Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Slujba inmormantarii (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5058)
-   -   Vamile Vazduhului. (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16777)

osanbogdan 09.09.2013 15:32:26

Vamile Vazduhului.
 
Am si eu o nelamurire,vis-a-vi de Vamile Vazduhului.

In anumite carti scrie ca sufletul cand urca la vami daca nu are cu ce platii vama se duce in iad.In alta carte scrie ca la vami sufletul este oprit numai sa i se cantareasca faptele.Iar la 40 de zile Dumnezeu decide unde merge sufletul.Care e adevarul?

DragosP 09.09.2013 15:39:17

Adevărul e că nu știm. Doar Bunul Dumnezeu știe.
D'aia e bine să murim cu buzunarele pline.

Yasmina 10.09.2013 10:17:45

Citat:

În prealabil postat de osanbogdan (Post 533289)
Am si eu o nelamurire,vis-a-vi de Vamile Vazduhului.

In anumite carti scrie ca sufletul cand urca la vami daca nu are cu ce platii vama se duce in iad.In alta carte scrie ca la vami sufletul este oprit numai sa i se cantareasca faptele.Iar la 40 de zile Dumnezeu decide unde merge sufletul.Care e adevarul?


Pai si ce?Tocmai astazi am aflat de la niste colegi de ai mei de forum,ca si in iad esti tot un valoros suflet de om...asa ca ,care ar fi faza cu iadul?
Eeei,poate un loc mai cald,mai arid asa,si nu foarte luminat sau aerisit...in rest nimic iesit din comun.
Daca esti mai cardiac din fire si nu suporti temperaturile mai inalte,ar fi cazul sa-ti faci oarece probleme,dar asa?

cezar_ioan 11.09.2013 06:01:51

Citat:

În prealabil postat de osanbogdan (Post 533289)
Am si eu o nelamurire,vis-a-vi de Vamile Vazduhului.

In anumite carti scrie ca sufletul cand urca la vami daca nu are cu ce platii vama se duce in iad.In alta carte scrie ca la vami sufletul este oprit numai sa i se cantareasca faptele.Iar la 40 de zile Dumnezeu decide unde merge sufletul.Care e adevarul?

Nefiind un articol de credință (parte din Crez) și nefăcînd vreodată obiectul vreunei definiții dogmatice din partea Bisericii,
învățătura creștină (ortodoxă) despre Vămile Văzduhului este considerată mai degrabă o teologumenă.
Biserica nu are în această privință o singură tradiție, ci mai multe, pe alocuri diferite (ca aprecieri ale timpului, de pildă, sau ca "traiectorie" pe o cale sau alta) însă unitare în câteva privințe.
Învățătura despre Vămi se cere cugetată, cugetată duhovnicește, iar nu luată ca literă de Evanghelie, spun Părinții.
Sunt lucruri tainice, ele trebuie abordate pe linia simbolismului lor și al îndemnului către adevărul de neclintit că: după despărțirea sufletului de trup, omul dă socoteală de păcatele lui și de patimi, respectiv se bucură de agonisirea virtuților din timpul vieții lui.
Învățătura Vămilor îndeamnă la pocăință.

Studiind cărțile "Tradiția ortodoxă despre viața de după moarte" (L.C.Larchet) și "Sufletul după moarte" (Seraphim Rose) am găsit variante de răspuns la întrebarea ta, după cum sunt prezentate de o tradiție sau alta.

Câteva elemnte comune, unitare, cred că sunt următoarele:
Trecerea prin Vămi face parte din Judecata Particulară.
Deși aceasta e lăsată la îndemâna îngerilor (dumnezeiești, respectiv demonici), Dumnezeu judecă prin mijlocirea lor, El fiind Singurul Judecător.
De dus prin iad, toate sufletele sunt purtate - le este dat să vadă și priveliștea Raiului și Iadul. Până și sufletele sfinților străbat locul de întuneric al iadului, spune Sfântul Andrei Criteanu, cu scopul de a pătrunde taina pogorârii lui Hristos la iad.
De asemenea, toate sufletele primesc pecetea Judecății particulare, de la Hristos Domnul, după 40 zile.

adam000 12.09.2013 00:23:19

Citat:

În prealabil postat de cezar_ioan (Post 533503)
Nefiind un articol de credință (parte din Crez) și nefăcînd vreodată obiectul vreunei definiții dogmatice din partea Bisericii,
învățătura creștină (ortodoxă) despre Vămile Văzduhului este considerată mai degrabă o teologumenă.
Biserica nu are în această privință o singură tradiție, ci mai multe, pe alocuri diferite (ca aprecieri ale timpului, de pildă, sau ca "traiectorie" pe o cale sau alta) însă unitare în câteva privințe.

