Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Sectiune dedicata profesorilor de religie (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5062)
-   -   Religia nu mai este obligatorie in scoala (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17521)

Inorogul 19.11.2014 13:58:55

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 573176)
Aceasta fraza arata ca nu ai inteles prea multe din religie. Ceea ce spui tu este predestinarea calvinista. Omul face alegeri tot timpul, nu se naste alcoolic, de exemplu.

Stii cum sunt eu acum? Prea multe Marii, cu tot atat de multe palarii.
Nu eu sunt cel care Ii multumeste lui Dumnezeu pentru ca a beneficiat de intelepciunea necesara pentru a-L descoperi. Am vazut pe altii care fac asta. Si atunci, de ce as judeca cu dubla masura? El are meritul ca Il descoperi dar nu are nici vina atunci cand nu o faci?!
Cum ziceam, multe Marii, multe palarii. Nici nu stii de unde sa te agati. Viziunile voastre difera, uneori chiar radical. Incerc si eu sa imi dau seama care este punctul vostru comun, ca sa zic asa. Nu garantez ca reusesc de fiecare data.

Inorogul 19.11.2014 14:01:18

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 573180)
Ingrijorator e ca toate conducerile dictatoriale spuneau acelasi lucru la inceput. Apoi, cand ajungeau la conducere faceau exact invers. Revolutia franceza avea ca slogan "egalitate, libertate, fraternitate" (probabil luat din masonerie). Doar ca atunci cand s-au vazut la conducere au facut crime mai multe decat regimul pe care il combateau. Si comunismul promitea fericirea generala la inceput, apoi se stie ce a urmat.
Daca opinia generala se schimba, majoritari devenind ateii, nu s-ar schimba si conceptiile personale? Dar daca la moda ar fi persecutia crestinilor, s-ar duce imediat aceste cuvinte.

Sunt multe de discutat aici. Prea multe chiar.
Este dreptul tau sa fii ingrijorat, dar nu mai este problema mea asta.
Si totusi, totusi... tu crezi ca eu nu sunt acum spanzurat pentru ca Biserica a denit mai toleranta sau pentru ca nu mai are puterea de alta data?

fallen 19.11.2014 14:02:52

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 573034)
@fallen: în ultima vreme te cam plictiseČ™ti, este?

Da, rau!
Aveti ceva de lucru pt mine?
( care sa pot face online cand n-am de lucru la serviciu, ma refer, ca acasa se mai gaseste una-alta)
Mai grav e insa ca sunt cam tulburata in ultima vreme si asta nu-mi da pace, chiar si cand as avea alta treaba :(; nu prea ma pot concentra...

Dar uite ca azi avui de lucru pana la ora asta (13.30) si mai am inca putin, dar ma asezai sa ma odihnesc o tzara ca obosii...

Apropo, vedeti a mai demult v-ati luat de diacriticele mele!
(Poate la dvs in monitor se vad cum tb, dar la mine nu)

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 573031)
Sa stii ca Hitler era destul de religios :P

Poate Stalin :))

Da, asa e! Se credea chiar ( un nou) Mesia!
( ar fi interesant daca in ziua de azi ar aparea in media un candidat care sa sustina ca ar fi asa ceva, pe cata lume chiar ar reusi sa convinga ???)

Inorogul 19.11.2014 14:15:10

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573177)
Incomplet! Corect era: "Intotdeauna cei care cauta ceva gasesc acel ceva".

Doresc sa completez nitel.

Iti doresti sa-l vezi pe Michael Jackson? Iti doresti asa si asa sau iti doresti mult de tot? Iti doresti cu adevarat sa-l vezi pe Michael Jackson? Repet, nu la vrajeala, asa, ci din tot sufletul sa-ti doresti.

OK. Acum cumpara o paine, taie o felie si uita-te in miez. Ce vezi? Eeeeiii... ti-am zis eu?! Iaca-i chipul lu' Jacksonica! Este ca-i tare frumos? :))))

LE: daca te consideri un sceptic si crezi ca nu merge asa, incearca varianta si mai simpla: cauta-ti adanc in suflet. Acolo chiar ca nu ai cum sa dai gres!

LLE: ce coincidenta nefericita mi se pare ca in tarile majoritar musulmane oamenii se uita adanc in sufletul lor si-l vad pe Allah.

fallen 19.11.2014 14:20:37

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573182)
Stii cum sunt eu acum? Prea multe Marii, cu tot atat de multe palarii.
Nu eu sunt cel care Ii multumeste lui Dumnezeu pentru ca a beneficiat de intelepciunea necesara pentru a-L descoperi. Am vazut pe altii care fac asta. Si atunci, de ce as judeca cu dubla masura? El are meritul ca Il descoperi dar nu are nici vina atunci cand nu o faci?!
Cum ziceam, multe Marii, multe palarii. Nici nu stii de unde sa te agati. Viziunile voastre difera, uneori chiar radical. Incerc si eu sa imi dau seama care este punctul vostru comun, ca sa zic asa. Nu garantez ca reusesc de fiecare data.

