Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Romano-Catolica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5029)
-   -   Steaua Mărilor (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10398)

Mihnea Dragomir 15.08.2010 01:49:33

Steaua Mărilor
 
Bucură-te Marie, cea plină de har,
Domnul este cu tine.
Binecuvântată ești tu între femei
Și binecuvântat este rodul trupului tău, Isus !
Sfântă Marie, maica lui Dumnezeu,
Roagă-te pentru noi, păcătoșii,
Acum și în ceasul morții noastre.
Amin !

O, clemens ! O, pia ! O, dulcis, virgo Maria !

Mihnea Dragomir 15.08.2010 02:00:29

Stătea Maica-ndurerată
lângă cruce-nlăcrimată
pe când Fiul suferea.
Inima-i adânc rănită,
sfâșiată, chinuită,
o pătrunse sabia.
Vai, ce tristă și mâhnită
fu acea Neprihănită,
Născătoarea lui Cristos.
Maică sfântă, ce mâhnire
când vedeai în chinuire
pe-al tău Fiu prea glorios.
Cine nu ar plânge oare
când pe Sfânta Născătoare
ar vedea-o-n chinul greu?
Să nu simți compătimire
lângă Maica-n grea mâhnire
suferind cu Fiul său?
Pentru-a lumii mari păcate,
Fiul ei e dat la moarte
și sub bice sfâșiat.

Vede-n chinuri cum se frânge,
cum își varsă al său sânge,
până sufletul și-a dat.
Mamă plină de iubire,
dă-mi și mie-a ta simțire,
cu-al tău chin să plâng și eu.

Inima-mi în veci să ardă
de iubirea cea mai caldă
către Omul Dumnezeu.
Mamă, mă învrednicește,
rănile-mi întipărește
ale Celui Răstignit.
Eu l-am osândit la moarte
și de chinuri să n-am parte
când pe cruce-l văd rănit?
Vreau să plâng și eu cu tine,
cât trăiesc să fie-n mine
Răstignitul cu-al său chin.
Sufletu-mi te însoțește
și cu tine el dorește
să împartă-al tău suspin.
Tu Fecioară-ntre fecioare,
mă primește-ndurătoare
să plâng chinul tău nespus.
Mamă, dă-mi izvor de lacrimi,
ca să plâng aceste patimi,
răni și moarte-a lui Isus.
Rănile-i să mă rănească,
sângele-i să mă-ncălzească,
crucea lui să o sărut.

Iar când moartea stă la pândă,
Maică, scapă-mă de-osândă,
nu lăsa să fiu pierdut.
Doamne-n ceasul agoniei,
fă prin rugile Mariei
pe dușmani să-i biruiesc.
Iar când trupu-mi va fi rece,
fă ca sufletu-mi să plece
în triumful cel ceresc !

Mihnea Dragomir 15.08.2010 02:08:36

Litania lauretană

Doamne miluiește-ne,

Cristoase miluiește-ne,

Doamne miluiește-ne.

Cristoase auzi-ne,

Cristoase ascultă-ne.

Tată din cer Dumnezeule, miluiește-ne pe noi,

Fiule Răscumpărătorul lumii, Dumnezeule, miluiește-ne pe noi.

Duhule Sfânt, Dumnezeule, miluiește-ne pe noi.

Sfântă Treime un singur Dumnezeu, miluiește-ne pe noi.



Sfână Marie,

Sfână Născătoare de Dumnezeule,

Sfână Fecioară-a fecioarelor, roagă-te, roagă-te pentru noi.




Maica lui Cristos, roagă-te pentru noi.

