Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Slujba inmormantarii (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5058)
-   -   cei care au trecut la Domnul (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15816)

mihai07 21.12.2012 16:15:46

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 490070)
Axiomă doar pentru Biserica Catolică. Deci...

Cred că ar fi necesar, cele două personaje biblice erau cât se poate de vii... deci...

Desi Moise murise cu mult timp in urma.
Deci, suficient sau mai vrei?

Mihnea Dragomir 21.12.2012 16:56:34

Citat:

În prealabil postat de mihai07 (Post 490123)
Deci, suficient sau mai vrei?

Se pare ca protestantii cred ca Moise nu a murit. Desi Biblia vorbeste in detaliu despre moartea lui Moise, ei nu cred cuvantul Bibliei.

In acest caz, nu ne ramane decat sa-i trimitem la un rabin pe care sa-l intrebe care a fost convingerea multimilenarului cult mozaic: Moise a murit ori nu a murit ? Convingere, desigur, zdruncinata in urma cu cateva decenii, cand a aparut alcatuirea ecleziala numita "Biserica Penticostala".

osutafaraunu 21.12.2012 16:59:49

Citat:

În prealabil postat de mihai07 (Post 490123)
Desi Moise murise cu mult timp in urma.
Deci, suficient sau mai vrei?

Bineînțeles că mai vreau, fratele meu! E același argument, n-ai adus altul. Adică Ilie nu a murit, iar Moise fusese înviat. Domnul nu discuta cu morții pe Muntele Tabor, doar vrăjitorii și spiritiștii "discută" cu ei.

osutafaraunu 21.12.2012 17:01:41

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 490155)
Se pare ca protestantii cred ca Moise nu a murit. Desi Biblia vorbeste in detaliu despre moartea lui Moise, ei nu cred cuvantul Bibliei.

In acest caz, nu ne ramane decat sa-i trimitem la un rabin pe care sa-l intrebe care a fost convingerea multimilenarului cult mozaic: Moise a murit ori nu a murit ? Convingere, desigur, zdruncinata in urma cu cateva decenii, cand a aparut alcatuirea ecleziala numita "Biserica Penticostala".

Nu știu exact ce cred protestanții, însă adventiștii de ziua a șaptea sunt convinși că Moise a murit, doar scrie în Scriptură.

maria32 05.03.2014 22:32:26

Dragii mei va rog mult indrumati-ma daca s-a mai discutat undeva catre acel subiect despre slujba inmormantarii si diferitele pomeniri care trebuiesc facute pentru sufletul celui decedat.
De asemenea va rog mult pe toti cei care sunteti familiarizati cu procedurile legale sa-mi spuneti si mie cu ce sa ma pregatesc din timp, ce sa am in casa, ce va trebui sa cumpar, unde cu cine si ce trebuie sa vorbesc.
Din pacate, draga mea bunica este din ce in ce mai bolnava si toti doctorii imi spun sa ma pregatesc sufleteste ca mult nu o mai duce, avand si o varsta inaintata. Eu sunt singura persoana din familie care ma pot ocupa de toate cele necesare, restul familiei fiind raspandita in toate colturile tarii.
In afara de spovedanie si impartasanie inainte de moarte chiar nu stiu ce am de facut dupa :(
Si ma tem ca momentul trecerii ei la Domnul se apropie, nu stiu daca sa dau crezare sau nu acestui gen de intamplari, dar astazi mi-a spus foarte senina ca l-a vazut pe sotul ei langa ea pe canapea si ca nu stie unde a plecat. Sotul ei este mort de 19 ani :( Stiu ca in momentul cand batranii incep sa vada sufletele celor deja plecati la Domnul se cam apropie si trecerea lor.
Asa ca va rog, orice sfat aveti pentru mine, voi citi cu mare atentie.
Multumesc. Doamne ajuta!

Ekaterina 06.03.2014 00:43:37

Este datoria unui crestin sa cunosca ce trebuie sa faca, ce anume este important sa implineasca atunci cand trece prin aceasta experienta dureroasa - pierderea unei persoane dragi.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=inmormantare

Hartford 06.03.2014 03:04:07

Eu zic sa chemi preotul sa o spovedesca si impartaseasca sa fie pregatita ea ...apoi despre restul o sa te descurci cu ajutorul oamenilor de linga tine si sfaturile de la preot.

glykys 06.03.2014 04:36:20

Maria, este foarte important sa petreceti in rugaciune timpul acesta de dinainte si de dupa... faceti paraclisul Maicii Domnului, se citeste Psaltirea la capataiul celui decedat, pana la inmormantare. Vorbiti si voi cu parintele. Si chemati preotul repede, nu asteptati pana in ultimul moment!
Apoi, din prima zi, sa fie pomenita la Sfanta Liturghie.

Ekaterina 07.03.2014 00:07:11

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 553156)
Eu zic sa chemi preotul sa o spovedesca si impartaseasca sa fie pregatita ea ...apoi despre restul o sa te descurci cu ajutorul oamenilor de linga tine si sfaturile de la preot.

Spovedania si impartasania sunt cele mai importante. Despre ajutorul oamenilor nu sunt de aceeasi parere. Este bine sa cunosti ce invata Biserica in legatura cu tot ce trebuie sa faci, ce este important si folositor si ce nu este important. Oamenii vor avea fiecare cate o parere, se vor supara daca nu faci cum ti-au spus ei si te vor incarca cu lucruri inutile si complet nefolositoare.

Hartford 07.03.2014 19:38:07

Citat:

În prealabil postat de Ekaterina (Post 553236)
Spovedania si impartasania sunt cele mai importante. Despre ajutorul oamenilor nu sunt de aceeasi parere. Este bine sa cunosti ce invata Biserica in legatura cu tot ce trebuie sa faci, ce este important si folositor si ce nu este important. Oamenii vor avea fiecare cate o parere, se vor supara daca nu faci cum ti-au spus ei si te vor incarca cu lucruri inutile si complet nefolositoare.

Eu stiu ca sint diferite obiceiuri acolo, depinde unde locuiesti, eu nu cred ca la oras merge cu mortul pe jos, sa faca opriri si alte. Inmormantarea se face si dupa situatia financiara, si aici ajunge la $11.000 daca nu-i ai e cam greu sa le faci pe toate asa ca la carte.


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:12:33.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.