Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Postul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5059)
-   -   Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9614)

iustin10 05.06.2010 22:30:24

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 256772)
Mult timp, în Biserica mea greco-catolică, acest post nu mai figura printre obligațiile credincioșilor. Situația s-a schimbat de anul trecut, când Sf Sinod a decis că este necesar să fie reintrodus în calendar. Motivul acestei schimbări (de fapt, reveniri) este că e necesară mai multă penitență.
Anul trecut mi s-a părut aceasta, ca și reintroducerea a 2 săptămâni de xyrofagie în Sfântul și Marele Post al Paștelui, ca o îngreunare. Dar în fond, Sf Sinod a avut dreptate și hotărârea sa îmi pare spre binele credincioșilor. Păcatele s-au înmulțit, în vreme ce căința a scăzut.

Nu e mai bine la Ortodocsi unde regulile nu se schimba decat la sute de ani o data? zic si eu....

arwein 05.06.2010 23:35:01

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 256772)
Mult timp, în Biserica mea greco-catolică, acest post nu mai figura printre obligațiile credincioșilor. Situația s-a schimbat de anul trecut, când Sf Sinod a decis că este necesar să fie reintrodus în calendar. Motivul acestei schimbări (de fapt, reveniri) este că e necesară mai multă penitență.
Anul trecut mi s-a părut aceasta, ca și reintroducerea a 2 săptămâni de xyrofagie în Sfântul și Marele Post al Paștelui, ca o îngreunare. Dar în fond, Sf Sinod a avut dreptate și hotărârea sa îmi pare spre binele credincioșilor. Păcatele s-au înmulțit, în vreme ce căința a scăzut.

Ce este xyrofagia? Recomandarea de a manca numai mancare uscata?

Mihnea Dragomir 06.06.2010 00:08:40

Citat:

În prealabil postat de arwein (Post 256804)
Ce este xyrofagia? Recomandarea de a manca numai mancare uscata?

Da. Produse de origine vegetală, fără ulei și fără vin. Potrivit noului decret, trebuie să facem asta în prima săptămână din Postul Paștelui și în Săptămâna Mare.

În schimb, Postul Sf Petru și Pavel, ca și Postul Sf Maria, sunt ușoare: eliminare numai a cărnii.

Mihnea Dragomir 06.06.2010 00:18:31

Citat:

În prealabil postat de iustin10 (Post 256775)
Nu e mai bine la Ortodocsi unde regulile nu se schimba decat la sute de ani o data? zic si eu....

Regulile referitoare la post sunt la latitudinea Bisericii, care le schimbă când consideră necesar. Deci, nu trebuie să se creadă că la catolici s-ar schimba neapărat anual.

Spre deosebire de ortodocși, la noi postul este mai ușor, dar este obligație de poruncă, nu simplă recomandare. Cu alte cuvinte, cineva care nu are dezlegare și nu a ținut postul, dacă moare cu acest păcat, își riscă mântuirea.

myreille 06.06.2010 13:29:38

La ortodoxcsi postul are o o mare insemnatate...la fel si aici cei ce mor fara fara sa fi tinut post si fara dezlegare ce isi risca, nu tot mantuirea? Nu e pusa in discutie ideea de porunca la ortodocsi pt ca e la atitudinea fiecaruia sa faca ce doreste, Dumnezeu ii pune omului in fata binele si raul... el este LIBER sa aleaga ce crede de cuviinta, nu este obligat de nimeni.
Asadar, daca postul la noi nu este la nivel de porunca nu inseamna ca cei ortodocsi care nu postesc sa stea pe tanjale...ca mantuirea vine de la sine...nu e asa....trebuie sa meriti mantuirea prin sacrificiu,credinta.Deci...o forma a sacrificiului este si abtinerea de la anumite alimente si de la abtinerea de a face rau...adica POSTUL.
Toate posturile sunt importante, fara a face deosebire intre ele.
LOGIC, fiecare om doreste sa ii fie bine atat sufleteste cat si trupeste...deci, doreste sa ajunga in Rai...si o conditie e postul alaturi de rugaciune si binefacere...asadar fiecare om doreste sa tina post, nu trebuie obligat, numai cei care nu sunt in cunostiinta de cauza de importanta acestui lucru ar trebui obligati.
Post usor cu Dumnezeu vesnic in gand si in fapte va doresc!

carmina 06.06.2010 16:54:03

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 256817)
Regulile referitoare la post sunt la latitudinea Bisericii, care le schimbă când consideră necesar. Deci, nu trebuie să se creadă că la catolici s-ar schimba neapărat anual.

Spre deosebire de ortodocși, la noi postul este mai ușor, dar este obligație de poruncă, nu simplă recomandare. Cu alte cuvinte, cineva care nu are dezlegare și nu a ținut postul, dacă moare cu acest păcat, își riscă mântuirea.

Interesant, dar de ce sunt atat de categorici preotii dvs.?

georgeval 06.06.2010 17:44:54

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 256813)
Da. Produse de origine vegetală, fără ulei și fără vin. Potrivit noului decret, trebuie să facem asta în prima săptămână din Postul Paștelui și în Săptămâna Mare.

În schimb, Postul Sf Petru și Pavel, ca și Postul Sf Maria, sunt ușoare: eliminare numai a cărnii.

Perioada postului Sfintilor Apostoli Petru si Pavel- in Biserica Catolica- se calculeaza ca si in Biserica Ortodoxa? Dupa prima duminica dupa Rusalii.

Mihnea Dragomir 06.06.2010 21:39:33

Citat:

În prealabil postat de georgeval (Post 256953)
Perioada postului Sfintilor Apostoli Petru si Pavel- in Biserica Catolica- se calculeaza ca si in Biserica Ortodoxa? Dupa prima duminica dupa Rusalii.

Desigur, modul de calculare este același.

annajanette 07.06.2010 04:10:42

o sa ajung ca Columbeanca cu atatea posturi:)

sophia 09.06.2010 13:48:36

@Mihnea - chiar ca la manastire ati ajuns? Numai la manastire este fara ulei si vin.
Si sa inteleg deci ca pana la urma postul este dictat de biserica institutie si oameni si nu de Scripturi sau de Dumnezeu?
Nu mai pricep nimic. Ma las pagubasa.


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:28:51.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.