Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   Ce nu va place in Biserica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=915)

Mirean 13.04.2007 19:49:06

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
Mirean,o sa deschid topic la NEW TOPIC;" METODE SI TERAPII de ajutor pentru cei nemultumiti in Biserica",special pt.Mirean.Dar sa stii ca vreau sa imi raspunzi pe acolo,sper sa mai comunicam si pe acolo ca este nevoie si de asa ceva, se numeste logoterapie.

Nu stiam ca am blocaje mentale si am nevoie de logoterapie, dar ma rog, poate se vede mai bine din afara...:D

Sebastiana 13.04.2007 20:01:40

Mirean,a fost o gluma,ia-o ca pe o gluma si nu ca pe altceva ca,uite,m-am razgandit pt. ca am vazut ca te-am suparat si nu vreau sa supar pe aproapele,adica pe un om al LUI DUMNEZEU de o asa sarbatoare ca cea de azi "IZVORUL TAMADUIRII"si iti recomand acea apa sfintita si tamaduitoare,ca de ea ai nevoie acum,tocmai de aceea nu am pus in aplicatie ceea ce am scris eu, pt.ca nu este corect deloc, fiind ideea ta originala,fff.buna initiativa din partea ta.Te las pe tine sa-l deschizi tu.

Mirean 13.04.2007 20:43:52

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
Mirean,a fost o gluma,ia-o ca pe o gluma si nu ca pe altceva ca,uite,m-am razgandit pt. ca am vazut ca te-am suparat si nu vreau sa supar pe aproapele,adica pe un om al LUI DUMNEZEU de o asa sarbatoare ca cea de azi "IZVORUL TAMADUIRII"si iti recomand acea apa sfintita si tamaduitoare,ca de ea ai nevoie acum,tocmai de aceea nu am pus in aplicatie ceea ce am scris eu, pt.ca nu este corect deloc, fiind ideea ta originala,fff.buna initiativa din partea ta.Te las pe tine sa-l deschizi tu.

Deschide-l tu. Si sa stii ca nu sunt suparat.

calator 13.04.2007 21:44:08

Pana la urma mirean a povestit o intamplare si nu pentru ca a ramas cu sechele, viseaza urat noaptea sau ar fi avut nevoie de nu stiu ce terapii. Oricum m-a durut oarecum atitudinea sa zic asa oarecum zeflemitoare (legata de solutia pe care am propus-o pt veliur) a sebastianei care probabil ca ar taia si in carne vie in apararea monahilor si monahiilor de la Sfintele manastiri . Probabil ca ar trebui sa ma limitez numai la a scrie propozitii in care sa se includa cuvinte ca rugaciune, post, smereneie etc

Sylvie 13.04.2007 22:40:00

Calator,Calator....
Nu cred ca a ras cineva de tine,apropos de logoterapie,asa ca nu te simtii jignita de acele glume.E normal sa iei apararea maicilor care se roaga neincetat pt. noi si se lupta si ele,ca si noi,cu patimile.In plus ne sunt superioare macar numai prin faptul ca si-au lasat TOTUL pt. Dumnezeu.Tu ai putea face asa ceva?

mirelat 14.04.2007 09:30:12

Citat:

În prealabil postat de mardum
Mi-e nu-mi place cind oameni vin tirziu la slujba si in loc sa stea locului se plimba prin Biserica, vorbesc sau fac zgomot cu plasele sa scoata ce au adus de pomana.
Gindeste-te ca Biserica e loc sfint, unde oameni vin si se roaga,; scoate ce ai de scos in spate si cu grija adule in fata, pe masa.

da, ai dreptate, este cam neplacuta forfota asta in biserica - dar poate ca asa ne pune Dumnezeu la incercare rabdarea si iubirea aproapelui. :) mai cred insa ca daca preotii la predica ar comenta doua vorbe si despre asta atunci si oamenii ar constientiza ca ceea ce fac nu este tocmai bine si poate ar face ceva eforturi sa se schimbe si sa nu mai deranjeze slujba si pe cei din biserica... insa cum nu primesc nici o observatie "de sus", totul e OK !

