Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   patima betie (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9672)

Parascheva16 16.06.2013 04:54:54

Potirul Nesecat - icoana celor cu patima alcoolului

Puterea rugăciunii pentru aproapele

Pe alcoolici îi izbăvesc rugăciunile

****
Am postat aceste link-uri in ideea ca poate vor fi folositoare.

fallen 17.06.2013 20:36:54

Multumesc Parascheva! Am inceput sa citesc ceva din ce mi-ai trimis si mi-am amintit de "povetele" soacrei mele...sotul ei era si alcoolic si violent, in timp ce fiul, din fericire (?) e doar violent, iar ea ma sfatuieste mereu "taci din gura cand il vezi nervos, ca mananci bataie". Eu mi-am permis sa o intreb odata : "dvs ce ati castigat, ca ati tacut? S-a linistit, nu a mai baut, nu v-a mai batut? ca doar pana la urma tot ati fost nevoita sa plecati, cu copiii, din cate mi-ati povestit" ; si-mi zice "ei, nu m-a mai batut chiar asa, dar am plecat fiindca se imbata, se ducea la alte femei, cheltuia toti banii, etc"
Deci, in concluzie : tacerea ajuta? (vreodata, la ceva?)
Sotul meu spune "sa taci macar cand sunt nervos, pe urma cand ma calmez, poti sa-mi spui ce vrei"; dar oare dupa ce se calmeaza omul (sau in cazul alcoolicilor, se trezeste) , nu iti cere iertare cu lacrimi in ochi, poate, si se jura ca nu o mai face? Dar cati isi chiartin aceste promisiuni?

fallen 19.06.2013 20:43:15

Citat:

În prealabil postat de cezar_ioan (Post 522809)

Un lucru e clar: omul nu a ajuns încă la fundul sacului. Mai are, încă, de pierdut. Păcat!

Tot ce se poate. desi a pierdut destule: carnet, serviciu, relatie (asta cu putin inainte). Se pare insa ca femeia respectiva a facut ceea ce trebuia sa faca, posibil sa fii fost si la Al-Anon.
Din cate inteleg de la ai mei, acum principala problema cu care se confrunta in acest moment e dpresia, nu consumul in sine, cauzata in principal de faptul ca nu stie ce decizie va lua tribunalul. Deci, motive ar fi destule sa-l determine sa renunte.

(ca o paranteza, sotul meu crede ca parintii nostri au fost si sunt in continuare de vina ca i-au permis s afaca aceste lucruri in casa lor si chiar pe banii lor, si considera ca ar fii trebuit sa fie mult mai drastici, mergand chiar pana acolo incat sa-i interzica sa mai consume alcool in casa parinteasca si chiar sa-i puna in vedere sa plece daca nu inceteaza.)

fallen 05.08.2013 12:15:31

Pot apare mancatul compulsiv si/sau consumul abuziv (compulsiv) de alcool, alcoolismul, afara de cazurile cand sunt afectiuni de sine statatoare, si ca simptome ale tulburarii bipolare?

E posibil (si cu ce frecventa) ca un pacient bipolar sa nu fie diagnosticat corect si la timp sau sa nu fie diagnosticat deloc si sa incerce sa-si "trateze" singur suferintele tocmai prin consum excesiv de alcool? Cat de mult agraveaza acest aspect evolutia bolii?


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:59:37.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.