectiva luminii divine.
747. Prezența lui Iisus în toate fragmentele timpului este ceea ce dă talanților valoarea lor de energii divine.
748. Cel ce recunoaște Providența de la Dumnezeu a talentelor sale va mai primi și celui ce i se pare că nu le are de la Dumnezeu, i se va lua și ceea ce i se pare că are.

Dobra Daniela 14.11.2011 00:07:57

Azi ni s-a vorbit despre "sange". Despre sangele Hristosului nostru sfant, al mucenicilor, apoi despre varsatorii de sange, despre criminali, mame care avorteaza...apoi sangele ca munca noastra cea de toate zilele, ca transpiratie pt supravietuire, in final, sangele ca efort spre mantuire. a fost foarte frumoasa predica!


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:25:26.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.