Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Din Vechiul Testament (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5015)
-   -   Lucruri greu de inteles din VT (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11679)

camy_d 31.12.2010 14:55:13

Lucruri greu de inteles din VT
 
Îmi cer scuze dacă a mai fost vreun topic asemănător. În VT Dumnezeu a îngăduit multe lucruri contradictorii cu credința noastră și chiar cu legea lui Moise. Duhovnicul meu mi-a zis că nu trebuie să comparăm lumea de atunci cu lumea de acum, că erau alte vremuri și eu îl cred, însă vreau să mă ajutați să-mi explic aceasta prin argumente logice. M-am gândit că se întunecase Chipul lui Dumnezeu în om, deci posibilitatea de a lupta cu păcatul era mai mică și atunci Dumnezeu avea pretenții mai mici, dar tutuși acest argument nu justifică totul. De exemplu Avraam s-a culcat cu slujitoarea și nu mai știu cine a avut 2 soții.

Danut7 31.12.2010 15:13:34

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 318039)
Îmi cer scuze dacă a mai fost vreun topic asemănător. În VT Dumnezeu a îngăduit multe lucruri contradictorii cu credința noastră și chiar cu legea lui Moise.

Care sunt lucrurile contradictorii cu credinta noastra si cu Legea lui Moise pe care Dumnezeu le-a ingaduit in VT?

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 318039)
Duhovnicul meu mi-a zis că nu trebuie să comparăm lumea de atunci cu lumea de acum, că erau alte vremuri și eu îl cred, însă vreau să mă ajutați să-mi explic aceasta prin argumente logice. M-am gândit că se întunecase Chipul lui Dumnezeu în om, deci posibilitatea de a lupta cu păcatul era mai mică și atunci Dumnezeu avea pretenții mai mici, dar tutuși acest argument nu justifică totul. De exemplu Avraam s-a culcat cu slujitoarea și nu mai știu cine a avut 2 soții.

Numai doua?Numai doua sotii a avut Iacob.Cu ambele a avut copii,dar si cu slujitoarele lor.Avraam s-a culcat cu slujitoarea sa cu binecuvantarea sotiei lui Sara.Ca prin slujitoare ei sa aiba urmas.Solomon a avut 1000 de neveste.In Orientul Mijlociu inca mai exista aceasta practica..

camy_d 31.12.2010 15:16:57

Citat:

În prealabil postat de Danut7 (Post 318047)
Care sunt lucrurile contradictorii cu credinta noastra si cu Legea lui Moise pe care Dumnezeu le-a ingaduit in VT?

Tocmai am dat 2 exemple.

Dumitru73 31.12.2010 15:26:31

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 318039)
Îmi cer scuze dacă a mai fost vreun topic asemănător. În VT Dumnezeu a îngăduit multe lucruri contradictorii cu credința noastră și chiar cu legea lui Moise. Duhovnicul meu mi-a zis că nu trebuie să comparăm lumea de atunci cu lumea de acum, că erau alte vremuri și eu îl cred, însă vreau să mă ajutați să-mi explic aceasta prin argumente logice. M-am gândit că se întunecase Chipul lui Dumnezeu în om, deci posibilitatea de a lupta cu păcatul era mai mică și atunci Dumnezeu avea pretenții mai mici, dar tutuși acest argument nu justifică totul. De exemplu Avraam s-a culcat cu slujitoarea și nu mai știu cine a avut 2 soții.

Camy, iti dau un sfat, venit asa ... din inima de ateu ...
daca vrei sa fii linistita, uita de VT.
da de pomana Biblia pe care o ai si ia-ti un NT cu psalmii. si nu te mai gandi niciodata la VT.
dar daca vei incerca sa INTELEGI ce spune Biblia in totalitatea ei, iti pot descrie drumul aproximativ pe care il vei parcurge.
si apoi ... bun venit in lumea mea :) si nu ma refer la ateism.