Sebastiana 14.04.2007 10:36:45

Calator,din cate stiu eu, nu am taiat in carne vie pt.mine sau pt.altcineva,ma refer aici si la propriu si la figurat.Nu crezi ca esti dura si taioasa,vizavi de mesajul scris mai sus cu referire la mine?Din cate stiu eu,la ora actuala,nu visez urat dar nici ingerasi nu as putea spune ca visez,pt.ca te-as minti daca as scrie asa ceva,nu am sechele,sau urmari,ma rog,dar pledez si,intotdeauna voi pleda pt.smerenie,cainta adevarata si sincera,umilinta nefatarnica,spovedanie,impartasanie,vrei sa stii ca eu prefer aceasta cale a Mantuitorului IISUS HRISTOS,FIUL LUI DUMNEZEU, decat pe cea trufasa,mandra,orgolioasa a lui Lucifer care,poate nu stii ca,este opusul a ceea ce prefer eu.Cat despre ce crezi tu despre mine,nu ai decat sa crezi ce vrei tu,nu dau 2doi bani pe jignirea ta ,nu o iau in calcul pt.ca nu ai inteles ca eu glumeam vizavi de Topic,nu ironizam si nu luam in zeflemea pe nimeni:nici pe Mirean,nici pe tine,nici pe nimeni altcineva pe cand tu......lasi de dorit,mai ales ca era si sarbatoare,dar ma rog,fiecare cu ce tine:eu cu smerenia postul,rugaciunea si cainta,iar tu cu mandria,ironia si jignirea,asa ceva nu se face,mai ales ca, eu nu am vrut si nu am jignit pe nimeni pana acum cand m-ai provocat tu si eu am tinut sa te lamuresc cum stau lucrurile.

calator 14.04.2007 15:29:04

sylvie: mai intai ca nu m-am simtit jignita, apoi daca dorim sa fim glumeti atunci cel putin sa ne folosim de ideile noastre

sebastiana tu singura ti-ai facut un fel de tel in apararea monahilor si monahiilor care se roaga pentru noi pacatosii nu? (nu este ceea ce cred eu despre tine ci ceea ce sustii si afirmi singura)

Cat despre duritatea mea cred ca ar fi fost mult mai intensa daca as fi fost in locul lui mirean. Si asta pentru topicul se numeste "ce nu va place" prin urmare din strat trebuie sa luam in calcul subiectivitatea. Spre exemplu eu am scris ca nu mi place gresia care se foloseste acum in constructia bisericilor. Evident ca exista motive practice si nu numai pentru a folosi acest material, care are si el avantajele lui dar asta nu inseamna ca o sa -mi placa.

Mirean a scris despre o intamplare, despre un comportament al unei maici la care nu se astepta si pe care il considera incompatibil cu status-rolul de maica. Noi avem o anumita perceptie despre ce insemna maica/parinte si cum "ar trebui sa se poarte" si atunci cand intalnim conportamente diferite de imaginea ce o avem le criticam (si uneori generalizam). De la povestea asta se putea discuta spre exemplu despre situatia acestor taxe/ sume de bani ce le dam pentru anumite servici. Uneori chiar este o problema in sensum ca nu exista niste taxe precise si oficiale. adica se pomoveaza "dai cat poti/ crezi" dar neoficial asta se traduce "dai cat dau si altii" Adica se formeaza in parohii/ sate niste cutume Desi nu scrie pe usa de la biserica satului taxa de inmormantare 200 lei toata baba stie ca pentru inmormantare se da suma x si evident ca si parintele e obisnuit cu acvea suma si s-ar putea sa aiba o reactie (pe care unii nu o pot controla) de dezaprobare cand primesc mai putin decat se astepta.

Chiar acum cateva zile vorbeam cu un parinte care a slugit pentru o perioada la o manastire de maici si zicea ca maicile is cam zgarcite Sigur ca nu se stramba de nas, dar asta nu insemna ca se sare intr-un picior de bucurie sau ca le vorbeste de rau pe maici. Pur si simplu a povestit o situatie. Maica respectiva a reactionat nepotrivit ceea ce a avut un efect negativ asupra celor prezenti si cam asta-i toata treaba.

Dar bineinteles ca mirean s-a transformat peste noapte intr-un crestin neadevarat (sebastiana chiar ii scrie ca :fii si tu crestin adevarat, incearca macar pt numele lui Dunmezeu"), in unul tulburat ( cozia il sfatuieste chiar sa stoarca o lacrima), in unul care judeca si care are nevoie de apa tamaduitoare (asa cum ii recomanda probabil cu dragoste sebastiana) Si toate astea nu sunt judecati (a judeca pe cineva ca judeca e in fond tot o judecata sau ma insel?), ironii ....

Bine ca stim fiecare in ce categorie suntem: tu cu postul si rugaciunea eu ci ironia si jignirea :)

Sebastiana 14.04.2007 17:02:36

Calator,eu m-am referit la faptul ca nu trebuie sa ne uitam noi la pacatele si greselile altora,ci sa le vedem pe ale noastre pt. ca nu este nimeni fara de pacat afara de UNUL SINGUR DUMNEZEU.Decat sa iti explic eu aceasta pana maine,mai bine citesc o carte f.buna ca sa nu imi pierd timpul pe aici explicandu-ti tie aceasta.

calator 14.04.2007 23:18:01

Foarte buna alegere, caci daca e o carte duhovniceasca ne poti impartasi din ea si noua celor care ne mai pierdem timpul cu explicatii. Ca idee topicul se numeste "ce nu va palce in Biserica" iar prin biserica se intelege si reprezentantii ei prin urmare tocmai asta e rostul topicului sa scriem ce am vazut la altii si nu ne-a placut.

Ora este GMT +3. Ora este acum 13:47:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.