Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Botezul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5017)
-   -   vi sau intamplat unele lucruri ciudate chiar in zi (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2124)

pintilescu 04.08.2007 17:27:27

vi sau intamplat unele lucruri ciudate chiar in ziua botezului,inainte de a merge la biserica?ca de exemplu,sotiei mele era sau cada fierul de calcat pe picior in timp ce calca,din fericire a cazut doar pe covor care sa si ars in portiunea respectiva.nasul de botez al fetitei noastre cand a iesit cu fetita din bloc pentru a o duce la masina si a merge la biserica sa impiedicat de o bordura si a cazut ,in urma acestei cazaturi sa lovit f tare la mana si la picior, insa spre norocul nostru fetita nu a patit absolut nimic,dar botezul sa tinut pana la urma si totul a iesit bine .CE POT INSEMNA ACESTE SEMNE IMI POATE EXPLICA CINEVA? VA MULTUMESC

mirelat 04.08.2007 17:59:16

mie nu mi s-au intamplat ciudatenii de felul acesta, dar cred ca "semnele" de care vorbesti sunt asa-numitele piedici care ti se pun cand vrei sa faci ceva bun. motivul? numai Dumnezeu stie! ar trebui sa discutati cu un duhovnic, sa va spovediti. poate ca asta vrea Dumnezeu de la voi, sa fiti crestini adevarati. Doamne ajuta!

mirelat 04.08.2007 18:00:48

sau, mai degraba: SIGUR asta vrea Dumnezeu de la voi. Iar "semnele" au fost ca sa va aduca pe drumul cel bun. :)

pintilescu 04.08.2007 18:18:27

Citat:

Īn prealabil postat de mirelat
sau, mai degraba: SIGUR asta vrea Dumnezeu de la voi. Iar "semnele" au fost ca sa va aduca pe drumul cel bun. :)

multumesc mult pentru raspuns.

cristiboss56 11.08.2007 19:51:22

Citat:

Īn prealabil postat de pintilescu
vi sau intamplat unele lucruri ciudate chiar in ziua botezului,inainte de a merge la biserica?ca de exemplu,sotiei mele era sau cada fierul de calcat pe picior in timp ce calca,din fericire a cazut doar pe covor care sa si ars in portiunea respectiva.nasul de botez al fetitei noastre cand a iesit cu fetita din bloc pentru a o duce la masina si a merge la biserica sa impiedicat de o bordura si a cazut ,in urma acestei cazaturi sa lovit f tare la mana si la picior, insa spre norocul nostru fetita nu a patit absolut nimic,dar botezul sa tinut pana la urma si totul a iesit bine .CE POT INSEMNA ACESTE SEMNE IMI POATE EXPLICA CINEVA? VA MULTUMESC

Sant simple accidente, intamplari mai putin fericite. In general nu trebuie si nu este indicat a face legaturi ce duc spre superstitii care nu au o baza solida si ne duc pe cai gresite, indepartandu-ne de adevarata credinta. Sa nu facem din orice un cap de tara. Dumnezeu sa-ti aiba copilul in paza, sa va bucurati de el pana la adanci batraneti.

cristiboss56 11.08.2007 19:51:34

Citat:

Īn prealabil postat de pintilescu
vi sau intamplat unele lucruri ciudate chiar in ziua botezului,inainte de a merge la biserica?ca de exemplu,sotiei mele era sau cada fierul de calcat pe picior in timp ce calca,din fericire a cazut doar pe covor care sa si ars in portiunea respectiva.nasul de botez al fetitei noastre cand a iesit cu fetita din bloc pentru a o duce la masina si a merge la biserica sa impiedicat de o bordura si a cazut ,in urma acestei cazaturi sa lovit f tare la mana si la picior, insa spre norocul nostru fetita nu a patit absolut nimic,dar botezul sa tinut pana la urma si totul a iesit bine .CE POT INSEMNA ACESTE SEMNE IMI POATE EXPLICA CINEVA? VA MULTUMESC

Sant simple accidente, intamplari mai putin fericite. In general nu trebuie si nu este indicat a face legaturi ce duc spre superstitii care nu au o baza solida si ne duc pe cai gresite, indepartandu-ne de adevarata credinta. Sa nu facem din orice un cap de tara. Dumnezeu sa-ti aiba copilul in paza, sa va bucurati de el pana la adanci batraneti.

iuda 18.08.2007 23:51:09

astea sunt ispite,ispite pt ca aveai sa faci un lucru maret BOTEZUL ceea ce vrajmasului nu-i nplace si de aici toate astea,si eu cunosc persoane care inainte de a se spovedi ,in drum spre biserica o femeie a fost batuta.astea sunt ispite ca sa ne impiedice sa facem sfintele taine ale lui Dumnezeu

cristiboss56 21.08.2007 08:19:00

Citat:

Īn prealabil postat de iuda
astea sunt ispite,ispite pt ca aveai sa faci un lucru maret BOTEZUL ceea ce vrajmasului nu-i nplace si de aici toate astea,si eu cunosc persoane care inainte de a se spovedi ,in drum spre biserica o femeie a fost batuta.astea sunt ispite ca sa ne impiedice sa facem sfintele taine ale lui Dumnezeu

Apai, draga frate Iuda, in general trebuie sa fim foarte atenti cu interpretarea viselor si a unor evenimente din viata noastra. Cel mai bine este sa vorbim cu duhovnicul, care va putea sa evalueze corect situatia.

iuda 24.08.2007 11:22:29

Citat:

Īn prealabil postat de cristiboss56
Citat:

Īn prealabil postat de iuda
astea sunt ispite,ispite pt ca aveai sa faci un lucru maret BOTEZUL ceea ce vrajmasului nu-i nplace si de aici toate astea,si eu cunosc persoane care inainte de a se spovedi ,in drum spre biserica o femeie a fost batuta.astea sunt ispite ca sa ne impiedice sa facem sfintele taine ale lui Dumnezeu

Apai, draga frate Iuda, in general trebuie sa fim foarte atenti cu interpretarea viselor si a unor evenimente din viata noastra. Cel mai bine este sa vorbim cu duhovnicul, care va putea sa evalueze corect situatia.

ai dreptate treb vorbit si cu duhovnicul

dan73 24.08.2007 11:38:30

Sunt simple intamplari. Nu am crezut si nu voi ajunge sa cred ca aceste situatii au Talc. Prefer sa nu-mi risipesc credinta.

dulcineea 29.08.2007 22:01:13

sunt ispite pe care le bagam prea mult inseama si astfel pierdem esentialul vietii...adica HRISTOS


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:31:03.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.