Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Stiri, actualitati, anunturi (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=504)
-   -   Manual de Geografie cu greșeli mari (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19252)

Vladimir M 31.08.2018 19:16:34

Manual de Geografie cu greșeli mari
 
Ce părere aveți de greșelile mari apărute în manualul de Geografie de clasa a VI-a de la Editura Didactică și Pedagogică? Autorii manualului sunt: Fiscutean Mihaela Cornelia, Fiscutean Dorin, Mihai Ciprian, Popa Ionela. Manualul a apărut în 1 600 000 exemplare. În urma scandalului s-a decis retipărirea manualului. Editura Didactică și Pedagogică a anunțat că îi va da în judecată pe autori.

DragosP 31.08.2018 20:00:15

O părere bună.
Altă întrebare?

GMihai 31.08.2018 20:46:13

Eu țin minte că atunci când am făcut geografie, în școală, nimeni nu mi-a spus, și sigur nu scria în manual, că există o țară numită Moldova, în care trăiesc în majoritate vorbitori de limbă română și care a aparținut de Moldova din Evul Mediu și de România modernă. Am aflat, surprins, abia după 89.


Totuși, aceste omisiuni au fost rezultatul unei politici oficiale.


Tâmpeniile din manualul prezent sunt rezultatul simplei prostii.


Nu știu ce e mai grav.

Vladimir M 31.08.2018 21:03:21

Citat:

În prealabil postat de GMihai (Post 661601)
Eu țin minte că atunci când am făcut geografie, în școală, nimeni nu mi-a spus, și sigur nu scria în manual, că există o țară numită Moldova, în care trăiesc în majoritate vorbitori de limbă română și care a aparținut de Moldova din Evul Mediu și de România modernă. Am aflat, surprins, abia după 89.


Totuși, aceste omisiuni au fost rezultatul unei politici oficiale.


Tâmpeniile din manualul prezent sunt rezultatul simplei prostii.


Nu știu ce e mai grav.

Da, istoria din manuale era deformată ideologic de propaganda comunistă în vremurile alea.

Ali Baba 31.08.2018 21:37:08

Citat:

În prealabil postat de Vladimir M (Post 661603)
Da, istoria din manuale era deformată ideologic de propaganda comunistă în vremurile alea.

exemple, mon cher, exemple!

istoricii din perioada respectiva au preluat totalitatea cliseelor din istoriografia romaneasca. pe toate! poate ar fi o exceptie, totusi, burebistizarea ceausista! :))

sigur, trebuia menajata relatia cu sovieticii, dar in magazin istoric au aparut articole complexe despre antonescu, basarabia, la tema. mi-aduc aminte de un material aparut in magazin istoric semnat de fratele lui nea nicu, un semnal incredibil, ca si cum nea nicu il ameninta pe gorbaciov ca va cere basarabia daca nu se pototoleste. ;)

restul miturilor, dar si marile si multele falsuri ardelenesti, au fost pastrate si chiar mai mult decat atat. ;)

Vladimir M 31.08.2018 21:45:58

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661604)
exemple, mon cher, exemple!

istoricii din perioada respectiva au preluat totalitatea cliseelor din istoriografia romaneasca. pe toate! poate ar fi o exceptie, totusi, burebistizarea ceausista! :))

sigur, trebuia menajata relatia cu sovieticii, dar in magazin istoric au aparut articole complexe despre antonescu, basarabia, la tema. mi-aduc aminte de un material aparut in magazin istoric semnat de fratele lui nea nicu, un semnal incredibil, ca si cum nea nicu il ameninta pe gorbaciov ca va cere basarabia daca nu se pototoleste. ;)

restul miturilor, dar si marile si multele falsuri ardelenesti, au fost pastrate si chiar mai mult decat atat. ;)

comuniștii erau înfățișați de manualele comuniste ca niște eroi pe când în realitate ei au fost niște criminali, niște oportuniști și niște demagogi. Burghezia era demonizată de manuale. Evul Mediu era și el demonizat de aceleași manuale. Feudalismul era și el ridiculizat de propaganda comunistă.

Ali Baba 31.08.2018 21:55:44

Citat:

În prealabil postat de Vladimir M (Post 661605)
comuniștii erau înfățișați de manualele comuniste ca niște eroi pe când în realitate ei au fost niște criminali, niște oportuniști și niște demagogi. Burghezia era demonizată de manuale.

uite, sfarsitul sotilor ceausescu demonstreaza ca nu este asa. macar parte dintre ei chiar asa au fost, niste comunisti revolutionari. nu discutam acum ce au insemnat pt romania ci doar cum erau ei. ar trebui sa cauti materiale istorice despre politicienii romani din interbelic, asa, ca punct de reper. asa zisii comunisti din ultimii ani nu erau chiar comunisti, erau romani obisnuiti, dornici sa parvina.

Citat:

În prealabil postat de Vladimir M (Post 661605)
Evul Mediu era și el demonizat de aceleași manuale. Feudalismul era și el ridiculizat de propaganda comunistă.

n-as zice, chiar dimpotriva.

Demetrius 01.09.2018 02:01:03

Citat:

În prealabil postat de Vladimir M (Post 661599)
... Autorii manualului sunt: Fiscutean Mihaela Cornelia, Fiscutean Dorin, Mihai Ciprian, Popa Ionela. Manualul a apărut în 1 600 000 exemplare. În urma scandalului s-a decis retipărirea manualului. Editura Didactică și Pedagogică a anunțat că îi va da în judecată pe autori.

De ce? Autorii au obligat(santajat) editura sa tipareasca?

Vladimir M 01.09.2018 10:52:09

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 661607)
De ce? Autorii au obligat(santajat) editura sa tipareasca?

Pentru că au adus prejudicii de imagine din pricina greșelilor comise. Unul din autori a declarat că materialele trimise spre Editura Didactică și Pedagogică nu conțineau erorile din hărți.


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:03:12.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.