Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Botezul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5017)
-   -   o lamurire va rog (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10022)

Hartford 06.07.2010 06:13:34

o lamurire va rog
 
Multi pelerini ortodocsi care merg in Israel cica sint botezati in Iordan,prietena mea in septembrie merge acolo si preotul cu care merge a anuntat sa aiba cu ea o camasa alba si batic alb. Nu inteleg daca sint ortodocsi si botezati de ce preotii ortodocsi care organizeaza pelerinaje acolo trebuie sa ii mai boteze odata? :33: Sper ca am fost inteleasa.

Florin Liviu 06.07.2010 09:49:16

Nedumerirea ta nu este cea mai potrivita atitudine pe care trebuie sa o ai in fata acestei minuni ! In sufletul meu a venit multa bucurie cand am citit ce spui si imi doresc sa ajung si eu sa fiu botezat in Iordan. Botezul este Sfanta Taina si nu este nici o porunca ce ar spune ca se face o singura data in viata. In vremuri trecute botezul era o taina repetata adeseori pentru crestini. Tu iti dai seama ce bucurie trebuie sa fie sa te botezi in Iordan a doua si de ce nu a treia sau a patra oara cu voia bunului Dumnezeu ? Totusi taina botezului este prima si cea mai Mare Taina a crestinatatii venind cu multa bucurie si curatare deplina de pacate ! Deci bucurie multa consider eu ca trebuie sa fie reactia fireasca ! Toate Tainele Sfinte sunt prilej de mare bucurie !

Doamne Iisuse Hristoase Fiule si Cuvantul Lui Dumnezeu, miluieste-ma !

zaharia_2009 06.07.2010 10:29:11

Falsuri la greu promovate !
 
Citat:

În prealabil postat de Florin Liviu (Post 266518)
Nedumerirea ta nu este cea mai potrivita atitudine pe care trebuie sa o ai in fata acestei minuni ! In sufletul meu a venit multa bucurie cand am citit ce spui si imi doresc sa ajung si eu sa fiu botezat in Iordan. Botezul este Sfanta Taina si nu este nici o porunca ce ar spune ca se face o singura data in viata. In vremuri trecute botezul era o taina repetata adeseori pentru crestini. Tu iti dai seama ce bucurie trebuie sa fie sa te botezi in Iordan a doua si de ce nu a treia sau a patra oara cu voia bunului Dumnezeu ? Totusi taina botezului este prima si cea mai Mare Taina a crestinatatii venind cu multa bucurie si curatare deplina de pacate ! Deci bucurie multa consider eu ca trebuie sa fie reactia fireasca ! Toate Tainele Sfinte sunt prilej de mare bucurie !

Doamne Iisuse Hristoase Fiule si Cuvantul Lui Dumnezeu, miluieste-ma !

Citind aceasta postare imi dau seama ca fratele care a publicat-o nu stie nimic legat de botez.
Citeste frate in dreptul canonic si bisericesc , in liturgiga speciala si si in molitfelnic si vei vedea cu ochii tai de cite ori de savirseste taina botezului si cit de atenti trebuie sa fim cu ea stiind precis daca copilul/omul a fost sau nu botezat anterior. Si dupa ce te vei documenta sa revi si sa indrepti inselarea pe care o faci ! Cine te-a invatat ca in vremuri trecute se boteza omul de cite ori avea chef ? unde ai citit asta. Si o intrebare mai intima, care este religia ta adevarata ?

Botezul la Iordan este un botez simbolic , cu un miniritual aparte si nu impieteaza cu nimic botezul de intrare in ortodoxie.

Mtcrysty17 06.07.2010 10:30:23

Asa este florin. ce bucuurie poate fi mai mare decat sa te botezi in acelasi loc in care s-a botezat mantuitorul.

dianadi 06.07.2010 10:40:08

Nu e vorba despre un botez...ne botezam o singura data. Se citesc niste rugaciuni pe marginea apei iar oamenii in timpul asta obisnuiesc sa stea care ori in apa ori pe mal. Acuma partea cu botezatul....parintele are un manunchi de busuioc si stropeste cu apa din rau oamenii prezenti si probabil de aici li se pare unora ca...se reinvigoreaza botezul. Nu nici o treaba nimic cu botezul...nimic din ce se face acolo nu seamana cu ce se face in biserica la botez. Am vazut o situatie nu prea placuta in timpul cat am participat la aceasta ceremonie: o maicuta isi pune aceasta camasa alba,lunga cu niste simboluri ortodoxe si intra in apa destul de adanc pana spre mijloc. Si stand ea asa cuminte si ascultand ce citea preotul se cufunda in apa pana la gat..de 3 ori. Partea trista e ca era in varsta si imi era mila cum crede ea dupa o viata de stat in manastire ca se boteza iar? Iordanul a fost ultimul loc de vizita pe ziua respectiva si in drum spre Ierusalim, in autocarul cu aer conditionat o maica{o recunosteai dupa modul de acoperire al capului} statea zgribulita si dardaind de frig.

