Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   Cearta in familie (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19186)

Carina Laura 07.05.2018 00:37:07

Cearta in familie
 
Hristos a înviat! Va întreb din nou pe voi, cei din aceasta comunitate....poate cunoasteti cazuri..sau ma puteri sfatui...am mai scris un post asemănător acum vreo 2 ani...casatoria dintre noi s-a făcut acum 6 ani, s-a bazat mult pe compromisuri făcute de ambele parti, si dragoste mai putina din partea lui, dar in conditiile de atunci am mers de comun acord înainte, stiindu-ne crestini practicanti cu dorinta de a avea o familie...am considerat ca aceasta plus sentimentele cate erau vor fi suficiente sa mergem înainte.Lucrurile nu au fost niciodată grozave...desi la inceput am sperat ca putem dezvolta o relatie frumoasa si armonioasa,sotul mereu s-a opus, zicând ca dragistea e atâta cata e si ca face ce poate..asa ca încet incet m-am obișnuit cu ideea..in afara răcelii, treptat su-a pierdut sj rspectul...a inceput sa aiba o parere proasta despre mine, modul in care am fist crescuta, principiile mele de viată, cu alte cuvinte, despre mine numai de rau...De aproape 3 ani de cand s-a născut copilul a devenit si violent..verbal aproape mereu, fizic a ajuns la a se repezi inspre mine si a ma lua amenintator de fata...in ultima vreme ma jigneste din orice, sunt femeie de ca..at, mama de c..at,nenorocita, dobitoaca, proasta, batuta in cap...la orice pas ma injura in it, ca locuim in it...motivele..ca am uitat geamul lăsat putin la masina, ca am luat o amenda la parcare etc..pt orice greseala, cat de mica sau mare, imi răspunde asa...bineinteles, i sitite de tipat, pumn in masa, lovit cu piciorul in ce apuca...La inceput suportam cat suportam si apoi il infruntam , dar mi-am dat seama ca se întărâta si mai tare...apoi de dragul copilului ca sa nu mai vada circ, incercam sa rabd si sa tac, dar cu cat nu răspund cu atât il râcâie mai tare si face mai urat...stiu ca in ziua de azi se zice ca ar fi mai bine sa plec...Nu sustin ca nu gresesc, dar el are impresia ca toate greselile le fac intentiinat ca sa-l enervez.Sotul nu bea, nu fumează, este cantaret la strana, deci slujeste lui Dzeu...a avut o viată grea, o copilărie la casa de copii fin cauza tatălui care a făcut închisoare dupa ce a omorât un om la betie..apoi circ in casa cand s-a întors tatăl lui,...mai târziu a făcut scoală de cantareti si s-a căsătorit, a plecat in it, iar fosta sotie l-a părăsit dypa ce i-a folosit toti banii...Asta era el cand l-am cunoscut eu...Pe de alta parte eu am crescut singura la parinti, cu parinti despartiti, mama mereu la bis, am terminat fac, insa am alergat mereu dupa o dragoste ca in filme si nu am stiu sa aleg pers potrivite...de la 25 de ani sufăr de anxietate...Ce ma preocupa cel mai tare e copilul.Stiu ca Dzeu m-a inzestrat cu talati ca sa duc o viată dupa voia lui, dar nu am stiut sa chivernisesc cum trebuia darurile ce ke-sm primit.De aici înainte nu-mi doresc decât sa duc o viată cat maj mult in slujba lui Dzeu prin chemarile pe care mi le face, si sa imi cresc copilul pt a svea credinta adevarata, pt a-L sluji pe Dzeu si pt a avea liniste in suflet...Daca e sa fac ce spune bis si ce am citit prin sfintii parinti ar trebui sa am răbdare, sa rabd, sa las totul in voia lui Dzeu si sa merg înainte..Dar mi-e frica ca daca fac asta copilul va creste având exemple negative, va suferii, va fi poate chiar traumatizat uneori, si va deveni ca tatăl lui..Deja la trei ani, e agitat, zvapaiat, se ia la harta cu noi, nu asculta, si mai nou vine de gradi cu tot felul de prostii invatate..Ce pot face ca sa fie bine..nu vreau sa las copilul fara tata, dar nici sa-i fac rau..O sa spuneti sa încerc sa nu mai fac lucrurile care il enervează...an încercat si asta, sa încerc sa fac totul perfect, dar e imposibil, ajung in stare de presiune si stres, pt ca sotul in gospodărie nu face decât susul gunoiului, in rest munca si bis, toate celelalte, cumpărături, gospodărie, facturi si tot restul fac eu....oricat m-as stradui tot gaseste ceva...Daca a trecut cineva prin situații asemănătoare..si s-a remediat apoi...nu stiu ce sa mai fac...eu pot continua sa rabd pt copil, dar chiar e bine pt el?

