Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   de ce injura barbatii femeile? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16582)

Parascheva16 22.06.2013 11:45:44

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 523776)
Ca adevarate fiice create de Dumnezeu,nu ca rebuturi sau fiinte cu handicapuri.

Cu alte cuvinte ca o persoana creata dupa chipul si asemanarea Domnului.

Alin.D.Zaharia 22.06.2013 13:15:07

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 523769)
Pe masura sporirii necredintei si a acordarii de drepturi homosexualilor

Ai stat să gândești umpic ce ai formulat? Ce legătură au drepturile homosexualilor cu, cum sunt tratate femeile?

Lady Brightside 22.06.2013 13:52:00

Antoniap, nici eu nu am inteles ce legatura au homosexualii cu treaba asta. Nu are logica ce spui. Ce ar fi si gandim putin inainte sa aruncam cuvinte pe gura?

Claudiu_FT 22.06.2013 13:54:20

Echilibru si credinta
 
Sincer, mi se pare cam penibil topicul si s-a si deviat inutil. Dar iata cum vad eu lucrurile:

Barbatul si femeia au fost creati nu pe principiul egalitatii, ci pe principiul echilibrului (complementaritatii). Barbatul are putere fizica, iar femeia are putere psihologica. Barbatii injura mai des, in special cand vine vorba de relatia lor cu femeile, pentru ca sunt invinsi psihologic, iar orice barbat cu un gram de constiinta si educatie nu se impune prin violenta fizica in fata femeii, deci imiplicit, singura refulare ii ramane vulgaritatea cuvintelor.

Cat despre dezbaterea off-topic, de ce in VT femeia era discriminata atat de evident, cam asa as interpreta eu lucrurile:Una dintre diferentele fundamentale a starii omului in VT si NT, o reprezinta ridicarea pacatului (blestemului) stramosesc, prin Invierea lui Hristos. Aceasta a fost o realitatea istorica, in spatiu si timp. Cand Adam si Eva au fost izgoniti din Rai, femeia a primit canonul sa fie supusa barbatului (nu mai stiu exact citatul, poate completati voi). In VT acest canon, ca si multe alte lucruri era aplicat mult mai drastic, ad-litteram, pentru ca doar odata cu Hristos, a fost restabilit omul duhovnicesc. Si in zilele noastre este valabila supunerea femeii fata de barbat, aceasta porunca data de Dumnezeu femeii. Insa este spiritualizata, femeia trebuie sa fie un liman sufletesc si psihologic pentru barbat, este chiar o datorie, iar atunci cand limanul ii este refuzat, el isi pierde echilibrul moral.

Este doar o parere, nu cunosc interpretarea Sf. Parinti pe tema asta, sau cel putin nu imi amintesc exact, analiza acestei teme.

Toate cele bune!

Parascheva16 22.06.2013 14:04:57

Citat:

În prealabil postat de Lady Brightside (Post 523788)
Antoniap, nici eu nu am inteles ce legatura au homosexualii cu treaba asta. Nu are logica ce spui. Ce ar fi si gandim putin inainte sa aruncam cuvinte pe gura?

Poate s-a referit la faptul ca multi homosexuali se imbraca ca o femeie si multi exagereaza in asa fel incat isi cam bat joc?!

antoniap 22.06.2013 14:11:29

Citat:

În prealabil postat de Alin.D.Zaharia (Post 523782)
Ai stat să gândești umpic ce ai formulat? Ce legătură au drepturile homosexualilor cu, cum sunt tratate femeile?

Ce sari asa? Tu te-ai gandit mai mult? Acordarea de drepturi homosexualilor reprezinta o culme a procesului de degradare umana. Restul s-a infaptuit deja: desfranare heterosexuala cat cuprinde, condimentata cu fuga de obligatii.

Mai intai, femeia a vrut sa fie egala in drepturi cu barbatul. De ce? Pentru a se putea intretine si singura, caci ei, domnii, nu mai sunt dispusi sa-si asume intretinerea unei familii. Cu ce pret si-a castigat drepturi? Cu pretul educatiei propriilor copii. Unii dintre ei sunt barbatii de astazi, altii - femeile.

antoniap 22.06.2013 14:14:13

Citat:

În prealabil postat de Lady Brightside (Post 523788)
Antoniap, nici eu nu am inteles ce legatura au homosexualii cu treaba asta. Nu are logica ce spui. Ce ar fi si gandim putin inainte sa aruncam cuvinte pe gura?

Cauta in profunzime si ai sa gasesti multe legaturi.

Alin.D.Zaharia 22.06.2013 14:37:19

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 523791)
Acordarea de drepturi homosexualilor reprezinta o culme a procesului de degradare umana..

E clar, ești homofobă. Ar trebui să consulți un psiholog.

antoniap 22.06.2013 14:57:01

Citat:

În prealabil postat de Alin.D.Zaharia (Post 523794)
E clar, ești homofobă. Ar trebui să consulți un psiholog.

N-ai vrea sa faci referire la problema in discutie si nu la persoana mea?

Aici este forum crestino ortodox si imi exprim convingeri strict ortodoxe. Deocamdata, in Ortodoxie, homosexualitatea este considerata un pacat care ne aminteste de Sodoma si Gomora, cetati care au aprins mania lui Dumnezeu prin pacatele savarsite. Urasc pacatul homosexualitatii, nu omul care cade in pacat, pentru ca asa ne cere Dumnezeu. Omul se poate indrepta, dar pacatul ramane pacat indiferent cine l-ar savarsi.

DragosP 22.06.2013 15:12:43

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 523776)
Ca adevarate fiice create de Dumnezeu,nu ca rebuturi sau fiinte cu handicapuri.

Așa da, e altceva. Nu ca "descendent".


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:43:13.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.