Maica harului dumnezeiesc, roagă-te pentru noi

Maică nepătată, roagă-te pentru noi

Maică preacurată, roagă-te pentru noi

Maică neprihănită, roagă-te pentru noi

Maică pururea Fecioară, roagă-te pentru noi

Maică vrednică de iubire, roagă-te pentru noi

Maică minunată, roagă-te pentru noi

Maica bunului sfat, roagă-te pentru noi

Maica Creatorului, roagă-te pentru noi

Maica Mântuitorului, roagă-te pentru noi

Fecioară preaînțeleaptă, roagă-te pentru noi

Fecioară vrednică de cinste, roagă-te pentru noi

Fecioară vrednică de laudă, roagă-te pentru noi

Fecioară puternică, roagă-te pentru noi

Fecioară miloasă, roagă-te pentru noi

Fecioară credincioasă, roagă-te pentru noi

Oglinda dreptății, roagă-te pentru noi

Tronul înțelepciunii, roagă-te pentru noi

Pricina bucuriei noastre, roagă-te pentru noi

Vas duhovnicesc, roagă-te pentru noi

Vas vrednic de cinste, roagă-te pentru noi

Vas vestit de cucernicie, roagă-te pentru noi

Trandafir tainic, roagă-te pentru noi

Turnul lui David, roagă-te pentru noi

Turn de fildeș, roagă-te pentru noi

Casă de aur, roagă-te pentru noi

Chivotul legii, roagă-te pentru noi

Poarta cerului, roagă-te pentru noi

Steaua dimineții, roagă-te pentru noi

Tămăduitoarea bolnavilor, roagă-te pentru noi

Scăparea păcătoșilor, roagă-te pentru noi

Mângâietoarea mâhniților, roagă-te pentru noi

Ajutorul creștinilor, roagă-te pentru noi

Regina îngerilor, roagă-te pentru noi

Regina patriahilor, roagă-te pentru noi

Regina profeților, roagă-te pentru noi

Regina apostolilor, roagă-te pentru noi

Regina martirilor, roagă-te pentru noi

Regina mărturisitorilor, roagă-te pentru noi

Regina fecioarelor, roagă-te pentru noi

Regina tuturor sfinților, roagă-te pentru noi

Regina zămislită fără de prihană strămoșească, roagă-te pentru noi

Regina înălțată cu trupul la cer, roagă-te pentru noi

Regina preasfântului Rozariu, roagă-te pentru noi

Regina păcii, roagă-te pentru noi

Regina lumii, roagă-te pentru noi

Maica Bisericii, roagă-te pentru noi

Regina familiei, roagă-te pentru noi.



Mielul lui Dumnezeu, care iei asupra ta păcatele lumii,

iartă-ne Doamne.

Mielul lui Dumnezeu, care iei asupra ta păcatele lumii,

ascultă-ne Doamne.

Mielul lui Dumnezeu, care iei asupra ta păcatele lumii,

miluiește-ne pe noi.

Mihnea Dragomir 15.08.2010 02:15:57

Preacurată Doamnă, Născătoare de Dumnezeu, pururea Fecioară, care poți face tot binele, primește rugăciunea noastră; ceea ce ești aleasă dintre toate popoarele și te-ai arătat mai înnoită decât toate făpturile cerești și pământești, căci prin tine L-am cunoscut pe Fiul lui Dumnezeu și ne-am făcut vrednici de Sfântul Trup și Preacuratul Său Sânge. Pentru aceea, fericită ești între toate popoarele, ceea ce ești de Dumnezeu fericită, mai luminată decât Heruvimii și mai mărită decât Serafimii fiind. Și acum, Preasfântă Născătoare de Dumnezeu cu totul lăudată, nu înceta să te rogi pentru noi, nevrednicii tăi servi, ca să ne mântuiești de sfatul celui înșelător și de tot pericolul să fim păziți nevătămați de lovirea înveninată a diavolului. Păzește-ne neosândiți, până la sfârșit, cu rugăciunile tale. Ca, prin ocrotirea și cu ajutorul tău fiind mântuiți, mărire, laudă, mulțumire și închinare, pentru toate să înălțăm lui Dumnezeu unul în Treime și făcătorul tuturor, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.

Mihnea Dragomir 15.08.2010 02:21:58

Bucură-te, Regină, Maica milei, viața, mângâierea și nădejdea noastră, bucură-te!
Către tine strigăm, surghiuniții fii ai Evei; către tine suspinăm, gemând și plângând în această vale de lacrimi. Așadar, Mijlocitoarea noastră, întoarce spre noi ochii tăi milostivi și, după surghiunul acesta, arată-ni-l pe Isus, binecuvântatul rod al trupului tău, o, milostivă, o, blândă, o, dulce Fecioară Marie!