Foarte corecta observatia ta.


Citat:

În prealabil postat de cezar_ioan (Post 533503)
Studiind cărțile "Tradiția ortodoxă despre viața de după moarte" (L.C.Larchet) și "Sufletul după moarte" (Seraphim Rose) am găsit variante de răspuns la întrebarea ta, după cum sunt prezentate de o tradiție sau alta.

Eu as mai recomanda ca lectura o carte care este ca un studiu din scrierile Sfintilor Parinti asupra acestui subiect (pare cu mult mai concisa si mai "la obiect", mai exacta, mai intemeiata pe citate concrete din scrierile Sfintilor Parinti decat cartea pr Serafim Rose), carte scrisa de PS Lazar Puhalo numita "Sufletul, trupul si moartea" (si mai are avantajul ca este si scrisa intr-un limbaj accesibil, mai usor de lecturat pt cei din zilele noastre)

http://www.librariasophia.ro/carti-S...S-so-1598.html

stefan florin 12.09.2013 09:59:32

Citat:

În prealabil postat de osanbogdan (Post 533289)
Am si eu o nelamurire,vis-a-vi de Vamile Vazduhului.

In anumite carti scrie ca sufletul cand urca la vami daca nu are cu ce platii vama se duce in iad.In alta carte scrie ca la vami sufletul este oprit numai sa i se cantareasca faptele.Iar la 40 de zile Dumnezeu decide unde merge sufletul.Care e adevarul?

singurul ghid este Biblia. Atunci cand a murit saracul Lazar, NU scrie NICAIERI ca ar fi trecut de niste vami ale vazduhului, atunci cand a ajund in sanul lui Avraam (Luca 16: 19-31).La fel, NICI o epistola NU pomeneste de vreo vama. Asa ca...concluzia o trage si singur

DragosP 12.09.2013 10:05:45

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 533661)
singurul ghid este Biblia.

Același lucru îl zic și sectanții.

stefan florin 12.09.2013 10:41:32

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 533662)
Același lucru îl zic și sectanții.

o invatatura crestina care nu are temei scripturistic, este o invatatura omeneasca

DragosP 12.09.2013 10:47:44

Știu concepția ta.
Dar nu înseamnă că e adevărată.
Scriptura face parte din Tradiție.
Sfânta Tradiție e pomul, Sfânta Scriptură sunt roadele. N-are cum să-ți placă roadele dacă ignori sau renegi pomul.

Iar pomul tot de Sfântul Duh este inspirat.

În rest sunt sectarisme.

catalin2 12.09.2013 11:13:20

Citat:

În prealabil postat de adam000 (Post 533619)
Eu as mai recomanda ca lectura o carte care este ca un studiu din scrierile Sfintilor Parinti asupra acestui subiect (pare cu mult mai concisa si mai "la obiect", mai exacta, mai intemeiata pe citate concrete din scrierile Sfintilor Parinti decat cartea pr Serafim Rose), carte scrisa de PS Lazar Puhalo numita "Sufletul, trupul si moartea" (si mai are avantajul ca este si scrisa intr-un limbaj accesibil, mai usor de lecturat pt cei din zilele noastre)
http://www.librariasophia.ro/carti-S...S-so-1598.html

Lazar Puhalo este cel ce a avut o disputa cu Parintele Serafim Rose, atat in privinta vamilor vazduhului, cat si in privinta evolutionismului teist (sustinandu-l pe Kalomiros). In acea carte are probabil o invatatura diferita de cea a Parintelui Serafim.


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:59:59.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.