Eugen7 06.07.2010 11:31:56

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 266523)
Citind aceasta postare imi dau seama ca fratele care a publicat-o nu stie nimic legat de botez.
Citeste frate in dreptul canonic si bisericesc , in liturgiga speciala si si in molitfelnic si vei vedea cu ochii tai de cite ori de savirseste taina botezului si cit de atenti trebuie sa fim cu ea stiind precis daca copilul/omul a fost sau nu botezat anterior. Si dupa ce te vei documenta sa revi si sa indrepti inselarea pe care o faci ! Cine te-a invatat ca in vremuri trecute se boteza omul de cite ori avea chef ? unde ai citit asta. Si o intrebare mai intima, care este religia ta adevarata ?

Subscriu la cele scrise.

"UN DOMN O CREDINTA UN BOTEZȚ EFESENI 4,5 Spune clar Sfanta Scriptura, ca Sfanta Taina a Botezului se se savarseste o singura data pentru fie care din noi. Apoi starea omului de la Botez (adica curatenia si viata in Hristos) este refacuta prin Sfanta taina a Spovedaniei si Sfanta taina a Euharistiei (cand ne unim in chip real nu simbolic cu adevarat trupul si sangele Domnul Hristos Iisus)

Sfantul Ioan Damaschin, Dogmatica, cartea a IV a cap IX
" Mărturisim un botez spre iertarea păcatelor și spre viața de veci. Botezul indică moartea Domnului (Romani VI, 4; Coloseni II, 12). Ne îngropăm, deci, prin botez împreună cu Domnul, după cum spune dumnezeiescul apostol (Coloseni II, 12. ). Și după cum o dată s-a savârsit moartea Domnului, tot astfel o dată trebuie să ne botezăm."

zaharia_2009 06.07.2010 12:46:05

Citat:

În prealabil postat de Eugen7 (Post 266541)
Subscriu la cele scrise.

"UN DOMN O CREDINTA UN BOTEZȚ EFESENI 4,5 Spune clar Sfanta Scriptura, ca Sfanta Taina a Botezului se se savarseste o singura data pentru fie care din noi. Apoi starea omului de la Botez (adica curatenia si viata in Hristos) este refacuta prin Sfanta taina a Spovedaniei si Sfanta taina a Euharistiei (cand ne unim in chip real nu simbolic cu adevarat trupul si sangele Domnul Hristos Iisus)

Sfantul Ioan Damaschin, Dogmatica, cartea a IV a cap IX
" Mărturisim un botez spre iertarea păcatelor și spre viața de veci. Botezul indică moartea Domnului (Romani VI, 4; Coloseni II, 12). Ne îngropăm, deci, prin botez împreună cu Domnul, după cum spune dumnezeiescul apostol (Coloseni II, 12. ). Și după cum o dată s-a savârsit moartea Domnului, tot astfel o dată trebuie să ne botezăm."

Scurt, clar si concis ! Bravo frate ! o postare meritorie si fara drept la replica !

delia31 06.07.2010 13:09:26

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 266512)
Multi pelerini ortodocsi care merg in Israel cica sint botezati in Iordan,prietena mea in septembrie merge acolo si preotul cu care merge a anuntat sa aiba cu ea o camasa alba si batic alb. Nu inteleg daca sint ortodocsi si botezati de ce preotii ortodocsi care organizeaza pelerinaje acolo trebuie sa ii mai boteze odata? :33: Sper ca am fost inteleasa.



a nu se confunda Botezul cu stropirea cu apa sfintita.

cred ca lumea confunda Sfanta Taina a Botezului in numele Sfintei Treimi, care se face o singura data si prin care i se sterge celui botezat pacatul stramosesc (sau daca se boteaza la maturitate, i se sterg si pacatele personale facute pana atunci), confunda deci, cu stropirea cu apa sfintita sau apa din Iordan sau din alte locuri sfinte.

stropirea aceasta se face la Boboteaza sau la sfintirea casei sau ori de cate ori se mai stropeste cu aghiasma la Biserica la diverse slujbe.

dar asta nu e deloc Sfanta Taina a Botezului care are o alta randuiala anume.

cred ca cei deja botezati care participa la asemenea ritual in Iordan iau doar parte la o slujba cu anumite rugaciuni si cu stropire sau scufundare cu apa sfintita prin care se doreste alungarea duhurilor rele si binecuvantarea oamenilor pentru a fi ocrotiti.

dar nicidecum nu inseamna ca botezul facut anterior dupa randuiala Bisericii ar fi cumva invalid si ca doar in apa din Iordan primesc adevaratul botez.

daca afli mai multe detalii de la prietena ta si de la preotul ortodox care i-a spus asta, sa ne anunti si pe noi. as fi tare curioasa pe ce se bazeaza.

