Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   casatorie (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9946)

heaven 29.06.2010 16:10:40

Citat:

În prealabil postat de Atreides (Post 264543)
Nu vreau sa fiu rautacios, dar ce intelegi tu prin "Nu pot fiziologic sa am o viata sexuala"? E ceea ce cred eu ca este? Sau pur si simplu nu te simti atras de femei?

P.S. Nu stiu altii cum sunt, da mie-mi miroase a trolling.

Nu,eu cred ca omul a fost sincer,sa nu ne grabim sa facem astfel de supozitii.
Mai exista si varianta ca imposibilitatea lui sa aiba o cauza pur fizica pe care probabil nu a dorit sa o dezvaluie.

sophia 29.06.2010 16:52:22

Este cam complicat.
Daca tu vrei sa ramai singur si cast, nu este pacat, decat pentru...tine.
Daca ai probleme medicale nu este pacat si totusi exista si la acestea solutii.
Depinde ce vrei cu adevarat.
Daca este altceva, alta imposibilitate (care mai poate fi banuita), atunci aia este pacat dupa biserica.

Nu, cu ideea de : trait sot si sotie ca frate si sora, in castitate, nu sunt de acord deloc. Nu este normal. Se poate, sigur, dar nu este normal, sau trebuie sa accepte amandoi renuntarea. Si fara copii?
Doamne, ce casatorie este asta? Mai bine fiecare singur la casa lui.

Si inca ceva: niciodata sa nu spui "niciodata". Ai numai 31 ani.
Pana la batranete te tot poti razgandi daca apare perechea...

Sf.Asteapta 29.06.2010 17:08:07

Speranta moare ultima...

heaven 29.06.2010 17:25:31

Citat:

În prealabil postat de Sf.Asteapta (Post 264586)
Am un singur "ou de paste" si ala este atrofiat ........la asta ma refeream Nimic altceva
Am spus doar ca daca am ocazia, chiar si asa, sa ma insor totusi as prefera sa raman singur Sunt f credincios si nu simt nevoia de nimeni in jurul meu L-am pe d-zeu si ma seaca prezenta altcuiva in preajma mea... dar am auzit voci care spuneau ca este mare pacat sa refuzi o casatorie cand aceasta este posibila fara a ti se cere ceva in schimb...


Si btw ce inseamna trolling?????????????

Vezi...aici ar fi o chestiune asupra careia sa reflectezi pentru ca a fi credincios nu inseamna sa nu suporti semenii in preajma,deci,cel mai probabil exista alte cauze pentru care nu doresti acest lucru.
Nu spun ca nu esti credincios sau ca nu Il iubesti pe Dumnezeu,insa aceasta credinta nu trebuie sa devina un refugiu in fuga de oameni.
De fapt,nu fugim de oameni,ci de noi insine.
Iar,revenind la casatorie,pot sa iti spun un lucru:cel mai mare pacat este sa te legi de cineva fara ca sa-l/o iubesti.
Dar,ca sa incepi sa ii iubesti pe cei din jur,trebuie intai sa inveti sa te iubesti pe tine!
PS:Din cate stiu,in cazuri de acest gen exista apetit sexual si se pot intretine relatii sexuale normale,doar ca din lichidul seminal vor lipsi spermatozoizii.
Chestiunea,insa,poate genera un complex celui in cauza si acest lucru sa faca dificila apropierea de o partenera.
Cine te va iubi,insa,te va iubi asa cum esti.
In ultima instanta,daca iti gasesti pereche puteti si adopta copii si sa aveti o familie ca oricare alta.


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:42:41.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.