Poate nu avem un punct comun :)
Poate motivele noastre de a crede difera de la unul la altul, la fel ca si cele ale dvs de a nu crede.
Poate ca dintr-un motiv similar unul din noi ajunge sa creada si celalalt sa nu creada.
Si nu va luati de mine ca emit doar presupuneri , ipoteze, pt ca n-am cum sa stiu si sa afirm adevaruri absolute. Sau sa prerind ca asta sunt cand de fapt nici eu nu sigura.

De exemplu si eu si Inorogul suntem aproximativ in aceeasi oala, desi am ajuns axolo pe cai/prin modalitati usor diferite?
Din pacate chiar nu mai am timp acum sa dezvolt, cam gata pauza, tre sa ma intorc la munca de jos...

anita 19.11.2014 14:21:46

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573172)
Pentru ca nu vad de ce trebuie incalcat dreptul la libera exprimare. Puteti sa ridiculizati si dumneavoastra opiniile mele. Aveti tot dreptul.

Oricum, cred ca faceti o confuzie. Mi-o asum, pentru ca este foarte posibil sa nu ma fi exprimat clar.
Toleranta mea este fata de dreptul la opinie, exact in virtutea libertatii de exprimare, nu fata de opinia insasi. Eu nu ridiculizez faptul ca aveti opinii diferite de ale mele.

Toleranta despre care vorbesc face referire la prezervarea drepturilor cetatenesti, ridiculizarea se limiteaza doar la opinii si comportamente si se exercita in virtutea dreptului la libera exprimare.

Sa rezum: fiecare crede ceea ce doreste. E liber la gandire! ...Dar asta nu iti permite sa imi impui ceva si nici sa imi creezi obligatii. Nu ma ating de drepturile tale, nu te atinge de drepturile mele. Ultima propozitie sintetizeaza viziunea mea despre toleranta si nu exclude dreptul la libera exprimare.



Eu sunt indiferent, in sensul ca nu ma bag. Dar e cale lunga pana la a mi se interzice sa vorbesc despre asta. As fi si mai indiferent daca as sti ca niciun sfant din banii si munca mea nu contribuie la practicile religioase despre care vorbiti. Dar nu ma deranjeaza, pentru ca imi confera autoritatea morala sa beneficiez de aceste practici atunci cand doresc. Vreti sa imi fie cu adevarat rusine sa mai intru in biserica, fie si cu finii? Privatizati bisericile, sa nu mai beneficieze de nici un leu din banii mei si, atunci cand sunt refuzat, promit sa nu scot niciun cuvant. ...Ma duc la alta care are nevoie mai mare de bani :).
Nu-mi cereti mie curatenie sufleteasca pe un morman de lacomie. Mai bine faceti presiune pe cler sa refuze banii statului, ai necredinciosilor si a fatarnicilor.



Nu intotdeauna! Crestinii nu ridiculizeaza in mod special ateii. De cele mai multe ori ii dispretuiesc sau compatimesc. Cert este ca multi ii dezumanizeaza. Pot aduce mii de citate numai de pe acest forum in sprijinul afirmatiilor mele.
Dar nu asta este important. Nu inteleg de ce credeti ca este un lucru bun ca nu ridiculizati ateii. Aveti tot dreptul din lume sa o faceti. Ridiculizati-i fara nicio teama.

Ce v-ati inflamat asa?
Nu va cere nimeni nimic ,nici macar curatenie sufleteasca.
Nu cred ca niste crestini pot dezumaniza un ateu ,ci el poate aparea dezumanizat.Si nu inteleg de ce as vrea sa va fie rusine sa intrati in o biserica.
Si mai lasati lacomia ,toti ateii vedeti in preoti niste oameni lacomi -asta si datorita mass media- si faceti multa galagie ,cand de fapt sunt niste exceptii.Dar pt ca nu cunoasteti prea multe despre preoti si biserica generalizati.
Pentru necredinta d-voastra exista explicatii ,le-am citit intr-o carte a cuviosului Serafim Rose.Mai degraba el acolo nu judeca ,ci explica cui i se descopera Dumnezeu.

catalin2 19.11.2014 14:25:38

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573183)
Sunt multe de discutat aici. Prea multe chiar.
Este dreptul tau sa fii ingrijorat, dar nu mai este problema mea asta.
Si totusi, totusi... tu crezi ca eu nu sunt acum spanzurat pentru ca Biserica a denit mai toleranta sau pentru ca nu mai are puterea de alta data?

