Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intamplari adevarate (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5035)
-   -   Cazul Seraphim Rose si altii (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2585)

veilur 03.11.2007 01:26:44

Eu il privesc ca pe un punct de referinta in credinta, sunt interesat de cartea "Sufletul dupa moarte" pe care o citesc in aceasta perioada, gasind-o ca pe o carte cu multa informatie importanta si totodata valoroasa.

Laurentiu 04.11.2007 13:47:51

Citat:

În prealabil postat de veilur
Eu il privesc ca pe un punct de referinta in credinta, sunt interesat de cartea "Sufletul dupa moarte" pe care o citesc in aceasta perioada, gasind-o ca pe o carte cu multa informatie importanta si totodata valoroasa.

DA, tocmai am facut si eu comnada de cartea "Sufletul dupa moarte" o carete foarte interesanta.
Tot o carte la fel de interesanta este cartea "Occidentali convertiti la ortodoxie" aparuta la editura Christiana.

Negroponte 04.11.2007 14:31:17

:)Am citit aproape toate cartile sfintiei sale.Sunt minunate,cum minunata i-a fost viata.Astept ziua cand va fi canonizat.Doamne ajuta!

veilur 11.11.2007 16:44:13

Am ajuns la capitolul "Vamile" din cartea lui Seraphim. Ceva ma face sa cred ca tare sunt adevarate aceste vami, exact asa cum sunt exemplificate de marturisirea sfintilor si va trebui sa ne justificam fiecare fel de pacate! Cumplita judecata vom mai avea si in vamile din vazduh...

seminaristul 11.11.2007 18:19:35

despre acest caz circula multe, unii il iubesc altii il critica, cert e ca, colaboratorul sau o fost caterisit pt homosexualitate si pedofilie, iar fratia Sf. Herman a fost scoasa de sub juristrictia ROCOR, abia dupa cativa ani a primita fratia sub juristrictia unei episcopii sarbe din america

valerian 01.12.2007 15:35:23

Mantuitorul ne spune " dupa faptele lor ii veti cunoaste"...nu spune Hristos ca ii vom cunoaste dupa vorbele denigratoare ale altora !!! Viata parintelui Serafim este prin ea insasi o marturisire, scrierile sale teologice fiind revarsarea roadelor sale pline de har catre fratii sai crestini! Cartile sale au autoritatea sfinteniei vietii sale, cuvintele sale sunt vii , foarte necesare crestinilor de azi, de-a dreptul revelatoare! Este cel mai mare apologet crestin al secolului XX, este apostolul secolului XX!

veilur 02.12.2007 18:51:12

Eh, nici chiar asa sa il ridicam la rangul de apostol. Apostolii au fost 12, nu cred ca Seraphim este al 13-lea. :D

valerian 14.12.2007 22:40:08

Nici Sfantul Apostol Pavel nu a fost dintre cei 12 si totusi este numarat cu apostolii!
L-am numit pe Parintele Serafim -apostol-, deoarece viata si invatatura sa este un apostolat, reusind sa converteasca si sa reconverteasca la credinta ortodoxa pe multi. Acest om a avut o intuitie fantastica, de geniu, a subtirimii si subtilitatii ispitelor pe care le intalnim astazi, si le-a prezentat cu o exactitate matematica as putea spune, si cu siguranta cei care citesc cu atentie scrierile sale se folosesc foarte mult in incercarile prin care trec, si in intelegerea lucrurilor. E mare Parintele Serafim!!!

seminaristul 14.12.2007 22:55:41

cititi carte IPS Lazar Puhalo, Caile Ortodoxiei contemporane, se pare ca nu a fost Serafim asa de sfant...

seminaristul 14.12.2007 22:57:36

eu chiar numai stiu ce sa zic ca am citit si cea scris serafim rose


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:54:36.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.