codana 31.12.2010 15:34:31

salut,dumitru73
 
Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 318057)
Camy, iti dau un sfat, venit asa ... din inima de ateu ...
daca vrei sa fii linistita, uita de VT.
da de pomana Biblia pe care o ai si ia-ti un NT cu psalmii. si nu te mai gandi niciodata la VT.
dar daca vei incerca sa INTELEGI ce spune Biblia in totalitatea ei, iti pot descrie drumul aproximativ pe care il vei parcurge.
si apoi ... bun venit in lumea mea :) si nu ma refer la ateism.

si consideri ca sfatul tau,este de bun augur?daca gresesti,cine plateste?

codana 31.12.2010 15:43:40

salut,camy_d
 
Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 318039)
Îmi cer scuze dacă a mai fost vreun topic asemănător. În VT Dumnezeu a îngăduit multe lucruri contradictorii cu credința noastră și chiar cu legea lui Moise. Duhovnicul meu mi-a zis că nu trebuie să comparăm lumea de atunci cu lumea de acum, că erau alte vremuri și eu îl cred, însă vreau să mă ajutați să-mi explic aceasta prin argumente logice. M-am gândit că se întunecase Chipul lui Dumnezeu în om, deci posibilitatea de a lupta cu păcatul era mai mică și atunci Dumnezeu avea pretenții mai mici, dar tutuși acest argument nu justifică totul. De exemplu Avraam s-a culcat cu slujitoarea și nu mai știu cine a avut 2 soții.

camy,legea lui moise,nu este a lui moise,ci este LEGEA LUI DUMNEZEU,data lui moise spre a fi transmisa lumii,in varianta scrisa pe piatra.daca dumnezeu a ingaduit unele lucruri in VT,este probabil,dupa opinia mea,din cauza necredintei omului.
idee:daca io,dumnezeu,doresc un lucru,atunci creatia mea,omul, este obligat sa-l faca.nu este loc de negocieri,cui nu-i convine, sa scrie acasa.

Danut7 31.12.2010 15:46:16

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 318051)
Tocmai am dat 2 exemple.

care...... ?

camy_d 31.12.2010 15:48:30

Citat:

În prealabil postat de codana (Post 318062)
camy,legea lui moise,nu este a lui moise,ci este LEGEA LUI DUMNEZEU,data lui moise spre a fi transmisa lumii,in varianta scrisa pe piatra.daca dumnezeu a ingaduit unele lucruri in VT,este probabil,dupa opinia mea,din cauza necredintei omului.
idee:daca io,dumnezeu,doresc un lucru,atunci creatia mea,omul, este obligat sa-l faca.nu este loc de negocieri,cui nu-i convine, sa scrie acasa.

Am zis Moise pentru a sublinia faptul că era valabilă și pentru VT.

camy_d 31.12.2010 15:52:22

Citat:

În prealabil postat de Danut7 (Post 318064)
care...... ?



Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 318039)
De exemplu Avraam s-a culcat cu slujitoarea și nu mai știu cine a avut 2 soții.

Se contrazic cu porunca a 7-a, "Să nu fii desfrânat."

Sunt multe cazuri care încalcă porunca a 6-a, "Să nu ucizi.", nu mai dau exemple.

Vlad-Alexandru91 31.12.2010 15:52:23

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 318039)
Îmi cer scuze dacă a mai fost vreun topic asemănător. În VT Dumnezeu a îngăduit multe lucruri contradictorii cu credința noastră și chiar cu legea lui Moise. Duhovnicul meu mi-a zis că nu trebuie să comparăm lumea de atunci cu lumea de acum, că erau alte vremuri și eu îl cred, însă vreau să mă ajutați să-mi explic aceasta prin argumente logice. M-am gândit că se întunecase Chipul lui Dumnezeu în om, deci posibilitatea de a lupta cu păcatul era mai mică și atunci Dumnezeu avea pretenții mai mici, dar tutuși acest argument nu justifică totul. De exemplu Avraam s-a culcat cu slujitoarea și nu mai știu cine a avut 2 soții.

Crede în Sfânta Evanghelie și gata! Diavolul atât așteaptă: să te îndoiești de un lucru, oricât de mic ca să te facă să-ți pierzi credința...Ascultă pe duhovnicul tău și dacă vrei mai multe lămuriri, roagă pe Dumnezeu să-ți lumineze mintea. Rugăciunea sinceră îți va lumina mintea.


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:49:11.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.