Mihai36 07.07.2010 00:05:06

In realitate darul deosebirii adevarului (si al duhurilor) de dincolo de aparente nu se face pe baza cunoasterii teoretice, nu are legatura cu discernamantul asa cum se prezinta el teoretic ci este o harisma la fel ca si vindecarea care nu se face pe o baza logica insa la fel are nevoie de o cunoastere teoretica.
Daca duhul sfant in urma botezului real ar fi prezent si lumea ar beneficia de aceasta cunoastere multa lume ar avea aceasta posibilitate de a afla care este adevarul si calea potrivita in orice imprejurare si interpretare.
Botezul cel cu duh nu este cel de intrare in biserica ci trebuie sa fie asumat si cerut constient.
Aceasta cunoastere nu este data lumii , nu o ve-ti gasi scrisa in cartile crestine ea fiind o taina care trebuie aflata de la duhovnic, iar daca duhovnicul are interdictie de la ierarhi o poate divulga sau nu alegand sa faca voia lui Dumnezu sau voia dregatorului.
Scriptura vorbeste despre deschiderea harului, inchiderea harului apoi abia in zielele secolului Judecatii iar deschiderea harului pentru vecie.
sa fi atent cu botezul nu inseamna ca trebuie interzis sau ca nu se poateceredin nou chiar si constient , oare daca ceri ceva tatalui tau si este bun de ce sa se supere ? sa zicem ca ai deja si ceri atunci pur si simplu nu iti va mai da sau cel mult il va intari dar daca nu ai si nici nu ceri oare nu este incorect sa stai in dubii si in framantari?

Intrebari.

la ce se refera hula impotriva Duhului Sfant?
la ce curcubeu se refera versetul care ne indeamna ca atunci cind vedem curcubeul acolo sa mergem>?
Cine a fost sotia lui Cain si care erau oamenii din lume de care se temea ca il vor omora cu pietre dupa ce si-a ucis fratele- in conditiile in care se presupune ca in afara de parinti era singur pe lume ?
La ce se refera carticica din mana ingerului cu acel curcubeu imparatesc?
Cum se poate intelege faptul ca Hristosul este rapit in fata tronului de domnie in conditiile in care este dintotdeauna acolo in duh in momentul in care se incepe adunarea celor cetei celor 144000.
Daca cei 144000 care cinta ode straine pe muntele Sionului nu sint pe pamant atunci de ce ni se atrage atentia ca ei au puterea de a aduce orice urgie impotriva celor care se ating de ei?
Daca in Cortul lui Dumnezeu - Noul Ierusalim - se afla cele doua scaune de domnie iar Cortul este pe pamant atunci cum se face ca cele doua tronuri nu trebuie sa fie si ele tot pe pamant, si ce sint cele 42 de luni de calcare in picioare a curtii exterioare?
daca cei blanzi simerituosi vor mosteni pamantul, binecuvantarile si calauzirea spre desavarsire cine snt cei care mor in domnul nedesavarsiti si care vor veni peste miile de ani cit dureaza vremurile de fericire promise a veni dupa sfarsitul catastrofelor si unde anume vor veni?
Pentru ce vor trebui sa isi ridice capetele cei care cunosc adevarul si sa strige tuturor?
La ce se refera cele doua strigari una celor care au tinut sabatul si alta adresata tuturor semintiilor? si de ce a fost scoasa
Cum se intelege corect versetul < Mesia si Mangaeitorul vor veni de doua ori pe pamant.>
ce este cetatea cea mare care va fi judecata , vinovata de singele sfintilor ?
care este biserica cea mare in fruntea careia se cocoata una din "fiare" dintre cei 7 si care este al 8 lea.
Care este intelesul versetelor
Și am văzut cetatea sfântă, noul Ierusalim, pogorându-se din cer de la Dumnezeu, gătită ca o mireasă, împodobită pentru mirele ei. 3.Și am auzit, din tron, un glas puternic care zicea: Iată, cortul lui Dumnezeu este cu oamenii și El va sălășlui cu ei și ei vor fi poporul Lui și însuși Dumnezeu va fi cu ei.
La ce se refera cele doua strigari si de ce au fost scoase din versiunea ramasa singura canonica?

Credeti ca este posibil ca in zielele nostre sa fie omorati public cei doi martori in saci si sa se afle apoi in toata lumea?


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:06:51.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.