Bucuriepedrum 07.05.2018 18:52:05

Nu, bine nu e, mai ales că devine violent. Spui că e cântăreț de biserică, duhovnic nu are? Nu aveți un duhovnic comun? Ai amintit de Sfinții Părinți, însă nimic despre duhovnic. Cu el ar trebui să vorbiți în primul rând.

Încă nu mi-e clar de ce v-ați căsătorit: îți doreai o iubire ca în filme (redau clișeul întocmai pentru că asta ai și scris) și te-ai căsătorit cu el, deși știai că nu te iubește. Păi, cum vine asta? Era disperare din partea amândurora că, gata, acum trebuie să și facem o familie creștină?

Jonnyw2013 08.05.2018 00:25:22

Zice bine Bucurie,trebuie un duhovnic comun ,dar era si mai bine, mai iute,caci daca s-a ajuns la violenta si lipsa de respect e urata treaba. Neaparat trebuie un duhovnic comun , Noi crestinii unii nu ne dam seama ca spovedania nu este ceva formal. Adica eu nu inteleg ce a spus pana acum la spovedanie???...?Dumnezeu stie problemele noastre nu trebuie sa i le spunem,dar spunadui-le realizam si exact unde ne aflam ,El ne curata si ne arata ce sa facem in continuare. Aici e momentul cand lasam orice mandrie deoparte ,caci o spunem omului lui Dumnezeu. El ne poate si certa, mai mult sau mai putin direct. Adica omul dumneatale canta in cor dar nu se gandeste practic ,macar:" facturile alea sa le platesc eu,sau hai sa mergem amandoi la cumparaturi si conduc eu,sau le mai fac si eu cand pot si tu stai si ai grija de casa." E usor sa stai deoparte si sa bagi de vina .
Doi parinti care au avut probleme in familiile lor, si implicit asta au vazut in familiile lor si fara sa vrea fac acelasi lucru. Nu pot crea o relatie armonioasa familiala caci nu au vazut la nimeni. E bine in situatii dinastea sa fiti cu intrebarea in gura. Adica unele din probleme sa le fii discutat deja cu duhovnicul sau nasul.
Mare grija trebuie avut cu certurile in fata celui mic, adica se va sadi in inima lui nesiguranta, conflict ,lipsa de respect etc
Va recomand o carte foarte buna,m-as fi bucurat sa va spun de ea mai demult: https://www.librarie.net/p/45085/nia...SAAEgLhK_D_BwE
Sau format pdf: https://uncrestinortodox13.files.wor...de-familie.pdf
Domnul sa va ajute Laura in situatia grea in care va aflati!