Mihnea Dragomir 15.08.2010 02:22:54

Adu-ți aminte, o, preablândă Fecioară Marie, că nu s-a auzit niciodată să fi fost părăsit cel ce a alergat sub ocrotirea ta, cel ce a cerut ajutorul și mijlocirea ta. Însuflețit de această încredere, alerg la tine, o, Maică, Fecioara fecioarelor. La tine vin și stau gemând înaintea ta ca un păcătos.
Maica Cuvântului, nu disprețui cuvintele mele, ci auzi-mă cu milă și ascultă-mă. Amin.

Mihnea Dragomir 15.08.2010 02:25:00

O, fericită și preablândă Fecioară Născătoare de Dumnezeu, Marie, nemărginit ocean de bunătate, Fiică a Marelui Rege, Regina îngerilor, Mama tuturor credincioșilor, mă arunc în brațele îndurării tale, încredințându-ți astăzi și pentru toate zilele vieții mele trupul și sufletul meu, toate faptele, gândurile, dorințele, cuvintele și hotărârile mele, viața mea întreagă și clipa din urmă, pentru ca, prin rugăciunile tale, toate să fie îndreptate spre bine, după voința preaiubitului tău Fiu, Domnul nostru Isus Cristos. Fii pentru mine, preasfânta mea Stăpână, ajutor și mângâiere în fața vicleniilor și curselor străvechiului vrăjmaș și ale tuturor dușmanilor mei.
Binevoiește a-mi dobândi de la Fiul tău iubit, Domnul nostru Isus Cristos, harul de a mă împotrivi cu tărie ispitelor lumii, ale trupului și ale diavolului, și de a păstra necontenit hotărârea fermă de a mă feri de păcat și de a rămâne statornic în slujirea ta și a Fiului tău preaiubit.
Te mai implor, Preasfânta mea Stăpână, să-mi dobândești adevărata ascultare și smerenie a inimii. Să recunosc sincer ca sunt un biet păcătos slab, o făptură care nu este în stare să facă binele și nici măcar să reziste la necontenitele atacuri ale dușmanului, fără harul și ajutorul Creatorului meu și fără sfintele tale rugăciuni.
Dobândește-mi, te rog, preablânda mea Stăpână, o statornică puritate a sufletului și a simțurilor, ca să pot sluji în curăția inimii și a trupului pe Fiul tău preaiubit și pe tine.
Dobândește-mi de la Fiul tău sărăcia de bunăvoie, împreună cu răbdarea și liniștea sufletească, așa încât să-mi pot îndeplini îndatoririle stării mele și să pot lucra la mântuirea mea și a aproapelui meu.
Preablândă Stăpână, dobândește-mi, te rog, dragoste adevărată; să-l iubesc pe Fiul tău preasfânt, Domnul nostru Isus Cristos, din toată inima și, după el, pe tine, mai presus de toate; să-l iubesc pe aproapele pentru Dumnezeu și în Dumnezeu și astfel să mă bucur de binele lui, să mă întristez de răul lui, să nu disprețuiesc și să nu judec cu temeritate pe nimeni și să nu mă socotesc mai presus de nimeni.
Regina cerului, fă ca inima mea să fie mereu pătrunsă și de frică și de iubire pentru Fiul tău preabun. Să aduc pururi mulțumire pentru binefacerile nemărginite cu care am fost copleșit, nu pentru meritele mele, ci din bunătatea lui; să-mi mărturisesc sincer păcatele și să fac cu adevărat pocăință pentru ele, ca să mă învrednicesc de harul și de îndurarea lui.
Te mai rog și ca, la sfârșitul vieții, tu, Mamă neasemuită, Poarta cerului și mijlocitoarea păcătoșilor, să nu îngădui ca eu, nevrednicul tău slujitor, să mă abat de la sfânta credință; vino atunci cu toată iubirea și cu toată îndurarea ta să mă ajuți și să mă aperi de duhurile rele.
Să-mi pun speranța în Patima slăvită a Fiului tău binecuvântat și în mijlocirea ta, și nimic să nu-mi poată smulge această speranță. Dobândește-mi de la Fiul tău iertarea păcatelor. Dă-mi să mor în iubirea ta și a lui și călăuzește-mă pe drumul mântuirii veșnice. Amin.