Inca un pasaj care arata ca nu ai multe cunostinte in privinta asta. In extremis ai putea spune ca si satanistii sunt credinciosi, deci asa sunt credinciosii.
Ceea ce spui tu e legat de catolicism. Acestia s-au despartit de Biserica Ortodoxa in 1054 si de atunci n-am mai avut nicio legatura cu ei. Chiar ortodocsii spun ca au luat-o pe aratura de sute de ani. Si-au pierdut harul si au devenit doar o grupare omeneasca.

Inorogul 19.11.2014 14:32:56

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 573188)
Poate nu avem un punct comun :)

Sunt convins ca avem foarte multe puncte comune. Si eu cred in respect, libertate, dragoste, altruism, democratie (sper :)) etc.. Din punctul meu de vedere acestea sunt cele mai importante, iar punctele care nu se intersecteaza nu sunt in masura sa ne transforme in dusmani.

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 573188)
Poate motivele noastre de a crede difera de la unul la altul, la fel ca si cele ale dvs de a nu crede.

Categoric!

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 573188)
Poate ca dintr-un motiv similar unul din noi ajunge sa creada si celalalt sa nu creada.

Imi pare rau, dar aici simt nevoia sa va contrazic. Nu aveti cum sa credeti in Dumnezeu pentru ca ati considerat ca dovezile in sprijinul existentei acestuia sunt insuficiente. Asta doar daca va limitati la existenta/nonexistenta. Pentru alte valori, repere morale diferite, sunt de acord cu dumneavostra.

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 573188)
Si nu va luati de mine ca emit doar presupuneri , ipoteze, pt ca n-am cum sa stiu si sa afirm adevaruri absolute. Sau sa prerind ca asta sunt cand de fapt nici eu nu sigura.

Nu am suficiente maini cu care sa ma scarpin in cap in semn de confuzie. Nu inteleg ce v-a facut sa credeti ca m-am luat de dumneavostra pentru ca emiteti presupuneri, ipoteze si toate celelalte pe care le-ati enumerat.

catalin2 19.11.2014 14:34:01

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573178)
Situatie ipotetica. ...Atat de ipotetica incat este reala :).
Un non-crestin doreste sa contribuie material pentru a organiza o masa mare la cantina saracilor. Doreste sa organizeze o masa pentru niste copii de la un orfelinat. Pentru asta apeleaza la un preot crestin-ortodox si il roaga sa ii puna la dispozitie cantina bisercii.
Ce crezi tu ca trebuie sa faca preotul? Astept raspuns.

Raspunsul mi se pare simplu. Toti cei care vor sa ajute copiii de la orfelinat o fac la orfelinat. Chiar si prin biserica se organizeaza ajutoare pentru orfelinat, iar acestia merg acolo, la orfelinat, inclusiv preotul.
Dar ia sa arat cat sunt eu de marinimos, plus o sa arat si cum sunt eu mai bun decat un preot, gasesc eu ceva.

catalin2 19.11.2014 14:50:05

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573177)
Incomplet! Corect era: "Intotdeauna cei care cauta ceva gasesc acel ceva".

Citatul complet era "cine Ma cauta Ma gaseste". Daca tu cauti comoara ostrogotilor, anunta-ma si pe mine cand o gasesti. Sau, si mai rau, sa cauti calul cu zece picioare. Dovezi ca Dumnezeu exista sunt, mai mult neoprotestantii spun ca nu sunt dovezi pentru ca ei nu au minuni. In fiecare zi in ortodoxie se intampla minuni, asta de aproape 2000 de ani. De la unele simple, la altele mai mari, cum e Lumina de la Ierusalim.
Ti-am mai zis ca vinzi castraveti gradinarilor, pentru ca multi din cei de pe site au fost la inceput atei. Si eu am fost agnostic. Si ce m-a pus pe ganduri a fost ca am vazut ca sunt si oameni inteligenti care credeau. Ca ateii spun ca doar prostimea crede. Ia gandeste-te, in atatea sute de ani, dar si azi, nu toti sunt neinstruiti, unii au fost si sunt mari intelectuali. Adica toti sunt prosti, in mii de ani si doar cativa atei sunt destepti? Eu asa m-am gandit. Ca sunt unii atei care se vad extrem de inteligenti, se gandesc ca e incredibil cum a putut sa se nasca un om ca el, o minune care apare o data la cateva generatii. Si de fapt sunt neinformati, accepta doar sa le dea altcineva informatiile.


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:56:41.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.