Carina Laura 08.05.2018 02:17:36

Bineinteles ca avem duhovnic comun...doar ca situatia e complexa, eu am punctat doar esentialul...locuim in it, aici parohiile sunt mai rare, in orasul nostru exista bis romaneasca, cea in care mergem si unde sotul e cantaret, iar parintele este cel care ne spovedeste.Pt sot dansul a fost duhovnic inca dinainte sa ne cunoastem si sunt in relatii ft bune, el fiindu-i cantaret.Pt mine parintele este preotul la care ma spovedesc pt ca nu am de ales...fiind singurul...cu parintii duhovnici ai sufletului meu pastrez legatura telefonic si ii vad cand vin in tara, dar e greu sa-mi fie sfatuitori ca si cand ar fi mereu aproape prin tel...Cu acest parinte am si eu o relatie buna, dar nu-l silt cu totul pt mine...Apoi aici sunt o gramada de probl cu biseeica, e mereu asa ocupat, sau nu stiu ce sa zic...dar raspunsul dansului la toata problema asta e sa am rabdare, sa ma rog, sa fac ce pot, ca asta e neputinta sotului si ca lui ii pare rau su se straduieste, ca e si pt pacatele mele, sa nu-l mai provoc..Nu stiu ce vb cu dotul..uneori cand il vad cat il mai lauda in bis, stiind cum e acasa cu mine, am imresiaposte nici nu-l mustra serios, de frica sa nu se enerveze si sa ramana fara cantaret..nu stiu cum e..dar nu ma pot lasa doar in baza dumnealui...De ce ne-am casatorit..? Eu pt ca aveam 30 ani deja, sufeream de anxietate acuta, ajunsesem la vreo 90 kg si eram iesita dintr-o relatie frumoasa cu un baiat bun...relatie terminata pt ca eu alesesem calea ceedintei, iar el avocat fiind o luase in directia opusa...drumurile noastre s-au despartit usor usor..Mi-a fist frica ca raman nemăritata...toata viată am căutat iubirea aceea frumoasa, dar niciodată cei cărora le-am acordat credit nu au apreciat...iar cei care m-au plăcut, nu i-am vrut eu...m-am gândit ca aca in tinerete cand eram ft frumoasa, inteligenta, sanatoasa nu m-a ales nimeni pcăsătorie, cum ma va alege la 30 ani, bolnava, grasa si neputincioasa..in plus, am avut prietenii si cu baieti cu scoală, din familii bune, si nu m-au apreciat mai mult...am crezut ca daca fac acest compromis, poate un om simplu, care avea 36 ani si era trecut prin viată, care e in kegatura cu biserica , care s-a zbatut singur sa depaseasca nivelul de viată, invatand si cum a putut, va sti ce vrea si va sti sa aprecieze calitatile sufletesti, si tot ce aveam bun de oferit..El a zis de la inceput ca nu e îndrăgostit ca la 20 ani...nici nu ma asteptam de la un bărbat de 36 trecut prin divort su atâtea necazuri..dar a zis ca ma iubeste in felul lui, si crede ca sunt cea cu care poate merge înainte in viată.A contat ft mult si faptul ca l-am prezentat Ps Daniil, care ma stia de la 15 ani si care dupa ce ne-a întrebat ce avem de gand, ne-a trimis la mormântul Sf Părinte Arsenie sa ma ceara de sotie...pt mine a fost un semn ca e poate omul randuit de Dzeu...Acum Ps zice sa fiu serioasa, ca nu mi-ar fi mau bine fara el, ca daca am făcut cu el legamant, sa merg înainte...iar pt copil a zus sa fiu eu rai...in sensul ca oricum sotul e acasă doar noaptea di seara, ca ziua lucrează..adica sa-l educ eu frumos su sa-i ofer bucurii si stabilitate, cat sa compenseze momentele neplăcute care pot apărea cat e sotul acasa...

Bucuriepedrum 08.05.2018 18:25:07

Incredibil! Vreun om responsabil și de încredere ai pe acolo?

Dumnezeu să mă ierte, dar nu e deloc în regulă ce-ți recomandă părinții ăștia. Nu sunt dificultăți obișnuite, vorbim de violență la mijloc, plus un copil foarte mic și vulnerabil. Pui mâna pe bagaj și pleci. Nu se potolește, nu mai revii veci lângă el.

fallen 11.05.2018 17:32:27

Cam.greu sa pleci cu copilul dintr-o tara străină. ..unde sa te duci, aiurea pe drumuri??? Poate doar la o instituție de protecția copilului dacă se lasă cu violenta fizica. Alminteri dacă pleci, " fugi", ( fara o destinatie precisa si sigura) doar de sperietura sau de supărare riști sa fi acuzata ca ai pus tu copilul în pericol ...sau daca pleci fără el ca l-ai abandonat...
Mai bine dacă poți infrunta-l...dar fără frica dacă se poate. Nu cu țipete, istericale, amenințări, violenta fizica sau verbala, ci mai degrabă cu " impertinenta."..cu răbdare, cu "mila". .
Trateaza-ți anxietatea, ia pastile, ceaiuri sau ce ți s-a mai prescris și a funcționat în decursul timpului, fa rugăciune, mergi la Sfântul maslu, citește sfinții parinti, etc...
E cam rău că duhovnicul pare sa fie părtinitor cu el, dacă zice ca tu îl "provoci"...încearcă sa îi explici ( duhovnicului) ca tu suferi de anxietate și ca ieșirile lui chiar daca el si le indreptateste, pe tine te sperie și ca "metodele lui de a te corecta nu dau rezultate pt ca de frica intri intr-un cerc vicios și faci și mai multe greșeli. Plus ca riști sa ajungi la ura fata de el, la depresie, gânduri de suicid samd, sa te înțeleagă și pe tine. Dacă lui nu îi poate spune nimic ca sa îl facă sa își schimbe atitudinea roaga-l măcar sa se roage pentru tine sa câștigi răbdare, si sa scapi de eventuala mandrie daca ea exista. Roaga-te și tu pentru asta, încearcă sa empatizezi , sa te pui în locul lui...poate are și el.vreo problema de sănătate, surmenaj, stres, grija zilei de mâine, sau se lupta cu vreo patima.
Dumnezeu sa va ajute, și sa aibă mila de voi și mai ales de cel mic, rugati-L sa va lumineze și sa va arate calea, lasati-va în voia Lui dacă nu mai știți ce sa faceți. ..