Mihnea Dragomir 15.08.2010 16:14:54

Biserica Universală, de-a lungul secolelor, a manifestat credința sa în ridicarea la cer cu trupul a preafericitei fecioare Maria, iar episcopii din lumea întreagă au cerut, în acord aproape unanim, să fie definită ca dogmă a credinței acest adevăr bazat pe Sfânta Scriptură, profund înrădăcinat în inima credincioșilor și în perfectă armonie cu celelalte adevăruri revelate. Astfel, suveranul pontif Pius al XII-lea, accedând dorinței întregii Biserici, a hotărât să proclame în mod solemn acest privilegiu al prefericitei fecioare Maria. De aceea, la 1 Noiembrie a anului de Mare Jubileu 1950, în Piața Sf Pentru din Roma, înconjurat de o numeroasă adunare de cardinali ai Sfintei Biserici Romane și de episcopi veniți chiar din regiuni îndepărtate, în prezența unei imense mulțimi de credincioși și în aplauzele întregii lumi catolice, a proclamat în mod infailibil ridicarea cu trupul la Cer a Sfintei Fecioare Maria în acești termeni: "După ce de multe ori am înălțat Domnului rugăciuni de cerere, după ce am invocat lumina Spiritului Adevărului, pentru gloria Atotputernicului Dumnezeu, Care a binevoit să acorde Fecioarei Maria cu generozitate veghea Sa binevoitoare, pentru onoarea Fiului Său, rege nemuritor al secolilor și învingător al păcatului și morții, pentru a crește gloria augustei Sale Mame și pentru bucuria întregii Biserici, prin autoritatea Domnului nostru Isus Cristos, a fericiților apostoli Petru și Paul și a Noastră, Noi proclamăm, declarăm și definim: ridicarea cu trupul și cu sufletul la gloria cerească a imaculatei Maici a lui Dumnezeu, pururea fecioară Maria, la sfârșitul cursului terestru al vieții ei, ca fiind o dogmă divin revelată" (Munificentissimus Deus, 1950)

Rodica50 15.08.2010 16:56:44

Ai facut un dar minunat Maicii Domnului, Mihnea, aducandu-i ca jertfa aceste rugaciuni,chiar de ziua nasterii ei in vesnicie!

Mihnea Dragomir 15.08.2010 20:39:28

Liturgia Orelor (Ceasurile) în vechiul rit roman:

La Vespere:

O prima, Virgo, pródita
e Conditóris spíritu,
praedestináta Altíssimi
gestáre in alvo Fílium;


O, fecioară, prima
Ieșită din Suflul Creator,
predestinată de sus
să Îl porți pe Fiul;


Tu perpes hostis fémina
praenuntiáta dǽmonis,
oppléris una grátia
intamináta orígine.


Tu, dinainte anunțată femeie
ca dușmană perpetuă a demonului;
ești plină de har
neatinsă de la început.


Tu ventre Vitam cóncipis,
vitámque ab Adam pérditam,
diae litándae Víctimae
carnem minístrans, íntegras.



Înăuntrul tău zămislești Viața,
viața pierdută de Adam,
dând trup victimei dumnezeiești
pentru sacrificiul Său.


Merces piáclo débita
devícta mors te déserit,
almíque consors Fílii
ad astra ferris córpore.



Soldă datorată crimei,
moartea învinsă se departă de tine;
unită cu inima de Fiul Tău,
în trup purtată către stele.


Tanta corúscans glória,
natúra cuncta extóllitur,
in te vocáta vérticem
decóris omnis tángere.



Străluminată de așa glorie,
Natura toată se exaltă,
Chemată în tine să atingă
Vârful oricărei frumuseți.



Ad nos, triúmphans, éxsules,
Regína, verte lúmina,
cæli ut beátam pátriam,
te, consequámur áuspice.



În truimful tău, Regină,
Întoarce ochii tăi spre noi,
Ca din surghiunul nostru să putem
obține fericita patrie cerească.


Iesu, tibi sit glória,
Qui natus es de Vírgine,
Cum Patre et almo Spíritu,
In sempitérna sǽcula. Amen.



A Ta, Isuse, este gloria
Care născut ești din Fecioară
Cu Tatăl și Sfântul Spirit,
În veacul vecilor. Amin.


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:08:22.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.