Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   imbracamintea la calugari (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10612)

gheorghie 06.09.2010 19:47:02

imbracamintea la calugari
 
1 atașament(e)
am o mare nedumerire, de ce in Rusia si in alte tari cei mai isihasti calugari si cei mai duhovnici, sau cum sa-i spun,au un fel de imbracaminte neagra cu gluga foarte frumoasa ce reprezinta cel mai inalt grad al calugarului care exista. ei nu mananca aproape nimic,traiesc doar in rugaciune, se impartasesc doar, apar foarte rar in public.. poza mai jos

de ce in Romania nu am vazut asa ceva? sau aci la noi nu-s asa traditii in imbracaminte?

ap2010 06.09.2010 20:33:03

Citat:

În prealabil postat de gheorghie (Post 286122)
am o mare nedumerire, de ce in Rusia si in alte tari cei mai isihasti calugari si cei mai duhovnici, sau cum sa-i spun,au un fel de imbracaminte neagra cu gluga foarte frumoasa ce reprezinta cel mai inalt grad al calugarului care exista. ei nu mananca aproape nimic,traiesc doar in rugaciune, se impartasesc doar, apar foarte rar in public.. poza mai jos

de ce in Romania nu am vazut asa ceva? sau aci la noi nu-s asa traditii in imbracaminte?

Dar noi de ce nu vedem in Rusia,sau Basarabia,de unde spui ca esti,calugari imbracati ca in Romania"la noi"?

andreicozia 06.09.2010 20:48:04

Citat:

În prealabil postat de gheorghie (Post 286122)
am o mare nedumerire, de ce in Rusia si in alte tari cei mai isihasti calugari si cei mai duhovnici, sau cum sa-i spun,au un fel de imbracaminte neagra cu gluga foarte frumoasa ce reprezinta cel mai inalt grad al calugarului care exista. ei nu mananca aproape nimic,traiesc doar in rugaciune, se impartasesc doar, apar foarte rar in public.. poza mai jos

de ce in Romania nu am vazut asa ceva? sau aci la noi nu-s asa traditii in imbracaminte?

Sunt si in Romania dar nu le poarta mereu si in plus nu toti au schima mica sau mare. Pentru asa ceva se dau "examene speciale" de rezistenta la nevoire. Rusii tai dupa cum stii sunt mai indirjiti si mai venosi in toate inclusiv credinta. Asa au cistigat si toate razboaiele.

gheorghie 07.09.2010 00:14:17

Citat:

În prealabil postat de ap2010 (Post 286142)
Dar noi de ce nu vedem in Rusia,sau Basarabia,de unde spui ca esti,calugari imbracati ca in Romania"la noi"?

de ce scrii -la noi- cu ghilimele?

dianadi 07.09.2010 09:31:50

am observat si eu diferente de imbarcaminte nu numai la calugari ci si la preotii din diferite tari. probabil tine de traditia locala asa cum si bisericile rusesti au ceva diferit.

Delirul 07.09.2010 10:10:40

Nu stiu daca subiectul asta are vreo relevanta. Calugarul traitor nu este lasat ca sa arate bine din punct de vedere estetic, are alte treburi mai importante de care sa se ocupe, cu chestii dintr-astea ce tin de imagine ne indeletnicim noi mirenii.

gheorghie 07.09.2010 21:54:40

Citat:

În prealabil postat de Delirul (Post 286293)
Nu stiu daca subiectul asta are vreo relevanta. Calugarul traitor nu este lasat ca sa arate bine din punct de vedere estetic, are alte treburi mai importante de care sa se ocupe, cu chestii dintr-astea ce tin de imagine ne indeletnicim noi mirenii.

am intrebat despre asta deoarece de foarte mult timp as vrea sa stau de vorba cu un astfel de calugar, din pacate majoritatea timpului stau in Romaniasi aci nu stiu unde-i sa-i gasesc pe cand in Rusia is mai multi... va rog sa nu ma intelegeti gresit, daca as fi putut as fi mers in Rusia si as fi stat de vorba acolo dar nu am nici bani si nici limba rusa nu o stiu asa bine...
Doamne ajuta!

colaps 07.09.2010 22:01:25

Citat:

În prealabil postat de gheorghie (Post 286514)
am intrebat despre asta deoarece de foarte mult timp as vrea sa stau de vorba cu un astfel de calugar, din pacate majoritatea timpului stau in Romaniasi aci nu stiu unde-i sa-i gasesc pe cand in Rusia is mai multi... va rog sa nu ma intelegeti gresit, daca as fi putut as fi mers in Rusia si as fi stat de vorba acolo dar nu am nici bani si nici limba rusa nu o stiu asa bine...
Doamne ajuta!

Ai putea să îl întrebi pe ieromonahul Savatie Baștovoi ce și cum e cu acești călugări și cu veșmintele lor. E din Basarabia și cunoaște bine ortodoxia rusească.
Să nu te sfiești; poți să îi trimiți un email la savatie@mail.ru

Dacă are timp și îți răspunde bine, dacă nu asta e. Dacă afli ceva nou să ne spui că ne-ai făcut curioși!

colaps 07.09.2010 22:11:42

Apropo, am găsit o poză cu un călugăr român purtând veșminte asemănătoare:


Uitați-vă la scrisul de jos.

gheorghie 09.09.2010 00:55:27

Citat:

În prealabil postat de colaps (Post 286517)
Ai putea să îl întrebi pe ieromonahul Savatie Baștovoi ce și cum e cu acești călugări și cu veșmintele lor. E din Basarabia și cunoaște bine ortodoxia rusească.
Să nu te sfiești; poți să îi trimiți un email la savatie@mail.ru

Dacă are timp și îți răspunde bine, dacă nu asta e. Dacă afli ceva nou să ne spui că ne-ai făcut curioși!

mmultumesc ptu sfat, daca aflu ceva nou postez pe thread neaparat.
Doamne ajuta!


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:17:53.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.