Ali Baba 14.05.2018 12:16:21

carelu, fato, carelu! pregateste-te cat mai bine si pleaca de langa el fara sa te mai uiti inapoi, pentru tine si pentru copilul tau. e la fel de important sa desparti copilul de influenta lui.
dar ai grija ca ala e in stare de orice, nu trebuie sa afle decat cand lucrurile sunt rezolvate, pleaca!

Yasmina 15.05.2018 01:30:56

Sunt foarte multe familii in situatia asta,nu este doar un caz izolat.
Atat de comun este incat s-a impamantenit si mamele isi invata tacit fiicele sa rabde,sa taca ca sa "aibe tati pt copii".


Nu stiu daca este mai bine sa ai un barbat langa tine de gura lumii dar sa fi batuta si nefericita in dosul gardului...plus sa aduci pe lume copii care la randul lor vor avea probleme fie de anxietate,neliniste, neincredere in sine sau vor ajunge sa-i vateme pe altii,oameni nevinovati.


Multe fac oamenii din mandrie,sa apara altfel in societate,in general sa apara realizati...Insa oamenii cu adevarat realizati sunt putini,foarte rari.
Oameni cu o familie linistita si fericita sunt putini.
Cei mai multi sunt astia,cu fatadele ascunse.

Nu este rau ceea ce alegi tu pt tine. Tu ai dreptul asta! Dar este de neindurat sa alegi pt altii, adica sa alegi prost pt copii tai care in mod sigur doresc o copilarie fericita ,nu scandaluri si violenta care ii sperie.
Nu stiu ,poate gresesc dar imi pare ca genul acesta de greseli se platesc "sus".

Sotul tau nu traieste crestinismul in adevaratul sens al cuvantului; traieste o minciuna.
Este inacceptabil sa traiesti ca un om al bisericii model,sa nu lipsesti niciodata de la Liturghie si sa canti in cor iar in timpul liber sa-ti tratezi nevasta atat de prost!

Sa va dea Domnul bunul gand la amandoi sa luati decizii bune si sa va ganditi si la binele copiiilor ,nu numai la ce zice lumea sau rudele.

Daca duhovnicul nu va ajuta,poate incercati la un consilier de familie cu experienta ,desi ma indoiesc ca sotul ar fi de acord sa mearga la genul acesta de activitati.
Banuiesc ca nu l-ati confruntat despre aceasta problema si nu ati discutat-o fatis, la nivelul de ultimatum?

Yasmina 15.05.2018 02:02:42

Sper sa nu ne ascultati pe noi,strainii de pe forum si sa-l parasiti fara a incerca sa salvati daca este ceva de salvat.
La urma,urmei noi stim doar varianta dvs.

Noi vorbim multe dar sa nu ne alegem cu pacate :)

fallen 16.05.2018 18:48:22

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 660277)
carelu, fato, carelu! pregateste-te cat mai bine si pleaca de langa el fara sa te mai uiti inapoi, pentru tine si pentru copilul tau. e la fel de important sa desparti copilul de influenta lui.
dar ai grija ca ala e in stare de orice, nu trebuie sa afle decat cand lucrurile sunt rezolvate, pleaca!

Ăsta dacă ai un cont în banca ( de preferat sa nu fie gol) , o casa și o familie la care sa te întorci și sa te aștepte cu brațele deschise, posibilități de angajare intro slujba decenta, eventual un duhovnic care sa Îți dea binecuvântarea și sa te susțină; pe făt frumos calare pe cal alb sa nu aștepți sa vina sa te salveze, pentru ca chiar de s-ar întâmplă așa s-ar putea dovedi ulterior ca era de fapt zmeul...


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:56:47.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.